21 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/311/25
Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивував тим, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач на виконання судових рішень у справі №340/5411/24 здійснив з 01.09.2014 року перерахунок пенсії та обчислив її в розмірі 51675 грн. Втім із цієї суми відповідач виплачує позивачу лише 23610 грн. Позивач вважає, що відповідач протиправно обмежив максимальний розмір його пенсії, оскільки норми Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" щодо обмеження пенсії військовослужбовцям визнані неконституційними. З цих підстав позивач просить суд:
- визнати протиправними дії та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та скасувати його рішення щодо обмеження максимальним (граничним) розміром його пенсії при проведенні її перерахунку з 01.09.2024 року та її невиплати у повному розмірі з 01.09.2024 року за нормами Закону №2262-ХІІ на підставі рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року, яке набрало законної сили згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 року по справі №340/5411/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати йому обчислену і перераховану за нормами Закону №2262-ХІІ з 01.09.2024 року пенсію за рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року, яке набрало законної сили згідно постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 року по справі №340/5411/24, без обмеження максимальним (граничним) розміром, з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
Ухвалою судді від 22.01.2025 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022.
Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій прокуратурі Кіровоградського гарнізону Південного регіону України.
Наказом Міністра оборони України №1463 від 16.12.2010 року військового прокурора Кіровоградського гарнізону Південного регіону України ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас Збройних Сил України за п.6 ч.7 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"
Наказом Генерального прокурора України №1883-к від 22.12.2010 року ОСОБА_1 звільнено з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".
Наказом в.о. військового прокурора Кіровоградського гарнізону №13 від 24.12.2010 року ОСОБА_1 з 24.12.2010 року виключено зі списків особового складу військової прокуратури Кіровоградського гарнізону та всіх видів забезпечення.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 25.12.2010 року призначило позивачу пенсію за вислугу років на підставі статей 12, 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53 % відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області з 01.03.2011 року призначило позивачу пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з розрахунку 90% із середнього заробітку.
У серпні 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про переведення його на пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". До заяви додав довідку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/36 від 16.05.2022 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2022 року, за посадою військового прокурора Кіровоградського гарнізону Південного регіону України, становить 114385, 26 грн.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області прийняло рішення (протокол) №1101002581 від 01.09.2024 року, яким поновило виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 53 % відповідних сум грошового забезпечення. Для обчислення пенсії позивача використано грошове забезпечення, що було враховане у 2010 році при первісному призначенні йому пенсії за вислугу років. Основний розмір пенсії склав 4167, 06 грн. (7862,37 грн. х 53%), а з урахуванням індексацій - 6138, 92 грн.
Позивач не погодився із таким розміром пенсії та з тим, що відповідач не врахував довідку Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону №21/36 від 16.05.2022 року, і звернувся до суду з відповідним позовом про перерахунок пенсії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 року у справі №340/5411/24, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.12.2024 року, позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести обчислення і перерахунок з 01.09.2024 року його пенсії та її виплати, виходячи з розміру 53% від грошового забезпечення на підставі вимог ст. ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та їх розмірів за відповідною посадою військового прокурора Кіровоградського гарнізону Південного регіону України, встановлені законодавством за нормами, чинними з 01.01.2022 року, згідно довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону № 21/36 від 16.05.2022 року.
У грудні 2024 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області на виконання цих судових рішень здійснило з 01.09.2024 року перерахунок пенсії позивача, виходячи із 53 % сум грошового забезпечення, вказаних у довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Південного регіону № 21/36 від 16.05.2022 року. Розмір пенсії позивача з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску склав 51675 грн. (97500 грн. х 53 %), з яких до виплати - 23610 грн.
Позивач звернувся до суду з цим позовом, не погоджуючись із обмеженням максимального розміру його пенсії.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що відповідно до статей 46-1, 52 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII (у редакції, чинній на момент звільнення позивача з військової служби) військовими прокурорами і слідчими призначаються громадяни України з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту.
Військовослужбовці військових прокуратур у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять службу відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види постачання і забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Грошове утримання прокурорів, слідчих, службовців та інших працівників військових прокуратур здійснюється Міністерством оборони України.
Згідно зі статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Військові прокурори і слідчі військових прокуратур при звільненні з військової служби мають право на одержання пенсії відповідно до цієї статті або на одержання пенсії, встановленої законом для військовослужбовців.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).
Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статей 7, 8, 10 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини 2 статті 55 Закону №2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Суд установив, що позивач є колишнім військовослужбовцем військової прокуратури, якому з 25.12.2010 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, а з 01.09.2024 року - поновлено виплату такої пенсії. На виконання рішення суду у справі №340/5411/24 розмір пенсії позивача перерахований із грошового забезпечення за відповідною посадою (прирівняною до посади керівника прокуратури) за нормами, чинними на 01.01.2022 року, і за розрахунками відповідача склав 51675 грн., з яких він вирішив виплачувати позивачу лише 23610 грн.
Позивач не оспорює правомірність розрахунку/обчислення пенсії, здійсненого на виконання рішення суду у справі №340/5411/24, а суд не надає правову оцінку такому розрахунку. Позивач у цій справі не погоджується з обмеженням його пенсії граничною сумою 23610 грн.
Відповідач відстоює позицію, що щомісячний розмір нарахованої пенсійної виплати має бути обмежений максимальним розміром, визначеним законом, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (що з 01.01.2024 року складає 23610 грн.).
Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже з 12.04.2023 року норма статті 2 Закону №3668-VІ, на яку посилається відповідач, втратила чинність.
Доводи відповідача про те, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.
Суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії, призначеної за Законом №2262-XII, необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру таких пенсій, а не норми Закону №3668-VI.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21, від 21.04.2023 року у справі №380/8024/21 у подібних правовідносинах.
Отже відповідач у спірних правовідносинах діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом. Чинне на той час законодавство не містило норм, які б визначали розмір максимального обмеження пенсій, призначених за Законом №2262-XII.
Суд прийшов до висновку, що відповідач при виплаті позивачу пенсії з 01.09.2024 року незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.09.2024 року.
З огляду на задоволення позову, на користь позивача слід стягнути судові витрати на сплату судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження з 01.09.2024 року максимального розміру пенсії ОСОБА_1 та невиплати йому пенсії у повному розмірі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 01.09.2024 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ