24 лютого 2025 року справа №320/19042/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, в якому просить суд (з урахуванням заяв від 23.06.2024, від 06.01.2025):
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18.01.2024 № 305/155 на 01.02.2023 про розмір грошового забезпечення за аналогічною типовою посадою «Начальник відділу, служби у складі Головного управління, самостійного (Центрального) управління», шпк «полковник», 47 т.р. з урахуванням матеріалів пенсійної справи щодо розміру надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві у відповідності до вимог статей 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» від 13.02.2008 № 45, Постанови Пенсійного фонду України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 №3-1, Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260; здійснити перерахунок та провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18.01.2024 № 305/155 на 01.02.2023 про розмір грошового забезпечення за аналогічною типовою посадою «Начальник відділу, служби у складі Головного управління, самостійного (Центрального) управління», шпк «полковник», 47 т.р. з урахуванням матеріалів пенсійної справи щодо розміру надбавки за роботу в умовах режимних обмежень 15%: посадовий оклад (ПО) - 8320,00 грн; оклад за військовим званням "полковник" (ОВЗ) - 1480,00 грн; надбавка за вислугу років (50 % ПО, ОВЗ) - 4900,00 грн; надбавка за особливості проходження служби (65 % ПО, ОВЗ, НВР) - 9555,00 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 % ПО) - 1248,00 грн; премія (390% ПО) - 32448,00 грн.; усього: 57951,00 грн.; з урахуванням індексації пенсії виходячи з її нового розміру та без обмеження розміром 1500 грн.; з урахуванням доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виходячи з відсоткового значення 77% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром відповідно до рішення суду від 15.03.2023 у справі №320/139/23 та виплатити заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум,
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відповідно до п.1. ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України подати у строк 10 днів після набрання рішення суду законної сили звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на його звернення до відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 в новому розмірі, він отримав відмову викладену у листі від 09.02.2024 №4996-2609/0-2600/24, мотивовану відсутністю нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів за якими проводиться перерахунок пенсій. Позивач з такою позицією відповідача не погоджується і вважає, що пенсія має бути перерахована на підставі діючого законодавства згідно довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18.01.2024 № 305/155 та довідки Фінансово- економічного управління Сухопутних військ Збройних Сил України (ФЕУ КСВ ЗСУ) від 02.01.2024 вих.№116/Вих.ЗП1/2/1.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 7 травня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
В матеріалах справи наявний відзив Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося та на момент розгляду даної справи, законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій означеній категорії осіб, у зв'язку із скасуванням пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
На підставі зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з пунктом 10 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві як отримувач пенсії відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно інформаційної довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України, розмір грошового забезпечення військовослужбовця за посадою начальника служби в Головному управлінні Генерального штабу ЗС України у 2018-2023 роках станом на 01.02.2023 року становить: посадовий оклад (ПКМУ №704 від 30.08.2017)- 8 320,00 грн., оклад за військове звання - 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%)- 4 900,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%)- 9 555,00 грн., надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень (10%)-832,00 грн., премія (390%)-32 448,00 грн.
В супровідному листі від 18.01.2024 №305/155 до вищезазначеної довідки, зазначено, що у Фінансовому управлінні Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовано запит позивача стосовно надання довідки про розмір грошового забезпечення у 2018-2023 роках осіб офіцерського складу органів військового управління (без розкриття особистих даних), які знаходяться на грошовому забезпеченні в Фінансовому управлінні та обіймають типову посаду "начальник служби у складі Головного (Центрального, самостійного) управління", шпк "полковник", з урахуванням вислуги понад 25 років, а саме: вказати загальний розмір у грн. та розміри складових грошового забезпечення (основні та додаткові види грошового забезпечення та премії - у відсотках та у грошовому виразі у грн.) та підстави (найменування та пункти, схеми, таблиці і т.п. нормативних актів або рішень, окремих доручень Міністра оборони України), що визначають такий розмір.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 02.01.2024 року №116/14/ВихЗП1/2/1, розглянуто запит позивача на інформацію від 26.12.2023 до Міністерства оборони України щодо розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.02.2023, в якому повідомлено, зокрема, що посадовий оклад за посадою начальника служби у складі Головного управління, самостійного (Центрального) управління встановлено 47 тарифний розряд (8 320,00 гривень) згідно додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України". Відповідно додатку 14 до Постанови за військовим званням полковник встановлено 0.84 тарифний коефіцієнт, що відповідає 1 480,00 гривням. Відповідно додатку 16 до Постанови надбавка за вислугу років визначається у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та при вислузі років 25 років і більше встановлюється у розмірі 50 %. Згідно з пунктом 1.2. до телеграми Міністра оборони України щодо розміру грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України у 2023 році від 01.02.2023 № 2683/з при 47 тарифному розряді: надбавка за особливості проходження служби встановлюється у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; премія встановлюється з 01.01.2023 у розмірі 140% посадового окладу, з 01.02.2023 у розмірі 390% посадового окладу. Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень встановлюється у відсотках посадового окладу залежно від ступеня секретності інформації: ступінь секретності "особливої важливості" - 20 відсотків; ступінь секретності "цілком таємно" - 15 відсотків; ступінь секретності "таємно" -- 10 відсотків.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 9 лютого 2024 року №4996-2609/О-02/8 за результатом розгляду звернення позивача від 16.01.2024 року повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії відповідно до довідки від 02.01.2024 № 116/14 Вих.ЗП 1/2/1 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023 та 01.02.2023.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно із частиною другою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01 березня 2018 року, установлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови №704 (у редакції, чинній до 24 лютого 2018 року) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому Додатки 1 та 14 до Постанови №704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. У зазначених примітках наведена, зокрема, інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
У подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року, до Постанови №704 внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 викладено у новій редакції: "Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
За змістом Постанови №704, у редакції Постанови №103, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01 січня 2018 року, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується.
Разом з тим, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким, зокрема, у пункт 4 Постанови №704 були внесені зміни.
Отже, зміни до пункту 4 Постанови № 704, внесені пунктом 6 Постанови № 103, з 29 січня 2020 року не підлягають застосуванню.
Відповідно до редакції пункту 4 Постанови №704, яка діяла до внесення змін, та вимог пункту 1 Приміток Додатку 1 та пункту Примітки Додатку 14 до Постанови №704 розміри посадового окладу та окладу за військовими (спеціальними) званнями з 29 січня 2020 року мають визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.
З наведеного випливає, що 29 січня 2020 року настала подія підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовця за складовими: оклад за посадою та оклад за військовим званням за рахунок виникнення у суб'єкта владних повноважень - органу фінансового забезпечення обов'язку обраховувати ці показники із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.
Статтею 7 Закону України від 07 грудня 2017 року № 2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік" передбачено, що станом на 01 січня 2018 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу дорівнює 1762 гривні.
Статтею 7 Закону України від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено, що станом на 01 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу дорівнює 2684 гривні.
Верховним Судом у низці постанов, зокрема від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, від 31.08.2022 у справі № 120/8603/21, від 22.09.2022 у справі № 500/3840/21, від 12.09.2022 у справі № 500/1813/21, від 16.11.2022 у справі № 120/648/22, від 05.04.2023 у справі № 340/3604/22, від 15.12.2023 у справі № 380/17639/22, від 28.03.2024 у справі № 160/3235/23, від 02.04.2024 у справі № 340/608/23, від 02.04.2024 у справі № 300/6337/21, від 04.04.2024 у справі № 160/16602/21, від 09.05.2024 у справі № 340/4085/23, від 12.09.2024 у справі № 260/9408/23, від 17.10.2024 у справі №160/11051/22, від 22.11.2024 у справі №380/9113/23 зроблено висновок, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позивач має право на перерахунок пенсії з розрахунку прожиткового мінімуму на одну працездатну особу визначеного станом на 01 січня 2023 року.
Водночас, спірні правовідносини врегульовані спеціальним нормативно-правовими актами Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі Порядок № 45), а також постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Отже перерахунок в даному випадку може здійснюватися на підставі документів, поданих пенсіонером.
Таким документом відповідно до Порядку № 45 може бути довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
При цьому, довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (назва якої визначена додатком № 2 до Порядку № 45) повинна містити такі складові: прізвище, ім'я, по батькові особи, якій видана вказана довідка; номер, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії; зазначення дати, з якої змінено розмір грошового забезпечення; визначення назви посади особи, якій видана вказана довідка; перелік складових грошового забезпечення, у т.ч. і посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.
Між тим, довідка від 18.01.2024 № 305/155 на 01.02.2023 не містить таких складових як: прізвище, ім'я, по батькові особи, якій видана вказана довідка. При цьому, в самій довідці міститься інформація щодо розміру грошового забезпечення військовослужбовця за посадою начальника служби в Головному управлінні Генерального штабу ЗС України у 2018-2023 роках. Тобто, вказана довідка не містить інформації щодо її належності саме ОСОБА_1 , що, в свою чергу, унеможливлює проведення перерахунку пенсії позивачу; не зазначено номер, дата і номер акта, що є підставою для перерахунку пенсії. Тобто, в довідці повинно бути визначено на підставі якого нормативно-правового акту має бути проведено перерахунок пенсії; не зазначено дати, з якої змінено розмір грошового забезпечення.
Взагалі, така довідка є додатком до відповіді позивачу на його запит про отримання публічної інформації.
Між іншим, з матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що ОСОБА_1 були видані довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.09.2021 року №9383/1 станом на 05 березня 2019 року, від 06.04.2023 року №06/5612 станом на 29.01.2020 року, від 06.04.2023 року №06/5613 станом на 01.01.2021 року, від 16.05.2023 року №06/9742 станом на 01.01.2022 року за посадою: начальник служби спеціальних вимірювань (та єдиного часу) управління (та спеціальних робіт) ІНФОРМАЦІЯ_4.
У довідці, що видана на запит позивача від 18.01.2024 № 305/155 на 01.02.2023 міститься інформація про розмір грошового забезпечення військовослужбовця за посадою: начальника служби в Головному управлінні Генерального штабу ЗС України, яка не є відповідною посаді позивача, з якої його було звільнено зі служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку №45, відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Також, матеріалами справи не підтверджується, що до Головного управління надходила оновлена довідка з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на ім'я позивача від уповноваженого структурного підрозділу, де проходив службу позивач, відповідно до Закону №2262-ХІІ, Постанови №704 та з урахуванням вимог додатку № 2 до Порядку № 45.
При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач має право на перерахунок пенсії, а передумовою для його проведення є оформлення відповідної довідки.
Отже, до моменту отримання належної довідки від органу, з якого звільнився позивач, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку його пенсії, а тому підстави для задоволення позову в означеній частині відсутні.
Позовні вимоги в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням індексації пенсії виходячи з її нового розміру та без обмеження розміром 1500 грн.; з урахуванням доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», виходячи з відсоткового значення 77% грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром відповідно до рішення суду від 15.03.2023 у справі №320/139/23 також не підлягають задоволенню, оскільки вони є похідними вимогами, вирішення яких залежить від основної вимоги, а саме наявності у позивача права на перерахунок пенсії на підставі довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18.01.2024 № 305/155 на 01.02.2023.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які відображають принципи адміністративної процедури.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Решта доводів та аргументів сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 2, 3-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 260, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 24 лютого 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кочанова П.В.