про залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2025 року м. Київ № 320/6737/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, Міністерства розвитку громад та територій України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Кравцова І.В. звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, Міністерства розвитку громад та територій України, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України від 23.09.2024, оформлене протоколом засідання Комісії, в частині непідтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України стосовно ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Комісію з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України прийняти рішення, яким встановити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України відносно ОСОБА_1 .
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Отже, суб'єктний склад учасників справи має бути чітко визначений позивачем, з метою визначення того суб'єкта, до якого адресовані позовні вимоги.
В рамках даних спірних правовідносин, у позовній заяві в якості другого відповідача зазначено Міністерства розвитку громад та територій України.
Разом з тим, позовна заява не містить позовних вимог до Міністерства розвитку громад та територій України, не зазначено яким саме чином були порушені права позивача даним суб'єктом, не містить нормативно-правового обґрунтування щодо залучення даного суб'єкта у якості відповідача.
Відтак, позов не відповідає вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви слід уточнити позовні вимоги до другого відповідача - Міністерства розвитку громад та територій України, або уточнити склад учасників справи, з урахуванням викладених судом зауважень.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, у кількості відповідно до кількості учасників справи, зокрема із сформульованими вимогами до відповідача - Міністерства розвитку громад та територій України, або із уточненням складу відповідачів.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.