Рішення від 21.02.2025 по справі 320/15458/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2025 року справа №320/15458/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення позивачу розміру надбавки за особливості проходження служби з 94,3% до 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії з 130% до 35% від посадового окладу зазначених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2022 за №2/3/1/720;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести зміни у довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №2/3/1/720 від 21.02.2022, видану ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та премію в розмірі 130% від посадового окладу та надати змінену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в лютому 2022 року він отримав довідку про розмір грошового забезпечення від 21.02.2022 №2/3/1/720, видану ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Ознайомившись із змістом даної довідки, позивачем з'ясовано, що відповідачем зменшено розмір премії з 130% до 35% від посадового окладу та розмір надбавки за особливості проходження служби з 94,3% до 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років. У липні 2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо роз'яснення підстав зменшення складових грошового забезпечення, проте отримав відповідь від 14.07.2022 №2.3.1/1829 ФК-72137, якою позивача проінформовано про те, що зменшення розміру премії та розміру надбавки за особливості проходження служби відбулось у зв'язку з тим, що останній був звільнений із Збройних Сил України за станом здоров'я, враховуючи роз'яснення телеграми Міністерства оборони України від 28.12.2018 №248/9240.

Таке порушення позивач вважає протиправною поведінкою відповідача та вважає, що права позивача підлягають поновленню судом шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.05.2023 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що згідно з особово-пенсійною справою позивача №ФК-72137, підполковник ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас за п. 65 підпункту "в" (за станом здоров'я), на підставі наказу заступника МОУ командира ВПС України №0260 від 10.08.2001, та 29.06.2001 засвідчений лікарсько-льотною комісією в/ч НОМЕР_1 , визнаний нездатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби. При цьому відповідач посилається на те, що щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019 визначаються відповідно до додатку 15 Постанови №704 та прийнятого на виконання п. 5 Постанови №704 рішення Міністра оборони України, доведеного телеграмою від 28.12.2018 №248/9240, а саме: надбавка за особливості проходження служби - 65% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячна премія за 38 тарифним розрядом - 35% від посадового окладу (Додаток 1 до вказаної телеграми).

Позивачем надано суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65% із множенням на коефіцієнт 1,45 (65%х14,45=94,25=94,3%), а також розмір премії 130% від посадового окладу, який не повинен різнитися за станом здоров'я військовослужбовця, а повинен залежати виключно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця, як визначено Законом №2011.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Наказом заступника Міністра оборони України - Командувача Військово-повітряних Сил України від 10.08.2001 №0260 (по особовому складу) підполковника ОСОБА_1 , заступника командира бригади (з льотної підготовки) - начальника відділу льотної підготовки звільнено з військової служби у запас за пунктом 65 підпункту "З" (за власним бажанням).

З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяви позивача від 01.02.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням правових висновків Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 ІНФОРМАЦІЯ_2 було виготовлено довідку від 21.02.2022 за №2/3/1/720 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді заступник командира бригади - начальник відділу.

Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2022 за №2/3/1/720 станом на 05.03.2019 грошове забезпечення ОСОБА_1 складається: посадовий оклад 7050,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років 50 % - 4230,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби 65 % - 8248,50 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 % від посадового окладу) 1057,50 грн.; надбавка за кваліфікацію (7% від посадового окладу) 493,50 грн.; премія (35% від ПО) 2 467,50 грн. Всього 24957,00 грн.

Позивач, не погоджуючись із розміром премії, звернувся до відповідача із заявою від 14.07.2022 щодо роз'яснення підстав зменшення премії з 130% до 35%.

Листом № 2.3.1/1829 від 14.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивача про те, що відповідно до документів, що містяться у особово-пенсійній справі позивача № ФК-72137, останній звільнений з військової служби у запас за пунктом «В» (за станом здоров'я) (підстава: наказ заступника МОУ командира ВПС України № 0260 від 10.08.2001), 29.06.2001 засвідчений лікарсько-льотною комісією в/ч НОМЕР_1 і визнаний нездатним до льотної служби, обмежено придатним до військової служби. Свідоцтво про хворобу № 266/159 затверджено ЦЛЛК ЦВЛК МО України 06.07.2001. Отже надбавка за особливості проходження служби та премія встановлюється на загальних підставах, а саме на виконання пункту 5 Постанови 704, рішення Міністра оборони України, доведеного телеграмою від 28.12.2018 № 248/9240:

- надбавка за особливості проходження служби - 65 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

- щомісячна премія за 38 тарифним розрядом - 35 відсотків від посадового окладу (додаток № 1 до вищезазначеної телеграми Міністра оборони України).

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вказує наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Положеннями ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1992 № 2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

В силу норм ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах і в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно до п. 2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Згідно з п. 3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до п. 4. Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до абз. 5 п. 7 Порядку № 260 у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку.

Крім того, розд. VІІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.

Пунктом 2 розд. VІІ Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Відповідно до п. 27 Додатку до Порядку № 260 «Перелік окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків» військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу, які виконують польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.

Отже, надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців, зокрема, військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Позивач перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено, що у додатку до Наказу МОУ № 260 від 07.06.2018 (п. 27) визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотних екіпажів повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1,45.

Отже відповідач, формуючи довідку про розмір грошового забезпечення від 21.02.2022 за №2/3/1/720, у порушення чинних норм законодавства, проігнорував приписи Наказу МОУ № 260 від 07.06.2018, відповідно до якого врегульовано порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, та згідно з яким позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби з 65% із множенням на коефіцієнт 1,45, а застосував телеграму Міністерства оборони України від 28.12.2018 за № 248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки - 65 %.

Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем в довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у розмірі 94,3 % (65 % х 1,45), а не 65 %, як це зробив відповідач.

Так, розд. ІV Додатку 2 телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 визначено, що військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком військово-льотної комісії та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів, надбавка за особливості проходження служби виплачується в розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премія виплачується у розмірі 130 % посадового окладу.

Військовослужбовцям, які в минулому році не здійснювали польотів, виплата у зазначених розмірах здійснюється з дня початку польотів у поточному році.

Військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, ці виплати у збільшених розмірах припиняються. Виплату їм надбавки за особливості проходження служби та премії здійснювати на загальних підставах.

Відповідно до п. 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, Міноборони в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

З питань забезпечення організаційних заходів в апараті Міноборони Міністр видає директиви, а з питань реформування та розвитку Збройних Сил, їх бойової і мобілізаційної готовності, оперативної та бойової підготовки, здійснення організаційних заходів та інспектування спільні з начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних Сил накази і директиви.

З метою реалізації наданих повноважень Міністр оборони та очолюване ним міністерство видають накази та директиви.

Натомість, телеграма Міністра оборони України № 248/9240 від 28.12.2018 не є наказом чи директивою, не встановлює правил поведінки та не є обов'язковою до виконання їх адресатами, не є нормативно-правовим актом, а відноситься до акту оперативно-розпорядчого характеру.

Отже, наведені обставини свідчать, що відповідачем в порушення чинних норм права протиправно не було застосовано норми Наказу Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» при виготовленні довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

З матеріалів справи встановлено, що станом на момент виходу позивача на пенсію на підставі Свідоцтва про хворобу № 266/159, останнього визнано непридатним до льотної роботи.

Отже, зазначене свідоцтво є підставою для наказу для усунення від льотної роботи, яке оформляється наказом командира.

Проте доказів існування такого наказу командира про усунення позивача від льотної роботи відповідачем надано не було.

Крім того, відповідно до наказу заступника МОУ командира ВПС України № 0260 від 10.08.2001 (по особовому складі), підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за п. 65 пп. «З» (за власним бажанням).

Таким чином, позивач до дня звільнення з військової служби знаходився на льотній посаді у складі штатного екіпажу.

Таким чином, з вищенаведеного слідує, що за час проходження військової служби позивач не усувався від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням відповідного наказу та займав посаду, за яку передбачено нарахування спірної надбавки.

Формуючи нову довідку, відповідачем, у порушення чинних норм законодавства, проігноровано пряму норму наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 та безпідставно застосовано телеграму Міністерства оборони України від 28.12.2018 № 248/9240 із установленням мінімального розміру надбавки - 65%.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення грошового забезпечення позивача в частині встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% замість розміру 94,3% (65% із множенням на коефіцієнт 1,45), від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років для перерахунку пенсії.

Щодо доводів позивача про наявність підстав для включення у довідку премії у розмірі 130%, суд зазначає наступне.

Пунктом 1, абз.1 п.2 Розділу XVI Порядку № 260 передбачено, що командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Розділом ІV Додатку 2 Телеграми № 248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплачувати щомісячну премію військовослужбовцям, які станом на 01 січня 2019 року проходять службу на посадах льотного складу, мають відповідний допуск, придатні до польотів за висновком лікарсько-льотної комісії та в минулому році виконували польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів у розмірі 130 % посадового окладу.

Разом з тим, оскільки телеграма від 28 грудня 2018 року № 248/9240 не є нормативно-правовим актом, а конкретні розміри премії не встановлені Кабінетом Міністрів України, тому для перерахунку пенсій має бути застосовано абз. 5 п. 5 Порядку № 45, згідно з яким інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду вказала, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що розмір премії 35%, який вказаний у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, визначений відповідачем на загальних підставах, та відповідає вимогам чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та, відповідно, необхідність їх часткового задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій, судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 242-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 розміру надбавки за особливості проходження служби з 94,3 % до 65 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.02.2022 №2/3/1/720.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) внести зміни у довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 ) від 21.02.2022 №2/3/1/720 щодо розміру надбавки за особливості проходження служби, визначивши надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, для проведення з 01.04.2019 перерахунку його пенсії.

4. В іншій частині позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.