Рішення від 24.02.2025 по справі 240/19897/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2025 року м. Житомир справа № 240/19897/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся у суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати йому з 18.04.2024 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі нижче 8 мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок і виплату йому з 18.04.2024 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням проведених виплат.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по ІІ групі інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З огляду на прийняття 07 квітня 2021 року Конституційним Судом України рішення №1-р(ІІ)/2021 уважає, що згідно положень частини 3 статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою суду від 21.10.2024 позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

До суду надійшов відзив з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

У період із 04.11.2024 по 18.11.2024, 09.01.2025 та із 13.01.2025 по 27.01.2025, 07.02.2025 головуюча суддя перебувала у відпустці, із 25.11.2024 по 01.12.2024 - у відрядженні.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є постраждалою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням.

Також позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, отримує пенсію по інвалідності, розраховану відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та має інвалідність ІІ групи, внаслідок захворювання пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.

08.10.2024 адвокат позивача звернувся до відповідача із запитом в порядку статей 20, 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", у якому просив надати інформацію та належним чином завірені копії наступних документів, зокрема надати довідку з 18.04.2024 про нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до ст.54 Закону України "Про статус та соціальнии захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком. Вищезазначену інформацію та документи просив надати наручно пред'явнику.

Змісту вказаного запиту серед іншого містить прохання провести нарахування та виплатити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8-ти мінімальних пенсій за віком, у зв'язку з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 07.04.2021 №1-p(1l)2021 та від 13.09.2023 № 7-р(1)2023.

09 жовтня 2024 року відповідач у листі "Про надання інфоормації" на запит від 08.10.2024 (вх. № 27962/8 від 08.10.2024) щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст.54 Закону України "Про стагус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796), в розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, повідомив наступне. ОСОБА_1 отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, щодо якої встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, обчислену відповідно до Закону №796.

Оскільки особам, віднесеним до категорії 1 іншого розміру пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, ніж визначений частиною 3 статті 54 Закону №796, не передбачено, тому розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено згідно з вимогами чинного законодавства.

Крім того, зауважено, що у п.1.4. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок), наведено чіткий перелік тих осіб, за яких заява на перерахунок пенсії подається законними представниками, а також осіб, які можуть бути такими представниками. Ураховуючи вимоги Порядку, адвокат позивача не належить до кола тих осіб, які б могли бути законним представником ОСОБА_1 при зверненні до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок її пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно із положеннями ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території, визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII).

Метою та завданнями Закону №796-XII є захист громадян, які постраждали внаслідок: 1) Чорнобильської катастрофи; 2) інших ядерних аварій та випробувань; 3) військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Відповідно до частини 1 статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:

а) державної пенсії;

б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 796-XII та має інвалідність ІІ групи, внаслідок захворювання пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС.

Частиною першою 1 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" урегульовано Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Порядку заява про перерахунок пенсії, (заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); ..... подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

За правилами пункту 1.4. Порядку № 22-1 за малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заява подається законними представниками (батьками, усиновителями, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками, представниками закладів (органів опіки та піклування), які виконують функції опікунів чи піклувальників).

Пунктом 1.8. Порядку № 22-1 передбачено, що днем звернення вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

З матеріалів справи убачається, що адвокат позивача звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із запитом в порядку статей 20, 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", у якому просив надати інформацію та належним чином завірені копії наступних документів, зокрема надати довідку з 18.04.2024 про нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до ст.54 Закону України "Про статус та соціальнии захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком. Вищезазначену інформацію та документи просив надати наручно пред'явнику. Змісту вказаного запиту серед іншого містить прохання провести нарахування та виплатити пенсію по інвалідності ОСОБА_1 у відповідності до ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8-ти мінімальних пенсій за віком, у зв'язку з ухваленням Конституційним Судом України рішення від 07.04.2021 №1-p(1l)2021 та від 13.09.2023 № 7-р(1)2023.

Даний запит зареєстрований відповідачем вх. № 27962/8 від 08.10.2024.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом "Про надання інфоормації" від 09.10.2024 надало відповідь на вказаний запит.

Вказаний лист носить лише інформаційний характер й не породжує виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків позивача.

Виходячи з викладеного суд приходить до висновку, що позивачем ОСОБА_1 не подавалась заява про перерахунок пенсії у спосіб відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Порядку №22-1.

Слід звернути увагу, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Отже, оскільки позивачем ОСОБА_1 особисто не подавалась заява про перерахунок пенсії, суд також не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати їй пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Враховуючи вищеневедене позовні вимоги є передчасними.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

Проте, суд звертає увагу, що позивач може реалізувати своє право на пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону №230/96-ВР після звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності за нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір",

Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України,

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича,7, м.Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, відмовити за безпідставністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

24.02.25