Дата документу 24.02.2025
Справа № 334/1349/25
Провадження № 1-кс/334/502/25
21 лютого 2025 року
Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) у кримінальному провадженні № 12024082130000059 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України, за підозрою
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Бердянська Бердянського району Запорізької області, українки, громадянки України, з вищою освітою, офіційно не працевлаштованої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
Слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_4 за погодженням з прокурором Бердянської окружної прокуратури Запорізької області, звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024082130000059 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України
Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області перебувають матеріали досудового розслідування № 12024082130000059 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше травня 2022 року, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала на території тимчасово окупованого міста Бердянськ Бердянського району Запорізької області, розуміючи вчинені представниками держави-агресора заходи, направлені на зміну меж території України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, діючи з прямим умислом, за власним бажанням, керуючись ідеологічними мотивами, без фізичного та психологічного примусу, підтримуючи воєнну агресію російської федерації на території України, свідомо та добровільно прийняла рішення співпрацювати з окупаційною владою російської федерації, погодившись на їх пропозицію обійняти посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме: виконувача обов'язків ректора закладу освіти «Азовского государственного педагогического университета» створеного на базі Бердянського державного педагогічного університету.
Після цього, з метою забезпечення функціонування створених ними так званих закладів освіти на території Бердянського району Запорізької області представники окупаційної влади розпочали підбір персоналу з числа осіб, які працювали у закладах освіти м. Бердянськ Запорізької області, а потім свідомо перейшли на бік окупантів з намірами підтримки та утвердження окупаційної влади російської федерації на території м. Бердянськ Запорізької області, а також впровадження методики освітнього процесу, яка діє на території російської федерації.
Далі, не пізніше 10.03.2023, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора створено заклад освіти під назвою «Азовский государственный педагогический университет», розташований за адресою: Запорізька область, Бердянський район, місто Бердянськ, вул. Шмідта, буд. 4, на основі приміщень та матеріальних цінностей Бердянського державного педагогічного університету. Після цього, 10.03.2023 вказаний заклад освіти був перейменований на «Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования «Азовский государственный педагогический университет» (далі - «Азовский государственный педагогический университет»), відомості про який внесено до «Единого государственного реестра юридических лиц» (номер «Основной государственный регистрационный номер» 1239000004572), з юридичною адресою: Запорізька область, Бердянський район, місто Бердянськ, вул. Свободи, буд. 101/1.
Вказаний новостворений орган розпочав здійснювати свою діяльність відповідно до ч. 2 ст. 14 федерального закона «Об образовании в российской федерации» від 29.12.2012 № 273-ФЗ російської федерації № 273-Ф3(далі - закон № 273-ФЗ), де мовою оригіналу викладено наступне: «в образовательных организациях образовательная деятельность осуществляется на государственном языке российской федерации, если настоящей статьей не установлено иное. Преподавание и изучение государственного языка российской федерации в рамках имеющих государственную аккредитацию образовательных программ осуществляются в соответствии с федеральными государственными образовательными стандартами».
Добровільно погоджуючись на зайняття вказаної посади, ОСОБА_6 усвідомлювала, що її подальші дії будуть спрямовані на шкоду державі України та на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному закладі освіти.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на впровадження стандартів освіти держави-агресора, ОСОБА_6 , здійснила підбір працівників закладу, які погодились впроваджувати стандарти освіти держави-агресора та сприяла їх призначенню на посади.
Використовуючи отримані повноваження, у період часу з 10.03.2023 по теперішній час, ОСОБА_6 , користуючись повноваженнями та правами керівника закладу освіти, спланувала та організувала освітній процес у так званому закладі освіти «Азовский государственный педагогический университет», створений на базі Бердянського державного педагогічного університету, за освітніми стандартами та навчальними планами російської федерації, шляхом повного виключення з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної вищої освіти України, який повністю суперечить меті як базової та повної вищої освіти в Україні, та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення російської федерації, її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим вчинила дії, направлені на пропаганду у закладі освіти з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердження тимчасової окупації частини території України та впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі.
У подальшому, ОСОБА_6 , будучи призначеною окупаційною владою російської федерації на вищезазначену посаду, використовуючи отримані повноваження з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій щодо діяльності цього закладу, організувала його функціонування та забезпечила організацію освітнього процесу російською мовою за освітніми стандартами та навчальними планами російської федерації з повним виключенням із освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами вищої освіти України, та здійснювала контроль за виконанням освітніх програм держави-агресора.
Так, згідно зі ст. 10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова. Частиною першою ст. 6 закону України «Про освіту» встановлено, що засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є, серед інших: виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення. Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.
Статтею другою Закону України «Про вищу освіту» визначено, що законодавство України про вищу освіту базується на Конституції України і складається із законів України «Про освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», цього Закону та інших нормативно-правових актів, міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Якщо міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені національним законодавством, застосовуються правила міжнародних договорів.
Права закладу вищої освіти, що визначають його автономію, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені іншими законами чи нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.п. 1, 11 статті 3 Закону України «Про вищу освіту» державна політика у сфері вищої освіти ґрунтується на принципах: сприяння сталому розвитку суспільства шляхом підготовки конкурентоспроможного людського капіталу та створення умов для освіти протягом життя та сприяння утвердженню української національної та громадянської ідентичності, вихованню патріотизму, формуванню оборонної свідомості.
Так, починаючи з 1 вересня 2023 року, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, діючи умисно, з політичних та ідеологічних мотивів, здійснюючи дії направлені на пропаганду у закладі вищої освіти з метою сприяння здійснення збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації території України, використовуючи свої повноваження, запровадила у приміщенні «Азовского государственного педагогического университета», створеного на базі Бердянського державного педагогічного університету дії, пов'язані з виносом здобувачами вищої освіти на початку кожного навчального тижня прапора держави агресора - російської федерації та виконанням її гімну, а також організувала проведення 22.08.2024 у вищезазначеному закладі освіти - «Азовском государственном педагогическом университете» святкування «дня российского флага».
Таким чином, своїми умисними діями, ОСОБА_6 повністю виключила з освітнього процесу вимоги до обов'язкових результатів навчання, визначених, державними стандартами та освітніми програмами вищої освіти України, запровадила стандарти навчання російської федерації, у тому числі шляхом введення для викладання у закладі освіти учбових предметів, передбачених стандартами освіти держави-агресора, організувала процес навчання в закладі освіти за методичними матеріалами, визначеними державними стандартами російської федерації, російською мовою, тобто своїми діями впроваджувала стандарти освіти держави-агресора у закладах освіти.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за викладених вище обставин обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України - у здійсненні громадянином України пропаганди у закладі освіти незалежно від типів та форм власності з метою сприяння здійсненню збройної агресії проти України, встановленню та утвердженню тимчасової окупації території України, а також дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Крім того, в період часу з 24 липня 2023 року до 17 серпня 2023 року, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Бердянськ Запорізької області, усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, із власних ідеологічних та корисливих мотивів, всупереч встановленого діючого законодавства України, добровільно, шляхом активних дій, виражених в поданні заяви на участь у виборах депутата до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, балотувалась під час загального партійного голосування та була висунута, як кандидат в депутати від партії держави-агресора рф мовою оригіналу - «Единая Россия» до незаконного органу влади мовою оригіналу - «Законодательного собрания Запорожской области».
За результатами проведених 10.09.2023 незаконних виборів на тимчасово окупованій території Запорізької області, ОСОБА_6 обрана та зареєстрована депутатом першого скликання від партії держави-агресора рф мовою оригіналу - «Единая Россия» до незаконного органу влади мовою оригіналу - «Законодательного собрания Запорожской области», створеного на тимчасово окупованій території Запорізької області, який 27.09.2023 внесений до мовою оригіналу - «Единого государственного реестра юридических лиц» держави-агресора рф, як окрема юридична особа мовою оригіналу - «Законодательное собрание Запорожской области», (юридична адреса: Запорізька область, м. Мелітополь, вулиця Карла Маркса, буд. 5 номер «Основной государственный регистрационный номер» 1239000010292).
Далі, ОСОБА_6 , будучи обраною депутатом першого скликання до незаконного органу влади мовою оригіналу - «Законодательного собрания Запорожской области», діючи умисно, із власних корисливих та ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої представниками збройних формувань держави-агресора рф, приймала участь у засіданнях, мовою оригіналу - «Законодательного собрания Запорожской области», на одному з яких прийняла участь у внесенні поправок до так званого закону Запорізької області, мовою оригіналу «Об областном бюджете на 2024 год».
Крім того, реалізуючи свій злочинний умисел, починаючи з 17.01.2024 та по теперішній час, діючи умисно, із власних політичних та ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, будучи в якості депутата від партії держави-агресора рф мовою оригіналу - «Единая Россия» та перебуваючи на тимчасово окупованій території за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Мелітопольське Шосе, 71, неодноразово проводила зустрічі з місцевими мешканцями м. Бердянськ, де останні залишали свої звернення до окупаційної адміністрації.
Далі, 14.03.2024, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Бердянськ Бердянського району Запорізької області, ОСОБА_6 продовжуючи свій злочинний намір, добровільно, із власних політичних та ідеологічних мотивів, будучи виконуючим обов'язків ректора незаконного створеного мовою оригіналу - «Азовского государственного педагогического университета», публічно закликала, у тому числі і через свій «Телеграм»-канал під назвою « ОСОБА_7 », за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 до проведення виборів президента російської федерації на тимчасово-окупованій території.
Також, 17.03.2024, продовжуючи реалізувати свої злочинні діяння, у вигляді публічних закликів, до проведення виборів, ОСОБА_6 організувала проведення виборів президента російської федерації у приміщенні незаконно створеного мовою оригіналу - «Азовского государственного педагогического университета» за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4.
З середини вересня 2023 року по теперішній час, ОСОБА_6 перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Бердянськ Бердянського району Запорізької області, продовжуючи свій злочинний намір, добровільно, із власних ідеологічних та корисливих мотивів, неодноразово брала участь у засіданнях незаконного органу влади мовою оригіналу - «Законодательного собрания Запорожской области» в якості депутата від партії держави-агресора рф мовою оригіналу - «Единая Россия».
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за викладених вище обставин обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - у добровільному обранні громадянина України до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, а також прийнятті участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території та здійсненні публічних закликів до проведення таких незаконних виборів на тимчасово окупованій території.
26.12.2024 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У той же час, 26.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 28.12.2024, 29.12.2024, 30.12.2024 опубліковані на веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
28.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 28.12.2024, 29.12.2024, 30.12.2024 опубліковані на веб-сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр».
17.02.2025 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про нову підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України.
18.02.2025 повідомлення про нову підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 19.02.2025, 20.02.2025 опубліковані на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та опубліковані на веб-сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр».
Крім того встановлено, що на теперішній час ОСОБА_8 перебуває на території м. Бердянськ Запорізької області, яке з 27.02.2022 являється тимчасово окупованою територією.
На виклики до м. Запоріжжя для проведення слідчих дій ОСОБА_6 не з'явилась та продовжує вчиняти кримінальні правопорушення на території тимчасово окупованого м. Бердянськ Запорізької області, ОСОБА_6 оголошено у розшук 09.01.2025. Крім того у ВКП Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області було заведено оперативно-розшукову справу № 50012510.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень повністю підтверджується матеріалами досудового розслідування, серед яких допити свідків, протоколи огляду Інтернет ресурсів, висновок судової портретної експертизи та інші.
В ході досудового розслідування встановлено, що кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_6 згідно ст. 12 КК України віднесено до категорії тяжких злочинів, за яке передбачене покарання у вигляді волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади, у зв'язку із чим, остання переховується від органів досудового розслідування, тим самим перешкоджає кримінальному провадженню.
Відповідно до ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у тому числі передбачених частинами 3, 5 статті 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали, просили його задовольнити, мотивуючи обставинами, викладеними в ньому.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, вказавши, що він особисто не спілкувався із підзахисною. Окрім того, вважає, що ОСОБА_6 не вчиняються дії щодо ухилення від досудового розслідування, оскільки вона продовжує проживати в м. Бердянськ за місцем реєстрації та відсутні відомості про належне повідомлення ОСОБА_6 щодо досудового розслідування, повідомлення про підозру та виклик до слідчого.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників судового провадження, вирішуючи клопотання слідчого, дійшов такого висновку.
Бердянським РВП ГУНП в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024082130000059 від 11.10.2024 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України за підозрою ОСОБА_6 .
Відповідно до ст. 297-1 КПК України, Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Частиною 1 статті 42 КПК України передбачено, що підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
26.12.2024 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У той же час, 26.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 28.12.2024, 29.12.2024, 30.12.2024 опубліковані на веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
28.12.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 28.12.2024, 29.12.2024, 30.12.2024 опубліковані на веб-сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр».
17.02.2025 відносно ОСОБА_6 складено повідомлення про нову підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України.
18.02.2025 повідомлення про нову підозру ОСОБА_6 у встановленому законом порядку, на підставі ч. 1 ст. 278 КПК України, та повістки про виклик останнього на 19.02.2025, 20.02.2025 опубліковані на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та опубліковані на веб-сайті газети Кабінету Міністрів України «Урядовий кур'єр».
Таким чином, відповідно до вимог ст. 111, ч. 8 ст. 135 КПК України, підозрювана вважається такою, що належним чином повідомлена про виклик.
Проте, у визначені в повістках дати та час ОСОБА_6 до Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області за викликами не з'явилася та жодним чином не повідомила про поважність причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
9.01.2025 винесено постанову про оголошення в міжнародний розшук ОСОБА_6 та відповідні матеріали скеровані до оперативного підрозділу ВКП Бердянського РВП ГУНП в Запорізькій області.
При цьому, слідчий суддя, перевіривши на виконання вимог ст. 297-4 КПК України, матеріали, якими обґрунтовується клопотання, вважає достатніми наявні в матеріалах клопотання докази, які дають підстави дійти висновку про обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй стороною обвинувачення кримінального правопорушення.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі Нечипорук та Йонкало проти України від 21 квітня 2011 року термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (також рішення від 30 серпня 1990 р. у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, CampbellandHartleyv. theUnitedKingdom), п. 32, Series А, № 182). Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя, позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій відповідно до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 перебуває у м. Бердянськ Запорізької області, територія якого є тимчасово окупованою територією представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією».
Відтак, враховуючи, що прокурором в судовому засіданні доведено та підтверджено наявними в матеріалах клопотання доказами, що ОСОБА_6 була оголошена у розшук, отже остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності та стосовно якої наявні фактичні дані, що вона перебуває на тимчасово окупованій території у Запорізькій області, слідчий суддя доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 297-1 297-5, 309, 371, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) у кримінальному провадженні відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12024082130000059 від 11.10.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Бердянська Бердянського району Запорізької області, українки, громадянки України, з вищою освітою, офіційно не працевлаштованої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. ч. 3, 5 ст. 111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести уповноваженій особі до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У випадку, якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестали існувати, подальше досудове розслідування здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Повний текст ухвали, відповідно до ст. 376 КПК України буде складений і оголошений учасникам судового провадження 24.02.2025 року о 16 год. 30 хв.
Суддя: ОСОБА_1