Справа № 932/1786/25
Провадження № 2-а/932/44/25
про залишення позову без руху
24 лютого 2025 року суддя Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровськ Коваленко Т.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
17 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровськ з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Справа у провадження судді розподілена 20.02.2025.
За змістом статей 19 і 20 Кодексу адміністративного судочинства України поданий позивачем позов підсудний Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровськ.
За положеннями частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У позовній заяві позивач стверджує про наявність у нього підстав для звільнення від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», при цьому доказів на підтвердження цієї тези суду не надає.
За змістом п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Визначальною обставиною для застосування п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" є наявність у особи статусу військовослужбовця (або військовозобов'язаного чи резервіста, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори) на момент подання відповідної позовної заяви (постанова ВС від 27.02.2020 у справі № 826/12929/17). Крім того порушене питання особою, яка має статус, визначений п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", має бути пов'язане з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Військовозобов'язані - це громадяни, які перебувають у запасі для комплектування Збройних сил України та інших військових формувань на особливий період. Також вони можуть залучатися для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу. Тобто, військовослужбовці вже служать у ЗСУ.
Резервісти - це військовозобов'язані громадяни, які проходять службу у військовому резерві збройних сил, або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Порушене позивачем питання пов'язане із скасуванням постанови ІНФОРМАЦІЯ_1 про накладення на ОСОБА_1 штрафу через неявку в установлений термін для уточнення (оновлення) облікових даних, тобто порушення вимог абз. 5 ч. 10 ст. 1, п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Інкриміновані ОСОБА_1 порушення абз. 5 ч. 10 ст. 1, п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» віднесені до обов'язків громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі ЗСУ тощо. Тобто позивач ОСОБА_1 у контексті порушеного перед судом питання, має подати докази віднесення його до статусу військовозобов'язаного чи резервіста, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори) на момент подання відповідної позовної заяви. За відсутності доказів такого позивач має сплатити судовий збір на загальних підставах.
В той самий час Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 18.03.2020 (справа №543/775/17) відступила від висновків Верховного Суду України, викладених у постанові від 13.12.2016 (провадження №21-1410а16), та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права слід вважати, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287,288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, належить застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VІ, як і пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028 грн.
За вимогами частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Таким чином позивачеві необхідно сплатити судовий збір у сумі 605,60 грн на рахунок отримувача - ГУК у Дніпропетровський області Шевченківський район; код класифікації - 22030101; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37988155; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN) - UA258999980313171206000004628; наявність відомчої ознаки - «00» без деталізації за відомчою ознакою».
Частина перша статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України вказує, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
На підставі викладеного, керуючись ст.31,160-161,169 КАС України, суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення залишити без руху.
Надати позивачу ОСОБА_1 десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду належним чином засвідчені копії доказів на підтвердження наявності пільги для звільнення від сплати судового збору, передбачених п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» або квитанції про сплату позивачем 605,60 гривень судового збору за реквізитами, зазначеними в описовій частині ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у визначені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала в частині визначення розміру судового збору може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її постановлення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.О.Коваленко