ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
24.02.2025Справа № 910/15262/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Трофименко Т.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України»
про стягнення 220 000,00 грн,
До Господарського суду міста Києва надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» про стягнення 220 000,00 грн безпідставно набутих коштів.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем було прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача та про скасування рішення про намір укласти угоду в порушення передбаченої Законом України «Про публічні закупівлі» процедури проведення публічної закупівлі, а тому отримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» коштів за банківською гарантією № 34669 від 28.08.2023 є безпідставним.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.12.2024 прийнято вказаний позов до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/15262/24, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечень.
31.12.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
06.01.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
09.01.2025 до суду від відповідача надійшли заперечення.
Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд уважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позовної заяви, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
18.08.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» оголошені відкриті торги з особливостями на закупівлю - «Конструкційні матеріали (В'язко-еластична система холодного нанесення)», код ДК 021:2015:44110000-4: Конструкційні матеріали, з очікуваною вартістю 7 493 835,00 грн без ПДВ, ідентифікатор закупівлі UA-2023-08-18-010348-a.
Цього ж дня (18.08.2023) відповідачем на порталі prozorro.gov.ua оприлюднено тендерну документацію для процедури закупівлі - «Конструкційні матеріали (В'язко-еластична система холодного нанесення)» та додатки до тендерної документації.
З метою участі у відкритих торгах свої тендерні пропозиції було подано двома учасниками, а саме: ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЦЕНТР ТРУБОІЗОЛЯЦІЯ» та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЄВРОКОР ПЛЮС»
Тендерною документацією по процедурі закупівлі UA-2023-08-18-010348-a передбачено необхідність надання учасником процедури закупівлі забезпечення тендерної пропозиції у розмірі 220 000,00 грн. Вид забезпечення тендерних пропозицій повинен відповідати вимогам, що викладені у Додатку 6.1. до тендерної документації (п. 4.10. розділу І Тендерної документації).
Пунктом 1.1. Додатку 6.1. до тендерної документації визначено, що замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції у формі банківської гарантії або стендбай акредитиву у розмірі не менше ніж зазначено у п. 4.10. Розділу І Загальні положення Тендерної документації.
Забезпечення тендерної пропозиції надається учасником процедури закупівлі одночасно з тендерною пропозицією (п. 1.4. Додатку 6.1. до тендерної документації). Усі витрати, пов'язані із наданням забезпечення тендерної пропозиції покладаються на учасника (п. 1.7. Додатку 6.1. до тендерної документації).
Згідно з п. 1.8. Додатку 6.1. до тендерної документації строк дії забезпечення тендерної пропозиції повинен становити не менше 120 днів з кінцевої дати подання тендерних пропозицій.
Відповідно до п. 1.11. Додатку 6.1. до тендерної документації забезпечення тендерної пропозиції не повертається у випадках, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі». В період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування забезпечення тендерної пропозиції не повертається у випадках, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (надалі - Особливості).
Забезпечення тендерної пропозиції повертається учаснику в разі настання однієї або кількох обставин, що передбачені Законом України «Про публічні закупівлі» (п. 1.12. Додатку 6.1. до тендерної документації).
На виконання вимог Тендерної документації, позивач, як принципал, 28.08.2023 уклав із Акціонерним товариством «Комерційний банк «Глобус» (надалі - Банк-Гарант, Банк) договір про надання гарантії № 34669/ЮГ-23 (тендерна гарантія) (надалі - Договір гарантії), який регулює правовідносини позивача та Банку щодо надання останнім гарантійного листа з метою забезпечення належного виконання принципалом умов Тендерної документації для процедури закупівлі - відкриті торги по предмету закупівлі «Конструкційні матеріали (В'язко-еластична система холодного нанесення)».
Як визначено у п. 1.2. вказаного Договору гарантії, гарантійним випадком є невиконання принципалом перед бенефіціаром (відповідачем) умов основного зобов'язання, а саме: відкликання тендерної пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними; непідписання принципалом, який став переможцем тендеру договору про закупівлю; ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією; ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі у строк, визначений частиною шостою статті 17 Закону, документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону (застосовується із урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178).
Надана в межах цього Договору Гарантія є безумовною, безвідкличною та надається у вигляді електронного документа, скріпленого КЕП Банка-Гаранта та надана через програмний комплекс «M.E.doc», яким накладено КЕП (п. 1.3. Договору гарантії).
Сума гарантії - 220 000,00 грн, строк дії гарантії - з 28.08.2023 по 29.12.2023 включно (пункти 2.1., 2.2. Договору гарантії).
Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» 28.08.2023 у складі своєї тендерної документації через електронну систему закупівель було подано банківську гарантію від 28.08.2023 № 34669.
29.08.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» проведено аукціон, за результатами якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр Трубоізоляція» визнано переможцем. Водночас, 11.09.2023 в електронній системі закупівель відповідачем опубліковано Інформацію щодо відхилення тендерної пропозиції учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр Трубоізоляція» згідно з рішенням Уповноваженої особи (протокол № 23-1164-р від 11.09.2023).
15.09.2023 Товариством з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» в електронній системі закупівель опубліковано Протокол № 23-1164д прийняття рішення уповноваженою особою про намір укласти з переможцем процедури закупівлі та повідомлення про намір укласти договір про закупівлю із Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС», відповідно до яких позивача визначено переможцем закупівлі UA-2023-08-18-010348-a.
Однак, договір про закупівлю з позивачем не було укладено у зв'язку з тим, що відповідач 26.09.2023 відхилив тендерну пропозицію позивача.
03.10.2023 до Банка-Гаранта від відповідача надійшла вимога (SWIFT-повідомлення) про сплату грошової суми за банківською гарантією № 34669 від 28.08.2023 в розмірі 220 000,00 грн у зв'язку із виникненням обставин, визначених п. 3 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: ненадання позивачем у строк, визначений ч. 6 ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі» документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону (застосовується із урахуванням Особливостей).
06.10.2023 Банком-Гарантом згідно з вказаною вимогою перераховано на користь відповідача кошти банківської гарантії у розмірі 220 000,00 грн відповідно до платіжної інструкції кредитового переказу коштів № 10939 та повідомлено позивача про здійснення такої виплати листом від 06.10.2023 № 1-3375.
Звертаючись із даним позовом до суду, позивач зазначає, що відповідачем було порушено вимоги процедури проведення публічної закупівлі в частині не оприлюднення відповідного рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача із аргументацією такого відхилення, що за доводами останнього, позбавило його можливості оскаржити таке рішення у встановленому законом порядку. Як зазначає позивач, про можливу причину відхилення його тендерної пропозиції стало відомо лише із протоколу розкриття тендерної пропозиції, який датований 29.08.2023, однак фактично дата публікації цього протоколу не вказана, а у ньому описано ті події, які вже відбулися після 26.09.2023. При цьому, позивач вважає, що відповідачем неправомірно було відхилено тендерну пропозицію позивача, яка повністю відповідала вимогам законодавства та тендерної документації, а позивачем було виконано всі умови щодо надання документів, які підтверджують відсутність підстав, передбачених п.п. 3, 5, 6, 12 та абзацу 14 пункту 47 Особливостей. Відтак, на переконання позивача, отримання відповідачем коштів за банківською гарантією за нібито порушення позивачем вимог тендерної документації є безпідставним, а відтак ці кошти в сумі 220 000,00 грн підлягають стягненню з відповідача на користь позивача на підставі ст. 1212 ЦК України, як безпідставно набуте відповідачем майно.
Відповідач, у свою чергу, заперечував щодо задоволення позову, зазначаючи, що позивачем, як переможцем закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, не завантажено у цій системі на виконання вимог тендерної документації (п. 1.4.3. Додатку 3 до Тендерної документації) у довільній формі довідку/інформацію про відсутність всіх підстав, визначених пунктом 47 Особливостей (за підпунктами 3, 5, 6, 12), а лише завантажено лист про підтвердження відсутність підстави, визначеної лише абзацом 14 пункту 47 Особливостей. Відтак, відповідачем протоколом від 26.09.2023 № 23-1164-р-2 прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» відповідно до п.п. 3 п. 44 Особливостей, а саме: не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей. За таких обставин, відповідач вважає правомірним своє рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача та відсутніми правові підстави для стягнення грошових коштів банківської гарантії у розмірі 220 000,00 грн на підставі ст. 1212 ЦК України. Крім того, відповідач зауважує, що при оприлюдненні рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача він діяв відповідно до вимог законодавства.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.
Спір у даній справі виник у зв'язку з наявністю, на думку позивача, підстав для стягнення з відповідача отриманих ним коштів банківської гарантії у розмірі 220 000,00 грн, яка не підлягала виплаті Банком-Гарантом на користь відповідача, у зв'язку з належним виконанням позивачем вимог Тендерної документації.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України «Про публічні закупівлі» (надалі - у редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Разом з тим, Законом України від 16.08.2022 № 2526-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про публічні закупівлі» та інших законодавчих актів України щодо здійснення оборонних та публічних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про публічні закупівлі» та Розділ Х «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 3-7. Відповідно до названого пункту Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (надалі - Особливості, в редакції, чинній станом на час проведення спірної закупівлі).
Відповідно до п. 3 Особливостей замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.
За умовами п. 24 Особливостей замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію не пізніше ніж за сім днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити інформацію, визначену частиною другою статті 21 Закону з урахуванням цих особливостей (п. 26 Особливостей).
Згідно з п. 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Частинами 1-4 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
У тендерній документації зазначаються такі відомості: 1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону; 4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби); 5) кількість товару та місце його поставки; 6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; 7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; 8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов; 9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами; 10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію; 11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій; 12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції; 13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції; 14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій; 15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати); 16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати); 17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками; 18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг; 19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації» та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
У разі якщо замовник вимагає надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі повинні бути зазначені умови його надання, зокрема, розмір, строк дії та застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції не повертається учаснику. У такому разі учасник під час подання тендерної пропозиції/пропозиції одночасно надає забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Матеріалами справи підтверджується, що у складі тендерної пропозиції позивачем було надано забезпечення тендерної пропозиції - банківську гарантію від 28.08.2023 № 34669 на суму 220 000,00 грн.
Так, правовий інститут забезпечення виконання зобов'язання врегульований главою 49 ЦК України, яка передбачає спеціальні міри, що стимулюють боржника до належного виконання зобов'язання та забезпечують захист майнових інтересів кредитора на випадок порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Згідно з ч. 1 ст. 200 ГК України гарантія (банківська гарантія) є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов'язань шляхом письмового підтвердження банком, іншою фінансовою установою задоволення вимог управненої сторони в розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов'язана сторона) не виконає зазначене у ньому певне зобов'язання або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Зобов'язання за банківською гарантією виконується лише на письмову вимогу управненої сторони (ч. 2 ст. 200 ГК України).
Згідно зі ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ст. 561 ЦК України гарантія діє протягом строку, на який вона видана. Гарантія є чинною від дня її видачі, якщо в ній не встановлено інше. Гарантія не може бути відкликана гарантом, якщо в ній не встановлено інше.
Отже, гарантія - це односторонній правочин, змістом якого є обов'язок гаранта сплатити кредитору-беніфеціару грошову суму відповідно до умов гарантії у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією.
Відповідно до ст. 563 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред'явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано. Кредитор не може передавати іншій особі право вимоги до гаранта, якщо інше не встановлено гарантією.
Гарант має право відмовитися від задоволення вимоги кредитора, якщо вимога або додані до неї документи не відповідають умовам гарантії або якщо вони подані гарантові після закінчення строку дії гарантії (ч. 1 ст. 565 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 568 ЦК України зобов'язання гаранта перед кредитором припиняється у разі: 1) сплати кредиторові суми, на яку видано гарантію; 2) закінчення строку дії гарантії; 3) відмови кредитора від своїх прав за гарантією шляхом повернення її гарантові або шляхом подання гаранту письмової заяви про звільнення його від обов'язків за гарантією.
Відповідно до Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженого постановою Правління Національного банку України № 639 від 15.12.2004, зареєстрованого Міністерством юстиції України 13.01.2005 за № 41/10321, гарантія - спосіб забезпечення виконання зобов'язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов'язання перед бенефіціаром сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку. Зобов'язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії; гарантійний випадок - одержання банком-гарантом/банком-контргарантом вимоги бенефіціара, що становить належне представлення, протягом строку дії або до дати закінчення дії гарантії/контргарантії, що свідчить про порушення принципалом базових відносин.
Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 18.06.2021 у справі № 910/16898/19 дійшла висновку, що відповідно до статей 560, 563, 565 ЦК України обов'язок гаранта сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії настає за умови порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією та направлення кредитором гаранту письмової вимоги разом із зазначеними в гарантії документами. За відсутності однієї із вказаних умов відповідальність гаранта не настає.
Верховний Суд у вказаній справі зазначив, що при вирішенні спору про існування обов'язку гаранта платити за гарантією, в предмет доказування входить, у першу чергу, дослідження наявності чи відсутності виникнення відповідного обов'язку - гарантійного випадку (порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією), а не формальне дослідження виключно наявності заяви про сплату за гарантією.
Як вказував відповідач, ненадання ТОВ «ЄВРОКОР ПЛЮС», як переможцем процедури закупівлі та принципалом за банківською гарантією від 28.08.2023 № 34669, документів на підтвердження відсутності підстав, визначених пунктом 47 Особливостей № 1178, є гарантійним випадком.
Так, відповідно до положень п. 47 Особливостей, замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов'язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі, зокрема, у випадках:
3) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією;
5) фізична особа, яка є учасником процедури закупівлі, була засуджена за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом та відмиванням коштів), судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку;
6) керівник учасника процедури закупівлі був засуджений за кримінальне правопорушення, вчинене з корисливих мотивів (зокрема, пов'язане з хабарництвом, шахрайством та відмиванням коштів), судимість з якого не знято або не погашено в установленому законом порядку;
12) керівника учасника процедури закупівлі, фізичну особу, яка є учасником процедури закупівлі, було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Замовник може прийняти рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли учасник процедури закупівлі не виконав свої зобов'язання за раніше укладеним договором про закупівлю із цим самим замовником, що призвело до його дострокового розірвання, і було застосовано санкції у вигляді штрафів та/або відшкодування збитків протягом трьох років з дати дострокового розірвання такого договору. Учасник процедури закупівлі, що перебуває в обставинах, зазначених у цьому абзаці, може надати підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності, незважаючи на наявність відповідної підстави для відмови в участі у відкритих торгах. Для цього учасник (суб'єкт господарювання) повинен довести, що він сплатив або зобов'язався сплатити відповідні зобов'язання та відшкодування завданих збитків. Якщо замовник вважає таке підтвердження достатнім, учаснику процедури закупівлі не може бути відмовлено в участі в процедурі закупівлі.
Переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель документи, що підтверджують відсутність підстав, зазначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому цього пункту. Замовник не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель, крім випадків, коли доступ до такої інформації є обмеженим на момент оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів.
Учасник процедури закупівлі підтверджує відсутність підстав, зазначених в цьому пункті (крім підпунктів 1 і 7, абзацу чотирнадцятого цього пункту), шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у цьому пункті (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого цього пункту.
Замовник самостійно за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі підтверджує в електронній системі закупівель відсутність в учасника процедури закупівлі підстав, визначених підпунктами 1 і 7 цього пункту.
Водночас, відповідно до п. 1.1. Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації, тендерні пропозиції подаються відповідно до порядку, визначеного статтею 26 Закону України «Про публічні закупівлі», крім положень частин першої, шостої та сьомої вказаного Закону. Тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям (у разі їх (його) встановлення), наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 Особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів/інформації/файлу/-ів, перелік яких визначено у додатку 2 до тендерної документації.
Шляхом самостійного декларування в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції учасник підтверджує відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7 абзацу чотирнадцятого цього пункту). Замовник не вимагає від учасника процедури закупівлі під час подання тендерної пропозиції в електронній системі закупівель будь-яких документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей (крім абзацу чотирнадцятого цього пункту), крім самостійного декларування відсутності таких підстав учасником процедури закупівлі відповідно до абзацу шістнадцятого пункту 47 Особливостей (п. 1.2. Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації).
Водночас, за умовами п. 1.4.3. Додатку 3 до Тендерної документації, інформація про відсутність підстав, визначених підпунктами 3, 5, 6, 12 та в абзаці 14 пункту 47 Особливостей підтверджується оригіналом та/або електронною копією та/або сканованою копією довідки/інформації, що підтверджує відсутність підстав, визначених пунктом 47 Особливостей (в довільній формі).
За умовами п. 4 Розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли, зокрема, переможець процедури закупівлі не надав у спосіб, зазначений у тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених у підпунктах 3, 5, 6 і 12 та в абзаці чотирнадцятому пункту 47 Особливостей.
Такі ж підстави для відхилення тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі передбачені у підпункті 3 пункту 44 Особливостей.
Як зазначено відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС», як переможцем закупівлі, при поданні тендерної пропозиції було підтверджено лише відсутність підстави, визначеної абзацом 14 пункту 47 Особливостей, тоді як у визначений цим пунктом строк не завантажено на виконання вимог тендерної документації (п. 1.4.3. Додатку 3 до Тендерної документації) у довільній формі довідку/інформацію про відсутність всіх підстав, визначених пунктом 47 Особливостей, а саме, не надано у визначений в тендерній документації спосіб документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6, 12 цього пункту Особливостей.
Судом із електронної системи закупівель за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-08-18-010348-a встановлено, що у визначений Особливостями та Тендерною документацією строк позивач завантажив такі документи:
- витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», виданий про те, що керівник Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» станом на 30.08.2023 до кримінальної відповідальності не притягується, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває (підтверджує відсутність підстав, зазначених у підпунктах 6, 12 п. 47 Особливостей);
- інформаційну довідку з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 18.09.2023 № 762625, якою підтверджується відсутність корупційних або інших, пов'язаних з корупцією правопорушень, здійснених директором Товариством з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» (підтверджує відсутність підстав, зазначених у підпункті 3 пункту 47 Особливостей);
- довідка Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» від 18.09.2023 № 2023/9/18-1 про відсутність підстав, зазначених у абзаці 14 пункту 47 Особливостей.
При цьому, слід зауважити, що підпункт 5 пункту 47 Особливостей не стосується позивача, а стосується лише учасників процедури закупівлі - фізичних осіб.
До того ж, як передбачалось умовами п. 47 Особливостей та п. 1.2. Розділу ІІІ «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації, позивачем було підтверджено відсутність підстав, зазначених у пункті 47 Особливостей (крім підпунктів 1 і 7 абзацу чотирнадцятого цього пункту) шляхом самостійного декларування відсутності таких підстав в електронній системі закупівель під час подання тендерної пропозиції.
Отже, зважаючи на викладене, суд доходить висновку, що позивач дотримався вимог законодавства та тендерної документації, зокрема, в частині надання документів, що підтверджують відсутність підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6, 12 та абзацом 14 пункту 47 Особливостей.
Тому враховуючи означені обставини у сукупності з наданими сторонами поясненнями, суд дійшов висновку, що надання позивачем документального підтвердження відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6, 12 та абзацом 14 пункту 47 Особливостей у формі витягів, довідок з Реєстрів не суперечить вимогам Тендерної документації та законодавству.
Суд вважає, що відхилення відповідачем тендерної пропозиції позивача лише через ненадання підтвердження відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6, 12 та абзацом 14 пункту 47 Особливостей у формі довідки у довільній формі є безпідставним, враховуючи, що позивачем, по-перше, заповнено відповідні форми у електронній системі закупівель, де підтверджено відсутність підстав, передбачених зазначеними підпунктами пункту 47 Особливостей, а по-друге, надано відповідні підтверджуючі документи. Відтак, у відповідача, як замовника закупівлі, була вичерпна інформація щодо відсутності підстав, передбачених підпунктами 3, 5, 6, 12 та абзацом 14 пункту 47 Особливостей, стосовно позивача.
В свою чергу, як наголошував позивач, відповідачем не було опубліковано відповідного рішення про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС», чим порушено положення законодавства про публічні закупівлі.
Як визначено у п. 46 Особливостей, інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення (з посиланням на відповідні положення цих особливостей та умови тендерної документації, яким така тендерна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність), протягом одного дня з дати ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається учаснику процедури закупівлі/переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
У разі коли учасник процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, вважає недостатньою аргументацію, зазначену в повідомленні, такий учасник може звернутися до замовника з вимогою надати додаткову інформацію про причини невідповідності його пропозиції умовам тендерної документації, зокрема технічній специфікації, та/або його невідповідності кваліфікаційним критеріям, а замовник зобов'язаний надати йому відповідь з такою інформацією не пізніш як через чотири дні з дати надходження такого звернення через електронну систему закупівель, але до моменту оприлюднення договору про закупівлю в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що Протоколом № 23-1164-р-2 від 26.09.2023 прийнято рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача. При цьому, також вказав, що оприлюднення рішення про відхилення тендерної пропозиції Особливостями не передбачено, а інформація про таке відхилення була оприлюднена уповноваженою особою 26.09.2023 та автоматично сформована системою електронних торгів у відповідний файл. Крім того, як зазначено відповідачем, протокол розкриття тендерних пропозицій містить детальне обґрунтування причин відхилення тендерної пропозиції позивача.
Судом встановлено, що в системі електронних закупівель відсутній протокол № 23-1164-р-2 від 26.09.2023 про відхилення тендерної пропозиції позивача, будь-які докази завантаження вказаного документу відповідачем в систему електронних торгів у визначений п. 46 Особливостей строк у матеріалах справи відсутні.
Щодо протоколу розкриття тендерних пропозицій, у якому зазначалось відповідне обґрунтування причин відхилення тендерної пропозиції позивача, суд зазначає, що вказаний протокол не може вважатись належним оформленням відповідного рішення відповідача, оскільки розкриття тендерних пропозицій відбулося 29.08.2023, тоді як відповідні дані про відхилення тендерної пропозиції позивача внесено у систему електронних торгів 26.09.2023.
При цьому, суд встановив, що 01.10.2023 позивач у електронній системі закупівель опублікував вимогу про усунення порушень до відповідача, у якій вимагав усунути порушення, визначені ч. 2, 3 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» та оприлюднити рішення замовника про відхилення тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС». Однак дана вимога позивача станом на день ухвалення даного рішення досі перебуває у статусі «Очікує розгляду».
Отже, суд констатує, що відповідачем в порушення вимог законодавства (п. 46 Особливостей) не було опубліковано відповідної інформації про відхилення тендерної пропозиції позивача з аргументацією такого відхилення протягом одного дня з дати ухвалення рішення в електронній системі закупівель, що позбавило позивача на оскарження такого рішення до органу оскарження. При цьому, суд враховує, що стосовно тендерної пропозиції іншого учасника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр Трубоізоляція», то про її відхилення відповідачем не лише було зазначено у протоколі розкриття тендерних пропозицій, а й завантажено в електронну систеум закупівель відповідну Інформацію в порядку, визначеному п. 46 Особливостей, у зв'язку з чим доводи відповідача про відсутність обов'язку оприлюднення відповідного рішення про відхилення тендерної пропозиції позивача визнаються судом необґрунтованими.
З урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що при проведенні процедури закупівлі відповідачем не було дотримано вимог законодавства про публічні закупівлі та безпідставно відхилено тендерну пропозицію позивача, а відтак і стягнуто тендерне забезпечення без відповідних на те підстав.
Позивач (принципал) не порушив вимог Тендерної документації, вчасно здійснив всі необхідні дії для укладення договору за результатами публічної закупівлі. Тобто, можна зробити висновок про відсутність правових підстав для сплати гарантом суми гарантії відповідачеві (бенефіціару).
Отже, сума тендерного забезпечення у розмірі 220 000,00 грн набута відповідачем безпідставно, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення глави 83 ЦК України, яка регулює загальні підстави для виникнення зобов'язань у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) відсутність правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Об'єктивними умовами виникнення зобов'язань з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або не збільшення майна в іншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна з боку набувача шляхом зменшення або відсутності збільшення на стороні потерпілого; 4) відсутність правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб.
Загальна умова ч. 1 ст. 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на цій підставі тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого без правової підстави, передбаченої законом, іншими правовими актами чи правочином.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11, частинами 1, 2 ст. 509 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені цими актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
До підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, належать договори та інші правочини. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, установлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.
Частиною 1 ст. 202 ЦК України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Системний аналіз положень ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11, ч. 1 ст. 177, ч. 1 ст. 202 та ч. 1 ст. 1212 ЦК України дає можливість дійти висновку про те, що чинний договір чи інший правочин є достатньою та належною правовою підставою набуття майна (отримання грошей).
Якщо поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може застосовуватись тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена або припинена, у тому числі у виді розірвання договору. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 22.03.2016 у справі №6-2978цс15 та від 03.06.2016 у справі №6-100цс15.
Враховуючи те, що, як було встановлено судом, у відповідача були відсутні підстави для звернення до Банка-гаранта для виплати коштів за банківською гарантією від 28.08.2023 № 34669, грошові кошти у розмірі 220 000,00 грн було набуто відповідачем без достатньої правової підстави.
Судом також враховано, що відповідно до обставин даної справи перерахування гарантом грошових коштів в сумі 220 000,00 грн на користь бенефіціара (відповідача) відбулось у зв'язку з договором та гарантією, однак не на їх виконання, тобто перерахування відбулось без правових підстав, а отже позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаної суми кошти підлягають задоволенню саме на підставі ст. 1212 ЦК України.
Крім того, відповідно до п. 4 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про публічні закупівлі» забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції повертається учаснику в разі закінчення тендеру/спрощеної закупівлі в разі не укладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції/пропозиції.
Відповідно до інформації з онлайн - платформи Електронна система публічних закупівель Prozorro вказані торги є такими, що не відбулися та ніхто з учасників не уклав за результатами цієї закупівлі договір з відповідачем, що є підставою для повернення суми тендерного забезпечення учаснику торгів.
У ч. 3 ст. 2 ГПК України однією з основних засад (принципів) господарського судочинства визначено принцип змагальності сторін, сутність якого розкрита у статті 13 цього Кодексу.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Приписами статей 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі статтями 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва,
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» (проспект Любомира Гузара, 44, м. Київ, 03065; ідентифікаційний код 42795490) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРОКОР ПЛЮС» (вул. Героїв України, 94, кім. 212, м. Світловодськ, Кіровоградська область, 27500; ідентифікаційний код 37153992) безпідставно набуті кошти у розмірі 220 000,00 грн та судовий збір у розмірі 3300,00 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складання та підписання повного рішення: 24.02.2025.
Суддя Т. Ю. Трофименко