Вирок від 12.02.2025 по справі 398/5623/24

Справа №: 398/5623/24

провадження №: 1-кп/398/233/25

ВИРОК

Іменем України

"12" лютого 2025 р. м. Олександрія

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретарів судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду у місті Олександрії кримінальне провадження № 12024120000000979 від 05.09.2024 стосовно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Гуляй-Поле Запорізької області, громадянки України, з вищою освітою, заміжньої, не маючої на утриманні малолітніх чи неповнолітніх дітей, працюючої лікарем-терапевтом у КП «Центральна міська лікарня м. Олександрії» Олександрійської міської ради та головою позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України,

сторони кримінального провадження:

прокурор ОСОБА_5

обвинувачена ОСОБА_4

захисник ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, за наступних обставин.

ОСОБА_4 відповідно до наказу т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) №14 від 10.01.2022 призначена на посаду голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Згідно з розділом І наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 (зі змінами) «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» на ОСОБА_4 , як на голову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ,було покладено наступні обов'язки:

-добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України;

-аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я;

-контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи;

-контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я (установи) та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи;

-надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, закладам охорони здоров'я (установам);

-визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть;

-розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі;

-визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням;

-проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи;

-підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.

Згідно з розділом ІІ наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 (зі змінами) «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Відповідно до п. 2.5.1., п. 2.8.1. розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 (далі - Положення), ВЛК ТЦК та СП створюється у районному (міському) ТЦК та СП. Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК. Головою ВЛК районного (міського) ТЦК та СП призначається лікар, найбільш досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом керівника районного ТЦК та СП після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні, головою ВЛК обласного ТЦК та СП, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Згідно 2.8.2. розділу ІІ Положення роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП. ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

Відповідно до Положення про постійно діючу позаштатну військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого розпорядженням начальника Олександрійської районної військової адміністрації № 83-р від 31.03.2022: п. 1.1 - постійно діюча позаштатна військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 створюється згідно розпорядження начальника Олександрійської РВА з метою організації та проведення медичного огляду допризовників, призовників, військовозобов'язаних; п. 1.3 - головою комісії призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, після погодження з головою військово-лікарської комісії обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; п. 1.5 - комісія у своїй діяльності керується наказом Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008, постановами КМУ, наказами МОЗ України, іншими наказами Міністерства оборони України, які регламентують питання проведення медичних оглядів кандидатів на військову службу, а також даним Положенням; п. 2.1 - комісія створюється у складі - голова комісії, секретар комісії, члени комісії - лікар-терапевт, лікар-хірург, лікар-невропатолог, лікар-офтальмолог, лікар-стоматолог, лікар-отоларинголог, лікар-дерматолог, лікар-психіатр, лікар-гінеколог; п. 2.5 - у своїй діяльності комісія підпорядковується голові комісії; п. 2.7 - голова комісії може ініціювати засідання комісії; п.3.7 - за несумлінне або упереджене ставлення до вирішення питань з військово-лікарської експертизи голова, секретар та члени комісії несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України; п. 4.1 - голова комісії є організатором роботи військово-лікарської комісії та забезпечує: контроль за укомплектованістю комісії лікарями спеціалістами, а при необхідності, проведення їх заміни; контроль за підтриманням рівня фахової підготовки лікарів спеціалістів, членів комісії та рівня їх знань вимог положення про військово-лікарську комісію у ЗСУ; п. 4.2 - голова військово-лікарської комісії зобов'язаний - знати вимоги постанов КМУ, наказів МОЗ України, наказів МО України, які регламентують питання проведення медичних оглядів кандидатів на військову службу.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до частини 3 статті 18, примітки 1 до статті 364, являлась службовою особою органу військового управління та постійно виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.

Відповідно п. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Згідно зі ст. ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

ОСОБА_4 , будучи головою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто будучи службовою особою, з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, перебуваючи в службовому кабінеті без номеру в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , у невстановлений час, однак не пізніше 17.05.2022, діючи умисно, всупереч вимогам наказу Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 (зі змінами) «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України», Конституції України, Присяги лікаря України (згідно з Наказом Президента України № 349 від 15.06.1992), Положення про постійно діючу позаштатну військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 , розуміючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків від них, достовірно знаючи вимоги наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та будучи кваліфікованим лікарем-терапевтом, в інтересах ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , внесла завідомо неправдиві відомості до картки обстеження та медичного огляду від 17.05.2022 на ім'я ОСОБА_7 , а саме у графу «Діагноз та постанова ВЛК» «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на підставі статті «41а» та «39а», що не відповідає вимогам наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та реальному стану здоров'я військовозобов'язаного ОСОБА_7 .

Після цього, ОСОБА_4 , діючи умисно та цілеспрямовано, у порушення вимог вказаного законодавства поставила власний підпис, як голова ВЛК, у картці обстеження та медичного огляду від 17.05.2022 на ім'я ОСОБА_7 , а саме у графі «Голова ВЛК» та, таким чином, засвідчила діагноз у картці обстеження та медичного огляду від 17.05.2022, виданої на ім'я ОСОБА_7 , та на підставі якої останнього безпідставно визнано неприданим до військової служби із зняттям з військового обліку.

У подальшому, ОСОБА_4 , діючи умисно та реалізовуючи свій злочинний намір, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 17.05.2022, перебуваючи у службовому кабінеті без номеру в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , видала картку обстеження та медичного огляду від 17.05.2022 ОСОБА_7 для подальшого надання її до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тим самим діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, будучи службовою особою, видала завідомо неправдивий офіційний документ.

Рішенням засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України №2555 від 24.05.2024 скасовано постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 від 17.05.2022 згідно картки обстеження та медичного огляду.

Таким чином, ОСОБА_8 обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тобто у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.

Крім того, ОСОБА_4 , будучи головою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто службовою особою з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, перебуваючи у службовому кабінеті без номеру в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , у невстановлений час, однак не пізніше 02.01.2023, діючи повторно та умисно, всупереч вимогам п. 20.4 наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» (в редакції від 16.04.2021, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення) та додатку 1 до Положення, Конституції України, Присяги лікаря України (згідно з Наказом Президента України № 349 від 15.06.1992), Положення про постійно діючу позаштатну військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_4 , розуміючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків від них, достовірно знаючи вимоги наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та будучи кваліфікованим лікарем-терапевтом, в інтересах ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , достовірно знаючи, що діагноз «безсимптомне носійство ВІЛ Z21» слід діагностувати за статтею розкладу хвороб «5в», внесла завідомо неправдиві відомості до довідки військово-лікарської комісії № 6/257а від 02.01.2023 на ім'я ОСОБА_9 , а саме «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на підставі статті «5а», що не відповідає вимогам наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та реальному стану здоров'я військовозобов'язаного ОСОБА_9 .

Після цього, ОСОБА_4 , діючи умисно та цілеспрямовано,у порушення вимог вказаного законодавства поставила власний підпис, як голова ВЛК, у довідці військово-лікарської комісії № 6/257а від 02.01.2023, а саме у графі «Голова ВЛК» та, таким чином, засвідчила діагноз у довідці військово-лікарської комісії № 6/257а від 02.01.2023, виданої на ім'я ОСОБА_9 , та на підставі якої останнього безпідставно визнано неприданим до військової служби із зняттям з військового обліку.

У подальшому, ОСОБА_4 , діючи умисно та реалізовуючи свій злочинний намір, точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 02.01.2023, перебуваючи у службовому кабінеті без номеру в адміністративній будівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 , розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , видала довідку військово-лікарської комісії №6/257а від 02.01.2023 ОСОБА_9 для подальшого надання її до ІНФОРМАЦІЯ_4 , тим самим, діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, будучи службовою особою, видала завідомо неправдивий офіційний документ.

Рішенням засідання штатної військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України №2443 від 07.05.2024 скасовано постанову ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 №6/257а від 02.01.2023.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, тобто у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, вчинене повторно.

Крім того, 24.02.2022 відповідно до Указу Президента України, який затверджений Законом №2102-ІХ від 24.02.2022, на території України у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до пункту 20 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строком на 30 діб, який продовжено з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022, з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб згідно з Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022, з 05 години 30 хвилин 25.05.2022 строком на 90 діб згідно з Указом Президента України від 22.05.2022 № 2263-ІХ. Указом Президента України від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 строком на 90 діб, згідно з Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022 № 2738-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21.11.2022 строком на 90 діб, згідно з Указом Президента України від 06.02.2023 №58/2023, затвердженим Законом України № 2915-IX від 07.02.2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19.02.2023 строком на 90 діб до 21.05.2023.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Так, 24.02.2022 Указом Президента України №69/2022 оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку). Поряд з цим, згідно ст. 22 даного Закону, передбачено, що граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років.

Пунктом 6 частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Враховуючи вказане, на період введення воєнного стану в Україні, на законодавчому рівні заборонено виїзд за межі території України осіб, які підлягають мобілізації для несення військової служби, відповідно до вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Проте, ОСОБА_4 , яка згідно наказу т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №14 від 10.01.2022, призначена на посаду голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто будучи службовою особою з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, усвідомлюючи, що на період дії правового режиму воєнного стану, введеного на підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 з подальшими змінами та доповненням, а також Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» №3543-XII від 21.10.1993 з подальшими змінами та доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» №57 від 27.01.1995 з подальшими змінами та доповненнями, виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється, у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, однак не пізніше 17.05.2022, вчинила дії, направленні на сприяння у незаконному переправленні через державний кордон України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , до Республіки Польща шляхом визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за результатами проходження військово-лікарської комісії.

З цією метою, ОСОБА_4 , реалізовуючи злочинний умисел щодо сприяння у незаконному переправленні через державний кордон України ОСОБА_7 , з корисливого мотиву, використовуючи своє службове становище, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, достовірно знаючи вимоги наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та будучи кваліфікованим лікарем-терапевтом, діючи в інтересах ОСОБА_7 , внесла завідомо неправдиві відомості до картки обстеження та медичного огляду від 17.05.2022 на ім'я ОСОБА_7 , а саме в графу «Діагноз та постанова ВЛК» «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на підставі статті «41а» та «39а», що не відповідає вимогам наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та реальному стану здоров'я військовозобов'язаного ОСОБА_7 .

У подальшому, ОСОБА_4 , діючи умисно та цілеспрямовано, продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу,у порушення вимог законодавства поставила власний підпис у картці обстеження та медичного огляду від 17.05.2022, як голова ВЛК,у графі «Голова ВЛК» та, таким чином, засвідчила діагноз у картці обстеження та медичного огляду від 17.05.2022, виданої на ім'я ОСОБА_7 , на підставі якої останнього безпідставно визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку.

Після отримання у такий протиправний спосіб медичних документів, що підтверджували медичний огляд ВЛК, ОСОБА_7 надав отриману від ОСОБА_4 картку обстеження та медичного огляду від 17.05.2022 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , на підставі якої останнього знято з військового обліку, що надало можливість ОСОБА_7 07.07.2022 безперешкодно перетнути польсько-український кордон у прикордонному пункті пропуску Грушів-Будомєж - відділ митного оформлення № 6-9 митний пост "Яворів" Львівської митниці, адреса: Львівська область, Яворівський район, Грушів, та здійснити виїзд до Республіки Польща.

Також, ОСОБА_4 , яка згідно наказу т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 №14 від 10.01.2022 призначена на посаду голови військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто будучи службовою особою з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій, та усвідомлюючи, що на період дії правового режиму воєнного стану, введеного на підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-ІХ від 24.02.2022 з подальшими змінами та доповненням, а також Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 з подальшими змінами та доповненнями, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» №57 від 27.01.1995 з подальшими змінами та доповненнями, виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється, у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, однак не пізніше 02.01.2023 вчинила дії, направлені на сприяння у незаконному переправленні через державний кордон України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , до Республіки Польща шляхом визнання ОСОБА_9 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за результатами проходження військово-лікарської комісії.

З цією метою, ОСОБА_4 , реалізовуючи злочинний умисел щодо сприяння у незаконному переправленні через державний кордон України ОСОБА_9 , з корисливого мотиву, використовуючи своє службове становище, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у порушення вимог п. 20.4 наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» (у редакції від 16.04.2021, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення) та додатку 1 до Положення, достовірно знаючи, що діагноз «безсимптомне носійство ВІЛ Z21» слід діагностувати за статтею розкладу хвороб «5в», внесла завідомо неправдиві відомості до довідки військово-лікарської комісії № 6/257а від 02.01.2023 на ім'я ОСОБА_9 , а саме «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» на підставі статті «5а», що не відповідає вимогам наказу Міністра оборони України № 402 від 14.08.2008 та реальному стану здоров'я військовозобов'язаного ОСОБА_9 .

У подальшому, ОСОБА_4 , діючи умисно та цілеспрямовано, продовжуючи реалізацію свого єдиного злочинного умислу, у порушення вимог вказаного законодавства поставила власний підпис, як голова ВЛК, у довідці військово-лікарської комісії №6/257а від 02.01.2023, а саме у графі «Голова ВЛК», таким чином засвідчила діагноз у довідці військово-лікарської комісії №6/257а від 02.01.2023, виданої на ім'я ОСОБА_9 , на підставі якої останнього безпідставно визнано непридатним до військової служби із зняттям з військового обліку.

Після отримання у такий протиправний спосіб медичних документів, що підтверджували медичний огляд ВЛК, ОСОБА_9 надав отриману від ОСОБА_4 довідку військово-лікарської комісії №6/257а від 02.01.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі якої останнього знято з військового обліку, що надало можливість ОСОБА_9 02.05.2023 безперешкодно перетнути польсько-український кордон у прикордонному пункті пропуску «Рава-Руська-Хребенне», митний пост «Рава-Руська» Львівської митниці, адреса: Львівська область, Жовківський район, с. Рата, та здійснити виїзд до Республіки Польща.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, тобто у сприянні незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчинений службовою особою з використанням службового становища, шляхом надання засобів.

25 жовтня 2024 року між прокурором і обвинуваченою ОСОБА_4 , за участі захисника ОСОБА_6 , укладена угода про визнання винуватості у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень на наступних умовах.

Обвинувачена повністю визнає свою винуватість у вчиненні зазначених кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 361 КК України.

Сторони погодили призначити ОСОБА_4 покарання:

- за ч. 1ст. 361 КК України - у виді обмеження волі строком на 1 рік з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних із здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 1 (один) рік;

- за ч. 2 ст. 332 КК України - у виді позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних із здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 3 (три) роки.

В силу ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначити ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних із здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 3 (три) роки, зі звільненням від відбування основного покарання та встановленням іспитового строку на підставі ст. ст. 75, 76 КК України.

Судом встановлено, що обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 332, ч. 1 ст. 361 КК України, є обґрунтованим. Обвинувачена свою винуватість у вчиненому визнає повністю, цілком розуміє права, визначені ст. 474 ч. 4 п. 1 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ст. 473 ч. 2 цього Кодексу, характер обвинувачення, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до неї у разі затвердження угоди судом, та наполягає на затвердженні угоди про визнання винуватості.

Прокурор та захисник пояснили, що їм зрозумілі наслідки затвердження угоди, передбачені ст. 473 ч. 2 КПК України, та просять затвердити угоду.

Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Зміст угоди про визнання винуватості, умови та порядок її укладення відповідають вимогам ст. ст. 469, 472 КПК України, підстав, передбачених ч. 7 ст. 474 цього Кодексу, для відмови у затверджені угоди не встановлено. Прокурором при вирішенні питання про укладення угоди враховані обставини, визначені ст. 470 КПК України.

Узгоджена сторонами міра покарання відповідає загальним засадам призначення покарання, інтересам суспільства не суперечить, є справедливою, необхідною і достатньою для виправлення обвинуваченої та запобігання вчинення нею нових правопорушень. При цьому, враховано ступінь тяжкості вчиненого, особу винної та обставини, що пом'якшують їй покарання, відсутність обставин, що обтяжують покарання.

Суд бере до уваги, що ОСОБА_4 вперше притягується до кримінальної відповідальності, активно сприяла розкриттю кримінальних правопорушень, щиро розкаялася у вчиненому, позитивно характеризується за місцем роботи, що пом'якшує покарання і дає підстави застосувати звільнення від відбування основного покарання та встановлення іспитового строку.

Приймаючи до уваги характер діяння та спосіб його вчинення, суспільну небезпеку скоєного, з урахуванням особи винної, відсутність обтяжуючих обставин, суд дійшов висновку затвердити угоду, укладену між прокурором та обвинуваченою угоду про визнання винуватості, призначити їй узгоджене сторонами остаточне покарання, із застосуванням ст.ст. 75, 76 КК України з іспитовим строком на один рік.

При цьому на підставі ч.3 ст.55 КК України строк додаткового покарання слід обчислювати з моменту набрання вироком законної сили.

Запобіжний захід стосовно обвинуваченої у виді особистого зобов'язання закінчився. Клопотання щодо обрання запобіжного заходу до суду не надходили.

Питання щодо речових доказів слід вирішити згідно з ч. 6 ст. 100 КПК України.

Процесуальні витрати за проведення експертизи під час досудового розслідування підлягають стягненню з обвинуваченої на користь держави у відповідності до ч. 2 ст. 124 КПК України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 314, 368, 370, 374-376, 474, 475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Укладену 25 жовтня 2024 року між прокурором та обвинуваченою ОСОБА_4 угоду про визнання винуватості у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, - затвердити.

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 332, ч. 1 ст. 366 КК України, та призначити їй покарання:

-за ч. 1 ст. 366 КК України у виді обмеження волі строком на 1 (один) рік з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних зі здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 1 (один) рік;

-за ч. 2 ст. 332 КК України у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних зі здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 3 (три) роки.

На підставі ч. 1 ст. 70 КК України за сукупністю кримінальних правопорушень, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, остаточно визначити ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі строком на 5 (п'ять) років з позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних зі здійсненням військово-лікарської експертизи, строком на 3 (три) роки.

На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_4 звільнити від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 1 (один) рік.

На підставі ст.76 КК України ОСОБА_4 зобов'язати періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Іспитовий строк обчислювати з моменту проголошення вироку суду.

Строк відбування додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати посади у складі штатних та позаштатних (постійно та тимчасово діючих) військово-лікарських комісій, пов'язаних зі здійсненням військово-лікарської експертизи, рахувати з дня набрання вироком законної сили.

Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_4 не обирати.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь держави витрати за проведення експертиз по кримінальному провадженню у розмірі 11 359 (одинадцять тисяч триста п'ятдесят дев'ять) грн. 20 коп.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м.Кіровограда від 27.12.2023 року у справі №405/5805/23 (провадження №1-кс/405/4359/23) в частині накладення арешту на медичну документацію військовозобов'язаного ОСОБА_9 , 1995 року народження.

Речові докази - медичну документацію військовозобов'язаного ОСОБА_9 , 1995 року народження, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження у Кропивницькій спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Південного регіону, - повернути до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Вирок може бути оскаржений до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення з підстав, передбачених статтею 394 КПК України.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку, після його проголошення, негайно вручити засудженій та прокурору, інші учасники судового провадження мають право отримати копію вироку в суді.

Суддя ОСОБА_1