Рішення від 05.02.2025 по справі 405/8815/24

Справа № 405/8815/24

Провадження №2-а/405/111/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2025 року Ленінський районний суд м.Кіровограда у складі:

головуючого судді Іванової Л.А.

при секретарі Тарасенко Р.П.,

за участю учасників справи:

представника позивача ЦПМУ ДМС - Житняка Д.Ю.

відповідача громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , який приймає участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з Державною установою «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» та в його інтересах представника -адвоката Вишневського А.А. (приймає участь в режимі відеоконференції)

перекладача Наджафлі Кубра Фаміл кизи,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кропивницький адміністративну справу №405/8815/24 за позовом Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (м. Кропивницький, вул. Єгорова, 25-а) до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 (зареєстрованого місця проживання в Україні не має; затриманий та поміщений до Державної установи "Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України", що знаходиться за адресою: Миколаївська обл., Вознесенський район, с. Мартинівське, вул. Європейська, 1) про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби звернувся до Ленінського районного суду м. Кіровограда з позовом, в якому просить продовжити строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України Державної міграційної служби України, на шість місяців, зазначивши на обгрунтування позовних вимог, що рішенням Ленінського районного суду міста Кіровограда від 08.01.2024 року, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2024 року, затримано громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України Державної міграційної служби України, строком на шість місяців та 05.01.2024 року відповідач був затриманий та згідно з актом приймання-передавання іноземця або особи без громадянства від 05.01.2024 року переданий до Державної установи «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», який розташований за адресою: вул.Європейська, 1 с.Мартинівське, Вознесенський район, Миколаївська область, де утримується на даний час. При цьому, 08.01.2024 року ним (позивачем) до Повноважного Посла Азербайджанської Республіки в Україні направлено лист №3501.16.1-200/35.1-24 щодо затримання відповідача та його поміщення до ДУ «Миколаївський ПТПІ». Службовою запискою від 18.03.2024 року на службову записку від 14.03.2024 року Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції ЦПМУ ДМС повідомило, що відповідач клопотання щодо набуття/прийняття до громадянства України не порушував, паспортом громадянина України не документувався. Крім того, листом від 11.04.2024 року №4/KYY/151/24 на лист від 26.03.2024 року ЦПМУ ДМС, Посольство Азербайджанської Республіки в Україні повідомило, що встановлення належності/неналежності відповідача до громадянства Азербайджанської Республіки в Україні не є можливим через відсутність необхідних документів. Листом від 17.04.2024 року на його (позивача) лист від 15.04.2024 року щодо здійснення повторного опитування відповідача щодо можливості надання копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу відповідача, або копію свідоцтва про народження відповідача, або копії документів, що посвідчують особу батьків відповідача, - «Миколаївський ПТПІ» направив акт опитування відповідача від 17.04.2024 року, згідно з яким встановлено, що відповідач є громадянином Азербайджанської Республіки, володіє російською та азербайджанською мовами та має бажання повернутися на батьківщину. Листом від 23.04.2024 року №4/KYY/167/24 Посольство Азербайджанської Республіки в Україні повідомило про готовність оформлення для відповідача свідоцтва на повернення до країни походження. Крім того, листом від 29.04.2024 року ДУ «Миколаївський ПТПІ» повідомив його (позивача) про те, що відповідач звернувся до ТУ ДМС в Одеській області із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. При цьому, враховуючи те, що у відповідача відсутній паспортний документ, який дозволяє йому залишити межі України, забезпечити його видворення до оформлення такого документу неможливо.

Крім того, зазначив, що рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 05.07.2024 року (справа №405/4726/24), яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31.07.2024 року продовжено строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ДУ «Миколаївський ПТПІ», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, терміном на три місяці.

Листом від 05.08.2024 року на лист позивача від 31.07.2024 року щодо розгляду заяви відповідача про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, ГУ ДМС в Одеській області повідомило, що відповідач з письмовим клопотанням про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні не звертався та на обліку не перебуває. Клопотання відповідача, подане ним раніше, не відповідає правовим умовам Конвенції про біженців 1951 року та Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а тому розглянуте в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Листом від 06.08.2024 року на лист позивача від 31.07.2024 року щодо опитування відповідача про згоду на виїзд до країни походження, ДУ «Миколаївський ПТПІ» направив акт опитування від 06.08.2024 року, згідно з яким відповідач має бажання повернутися на батьківщину, однак придбати квиток за власний рахунок або рахунок родичів можливості не має.

Окрім того, рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 14.10.2024 року (справа №405/6739/24), яке залишено без змін постановоюТретього апеляційного адміністративного суду від 27.11.2024 року продовжено строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ДУ «Миколаївський ПТПІ», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, терміном на три місяці.

Також зазначив, що листом від 11.11.2024 року №3501.6.1/20289-24 на лист ДУ «Миколаївський ПТПІ» від 05.11.2024 року щодо заходів, які вживаються щодо ідентифікації та видворення відповідача, позивач ЦПМУ ДМС повідомив про те, що у відповідача відсутні кошти на придбання авіаквитка та зв'язок з приймаючою стороною, відтак, ним (позивачем) розглядається можливість придбання авіаквитка за рахунок азербайджанської діаспори в Україні або за рахунок коштів державного бюджету.

Разом з тим, строк затримання відповідача у ДУ «Миколаївський ПТПІ» закінчується 05.01.2025 року, однак, враховуючи, що у відповідача відсутній паспортний документ, який дозволяє йому залишити межі України, крім того, на теперішній час ЦПМУ ДМС не отримано свідоцтва на повернення відповідача до країни громадянської належності, а також на теперішній час розглядається можливість придбання авіаквитка за рахунок азербайджанської діаспори в Україні або за рахунок коштів державного бюджету, що є підставами, за яких неможливо забезпечити примусове видворення відповідача, на підставі чого, та, відповідно до положень абзацу 2 частини 4 ст. 30 Закону № 3773-VI відповідач має продовжувати перебувати в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Ухвалою суду від 30 грудня 2024 року відкрито спрощене провадження у справі з викликом в судове засідання та обов'язковою явкою в судове засідання учасників справи.

Крім того, зазначеною ухвалою забезпечено участь відповідача ОСОБА_1 , в судовому засіданні в режимі відеоконференції та доручено Державній установі "Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в України ДМС України" забезпечити проведення відеоконференції за участю відповідача, а також зобов'язано Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби забезпечити участь перекладача з азербайджанської мови в судове засідання по даній справі.

Відповідно до ч. 14 ст. 289 КАС України, розгляд справи про продовження строку затримання відповідача проводився судом в режимі відео конференції з Державною установою «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України».

Представник позивача ЦПМУ ДМС - Житняк Д.Ю. (діє на підставі довіреності №1 від 01.01.2024 року) в судовому засіданні позов підтримав з підстав, зазначених в ньому, просив позов задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 , скориставшись під час судового розгляду справи послугами перекладача, та в його інтересах представник - адвокат Вишневський А.А. (діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги особам, які визначені пунктами 1-2, 9-23, 26-29 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» від 03 січня 2025 року № 16,) приймаючи участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, позовні вимоги не визнали, заперечували щодо їх задоволення, зокрема, з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву, який сформований в системі «Електронний суд» 03.01.2025 року, зареєстрованого в суді 03.01.2025 року за вх. №92, на обґрунтування якого представник відповідача зазначив, що суди апеляційної інстанції вказують на те, що у справах про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусовою видворення слід встановити одночасну наявність двох умов, а саме: відсутність співпраці з боку іноземця з органами державної міграційної служби та неодержання інформації з країни його походження, в той же час позивач не надав докази, що відповідач ухилявся від ідентифікації. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, особа відповідача ідентифікована позивачем. В свою чергу, спеціальною нормою, яка визначає підстави для продовження строку затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є саме ч.11 ст.289 КАС України, зміст якої розкривається ч.13 вказаної статті. Тим самим, позивачем не наведено визначених законом підстав, за наявності яких можливе продовження строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Крім того, відповідач, заперечуючи щодо заявлених позивачем позовних вимог, зазначив, що на території України він проживає постійно з 2008 року, був засудженим, відбував покарання в місцях позбавлення волі, останній раз був засуджений до позбавлення волі судом в м. Запоріжжі, де і відбував покарання, а коли почалася війна у лютому, 2022 року, був переведений для подальшого відбуття покарання в ДУ «Кропивницька ВК № 6», звідки і був звільнений 05.01.2024 року по відбуттю строку призначеного судом покарання, однак того ж дня був затриманий та з 08.01.2024 року на підставі рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда і по теперішній час він утримується в ДУ «Миколаївський ПТПІ». Вважає, що за час його перебування в зазначеній установі державними органами України нічого не вирішено, відповідно вважає, що в черговий раз продовжувати строк його затримання ще на шість місяців, підстав не має. Окрім того, зазначив, що він не бажає залишати територію України, хоче тут залишитися проживати, так як у нього в Україні є родичі,, які проживають зараз на окупованій рф території України в м. Мелітополі. Зазначив, за період його утримання в ДУ «Миколаївський ПТПІ» стан його здоров'я погіршився, в Установі належної медичної допомоги та лікування він не отримує. Підтвердив, що у нього дійсно відсутній паспортний документ, який посвідчує його особу, але він наявний, та залишився у його дівчини, місце перебування якої на даний час йому не відомо. Також підтвердив відсутність у нього власних коштів. Вказав, що оскільки за тривалий час, вже більше року, його утримання в ДУ «Миколаївський ПТПІ», державними органами України не вирішено питання його примусового повернення і останні не зазначають щодо конкретних строків такого повернення, вважає, що за таких обставин він має бути звільненим з ДУ «Миколаївський ПТПІ», щоб мати самостійну можливість звернутися до посольства Азербайджану в Україні та оформити необхідні документи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Стаття 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод втілює основоположне право людини, а саме захист особи від свавільного втручання держави в її право на свободу. Підпункти «a» «f» пункту 1 статті 5 Конвенції містять вичерпний перелік дозволених підстав позбавлення свободи і жодне позбавлення свободи не буде законним, якщо не відповідатиме одній з цих підстав (рішення Європейського суду з прав людини в справі «Хлаіфія та інші проти Італії» (Khlaifia and Others v. Italy), пункт 88).

За правилами, встановленими частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 7 статті 5КАСвизначено, що іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України.

При цьому, за приписами частини 1 статті 43 КАСздатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Відповідно до пункту 3 частини 5 статті 46 КАС громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, зокрема, про затримання іноземця або особи без громадянства.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 №3773-VI.

Відповідно до ст. 2Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

У разі якщо міжнародним договором України встановлено інші правила, ніж передбачені цим Законом, застосовуються правила, передбачені таким міжнародним договором України.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Частиною 16 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, зокрема, рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 08 січня 2024 року (справа № 405/86/24), яке залишено без змін Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2024 року, за яким позов Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до ОСОБА_1 про затримання особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України - задоволено.

Затримано громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, Державної міграційної служби України, строком на шість місяців. Рішення суду звернуто до негайного виконання.

Зазначеним рішенням також встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Азербайджанської республіки. За час свого перебування на території України відповідач із заявою про продовження строку перебування до ДМС України не звертався, клопотання щодо набуття/прийняття громадянства України, оформлення дозволу на імміграцію в Україну, документування посвідкою на постійне проживання в Україні не заявляв.

Вироком Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 12.11.2019 року відповідача визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 187 КК України та призначено покарання у вигляді 5 років позбавлення волі.

Відповідач раніше судимий: 24.11.2010 Заводським районним судом м. Запоріжжя за ч.1 ст. 186, ч.2 ст.30, ст.70, ст.75 КК України до 5 років позбавлення волі, з іспитовим строком на 3 роки; 13.02.2014 Комунарським районним судом м. Запоріжжя за ч.1 ст. 121, ч.1 ст. 126, ч.1 ст. 70, ч. 1 ст. 71 КК України до 5 років 2 місяців позбавлення волі. Звільнений 26.01.2018 року по відбуттю строку покарання.

При цьому, як вбачається з відповіді начальника ДУ «Кропивницька ВК (№6)» О.Мягких від 08.11.2023 року, паспорт або інші офіційні документи, якими підтверджується громадянство ОСОБА_1 в особовій справі відсутні. Разом з цим, засудженим ОСОБА_1 направлялись запити до Консульського відділу Азербайджанської Республіки в Україні з проханням підтвердження громадянства. На теперішній час відповіді посольсьва Азербайджанської Республіки в Україні не надходили.

05.01.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнено по відбуттю строку покарання, що підтверджено довідкою про звільнення серії Кір № 01985, виданої ДУ «Кропивницька ВК (№6)».

05.01.2024 року відповідача, за перевищення встановленого строку проживання більше ніж як на 30 днів, притягнуто до адміністративної відповідальності згідно з ч.1 ст. 203 КУпАП (протокол МКВ № 001476 від 05.01.2024 року) та відповідно до винесеної постанови серії ПН МКВ № 001476, визнано винним у вчиненні правопорушення, предбаченого ч.1 ст. 203 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.

Крім того, за рішенням Фортечного відділу у м. Кропивницькому ЦПМУ ДМС від 05.01.2024 року № 1 вирішено примусово видворити за межі країни громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Баку Азербайджанської Республіки.

Судом також встановлено, що на підставі рішення про поміщення в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України Фортечного відділу у місті Кропивницький ЦПМУ ДМС від 05.01.2024 року, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 05.01.2024 року був поміщений до Миколаївського ПТПІ, що знаходиться заадресою: вул.Європейська, 1 с.Мартинівське, Вознесенський район, Миколаївська область, де утримується і на час судового розгляду справи, що в судовому засіданні відповідачем підтверджено та не заперечувалося.

Крім того, встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 05 липня 2024 року (справа №405/4726/24),яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 31 липня 2024 року, продовжено строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Державній установі «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, терміном на три місяці.

При цьому, зазначеним рішенням також встановлено, що листом Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби від 08.01.2024 року № 3501.6.1-200/35.1-24 повідомлено Повноважного Посла Азербайджанської Республіки в Україні, що 05.01.2024 Фортечним відділом у місті Кропивницькому Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби здійснено адміністративне затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 для вжиття заходів відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» строком на три доби.

Також, відносно зазначеного іноземця Ленінським районним судом м. Кіровограда 08.01.2024 року прийнято рішення по справі № 405/86/24 про затримання вказаного іноземця, з поміщенням в ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України» строком на шість місяців. На даний час громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 поміщений та перебуває в ДУ «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України».

Відповідно до службової записки № 3501.3/4731-24 від 18.03.2024 року Управління з питань паспортизації, реєстрації та еміграції ЦПМУ ДМС на запит Управління міграційного контролю, протидії нелегальної міграції та реадмісії від 14.03.2024 року, повідомило, що за наявними та архівними обліками ЦПМУ ДМС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Баку Республіки Азербайджан, клопотання щодо набуття/прийняття громадянства України не порушував, паспортом громадянина України документований не був.

При цьому, як вбачається з листа Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до Повноважного Посла Азербайджанської Республіки в Україні від 26.03.2024 року № 3501.6.1-3048/35.1-24 згідно з даними з особової справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та був документований паспортним документом № НОМЕР_1 , виданим компетентними органами Азербайджанської Республіки (паспортний документ відсутній). Будь-які інші документи у зазначеного іноземця відсутні. Враховуючи вищевикладене, Управління просило доручити провести перевірку зазначеної особи щодо належності/неналежності до громадянства Азербайджанської Республіки та оформити свідоцтво на повернення до Азербайджанської Республіки, без сплати консульського збору та в додаток до зазначеного листа направлено опитувальний лист, автобіографію та довідку про неналежність ОСОБА_1 до громадянства України, з перекладом на азербайджанську мову.

В свою чергу, Посольство Азербайджанської Республіки в Україні повідомило листом від 11.04.2024 року № 4/КYY/151/24, за змістом якого через відсутність необхідних документів для Державної міграційної служби Азербайджанської Республіки питання встановлення належності/неналежності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до громадянства Азербайджанської Республіки, - не є можливим.

Враховуючи зазначене, позивач Центрально-південне міжрегіональне управління Державної міграційної служби звернувся до ДУ «Миколаївський ПТПІ» з листом № 3501.6.1/6630-24 від 15.04.2024 року в якому повідомив, що Центрально-південним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби вживаються заходи щодо примусового видворення за межі України відносно громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та в ході співпраці з посольством Азербайджанської Республіки виникла необхідність щодо здійснення повторного опитування відповідача щодо можливості надання копії паспорта або іншого документа, що посвідчує особу відповідача, або копію свідоцтва про народження відповідача, або копії документів, що посвідчують особу батьків відповідача.

Відповідно до акту опитування іноземця або особи без громадянства, якого розміщено в ПТПІ від 17.04.2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження: м. Баку Азербайджан; громадянство: Азербайджан; освіта: середня, закінчив 9 класів школи в Азербайджані; адреса останнього місця проживання: м. Запоріжжя; мови якими володіє: російська та азербайджанська; стан здоров'я: задовільний; які є в наявності документи: документи на даний час відсутні; сімейний стан: цивільна дружина; чи перебував раніше в Україні, чи затримувався правоохоронними органами: раніше судимий; чи є родичі, знайомі в Україні: цивільна дружина, двоюрідний брат; коли залишив країну проживання, у яких країнах перебував до прибуття в Україну: в 2008 році, в інших країнах не перебував; за яким маршрутом рухався, які міста, населенні пункти України проїжджав, де проживав, хто здійснював перевезення: літаком Баку - Донецьк; чи має бажання повернутися на батьківщину: має бажання. Крім того зазначено, що на даний час копію паспорта, свідоцтва про народження та документів, що посвідчують особу, - не має. Зв'язків з рідними не має.

Листом від 23.04.2024 року № 4/КYY/167/24 Посольство Азербайджанської Республіки в Україні повідомило ДМС України про готовність оформлення для відповідача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки свідоцтва на повернення до країни походження Азербайджанської Республіки, в зв'язку з чим ЦПМУ ДМС повідомив ДУ «Миколаївський ПТПІ» про готовність посольства Азербайджанської Республіки документувати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтвом на повернення до країни походження - Азербайджанської Республіки, термін дії якого один місяць від дати оформлення, без оплати консульського збору та повідомило, що для отримання свідоцтва необхідно направити до консульського відділу Посольства представника Державної міграційної служби України чи відповідного уповноваженого державного органу України, надавши кольорові фотографії громадянина Гаджиєва Фаріда розміром 3х4 у кількості 2-х шт., в зв'язку з чим ЦПМУ ДМС повідомив ДУ "Миколаївський ПТПІ" про готовність Посольство Азербайджанської Республіки документувати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтвом на повернення до країни походження, термін дії якого один місяць від дати оформлення, без оплати консульського збору, на підставі чого , та для забезпечення виконання рішення Фортечного відділу у м.Кропивницькому ЦПМУ ДМС від 05.01.2024 року про примусове видворення за межі України зазначеного іноземця, просив опитати відповідача щодо його згоди на виїзд до країни походження та можливості придбання квитка на літак маршрутом «Кишинів - Баку» за власний рахунок або за рахунок приймаючої сторони, що підтверджується листом від 26.04.2024 року № 3501.6.1/7553-24.

В свою чергу, з відповіді ДУ «Миколаївський ПТПІ» від 29.04.2024 № 4877.5/576-24, вбачається, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся із заявою до ГУДМС в Одеській області про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

При цьому, як зазначив представник позивача в судовому засіданні, листом від 31.07.2024 №3501.6.1/13797-24 ЦПМУ ДМС звернувся до ГУ ДМС в Одеській області щодо розгляду заяви відповідача про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні та листом від 05.08.2024 року №5100.5.1/17566-24 ГУ ДМС в Одеській області повідомив, що відповідач з письмовим клопотанням про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні не звертався та на обліку не перебуває, а клопотання відповідача, яке було подане ним раніше, не відповідає правовим умовам Конвенції про біженців 1951 року та Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», а тому було розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Також судом встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 14 жовтня 2024 року (справа №405/6739/24), яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року, продовжено строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Державній установі «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, терміном на три місяці.

Суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на зазначене, а також приймаючи до уваги, що зазначені вище преюдиційні факти, які встановлені судовими рішеннями, що набрали законної сили(справи №405

86/24, №405/4726/24, №405/6739/24) не підлягають доказуванню при розгляді даної справи, у якій бере участь та сама особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

В свою чергу, звертаючись до суду з зазначеним позовом про продовження строку затримання відповідача в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України Державної міграційної служби України на шість місяців, позивач ЦПМУ ДМС, як на підстави позовних вимог зазначив, що строк затримання відповідача в ДУ "Миколаївський ПТПІ" закінчується 05.01.2025 року, та поряд з цим, враховуючи, що відповідач не має законних підстав для перебування на території України, затриманий в установленому законом порядку та утримується в ДУ «Миколаївський ПТПІ» та підлягає примусовому видворенню за межі України, та разом з тим, враховуючи, що у відповідача відсутній паспортний документ, який дозволяє йому залишити межі України, при цьому, на теперішній час ЦПМУ ДМС не отримано свідоцтво на повернення відповідача до країни громадянської належності, про готовність оформлення якого повідомлено Посольством Азербайджанської республіки, термін дії якого становить один місяць, враховуючи також, що у відповідача відсутні особисті кошти на придбання авіаквитка та зв'язок з приймаючою стороною (Азербайджанською республікою), ним (позивачем) розглядається можливість придбання авіаквитка за рахунок азербайджанської діаспори в Україні або ж за рахунок коштів державного бюджету, тим самим на теперішній час існують умови, за яких неможливо забезпечити примусове видворення відповідача, та, відповідно, згідно з положеннями абзацу 2 частини 4 статті 30 Закону №3773-VI, але не більше як на вісімнадцять місяців.

Крім того, під час судового розгляду справи представник позивача зазначив, що за загальнодоступною інформацією в мережі Інтернет в середньому вартість авіаквитка на авіарейс Кишинів-Баку на кінець лютого, 2025 року становить 9 881 грн., а із знижкою 4 563 грн.

Окрім того, вказав, що відповідно до кошторису Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби (м.Кропивницький) на 2025 рік, затвердженого Головою ДМС України Н.Науменко 05 січня 2025 року, в кошторисі за кодом 2240 (Оплата послуг (крім комунальних) передбачено загальний фонд в розмірі 2 700 000 грн., та відповідно до п.п.22 п.2.2.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 12.03.2012 року №333, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 березня 2012 року за № 456/20769, за зазначеним кодом передбачено, зокрема, і видатки, пов'язані з висланням, добровільним поверненням, примусовим поверненням, примусовим видворенням, реадмісією іноземців-порушників за межі України.

При цьому, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що листом від 05.11.2024 року №4877.5/1318-24 ДУ «Миколаївський ПТПІ» звернувся до Центрального - Південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби щодо надання інформації щодо заходів, які вживаються щодо ідентифікації та видворення громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 за межі України, з метою подальшого інформування ДСІОБГ ДМС України.

Листом від 11.11.2024 року за №3501.6.1/20289-24 на лист ДУ «Миколаївський ПТПІ» від 05.11.2024 року, позивач повідомив, що в ході співпраці ЦПМУ ДМС з Посольством Азербайджанської Республіки отримано лист №4/KYV/167/24 від 23.04.2024 року про підтвердження готовності Посольства документувати громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтвом на повернення до країни походження, термін дії якого - один місяць від дати оформлення, без оплати консульського збору. Для забезпечення виконання рішення Фортечного відділу у м. Кропивницький ЦПМУ ДМС від 05.01.2024 року про примусове видворення за межі України зазначеного іноземця, було проведено ОСОБА_1 щодо його можливості придбання квитка на літак за маршрутом: Кишинів -Баку, за власний рахунок або за рахунок приймаючої сторони (акт опитування іноземця від 06.08.2024). Іноземець повідомив про відсутність коштів на придбання авіаквитка та відсутність зв'язку з приймаючою стороною, тим самим Центрально - південним міжрегіональним Управлінням Державної міграційної служби розглядається можливість придбання авіаквитка за рахунок азербайджанської діаспори в Україні або за рахунок коштів державного бюджету.

Іноземець та особа без громадянства, можуть бути примусово видворені за межі України з підстав та в порядку, визначеному Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» № 3773-VI від 22.09.2011 року.

Частиною 1 ст. 26 зазначеного Закону встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Відповідно до ч.1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.

За положеннями ч. 3 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення суду має право розміщувати іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першій цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Частиною 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Відповідно до вимог ч. ч. 11, 12, 13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації; неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

З огляду на викладене вище, та враховуючи, що строк затримання відповідача громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який утримується в Державній установі «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України» на підставі рішення Ленінського районного суду м.Кіровограда від 08 січня 2024 року, який (термін утримання) в подальшому продовжувався за рішеннями Ленінського районного суду м.Кіровограда від 05 липня 2024 року терміном на три місяці та за рішенням Ленінського районного суду м.Кіровограда від 14 жовтня 2024 року терміном на три місяці, закінчується 05 січня 2025 року, враховуючи, що у відповідача відсутній паспортний документ, який дозволяє йому залишити межі України, крім того, на теперішній час ЦПМУ ДМС не отримано свідоцтво на повернення відповідача до країни громадянської належності, про готовність оформлення якого повідомлено Посольством Азербайджанської Республіки в Україні, термін дії якого становить один місяць, в свою чергу, у відповідача відсутні особисті кошти для придбання авіаквитка та зв'язок з приймаючою стороною - Азербайджанською республікою, та, відповідно, позивачем Центрально-південним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби розглядається можливість придбання авіаквитка за рахунок коштів державного бюджету, після чого (придбання квитка) може бути отримано свідоцтво на повернення відповідача до країни громадянської належності, про готовність оформлення якого повідомлено Посольством Азербайджанської Республіки в Україні, термін дії якого становить один місяць, окрім того, враховуючи, що на час судового розгляду справи відсутні докази щодо оскарження відповідачем рішення Фортечного відділу у м.Кропивницькому ЦПМУ ДМС від 05.01.2024 року про його примусове видворення за межі України,тим самим, суд вважає, що наявні умови, за яких неможливо забезпечити примусове видворення відповідача, та приходить до висновку про наявність передбачених законом підстав для продовження строку затримання відповідача громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який утримується в Державній установі «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, при цьому, з урахуванням вже проведених позивачем заходів щодо примусового видворення за межі України відповідача, та не доведення позивачем наявності обставин для продовження строку затримання відповідача на шість місяців, який є значним, з урахуванням необхідності здійснення позивачем лише заходів з придбання авіаквитка, суд вважає, що достатнім для продовження строку затримання відповідача з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, є термін два місяці.

При цьому, відповідно до ч.18 ст.289 КАС України на час розгляду судом першої та апеляційної інстанцій справи по суті позовних вимог і до набрання рішенням суду законної сили іноземець або особа без громадянства утримується у спеціально обладнаному для таких цілей приміщенні органу (підрозділу) охорони державного кордону, органу Служби безпеки України, який її затримав, або у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Крім того, щодо інших аргументів учасників справи, суд зазначає, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Відповідно до ст.139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат, а також приймаючи до уваги положення ч.19 ст.289 КАС України, за якими за подання до адміністративного суду позовних заяв у справах, визначених ст.289 КАС України судовий збір не сплачується, судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

На підставі вищевикладеного, відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 72, 77, 132, 139, 241, 242, 244, 245, 246, 250, 255, 289, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Центрально-південного міжрегіонального управління Державної міграційної служби до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі України, - задовольнити частково.

Продовжити строк затримання громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в Державній установі «Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України», з метою забезпечення примусового видворення за межі України, терміном на два місяці.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Учасники справи мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з підстав, передбачених ч.ч.2, 3 ст.295 КАС України.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції, яким є Третій апеляційний адміністративний суд.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова