Єдиний унікальний номер судової справи 462/1299/25
Номер провадження 1-в/462/63/25
про встановлення адміністративного нагляду
21 лютого 2025 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Галайко Н. М., розглянувши матеріали письмового подання Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області (далі - ВП № 1 ЛРУП № 2), електронна пошта: zaliznychnyi@lv.police.gov.ua, місцезнаходження: 79018, м. Львів, вул. Чернівецька, 2 про вирішення питання встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, востаннє 17.05.2017 року Залізничним районним судом м. Львова за ч. 3 ст. 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України),
встановив:
І. Рух справи (в межах подання).
Начальник ВП № 1 ЛРУП № 2 - ОСОБА_2 , 21.02.2025 року (вх. № 4236) на підставі п. «в» ч. 3 ст. 185 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» звернулася у Залізничний районний суд м. Львова із письмовим поданням про вирішення питання встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 (а.с. 18).
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2025 року для розгляду вказаного подання визначено головуючого суддю - Галайко Н. М. (а.с. 19).
ІІ. Суть подання, що вирішується.
Подання обґрунтоване тим, що ОСОБА_1 , раніше судимий, останній раз 17.05.2017 року Залізничним районним судом м. Львова за ч. 3 ст. 185 КК України до позбавлення волі строком на 3 роки. На підставі ст. 75 КК України 2001 року від відбування покарання звільнений з іспитовим строком 1 рік. 11.06.2018 року ухвалою Залізничного районного суду м. Львова йому скасовано іспитовий строк і направлено у місця позбавлення волі строком на 3 роки. 09.07.2018 року останній взятий під варту. 07.08.2018 року він прибув до Ковельської виховної колонії Волинської області із Львівської установи виконання покарань № 19. 10.02.2020 року був звільнений, згідно ухвали Ковельського міського суду Волинської області від 31.01.2020 року, згідно ст. 107 КК України умовно достроково на невідбуту частину покарання терміном на 1 рік 5 місяців 9 днів.
Відповідно до довідки про звільнення серії ВОЛ № 03292, виданої начальником ДУ «Ковельська виховна колонія», ОСОБА_1 відбував покарання у вигляді позбавлення волі з 07.08.2018 року по 10.02.2020 року.
Так, ОСОБА_1 судимий за вчинення злочину, який відповідно до ст. 12 КК України відносяться до тяжкого, та строк погашення судимості, відповідно до п. 8 ст. 89 КК України становить шість років. У відповідності до ч. 5 ст. 90 КК України якщо особа, що відбула покарання до закінчення строку погашення судимості знову вчинить кримінальне правопорушення, перебіг строку погашення судимості переривається і обчислюється заново. Таким чином, оскільки, ОСОБА_1 звільнений з місць позбавлення волі 10.02.2020 року то термін погашення судимості припадає на 10.02.2026 року.
Після поставлення раніше судимого ОСОБА_1 , на профілактичний облік у ВП № 1 ЛРУП № 2, здійснювати контроль за останнім було доручено дільничному офіцеру поліції сектору превенції, а саме здійснювати контроль за способом життя раніше судимого ОСОБА_3 . Під час перебування на профілактичному обліку ОСОБА_4 допустив неодноразові порушення чинного законодавства, зокрема:
- 05.01.2025 року о 09 год. 11 хв., ОСОБА_4 перебуваючи в громадському місці на території автостанції за адресою: м. Львів, вул. Б. Хмельницького, 225 курив сигарети «Собраніє», чим порушив ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і шкідливого впливу на здоров?я населення». Відносно останнього було складено постанову про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 175-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та накладено адміністративне стягнення у виді попередження;
- 18.01.2025 року о 01 год. 20 хв., перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство фізичного та психологічного характеру відносно ОСОБА_5 , а саме: нецензурно виражався, погрожував, застосував фізичне насильство, що не завдало тілесних ушкоджень, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров?ю потерпілої, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та обрано йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Під час здійснення індивідуально-профілактичної роботи з раніше судимим ОСОБА_6 встановлено, що останній не бажає ставати на шлях виправлення, на заходи індивідуально-профілактичного впливу не реагує, ігнорує вимоги чинного законодавства України. Також під час проведення індивідуально профілактичної роботи його було попереджено про можливість встановлення адміністративного нагляду відповідно до чинного законодавства України.
Тому, на підставі викладеного, а також керуючись п. «в» ст. 3, ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», приймаючи до уваги, що ОСОБА_4 раніше судимий, і за період здійснення за ним профілактичного контролю допустив неодноразові порушення адміністративного законодавства, на шлях виправлення не став, начальник ВП № 1 ЛРУП № 2 просить вирішити питання встановлення адміністративного нагляду.
ІІІ. Позиція осіб, які беруть участь у справі.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 був доставлений невідкладно, у супроводі працівника поліції для розгляду поданих матеріалів справи про вирішення питання встановлення адміністративного нагляду.
Представник ВП № 1 ЛРУП № 2 Дмитрів Р. І., у судовому засіданні подання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити таке.
ОСОБА_1 у судовому засіданні визнав, що вчиняв адміністративні правопорушення, щодо задоволення подання про встановлення адміністративного нагляду відносно нього із встановленням вказаних у поданні обмежень погодився.
Суд, дослідивши матеріали письмового подання про вирішення питання встановлення адміністративного нагляду, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступних висновків.
ІV. Встановлені судом обставини.
Судом встановлено, що вироком Залізничного районного суду м. Львова від 17.05.2017 року у справі № 462/4130/16 ухвалено: ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України та призначити покарання у виді трьох років позбавлення волі. На підставі ст. 75, 104 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбуття покарання з випробуванням, встановивши засудженому іспитовий строк один рік. На підставі п. 1, 2 ч. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 76 КК України зобов'язати ОСОБА_1 не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації, повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації (а.с. 6-8, https://reyestr.court.gov.ua/Review/66540704).
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 11.06.2018 року у справі № 462/4130/16 постановлено: клопотання Завідуючої сектору ювенальної пробації Західного міжрегіонального Управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції задовольнити. Скасовано випробувальний термін ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львів, громадянина України, проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , засудженого 17.05.2017 року Залізничним районним судом м. Львова за ч. 3 ст. 185 КК України на 3 роки позбавлення волі та направлено його у місця позбавлення волі відповідно до даного вироку. Виконання ухвали покладено на Залізничний ВП ГУНП у Львівській області. Строк покарання ОСОБА_1 враховувати з моменту його фактичного затримання (а.с. 9-11, https://reyestr.court.gov.ua/Review/74615109).
Відповідно до довідки про звільнення серії ВОЛ № 03292, виданої начальником ДУ «Ковельська виховна колонія», ОСОБА_1 відбував покарання у вигляді позбавлення волі з 07.08.2018
року по 10.02.2020 року (а.с. 12).
ОСОБА_1 , після звільнення із місць позбавлення волі у якого судимість не погашена на шлях виправлення не став, на профілактичні заходи не реагує, ігнорує вимоги чинного законодавства України, продовжує систематично вчиняти правопорушення.
Так, постановою Залізничного районного суду м. Львова від 21.01.2025 року у справі № 462/421/25 ухвалено визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та обрано йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (а.с. 16, https://reyestr.court.gov.ua/Review/124582053).
Постановою по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА № 1653911 від 05.01.2025 року стверджується, що ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 175-1 КУпАП, та йому обрано адміністративне стягнення у вигляді попередження (а.с. 15).
Матеріали справи містять також копію попередження особи, щодо якої може бути встановлено адміністративний нагляд від 08.01.2025 року ОСОБА_1 , який про ознайомлення та здійснене попередження розписався (а.с. 14).
V. Застосоване судом законодавство при розгляді справи.
Згідно ст. 158 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України) адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Згідно ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється особам, засудженим до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Метою встановлення адміністративного нагляду є запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст. 2 цього ж Закону).
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» у разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Згідно із постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду (із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного Суду України № 3 (v0003700-93) від 04.06.1993 року, № 19 (v0019700-95) від 26.10.1995) № 3 від 28.03.1986 року, при розгляді подання про встановлення адміністративного нагляду суддя, перевіряючи обґрунтованість встановлення такого щодо осіб, зазначених у п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення.
При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління. Матеріали подання про встановлення адміністративного нагляду повинні містити дані про заходи стягнення, які застосовувалися за порушення громадського порядку, прав інших громадян або за інші правопорушення, письмове попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду та інші дані, необхідні для вирішення питання про законність і обґрунтованість встановлення адміністративного нагляду.
VІ. Висновки суду.
Враховуючи наведене, суд дійшов переконання, що відносно ОСОБА_1 , слід встановити адміністративний нагляд для створення умов, які б сприяли його виправленню і перевихованню, забезпечили правову поведінку і унеможливили вчинення ним нових порушень закону, оскільки, на попередження, спрямовані на недопущення вчинення адміністративних правопорушень останній належним чином не реагує.
Так, з огляду на викладене, подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 слід задовольнити, з наведених вище мотивів та підстав.
Керуючись ст. 158 КВК України, Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
постановив:
Подання Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області про вирішення питання встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік.
Застосувати до ОСОБА_1 наступні обмеження:
- з'являтись на реєстрацію у Відділ поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області два рази на місяць;
- заборонити виїзд за межі м. Львова без дозволу поліції (посадових осіб Відділ поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області);
- заборонити відвідувати місця (підприємства, установи, організації), де здійснюють продаж спиртних напоїв на розлив.
Копію ухвали направити Відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції у Львівській області - для виконання.
Порядок оскарження ухвали суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Залізничний районний суд м. Львова.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя: Н. М. Галайко