Справа№ 953/187/25
н/п 3/953/296/25
"17" лютого 2025 р. м. Харків
Суддя Київського районного суду м. Харкова Кіндер В.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП,
Відповідно до відомостей, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №150838, вбачається, за результатами проведеної камеральної перевірки ТОВ «ХМЗ «ФЕД», директором якого є ОСОБА_1 , завідувачем сектору адміністрування ресурсних, місцевих податків і зборів виявлено порушення вимог п. 250.2 ст. 250 Податкового Кодексу України, а саме: несвоєчасне подання до установи банку платіжного доручення на сплату екологічного податку 3 квартал 2024 року у сумі 1102,16 грн, терміном подання 19.11.2024 (фактично подано 20.11.2024).
У судовому засіданні ОСОБА_1 провину не визнав, мотивуючи це тим, що уповноваженою особою, яка відповідальна за перерахування податків та зборів в державний та місцеві бюджети є начальник фінансової служби підприємства, а тому подав клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення. Окрім того, Постановою Київського районного суду м. Харкова від 23 січня 2025 року за фактом даного правопорушення була притягнена до адміністративної відповідальності головний бухгалтер підприємства ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження в зазначеній справі з наступних підстав.
За змістом вимог ст. 256, ч. 1 ст. 257 КУпАП питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише в межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Відповідно до п.15 Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 N 566 - до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.163-2 КУпАП настає, зокрема, за несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
З постанови Київського районного суду м. Харкова від 23.01.2025 у справі № 953/186/25 вбачається, що винною у несвоєчасній подачі до установи платіжного доручення на сплату екологічного податку за 3 квартал 2024 року у сумі 1102,16 грн. визнано головного бухгалтера ТОВ «ХМЗ «ФЕД» ОСОБА_2 .
Суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 допустила порушення порядку ведення податкового обліку у частині несвоєчасного подання платіжного доручення на перерахування належної до сплати суми екологічного податку на 3 квартал 2024 року, оскільки надані до суду докази покладення обов'язків забезпечення перерахування податків та зборів на начальника фінансової служби, не спростовують факту порушення податкового законодавством головним бухгалтером.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Отже, зважаючи на те, що матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що своєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) належить саме до службових обов'язків директора ТОВ «ХМЗ «ФЕД», а постановою Київського районного суду м. Харкова від 23.01.2025 у справі № 953/186/25 винною за фактом вчиненого правопорушення визнано головного бухгалтера ТОВ «ХМЗ «ФЕД» ОСОБА_2 , суд дійшов висновку, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-2 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.284 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 163-2 КУпАП стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі п.1 ч.1 ст.247КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Суддя Кіндер В.А.