Рішення від 11.02.2025 по справі 908/2537/24

номер провадження справи 22/186/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2025 Справа № 908/2537/24

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В.,

При секретарі судового засідання Литвинюк А.О.

За участю представників учасників справи:

від позивача - Масалов К.О., самопредставництво, витяг з ЄДР, службове посвідчення № 1404 від 17.10.2023

від відповідача - адвокат Білощицький В.Д., ордер АІ № 1745581 від 11.11.2024 (у режимі відеоконференцзв'язку); адвокат Невінчаний В.С., довіреність від 19.11.2024 (у режимі відеоконференцзв'язку)

Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/2537/24

за позовом: ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» (бул. Тараса Шевченка, буд. 33, поверх 13, м. Київ, 01032)

про стягнення 1 348 337,95 грн.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог та заяви позивача

19.09.2024 до Господарського суду Запорізької області через систему “Електронний суд» надійшла позовна заява (вих. № 02/033-20/02517 від 19.09.2024) ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» про стягнення 1348337,95 грн. заборгованості за договором оренди землі № 202005000100270 від 07.09.2020 за період з 01.01.2023 по 30.06.2024.

Позов обґрунтовано наявністю заборгованості з орендної плати за земельну ділянку, яка знаходиться по Прибережній магістралі (в районі автостоянки ТОВ “АВЕРС») у м. Запоріжжі, яка передана в оренду за договором оренди землі № 202005000100270 від 07.09.2020.

14.11.2024 через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив. Відхилено заперечення відповідача в частині застосування пп. 69.14 п. 69 Перехідних положень ПК України, оскільки загальновідомим є той факт, що на території м. Запоріжжя ніколи не велися і не ведуться активні бойові дії, вона не є тимчасово окупованою територією. Жодного рішення щодо звільнення від орендних платежів будь-яких користувачів/орендарів земельних ділянок на території м. Запоріжжя ЗАПОРІЗЬКОЮ МІСЬКОЮ РАДОЮ не приймалося. Відповідачем шляхом подання уточнюючої податкової декларації неправомірно зменшено свої зобов'язання щодо сплати за спірну земельну ділянку. ПК України надає право коригування податкових зобов'язань виключно тим суб'єктам господарювання, орендовані земельні ділянки яких перебувають в зоні активних бойових дій, або щодо яких затверджено робочий проєкт землеустрою щодо консервації земельної ділянки, або у зв'язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами. 2022 рік не входить до спірного періоду, оскільки позовні вимоги стосуються періоду: 01.01.2023-30.06.2024. Тому посилання відповідача на переплату за 2022 рік є безпідставними та в нього відсутні підстави враховувати сплачені кошти за 2022 рік до спірного періоду. Щодо здійсненої відповідачем оплати в сумі 150028,83 грн., то така інформація у позивача під час підготовки позовної заяви була відсутня.

26.12.2024 через систему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення щодо заперечення на відповідь на відзив. Відповідач не надав жодних доказів, які б свідчили про те, що кошти, які були сплачені з березня по грудень 2022, враховані в спірний період. Не погоджується з твердженням відповідача щодо його звільнення від плати за землю на підставі пп. 69.14 п. 69 Перехідних положень ПК України. Згідно звітів про рух коштів на рахунках вбачається, що при здійсненні платежів за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 відповідачем у призначенні платежу зазначалося за який саме період (місяць) ним здійснюється орендна плата. Згідно таких звітів, відповідач здійснював орендну плату починаючи з квітня по жовтень 2024 без визначення призначення платежу, у звіті наявна інформація щодо платежу на суму 150028,83 грн., який також не відображений як платіж за червень 2024. Оскільки між сторонами не вирішувалось питання щодо узгодження платежів за 2024, позивач вважає, що ним не було допущено арифметичної помилки та правильно враховано загальний розмір сплаченої орендної плати в розмірі 408324,42 грн. Наданий відповідачем висновок експерта вважає неналежним доказом, наявні в матеріалах справи докази вважає достатніми. Експерт при проведенні експертизи дає правову оцінку нормам чинного законодавства щодо застосування пп. 69.14 п. 69 Перехідних положень ПК України.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

2. Позиція (аргументи) відповідача. Заяви відповідача

08.11.2024 через систему «Електронний суд» надійшов відзив. Позовні вимоги вважає безпідставними та необгрунтованими. Визнано укладення договору оренди землі № 202005000100270 від 07.09.2020. На виконання договору оренди та ПК України відповідач щороку до 20 лютого поточного року подає до податкового органу податкові декларації, в яких визначає своє зобов'язання зі сплати плати за землю на відповідний поточний рік: 15.02.2022 подано декларацію за 2022 рік, 16.02.2023 - за 2023 рік, 28.08.2023 подано уточнюючу декларацію за 2022 рік, 07.02.224 - за 2024 рік. Відповідач відповідно до визначених у податкових деклараціях за землю своєчасно та в повному обсязі сплачував орендні платежі за користування землею відповідно до договору оренди. Позивачем при зверненні до суду не були враховані норми пп. 69.14 п. 69 Перехідних положень ПК України, яким передбачено звільнення від сплати за землю в період з 01.03.2022 по 31.12.2022, оскільки орендуєма земельна ділянка розташована в межах м. Запоріжжя, тобто на території активних бойових дій. Так, після подачі уточнюючої податкової декларації з плати за землю за 2022 рік у відповідача виникла переплата з плати за землю у розмірі 1197249,46 грн. Вказана сума переплати зараховувалася в сплату плати за землю в майбутніх періодах у 2023-2024 роках. Позивачем допущено арифметичну помилку при визначенні можливої суми заборгованості: не враховано оплату відповідача, яка була здійснена в липні 2024 у сумі 150028,83 грн. У позові просив відмовити повністю.

18.11.2024 через систему «Електронний суд» надійшло заперечення на відповідь на відзив. Не погодився з запереченнями позивача.

25.12.2024 через систему «Електронний суд» надійшло клопотання про долучення доказів, в якому викладені письмові пояснення. 24.12.2024 відповідач отримав висновок експерта № 1041/82301 за результатами судово-економічної експертизи, де зокрема вказано про відсутність заборгованість відповідача за оренду землі за період з 01.01.2023 по 30.06.2024. У листі ГУ ДПС у Запорізькій області від 11.12.2024 вказано про відсутність заборгованості відповідача за землю за період з 01.10.2022 по 05.12.2024.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

3. Процесуальні питання, вирішені судом

Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2537/24 та визначено до розгляду судді Ярешко О.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.09.2024 суддею Ярешко О.В. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2537/24 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 25.10.2024.

Ухвала від 24.09.2024 доставлена до зареєстрованого електронного кабінету позивача 24.09.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

Станом на 24.09.2024 зареєстрований електронний кабінет в системі «Електронний суд» у відповідача був відсутній.

Ухвала суду від 24.09.2024 про відкриття провадження у справі, що надсилалася рекомендованим листом на адресу відповідача: бул. Тараса Шевченка, буд. 33, поверх 13, м. Київ, 01032, що зазначена позивачем у позовній заяві та у Відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наданої на запит суду, повернута до суду поштовим відділенням зв'язку без вручення за закінченням терміну зберігання.

24.10.2024 суд повідомив відповідача про судовий розгляд справи телефонограмою.

Ухвалою суду від 25.10.2024, у зв'язку з неявкою в судове засідання відповідача, підготовче засідання відкладено на 19.11.2024.

Ухвалою суду від 19.11.2024, що занесена до протоколу судового засідання, за клопотанням представника відповідача, відкладено підготовче засідання на 27.12.2024 для надання доказів, та на підставі ч. 3 ст. 177 ГПК України продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою суду від 27.12.2024 підготовче провадження в справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті в судовому засіданні 21.01.2025.

У судовому засіданні 21.01.2025 з розгляду справи по суті судом було заслухано вступні слова представників сторін, у судовому засіданні оголошувалась перерва до 11.02.2025.

У судове засідання 11.02.2025 з'явилися представники учасників справи. Суд продовжив розгляд справи по суті.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

11.02.2025 через систему «Електронний суд» надійшли письмові пояснення відповідача до судових дебатів.

Представник відповідача заявив, що в цих поясненнях коротко викладена позиція відповідача, яка буде проголошена представником у судових дебатах.

Письмові пояснення долучені до матеріалів справи.

У судовому засіданні 11.02.2025 справу розглянуто по суті, підписано та проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

4. Обставини справи, встановлені судом, та докази що їх підтверджують

07.09.2020 між ЗАПОРІЗЬКОЮ МІСЬКОЮ РАДОЮ (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» (відповідач, орендар) укладено договір оренди землі № 202005000100270.

Згідно п.п. 1, 3 договору, орендодавець, відповідно до рішення 50 сесії 7 скликання Запорізької міської ради № 66/93 від 27.05.2020 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1,2797 га, кадастровий номер 2310100000:05:003:0034, для розташування торгового центру, яка знаходиться по Прибережній магістралі (в районі автостоянки ТОВ “АВЕРС») у м. Запоріжжі.

Відповідно до п. 11, договір укладено до 27.05.2030 року.

Пунктом 6 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 45137834 грн. 34 коп. в цінах 2020 року.

Відповідно до п. 12 договору, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 1354135 грн. 03 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2020 року.

Відповідно до п. 14, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 13).

Орендар зобов'язався: своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством (підпункти 34.4, 34.6 договору).

Орендодавець, згідно пп. 31.4, 31.8 п. 31 договору, має право вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати; має право здійснювати контроль за виконанням умов договору з боку орендаря, у тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати.

Договір, згідно п. 49, набирає чинності після підписання сторонами.

Право оренди за вказаним договором зареєстровано 12.10.2020 в Державному реєстрі речових прав (інформаційна довідка № 390218556 від 08.08.2024).

Згідно листа Департаменту фінансової та бюджетної політики ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ від 05.08.2024 № 06.1-14/1622, за період з 01.01.2021 по 30.06.2024 до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» загалом перераховано: у 2021 році - 1354135,08 грн., у 2022 році - 1478263,98 грн., у 2023 році - 980618,89 грн., у 2024 році (станом на 30.06.2024) - 408324,42 грн.

Відповідно звіту про рух коштів на рахунках з 01.01.2022 по 31.12.2022, відповідачем перераховано згідно призначень платежу:

- 124129,04 грн. (орендна плата за землю за січень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за лютий 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за березень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за квітень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за травень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за червень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за липень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за серпень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за вересень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за жовтень 2022), 124129,04 грн. (орендна плата за землю за листопад 2022), 124129,09 грн. (орендна плата за землю за грудень 2022), всього за 2022 рік - 1489548,53 грн.

- 142748,30 грн. (орендна плата за землю за січень 2023), 142748,30 грн. (орендна плата за землю за лютий 2023), 142748,30 грн. (орендна плата за землю за березень 2023), 142748,30 грн. (орендна плата за землю за квітень 2023), 142748,30 грн. (орендна плата за землю за травень 2023), 142748,30 грн. (орендна плата за землю за червень 2023), всього за січень - червень 2023 року - 856489,80 грн.

Відповідно звіту про рух коштів на рахунках з 01.01.2024 по 05.08.2024, відповідачем перераховано: 24.04.2024 - 108266,76 грн., 28.05.2024 - 150028,83 грн., 26.06.2024 - 150028,83 грн., всього загальну суму 408324,42 грн. У призначеннях платежу не зазначено, за який саме період здійснювалася плата.

Відповідачем було складено: податкову декларацію з орендної плати за землю за 2022 рік, де річна сума орендної плати склала 1489548,53 грн.; податкову декларацію з орендної плати за землю за 2023 рік, де річна сума орендної плати склала 1712979,55 грн.; уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за землю за 2022 рік, де річна сума орендної плати склала 292299,07 грн. (124129,04 грн. за січень 2022, 124129,04 грн. за лютий 2022, 44040,99 грн. за березень 2022, нараховано до зменшення податкового зобов'язання (позитивне значення) суму 1197249,46 грн.); податкову декларацію з орендної плати за землю за 2024 рік, де річна сума орендної плати склала 1800345,95 грн.

Згідно наданих відповідачем копій банківських виписок, останнім сплачено згідно з призначеннями платежу орендну плату за землю за період з січня по грудень 2022 у загальній сумі 1489548,53 грн. (по 124129,04 грн. щомісячно та 124129,09 грн. в останній місяць).

Згідно наданих відповідачем копій банківських виписок, останнім сплачено згідно з призначеннями платежу орендну плату за землю за період з січня по червень 2023 у загальній сумі 856489,80 грн. (по 142748,30 грн. щомісячно).

Відповідачем надано копії платіжних інструкцій: № 68 від 24.04.2024 на суму 108266,76 грн., № 78 від 28.05.2024 на суму 150028,83 грн., № 90 від 26.06.2024 на суму 150028,83 грн., № 96 від 22.07.2024 на суму 150028,83 грн., всього сплачено загальну суму 558353,25 грн. у 2024 році.

Згідно витягів з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного податку, у ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» за період з 01.01.2022 по 01.01.2023, за період з 01.01.2023 по 01.01.2024, за період з 01.01.2023 по 01.01.2024, за період з 01.01.2024 по 01.07.2024 податковий борг/заборгованість відсутні.

30.07.2024 позивач надіслав відповідачу листом з описом вкладення претензію від 30.07.2024 вих. № 01/02-11/1822 про сплату заборгованості з орендної плати за землю.

Відповідь на претензію в матеріалах справи відсутня.

Департаментом фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради на звернення позивача листом від 20.11.2024 вих. № 06.1-14/2242 повідомлено про сплату ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» з 01.01.2024 по 31.10.2024 до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» 1008439,74 грн. З доданого до листа звіту про рух коштів на рахунках з 01.01.2024 по 30.10.2024 вбачається, що відповідачем здійснювалася оплата: суми 108266,76 грн. 24.04.2024 та сум 150028,83 грн. 28.05.2024, 26.06.2024, 22.07.2024, 28.08.2024, 25.09.2024, 23.10.2024.

Згідно листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 11.12.2024 вих. № 52245/6/08-01-04-08, відповідно до поданих податкових декларацій з плати за землю (орендна плата) ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» нарахована та сплачена сума плати за землю за період з 01.01.2022 по теперішній час складає:

- нараховано всього за 2022 рік орендної плати (січень - 11.03.2022) - 292299,07 грн., сплачено - 1478263,98 грн. (01.01.2022 - 31.12.2022);

- нараховано всього за 2023 рік орендної плати - 1712979,55 грн., сплачено - 980618,89 грн. (01.01.2023 - 31.12.2023);

- нараховано всього за 2024 рік орендної плати - 1800345,95 грн., сплачено - 1158468,57 грн. (01.01.2024 - 05.12.2024); згідно ІКП станом на 05.12.2024 заборгованість по сплаті орендної плати з юридичних осіб по м. Запоріжжя відсутня.

5. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення

Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

У ч. 3 ст. 21 Закону України “Про оренду землі» передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно ст.ст. 24, 25 Закону України «Про оренду землі», орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку. Орендар земельної ділянки зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

За змістом ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до приписів ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно листа від 12.01.2024 № 6-28.0-222-600/2-24 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель становить за 2017-2020 роки - 1,0 щорічно; за 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель i земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь)); за 2023 рік - 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Позивач нарахував відповідачу заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2023 по 30.06.2024 (включно) таким чином:

45137834,34 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,265 (коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020-2022 роки) = 57099360,44 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 3% = 1712980,81 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2023 - 31.12.2023)

1712980,81 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2023 - 31.12.2023) - 856489,80 грн. (сплачена орендна плата за період: 01.01.2023 - 31.12.2023) = 856491,01 грн. (заборгованість з орендної плати за період: 01.01.2023 - 31.12.2023)

57099360,44 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2022 року) * 1,051 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік) = 60011427,82 грн. (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2023 року) * 3% = 1800342,83 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2024 - 31.12.2024)

1800342,83 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2024 - 31.12.2024)/12 місяців * 6 місяців = 900171,36 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2024 - 30.06.2024)

900171,36 грн. (розмір орендної плати за період: 01.01.2024 - 30.06.2024) - 408342,42 грн. (сплачена орендна плата за період: 01.01.2024 - 30.06.2024) = 491846,94 грн. (заборгованість з орендної плати за період: 01.01.2024 - 30.06.2024)

856491,01 грн. (заборгованість з орендної плати за період: 01.01.2023 - 31.12.2023) + 491846,94 грн. (заборгованість з орендної плати за період: 01.01.2024 - 30.06.2024) = 1348337,95 грн.

Відповідач проти позову заперечив, оскільки здійснена ним переплата за землю за 2022 рік врахована в спірні періоди, а отже заборгованість з орендної плати відсутня.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 № 2120-IX (набрав чинності 17.03.2022), було доповнено підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України пунктом 69.14 наступного змісту: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 було затверджено Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Станом на 25 квітня 2022 року цей Перелік не містив жодних територіальних громад Запорізького району серед територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Запорізька міська територіальна громада Запорізького району Запорізької області з'явилася станом на 27.05.2022 у вказаному Переліку в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 31 травня 2022 року № 104.

Проте, за даними загальнодоступних джерел (https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20220527-karta-bojovyh-dij-na-25-05-2022-sytuacziya-na-fronti/) станом на 25.05.2022 територія м. Запоріжжя також не перебувала в районі проведення воєнних (бойових) дій та не відносилася до територій, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

При цьому, Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, про який ідеться в пункті 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 15.03.2022 № 2120-IX) Кабінетом Міністрів України визначений не був.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року за № 1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій.

Наказом від 22.12.2022 за № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, додатком (Переліком) до якого, станом на 22.12.2022, у п. 1.3 “Запорізька область» зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і, відповідно, м. Запоріжжя є його невід'ємною частиною, віднесені до територій можливих бойових дій з 12.03.2022.

Наказом від 22.12.2022 № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, додатком (Переліком) до якого, актуалізованим станом на 17.02.2023, у п. 2.3 «Запорізька область» зазначено, що вся територія Запорізького району віднесена до території бойових дій з 12.03.2022.

У листі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 04.11.2024 вих. № 22/7.1-8895-24, наданого на звернення адвоката Задорожнього О.В., зазначено, що на підставі пропозиції Запорізької обласної військової адміністрації, за погодженням з Міноборони, наказом Мінреінтеграції включено до Переліку всю територію Запорізького району Запорізької області із статусом території активних бойових дій у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 та із статусом можливих бойових дій у період з 01.01.2023 по 01.02.2023.

У листі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 02.08.2024 вих. № 5046/33/ЗВГ-24, наданого на звернення адвоката Задорожнього О.В., зазначено, що постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» у Запорізькій області утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя), до складу території якого включено, серед інших, затверджену Кабінетом Міністрів України територію Запорізької міської територіальної громади. Таким чином, місто Запоріжжя входить до складу території Запорізької міської територіальної громади, яку (територію громади) включено до складу Запорізького району Запорізької області.

Надалі, пункт 69.14 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023 (набрав чинності 06.05.2023) викладено таким чином: за період з 01.01.2022 до 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01.03.2022 до 31.12.2022 - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Отже, законодавець визначив умови оподаткування, уточнивши, що від плати за землю (орендної плати) звільняються земельні ділянки, розташовані виключно на території активних бойових дій чи на окупованих територіях, змінивши початок цього періоду та обмеживши його дію до 31.12.2022.

На момент набрання чинності 06.05.2023 Закону № 3050-IX від 11.04.2023 Наказ № 309 діяв у редакції, за якою територія Запорізького району Запорізької області віднесена до територій можливих бойових дій.

Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

За змістом ст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного Банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року № 1-рп/1999, Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті. Положення ч. 1 ст. 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Закон № 3050-IX не має прямої вказівки про зворотну дію Наказу № 309 в часі. Для цілей справляння плати за землю у 2022 році наказ № 309 застосовується у частині наявності певної території у Переліку територій, затвердженого наказом № 309 у чинній редакції (зі змінами). Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації не враховуються.

Таким чином, відповідно до чинної редакції Переліку територій, станом на момент набрання чинності (06.05.2023) Законом № 3050-IX від 11.04.2023, територія Запорізького району Запорізької області, до складу якої входить територія Запорізької міської територіальної громади, не знаходилась в зоні активних бойових дій або в зоні тимчасово окупованих російською федерацією територій України. За таких обставин відсутні правові підстави для звільнення відповідача від сплати орендної плати за землю за 2022 рік.

Земельна ділянка, якою користується відповідач, розташована безпосередньо в місті Запоріжжі, в межах Запорізької територіальної громади. Згідно п. 18 договору оренди землі від 07.09.2020, земельна ділянка передається відповідачу в оренду для розташування торгового центру.

Відповідач не заперечив фактичного користування ним земельною ділянкою в спірний період, у тому числі протягом 2022 року.

Згідно Закону України «Про оборону України», бойові дії - форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Тобто, території активних бойових дій - це області, де відбуваються бойові дії, зіткнення збройних сил.

На території міста Запоріжжя з 24.02.2022 (з моменту введення на території України воєнного стану) до моменту розгляду цієї справи по суті ніколи не велися активні бойові дії, ця територія не була тимчасово окупованою російською федерацією, безпосередньо не межує з тимчасово окупованою територією та не є лінією бойового зіткнення, що є загальновідомими фактами та не потребують доказування в силу приписів ч. 3 ст. 75 ГПК України. Територія міста Запоріжжя, як й інша територія України, піддається ракетним та бомбовим обстрілам з боку російської федерації, що не дає права стверджувати про проведення на ній активних бойових дій.

Відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень міської ради відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Обов'язок орендаря сплачувати орендну плату за земельну ділянку в 2022 році існував на підставі вимог законодавства та договору оренди. Зміни до договору оренди земельної ділянки щодо звільнення орендаря від сплати орендних платежів у 2022 році сторонами не вносилися, ЗАПОРІЗЬКОЮ МІСЬКОЮ РАДОЮ рішення щодо звільнення від цих платежів будь-яких орендарів земельних ділянок на території м. Запоріжжя, у тому числі відповідача, не приймалося.

Суд зазначає, що підставою для нарахування орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у користуванні відповідача, є саме договори оренди таких земельних ділянок (ч. 2 ст. 21 Закону України “Про оренду землі», пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).

Докази щодо внесення змін до договорів оренди земельних ділянок щодо звільнення орендаря від сплати орендних платежів у 2022 році в матеріалах справи відсутні та сторонами не надані.

Таким чином, суд відхиляє заперечення відповідача щодо наявності підстав звільнення його від сплати за оренду землі в період з 01.03.2022 по 31.12.2022.

Щодо посилання відповідача на подання ним податкових декларацій з орендної плати за землю, уточнюючої податкової декларацію з орендної плати за землю, посилання на витяги з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного податку, згідно яких у ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» за період з 01.01.2022 по 01.01.2023, за період з 01.01.2023 по 01.01.2024, за період з 01.01.2023 по 01.01.2024, за період з 01.01.2024 по 01.07.2024 податковий борг/заборгованість відсутні, суд зазначає таке.

Відповідно пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 ПК).

До функції контролюючих органів, згідно пп. 191.1.2 п. 19.1 ст. 19 ПК України, належить контроль за своєчасністю подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів;

Відповідно п. 351.5 ст. 35 ПК України, для формування реєстру платежів з єдиного рахунку в розрізі окремого платника податків центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, керується податковою інформацією, що міститься в поданих платником податків податкових деклараціях (розрахунках), за якими настав строк сплати податкових зобов'язань відповідно до положень цього Кодексу, з урахуванням даних поданих уточнюючих декларацій (розрахунків);

За приписами п. 49.8 ст. 48 ПК України, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно пп. 69.14 п. 69 Перехідних положень Податкового кодексу України, платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій.

Тобто, подання податкової декларації з плати за землю є обов'язком платника податків, подання уточнюючих податкових декларацій є його правом.

Платник податків самостійно заповнює податкові декларації, зазнаючи в них обов'язкові реквізити, визначені ст. 48 ПК України.

При цьому, доказів проведення контролюючими органами документальної перевірки, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати орендної плати за землю щодо відповідача, яка проводиться на підставі податкових декларацій (пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України), матеріали цієї справи не містять.

Відтак, надані відповідачем податкові декларації з орендної плати за землю, уточнююча податкова декларація з орендної плати за землю та лист ГУ ДПС у Запорізькій області від 11.12.2024 вих. № 52245/6/08-01-04-08, в якому зазначено про відсутність станом на 05.12.2024 у відповідача заборгованості по сплаті орендної плати, згідно поданих останнім податкових декларацій, не є належними та допустимими доказами в розумінні ст.ст. 76, 77 ГПК України, щодо підтвердження відсутності у відповідача заборгованості з орендної плати в спірному періоді.

Відповідач також посилався на лист Державної податкової служби України від 06.09.2024 № 592/2/99-00-04-01-04-02 та висновок експерта № 1041/82301 від 24.12.2024.

У листі Державної податкової служби України від 06.09.2024 № 592/2/99-00-04-01-04-02 на звернення народного депутата України В. Наливайченка зазначено про включення усієї території Запорізького району до розділу 2 «Території активних бойових дій» Переліку територій із 12.03.2022 до 31.12.2022. На території Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, за земельні ділянки, що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01.03.2022 до 31.12.2022.

Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 11 ГПК України, суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно з ч. 1 статті 77 вказаного Кодексу, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд зазначає, що цей лист Державної податкової служби України не є нормативно-правовим актом та доказом у розумінні господарського процесуального законодавства, а відтак не підлягає застосовуванню судом, а приймається до уваги та оцінюється нарівні з доказами в цій справі.

24.12.2024 судовим експертом Чирко Л.Ф. складено Висновок експерта № 1041/82301 за результатами судово-економічної експертизи за зверненням ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС». Згідно цього висновку, відповідно до вимог пп. 10.2 п. 14 Закону № 3050-ІХ відповідно до Наказу № 309 та Постанови № 807-ІХ, за період з 12.03.2022 по 31.12.2022 не нараховується та не сплачується плата за землю за земельну ділянку в м. Запоріжжі (кадастровий номер 2310100000:05:003:0034) в частині земельних ділянок, що перебувають у оренді ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» відповідно до умов договору від 07.09.2020 № 202005000100270, оскільки зазначена земельна ділянка розташована на територіях активних бойових дій у період з 12.03.2022 по 31.12.2022. Отже, документально не підтверджується заборгованість ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» за період з 01.01.2023 по 30.06.2024 у розмірі 1348337,95 грн. за договором оренди землі від 07.09.2020 № 202005000100270 щодо сплати орендної плати за земельну ділянку загальною площею 1,2797 га, кадастровий номер 2310100000:05:003:0034.

Згідно ч. 1 ст. 101 ГПК України, учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.

Відповідно ч.ч. 1-4 ст. 98 ГПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи.

За приписами ст. 104 ГПК України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

У даному випадку судовим експертом надано правову оцінку нормам Податкового кодексу України та зроблено висновок про ненарахування та несплату ТОВ “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» орендної плати за землю у період з 12.03.2022 по 31.12.2022, що не може бути предметом висновку експерта.

Суд зазначає, що сторонами надані достатні докази щодо сплати відповідачем орендної плати за землю, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель оприлюднені Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, розрахунки плати за землю не є складними, а відтак не потребують спеціальних знань, та суд самостійно може перевірити такі розрахунки.

Тобто, суд вправі самостійно, за наданими сторонами доказами, досліджуючи умови договору оренди землі у сукупності з наданими доказами, встановлювати наявність або відсутність заборгованості з орендної плати за договором оренди землі та розмір такої заборгованості.

Як зазначено судом вище, згідно розрахунку позивача, заборгованість відповідача по договору оренди землі за період з 01.01.2023 по 30.06.2024 складає 1348337,95 грн.

Разом з тим, згідно платіжної інструкції № 96 від 22.07.2024, тобто до подання позовної заяви до суду, відповідачем було перераховано суму 150028,83 грн., яка не була зарахована в оплату орендної плати в спірному періоді.

У призначенні платежу міститься посилання на номер договору оренди землі: 20200500100270 та не зазначено за який саме період здійснюється оплата.

Відповідно до п. 14 договору оренди землі, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Відповідач у відзиві зазначив, що ця оплата була здійснена на виконання умов договору, тобто має бути врахована в спірний період.

Приймаючи до уваги умови договору оренди землі, суд погоджується з цим твердженням відповідача, не зазначення в призначенні платежу місця, за який здійснюється оплата, не спростовує висновків суду щодо зарахування суми оплати в розмірі 150028,83 грн. у спірний період.

Позивачем не доведено, що сума в розмірі 150028,83 грн. має бути зарахована в оплату іншого періоду чи за іншими зобов'язаннями відповідача.

Таким чином, заборгованість відповідача за договором оренди землі № 202005000100270 від 07.09.2020 за період з 01.01.2023 по 30.06.2024 складає 1198309,12 грн., яка стягується з відповідача на користь позивача.

В іншому розрахунок позивача заборгованості з орендної плати визнається судом правильним.

При розрахунку розміру орендної плати судом враховані висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, згідно яких нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.

Суд вважає за необхідне зазначити таке.

Орендна плата є одним із основних джерел наповнення міського бюджету, а отже існуюча заборгованість відповідача з орендної плати за землю порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької міської ради в частині отримання місцевим бюджетом відповідного доходу, який може бути використаний для задоволення її нагальних та життєвонеобхідних потреб.

На підставі викладеного вище, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

6. Судові витрати

Відповідно п. 2 ч. 1, п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір у сумі 14379,70 грн. стягується з відповідача на користь позивача (отримувач: ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ), пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» (бул. Тараса Шевченка, буд. 33, поверх 13, м. Київ, 01032; код ЄДРПОУ 31880520) на користь ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ РАДИ (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915) 1198309 (один мільйон сто дев'яносто вісім тисяч триста дев'ять) грн. 12 коп. заборгованості за договором оренди землі № 202005000100270 від 07.09.2020 за період з 01.01.2023 по 30.06.2024.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕНЕРГОТЕХСЕРВІС» (бул. Тараса Шевченка, буд. 33, поверх 13, м. Київ, 01032; код ЄДРПОУ 31880520) на користь ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ РАДИ (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915; отримувач: ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 02140892) 14379 (чотирнадцять тисяч триста сімдесят дев'ять) грн. 70 коп. судового збору.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Відповідно ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано - 21 лютого 2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.В. Ярешко