Рішення від 11.02.2025 по справі 902/1223/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"11" лютого 2025 р. Cправа № 902/1223/24

Господарський суд Вінницької області у складі судді Матвійчука В.В., за участю секретаря судового засідання Розгон Н.В., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" (вул. Сосюри, буд. 4, кв. 5, м. Київ, 02090)

про зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява №01/00/011/175407 від 19.11.2024 Виконавчого комітету Вінницької міської ради з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" про зобов'язання здійснити заходи та роботи з огородження території земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, площею 0,1938 га, по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, за рахунок коштів підприємства.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2024 справу розподілено судді Матвійчуку В.В.

Суд, ухвалою від 22.11.2024 за вказаним позовом відкрив провадження у справі №902/1223/24 за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 12.12.2024.

За результатами слухання справи 12.12.2024, судом відкладено підготовче засідання на 21.01.2025, про що постановлено відповідну ухвалу у протокольній формі.

Виконавши завдання підготовчого провадження, судом закрито дану стадію господарського процесу та призначено справу до розгляду по суті на 11.02.2025, про що 21.01.2025 постановлено протокольну ухвалу.

11.02.2025 на адресу суду надійшло клопотання № б/н від 11.02.2025 (вх. номер канц. суду 01-34/1401/25 від 11.02.2025) представника позивача Мичківського І.П. про розгляд справи за відсутності представника Виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Позивач правом участі в засіданні суду не скористався. При цьому суд зважає на клопотання № б/н від 11.02.2025 (вх. номер канц. суду 01-34/1401/25 від 11.02.2025) про розгляд справи за відсутності представника Виконавчого комітету Вінницької міської ради.

Відповідач правом участі в засіданні суду також не скористався. При цьому суд зважає, що про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином, ухвалою від 21.01.2025, яка направлялась рекомендованою кореспонденцією.

Окрім того, судом 24.01.2025 розміщено оголошення на вебпорталі судової влади України про судове засідання з розгляду справи № 902/1223/24 по суті, в якій відповідачем є Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест".

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про судове провадження у даній справі.

Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов'язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов'язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.

Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. (Закон України від 17.07.1997 р. № 475/97 - ВР), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993 р.), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999 р.).

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі "Смірнова проти України").

Суд нагадує, що роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (&51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 р. у справі "Красношапка проти України"). Роль національних судів - організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див. рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010). До того ж організація провадження таким чином, щоб воно було швидким та ефективним, є завданням саме національних судів (див. рішення Суду у справі Білий проти України, no. 14475/03, від 21.10.2010).

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами.

Будь-яких письмових заяв і клопотань щодо відкладення розгляду справи на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.

Поряд з цим слід зазначити, що положеннями ст. 178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням неявки представників сторін суд зважає на положення ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, якою передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

В порядку ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення (повне або скорочене) без його проголошення.

У судовому засіданні 11.02.2025 прийнято судове рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради, взамін договору купівлі-продажу № 1620 від 18.06.2004 та акту прийому-передачі будівлі від 24.06.2004, Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" видано свідоцтво про право власності на будівлі та споруди № 192 від 22.06.2006, які розташовані в м. Вінниці по вул. Соборній, 9 (а.с. 43).

За інформацією з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005 має цільове призначення 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, належить до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, форма власності - комунальна, площа земельної ділянки 1938 га, місце розташування: Вінницька область, м. Вінниця, вул. Соборна, 9 (а.с. 45-46).

14 грудня 2015 року відбувся комісійний огляд технічного стану комплексу нежитлових будівель за адресою вул. Соборна, 9 у м. Вінниці. За результатами огляду складено акт огляду технічного стану фасадів від 14.12.2015 (а.с. 58-66), у якому встановлено таке:

"Загальний стан будівлі: непридатний до нормальної експлуатації.

Стан зовнішніх конструктивних та декоративних елементів:

Цокольна частина усіх будівель комплексу - з бутової кладки та кладки червоної глиняної цегли на вапняному розчині. Тріщин, деформацій в цоколі не виявлено. Цокольна частина будівлі на розі пров. Свердлова та вул. Соборної облицьована керамічною плиткою, інших будівель - отинькована. Наявне лущення поверхневих шарів опорядження цоколя, відпадання плиток, штукатурки на великих ділянках цоколю. Бутова та цегляна кладка цоколю має руйнування поверхневих шарів цегли, розчину швів.

Технічний стан цоколя незадовільний, опорядження цоколя майже повністю зруйноване. Замощення навколо будівлі - асфальтове, з боку вул. Соборної замощення має значні руйнування, із західного (пров. Свердлова) та східного (земельна ділянка Терещука С.В.) боків замощення біля стін повністю зруйноване.

Стіни будівель комплексу виконані з червоної глиняної цегли на вапняному розчині, опоряджені тинькуванням та вапняним фарбуванням. В зовнішніх стінах наявні вертикальні тріщини шириною розкриття до 8 мм. Штукатурка має відшарування, зволоження, місцями грибок, особливо в місцях розташування елементів зовнішнього водостоку. Цегляна кладка в місцях руйнування штукатурки має значні поверхневі руйнування, цвілість, випадання цеглин.

Перемички - клинчасті цегляні. Над окремими вікнами виконані перемички із дерев'яних дошок. Стан перемичок незадовільний.

Двері вхідні - дерев'яні. Дверні блоки мають гнилизну коробок та полотен, деформації, руйнування опорядження. Стан дверних заповнень - незадовільний.

Вікна - дерев'яні з роздільними рамами. Віконні рами та стулки розсохлись, мають тріщини вздовж волокон, нещільність в притворах, висипання ущільнюючої замазки навколо засклення, перекоси, гнилизну коробок та стулок, руйнування засклення. Віконні блоки знаходяться в незадовільному стані. Підвіконні зливи мають корозію, деформації, лущення фарбування.

Дах, покрівля. Залишились дах з покрівлею з оцинкованого металу двоповерхової будівлі на розі пров. Свердлова та вул. Соборної, одноповерхової будівлі у південній частині ділянки. Шатровий дах двоповерхової та одноповерхової будівель у східній частині ділянки повністю зруйнований, залишки елементів дерев'яних крокв, листів шиферу та листової сталі не захищають конструкції будівлі від атмосферної вологи.

Водостік з покрівлі був виконаний зовнішній організований за допомогою водостічних труб та настінних жолобів із оцинкованої сталі. Водостічні труби не доведені до рівня замощення на висоту біля 1 м, внаслідок чого атмосферна вода відбивається від замощення та відбувається інтенсивне замочування стін та руйнування зовнішнього опорядження. Внаслідок руйнування даху та покрівлі, замочується та піддається руйнуванню цегляна кладка карнизів. Стан даху, покрівлі та карнизної частини стін аварійний.

Зовнішнє опорядження. Фасади потиньковані і пофарбовані. Наявні масові відшарування, грибок штукатурки, зволоження цоколю та стін, руйнування поверхні стін та цоколю в місцях, де зруйнована штукатурка.

Характеристика прилеглої території. Прилегла територія на час обстеження дуже засмічена, дорожнє покриття тротуару з боку вул. Соборної потребує ремонту.

Висновок

Загальний стан фасадів та території будинку (споруди): аварійний, непридатний до нормальної експлуатації.

Виявлені несправності, пошкодження, дефекти, відсутні елементи:

замокання та пліснява на цоколі, руйнування поверхні цегляної та бутової кладки цоколя;

стіни мають тріщини, розшарування поверхні кладки, руйнування ділянок стін в місцях руйнування штукатурки;

руйнування матеріалу та конструкції дерев'яних віконних блоків;

гнилизна коробок та полотен, руйнування опорядження дверних блоків;

дах двох та покрівля будівель комплексу зруйновані, що піддає решту конструкцій будівлі впливу атмосферної вологи;

водостічні труби не мають нижніх ланок;

зовнішнє опорядження має руйнування.

Обґрунтовані заходи та роботи, які необхідно виконати по даному об'єкту:

ремонт цегляної кладки цоколя, виконання опорядження;

ремонт зовнішніх стін;

заміна віконних блоків;

заміна дверних блоків;

заміна конструкцій крокв, покрівлі та влаштування організованого водовідведення;

влаштування ганків входу;

поновлення зовнішнього опорядження всіх елементів фасадів."

Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради, за результатами обстеження, висунуто письмові попередження № 05-00-010-30242 від 17.07.2017 та № 05-00-010-200 від 06.01.2016 Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест", в яких вказано заходи та роботи, які необхідно виконати по об'єкту за адресою: вул. Соборна, 9, м. Вінниця (а.с. 55-57, 67-69).

22 травня 2020 року Вінницькою міською радою на 52 сесії 7 скликання прийнято рішення № 2254, відповідно до п. 2 вирішено затвердити "Правила благоустрою території Вінницької міської об'єднаної територіальної громади" (а.с. 75-80).

Рішенням Вінницької міської ради № 255 від 26.02.2021 внесено зміни до "Правил благоустрою території Вінницької міської об'єднаної територіальної громади", зокрема, пп. 1.1 назву Правил викладено в новій редакції, а саме: "Правила благоустрою Вінницької міської територіальної громади" (а.с. 81-82).

01 вересня 2022 року виконавчим комітетом Вінницької міської ради прийнято рішення № 1811, відповідно до п. 1 вирішено затвердити "Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій" (а.с. 33-40).

14.12.2023 відбулось засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій з порядком денним - про вжиття заходів з попередження травмування людей у зв'язку із аварійним технічним станом комплексу нежитлових будівель по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці. Інформацію по даному питанню надала директорка департаменту правової політики та якості міської ради Григорук Л.А.

Так, згідно наданої інформації, в травні 2023 року виконавчими органами Вінницької міської ради здійснювався розгляд звернення гр. ОСОБА_1 від 03.05.2023 (реєстраційний індекс С/01/37592) (а.с. 41), в якому зазначалось про необхідність вжиття заходів для зупинення руйнування будівлі за вищевказаною адресою.

За результатами розгляду звернення, департаментом земельних ресурсів на адресу ТОВ "Компанія "Бізнесторгінвест" 15.05.2023 направлено засобами поштового зв'язку лист (вих № 01/00/010/27324) про необхідність вжиття Товариством заходів спрямованих на приведення приватної нерухомості у належний стан, а також встановлення тимчасової огорожі, яка буде перешкоджати вільному доступу до комплексу нежитлових будівель. Однак, відповіді на вищевказане звернення Товариством не надано.

Крім того, впродовж тривалого часу, структурними підрозділами Вінницької міської ради, КП "Муніципальна варта" ВМР проводились візуальні обстеження стану будівлі та прилеглої території, направлялись листи до власника об'єктів нерухомого майна, про необхідність приведення в задовільний стан фасадів та території прилеглої до будівель, зокрема департаментом архітектури та містобудування направлялись попередження (вих. №№ 05-00-010-20 від 06.01.2016 та 05-00-010-30242 від 17.07.2017) про необхідність проведення ремонтних робіт у відповідності до містобудівних умов та обмежень отриманих у відповідності до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 24.03.2011.

Згідно акту огляду технічного стану фасадів (станом на 14.12.2015), складеного комісією в складі представників виконавчих органів Вінницької міської ради, за результатами комісійного обстеження комплексу нежитлових будівель по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці встановлено, що загальний стан фасадів та території будинку (споруди): аварійний, непридатний до нормальної експлуатації.

При цьому згідно із інформацією КП "Муніципальна варта" ВМР, нежитлові будівлі та споруди перебувають у аварійному та незадовільному санітарному стані (пошкоджено та зруйновано фасад, вибито вікна, обвалено дах, частково зруйновані міжкімнатні внутрішні стіни будівлі).

З урахуванням аварійного стану будівлі та її конструкцій, за результатами засідання (14.12.2023) комісією було прийнято рішення про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест", в місячний термін з моменту отримання рішення комісії, здійснити заходи та роботи, пов'язані з огородженням території земельної ділянки, площею 0,1938, з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, розташованої по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, за рахунок коштів підприємства. Означене рішення оформлене протоколом № 42 (а.с. 30-32).

Доповідною запискою КП "Муніципальна варта" ВМР повідомлено заступника міського голови Матусяка С.В., що працівниками Підприємства, на виконання п. 3 Протоколу № 42 від 14.12.2023, було проведено обстеження території навколо земельної ділянки площею 0,1938, з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005. За результатами якого встановлено, що станом на 18.03.2024, будь-яких заходів та робіт, пов'язаних з огородженням території вказаної земельної ділянки не здійснено (а.с. 71-74).

Виконавчим комітетом Вінницької міської ради листами № 01/00/011/77283 від 14.12.2023 (а.с. 8-14) та № 01/00/011/46588 від 27.02.2024 (а.с. 15-22) повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" про те, що через аварійний стан комплексу нежитлових будівель по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, 14.12.2023 міською комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийнято рішення про здійснення Товариством заходів та робіт, пов'язаних з огородженням території земельної ділянки за вищезазначеною адресою та надіслано до виконання протокол № 42 від 14.12.2023.

З метою врегулювання спору в позасудовому порядку, позивач звернувся до відповідача з претензією № 01/00/011/165862 від 07.10.2024, за змістом якої останньому запропоновано в місячний термін з моменту отримання претензії, здійснити заходи та роботи, пов'язані з огородженням території земельної ділянки, з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, розташованої по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, з рахунок коштів підприємства (а.с. 23-29).

Проте, вимога претензії відповідачем залишена без належного реагування, що стало підставою звернення позивача з даним позовом до суду.

З урахування встановлених обставин, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із п. 7 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Спеціальним законом, який визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, є Закон України "Про благоустрій населених пунктів".

Управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень (ст. 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Відповідно до статті 12 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об'єктів благоустрою населених пунктів належать, з-поміж іншого, території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.

До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів відповідно до статті 10 зазначеного Закону належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, а до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, належить, зокрема, забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

За змістом статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.

Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.

Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

З метою реалізації своїх повноважень щодо затвердження правил благоустрою населеного пункту рішенням Вінницької міської ради № 2254 від 22.05.2020 затверджено Правила благоустрою території Вінницької міської об'єднаної територіальної громади (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.1 Правил, Правила благоустрою території Вінницької міської об'єднаної територіальної громади - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території Вінницької міської територіальної громади (далі - ВМТГ).

Правила є обов'язковими для виконання на території ВМТГ всіма органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими особами, підприємствам, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, їх посадовими та службовими особами, органами самоорганізації населення, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території ВМТГ (п. 1.2 Правил).

Згідно із п. 1.3 Правил благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території ВМТГ. Рішення міської ради та її виконавчого комітету щодо благоустрою території ВМТГ є обов'язковими для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають, або перебувають.

У пункті 1.27 Правил визначено, що суб'єкти господарської діяльності у сфері благоустрою зобов'язані, зокрема: утримувати в належному стані об'єкти, елементи благоустрою (їх частини), що перебувають у їхній власності або користуванні, а також визначену Правилами благоустрою території ВМТГ прилеглу до цих об'єктів територію (пп. 1.27.2); постійно утримувати у належному стані фасади будівель і споруд, у тому числі на об'єктах з комунальною часткою власності (пп. 1.27.9).

Розділом 3 Правил встановлені вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій у сфері благоустрою ВМТГ.

Так, зокрема, пунктом 3.1 Правил визначено, що суб'єкти господарювання зобов'язані забезпечувати благоустрій та утримання в належному стані земельних ділянок, наданих їм на праві власності чи користування, прилеглої до них території відповідно цих Правил та інших нормативно-правових, правових актів, проектів індивідуального благоустрою.

Самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами (частина 1 статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів (частина друга статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

Відповідно до частини третьої статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: проведення перевірок території; розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об'єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.

Як вбачається з матеріалів справи на території міста Вінниці за адресою: вул. Соборна, 9 в історичному центрі міста, розташований комплекс будівель і споруд, що знаходиться у вкрай занедбаному стані, на який постійно скаржиться громадськість міста. Скарги від жителів територіальної громади обґрунтовано аварійним станом комплексу будівель і споруд та занепокоєнням щодо власної безпеки та санітарного стану прилеглих територій.

Так, 14.12.2015 відбувся комісійний огляд технічного стану комплексу нежитлових будівель за адресою вул. Соборна, 9 у м. Вінниці, за результатами якого складено акт огляду технічного стану фасадів, яким зафіксовано загальний стан фасадів та території будинку (споруди): аварійний, непридатний до нормальної експлуатації.

За результатами обстеження Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради, висунуто письмові попередження № 05-00-010-30242 від 17.07.2017 та № 05-00-010-200 від 06.01.2016 Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест", в яких вказано заходи та роботи, які необхідно виконати по об'єкту за адресою: вул. Соборна, 9, м. Вінниця.

Проте, вимоги попередження Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" залишені без належного реагування. Доказів зворотнього матеріали справи не містять.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 6 Кодексу цивільного захисту України для координації діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших органів державної влади, підприємств, установ та організацій, пов'язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації районними державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх створення), селищних та сільських рад утворюються місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

За пунктами 1, 21 ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення цивільного захисту на відповідній території; створення згідно з вимогами цього Кодексу комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, а в разі виникнення надзвичайних ситуацій - спеціальних комісій з їх ліквідації (за потреби), забезпечення їх функціонування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 № 11 затверджено Положення про єдину державну систему цивільного захисту, яке регулює питання здійснення заходів цивільного захисту в державі, визначає склад органів управління та сил цивільного захисту, планування діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, порядок виконання нею завдань та організації взаємодії (п. 1).

Відповідно до абз. 3 п. 11 Положення координаційними органами є на регіональному рівні - регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя.

З метою реалізації своїх повноважень щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, рішенням виконавчого комітету Вінницької міської ради № 1811 від 01.09.2022 затверджено Положення про міську комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Частиною 13 статті 20 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у сфері цивільного захисту належить здійснення за власні кошти заходів цивільного захисту, що зменшують рівень ризику виникнення надзвичайних ситуацій.

У зв'язку із численними скаргами від жителів територіальної громади та з урахуванням аварійного стану будівлі та її конструкцій, за результатами засідання (14.12.2023) міською комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було прийнято рішення про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест", в місячний термін з моменту отримання рішення комісії, здійснити заходи та роботи, пов'язані з огородженням території земельної ділянки, площею 0,1938, з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, розташованої по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, за рахунок коштів підприємства. Означене рішення оформлене протоколом № 42.

Виконавчим комітетом Вінницької міської ради листами № 01/00/011/77283 від 14.12.2023 та № 01/00/011/46588 від 27.02.2024 надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" до виконання протокол № 42 від 14.12.2023 з переліком заходів та робіт, пов'язаних з огородженням території земельної ділянки за вищезазначеною адресою.

Водночас, вимоги протоколу № 42 від 14.12.2023 залишені Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" без належного реагування.

Суд враховує, що доказів здійснення заходів та робіт з огородження території земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, площею 0,1938 га, по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, матеріали справи не містять та відповідачем суду в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, таких доказів не надано.

Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей повідомлених позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги Виконавчого комітету Вінницької міської ради нормативно та документально доведені.

Завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст. 77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Всупереч наведеним вище нормам відповідач не подав до суду доказів в спростування позовних вимог позивача щодо стягнення заборгованості, в т.ч. доказів погашення заявленої заборгованості (платіжні доручення, виписки банківських установ тощо).

Отже, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доказово обґрунтованими та нормативно підставними, а тому підлягають задоволенню, з наведених вище мотивів.

Згідно приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З огляду на наведене, на відповідача покладаються витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 3 028,00 грн.

Враховуючи вищенаведене та керуючись статтями 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" (вул. Сосюри, буд. 4, кв. 5, м. Київ, 02090; код ЄДРПОУ 34185749) здійснити заходи та роботи з огородження території земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:02:063:0005, площею 0,1938 га, по вул. Соборній, 9 в м. Вінниці, за рахунок коштів підприємства.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бізнесторгінвест" (вул. Сосюри, буд. 4, кв. 5, м. Київ, 02090; код ЄДРПОУ 34185749) на користь Виконавчого комітету Вінницької міської ради (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 03084813) 3 028 грн 00 коп - витрат на сплату судового збору.

Примірник рішення надіслати позивачу - до електронного кабінету в ЄСІТС, відповідачу - рекомендованим листом.

Рішення суду набирає законної сили у строки передбачені ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду, в порядку та строки визначені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення складено 21 лютого 2025 р.

Суддя Василь МАТВІЙЧУК

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - відповідачу (вул. Сосюри, буд. 4, кв. 5, м. Київ, 02090)