Постанова від 20.02.2025 по справі 480/3465/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 р. Справа № 480/3465/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Калиновського В.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024, головуючий суддя І інстанції: Л.М. Опімах, м. Суми, повний текст складено 11.09.24 у справі №480/3465/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, в якій просив суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у обмеженні ОСОБА_1 розміру нарахованої та виплаченої індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" максимальним (граничним) розміром 1500 грн. з 01.03.2023 протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати, нараховувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням індексації пенсії (підвищення) відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", нарахованої із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, у повному обсязі без обмеження розміру індексації та без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01.03.2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обмеження ОСОБА_1 розміру нарахованої та виплаченої індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" максимальним (граничним) розміром 1500 грн з 01.03.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням індексації пенсії (підвищення) відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", нарахованої із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, у повному обсязі без обмеження розміру індексації в результаті перерахунку пенсії максимальним (граничним) розміром 1500 грн. та без обмеження пенсії максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 року заяву представника ОСОБА_1 про виправлення описки в рішенні суду задоволено.

Виправлено описку, допущену в рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі № 480/3465/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, а саме в абзаці третьому резолютивної частини рішення зазначити дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії позивачу, - з 01.03.2023.

Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, не погодившись з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 року, подало апеляційну скаргу, в якій просило суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №480/3465/24 та прийняти постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог скарги посилається на те, що не погоджується з рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №480/3465/24, оскільки вважає, що адміністративним судом при його прийнятті були не повністю з'ясовані обставини справи, неправильно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи. Вважає, що судом першої інстанції не було враховано, що положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі по тексту - Постанова №168) визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500, 00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови. Вважає, що судом першої інстанції помилково застосовано висновки Верховного Суду щодо неправомірності обмеження максимального розміру пенсії та ототожнено поняття обмеження максимального розміру пенсії та обмеження нарахування розміру індексації на виконання вимог Постанови №168, яке предмет даного спору не складає та лежить поза його межами. Натомість, зазначає, що аналогічних висновків, покладених в основу обґрунтування апеляційної скарги Головного управління, щодо застосування норм права дійшов Верховний Суд у постановах в певних справах. Вважає, що приймаючи рішення щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача, Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, визначений Законом, а тому судом першої інстанції не повністю з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального права.

Позивач не скористався правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, передбаченим ст.304 КАС України.

На підставі положень п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст.308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", основний розмір якої становить 90% відповідних сум грошового забезпечення за 37 років вислуги.

З 01.03.2023 на підставі Постанови №168 відповідач провів індексацію основного розміру пенсії позивача. Виплату індексації здійснює у розмірі 1500,00 грн. (а.с.11,14).

На звернення до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації на підставі Постанови №168 без обмеження індексації максимальним розміром листом від 23.02.2024 відповідач відмовив у проведенні перерахунку та виплати пенсії (а.с.10).

Позивач, вважаючи бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у обмеженні ОСОБА_1 розміру нарахованої та виплаченої індексації пенсії відповідно до Постанови №168 максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн. з 01.03.2023 протиправною, звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою.

Приймаючи рішення про часткове задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з урахуванням у її складі індексації у розмірі 1500,00 грн., передбаченої Постановою №168, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078, а такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 КАС України. Окрім того, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням індексації, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження індексації максимальним розміром та без обмеження виплати перерахованої суми пенсії максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" є такими, що підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам даної справи та доводам апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон № 2262-ХІІ.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно із частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Згідно із частиною 2 статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» на виконання частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок № 124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

В подальшому, Постановою №118 з 01.03.2022 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Також, пунктом 2 Постанови №118 установлено, що з 01.03.2022 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Разом з цим, пунктом 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX на 2023 рік зупинено дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення».

При цьому, відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

У свою чергу пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу “Прикінцеві положення» Закону №2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 прийняв Постанову №168, пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Тож, з метою забезпечення у 2021-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році - 1,14 згідно з Постановою № 118, у 2023 році - 1,197 згідно з Постановою №168.

При цьому, у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 згідно з Постановою №168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого Постановою № 118.

У свою чергу, пунктом 10 Постанови №168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 грн., встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як приписами статті 42 Закону №1058-IV, так і приписами статті 64 Закону №2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - у розмірі 1500,00 грн.

При цьому колегія суддів враховує, що загальновідомим є факт введення Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України воєнного стану.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.

Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2023 з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

Аналогічна правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду у справах №440/12646/23 від 26.06.2024 та № 420/25804/23 від 07.06.2024, № 240/30181/23 від 23.12.2024, №160/2039/24 від 27.01.2025.

Колегія звертає увагу, що у спірних відносинах позивачем оспорюється (згідно його позовної заяви) бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у обмеженні розміру нарахованої та виплаченої йому індексації пенсії відповідно до Постанови №168 максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн. з 01.03.2023.

Як встановлено з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 90% грошового забезпечення, як особі, що звільнена з військової служби, що не заперечується позивачем.

З 01.03.2023 на підставі Постанови №168 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було проведено індексацію пенсії позивача в межах її максимального розміру, а саме - 1500,00 грн. (а.с.10).

Отже, пенсійним органом з 01.03.2023 було проіндексовано пенсію позивача, з урахуванням коефіцієнту збільшення, установленого п.1 Постанови №168, у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до п.10 Постанови №168 не може перевищувати 1500, 00 грн.

Колегія суддів наголошує, що п.10 Постанови №168 чітко встановлено, що: "розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 гривень".

При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн., не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Виключень щодо неврахування п.10 Постанови №168 під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить.

Станом на момент апеляційного розгляду даної справи, зазначений п.10 Постанови №168 чинний, не суперечить вимогам законодавства та містить імперативну вимогу щодо граничної межу розміру збільшення, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Колегія суддів враховує правовий висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 07.06.2024 року у справі №420/25804/23, згідно якого обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як приписами ст.42 Закону №1058-IV, так і приписами ст.64 Закону №2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Відтак, приписами Постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у сумі 1500,00 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми, а саме, в розмірі 1500,00 грн., у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії пенсійного органу (суб'єкта владних повноважень) неправомірними.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 23.01.2024 року у справі №160/17347/22.

Отже, слід дійти висновку, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 року була проведена пенсійним органом у відповідності до чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до п.10 Постанови №168 не може перевищувати 1500,00 грн., що обумовлено умовами виплати такої індексації.

Наведене вище узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 13.06.2024 року у справі №120/14637/23, від 20.06.2024 року у справі №420/23990/23, від 21.06.2024 року по справі № 620/13042/23.

Відтак, суб'єктом владних повноважень в межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, а його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.

Наведене вище узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.01.2025 року у справі №160/2039/24.

Окрім того, колегія суддів враховує, що згідно наявного в матеріалах справи витягу з перерахунку пенсії (пенсійна справа №ФБ45812-Міноборони) пенсія за вислугу років ОСОБА_1 , яка перерахована з 05.03.2023 року основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі: 25944,71 грн.. З урахуванням індексації: 31076,97 грн. З урахуванням доплати: 33076,97 грн.: індексація базового ОСПН 2022 (25944,71*0,140): 3632,26 грн.; індексація базового ОСПН 2023 (29576,76*0,197): 1500,00 грн.; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 33067,97 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії : 33067,97 грн. Підстава перерахунку: рішення суду (а.с.14).

Крім того, згідно витягу з перерахунку пенсії (пенсійна справа №ФБ45812-Міноборони) пенсія за вислугу років ОСОБА_1 , яка перерахована з 01.02.2024 року основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення (вислуга років 37) у розмірі: 25944,71 грн.. З урахуванням індексації: 31076,97 грн.. З урахуванням доплати: 33076,97 грн.: індексація базового ОСПН 2022 (25944,71*0,140): 3632,26 грн.; індексація базового ОСПН 2023 (29576,76*0,197): 1500,00 грн.; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 33067,97 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії : 33067,97 грн. Підстава перерахунку: рішення суду. З 01.02.2024 - 33067,97 грн. (а.с.11).

Щодо висновків суду першої інстанції про те, що положення Постанови №168 (абз.2 п.10) є протиправними, не відповідають актам вищої юридичної сили, а тому потрібно застосовувати норми Законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» та «Про індексацію грошових доходів населення», то колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено дію Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Пунктом 10 Постанови №168 чітко встановлено, що: "розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень".

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів (Постанови №168, п.8 розд. «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», ст.64 Закону №2262-ХІІ) свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб в умовах воєнного стану та дотаційних економічних ресурсів збалансувати потреби, захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

За таких обставин, оскільки максимальний рівень індексації 1500,00 грн. закріплено Постановою №168, виключень щодо неврахування п.10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить.

Щодо посилань позивача про те, що приписи абз.2 п.10 Постанови №168 суперечать законодавству, оскільки порушують його право на належний, гарантований державною рівень пенсійного забезпечення, то колегія суддів їх відхиляє, оскільки індексація пенсії, навпаки, покликана підвищити рівень соціального захисту пенсіонерів.

Окрім того, встановлення граничної величини індексації пенсії саме по собі не є порушенням права позивача на належний соціальний захист, оскільки пов'язане з фінансовими можливостями держави в умовах воєнного стану.

Відтак, з урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов неправильного висновку, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 року проведена відповідачем з порушенням норм чинного законодавства, а дії відповідача щодо обмеження ОСОБА_1 розміру нарахованої та виплаченої індексації пенсії відповідно до Постанови №168 максимальним (граничним) розміром 1500,00 грн. з 01.03.2023 протиправні, є необґрунтованими.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що як вже зазначалося вище, основний розмір пенсії складає 90% грошового забезпечення. Також, позивачу здійснюється щомісячна доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 у розмірі 2000,00 грн.

При цьому, встановлення верхньої межі суми індексації, передбаченої Постановою №168 у розмірі 1500,00 грн. не є тотожним регулюванню максимального розміру пенсії. Спірні правовідносини виникли внаслідок застосування відповідачем максимального розміру індексації пенсії позивача, установленого абз.2 п.10 Постанови №168.

Судом першої інстанції не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до неправильного вирішення даної справи.

Відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, наведених у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.

З огляду на приписи ч.5 ст.242 КАС України, врахуванню у даній справі підлягають висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, на які посилається суд апеляційної інстанції вище та які є релевантними до спірних відносин у даній справі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Таким чином, колегія суддів вважає, внаслідок неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Оскільки дана справа розглянута судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження, відповідно вказане рішення (постанова) суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст. ст. 311, 315, 317, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 у справі №480/3465/24 скасувати.

Прийняти постанову, якою у відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді О.А. Спаскін В.А. Калиновський