21 лютого 2025 року справа № 580/12674/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави до Мошнівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Черкаська окружна прокуратура звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Мошнівської сільської ради, в якому просить:
- визнати бездіяльність Мошнівської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Мошнівської сільської ради, Мошнівського, Первомайського та Тубільцівського будинків культури та Березняцього сільського клубу;
- зобов'язати Мошнівську сільську раду на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Мошнівської сільської ради, Мошнівського, Первомайського та Тубільцівського будинків культури та Березняцього сільського клубу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що згідно інформації наданої відповідачем, рішення про затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків, у с. Великий Хутір Золотоніського району Черкаської області, не приймалось. Позивач вважає, що не затвердження плану проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків ставить під загрозу закріплені Законом України «Про охорону дитинства» права дітей на життя, охорону здоров'я та грубо порушує вимоги Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 31.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав, тому суд на підставі ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що Черкаською окружною прокуратурою проведено вивчення стану законності з питань дотримання територіальними органами місцевого самоврядування вимог законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, зокрема при проведені технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, розташованих на території Черкаського району та встановлено, що на території Мошнівської сільської територіальної громади станом на 27.11.2024 встановлено та діє 4 дитячих та 2 спортивних дитячих майданчики за адресами: с.Первомайське, вул. Черкаська 30а (1 дитячий майданчик); с. Тубільці, вул. Шевченка, 81а (1 дитячий та 1 спортивний майданчик); с. Березняки, вул. Криворучка, 26 (1 дитячий майданчик); с. Мошни, вул. Спасо-Преображенська, 56в (1 дитячий та 1 спортивний майданчик). Дитячий майданчик у с. Первомайське перебуває на балансі Первомайського сільського клубу, спортивний та дитячий майданчик у с. Тубільці перебувають на балансі Тубільцівського будинку культури, дитячий майданчик у с. Березняки - на балансі Березняцього сільського клубу, спортивний майданчик у с. Мошни - на балансі Мошнівського будинку культури та дитячий майданчик у с. Мошни - на балансі Мошнівської сільської ради.
Оскільки у продовж 2023-2024 років паспортизація чи технічна інвентаризація дитячих та спортивних майданчиків не проводилася, прокурор звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»» (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з ч. 1 статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини першої статті 13 Закону №2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень статті 18 Закону №2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція №550).
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції №550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції №550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Беручи до уваги наведене вище, суд приходить висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон №2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
За змістом наведених вище положень Закону №2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою є компетенцією Мошнівської сільської ради.
Проте, Мошнівською сільською радою не було розроблено та затверджено планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків Мошнівської сільської ради, а також Мошнівського, Первомайського та Тубільцівського будинків культури та Березняцього сільського клубу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації вищевказаного об'єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка в свою чергу слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою - дитячий ігровий комплекс, невиконання суб'єктом благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають повного задоволенню.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати бездіяльність Мошнівської сільської ради щодо незатвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих та спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Мошнівської сільської ради, а також Мошнівського, Первомайського та Тубільцівського будинків культури та Березняцього сільського клубу.
Зобов'язати Мошнівську сільську раду (19615, Черкаський р-н, с. Мошни, вул.Максима Преснякова, 13; код ЄДРПОУ 26357343) на черговій сесії вирішити питання про розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячих і спортивних майданчиків, які перебувають на балансі Мошнівської сільської ради, а також Мошнівського, Первомайського та Тубільцівського будинків культури та Березняцього сільського клубу.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА