про залишення позовної заяви без руху
21 лютого 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/1078/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Кадровий центр Збройних Сил України (03168, м. Київ, проспект Повітрофлотський, 6, ЄДРПОУ 24978578)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Нестерка І.О., за допомогою підсистеми "Електронний суд", звернувся до суду з адміністративним позовом до Кадрового центру Збройних Сил України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій Кадрового центру Збройних Сил України, оформлене протоколом №1 від 22.01.2025 року, яким йому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Кадровий центр Збройних Сил України повторно передати на розгляд комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій заяву Головного управління оборонного планування Збройних Сил України №322/2443 від 16.12.2024 року про надання йому статусу учасника бойових дій та прийняти за наслідками такого розгляду відповідне рішення, з урахуванням висновків суду.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі за цією позовною заявою з'ясовано, що вона подана без додержання вимог, установлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що у спорі про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії основною вимогою є вимога про визнання протиправними рішення/дій/бездіяльності цього суб'єкта владних повноважень, яким порушені права, свободи або законні інтереси позивача. Такі вимоги становлять предмет позову.
Згідно з частиною 1 статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зокрема:
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
За визначеннями, наведеними у частині 1 статті 4 КАС України:
9) відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
7) суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з частиною 7 статті 161 КАС України до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Позивач у своєму позові зазначив відповідача - Кадровий центр Збройних Сил України (ЄДРПОУ 24978578), водночас оскаржує протокольне рішення №1 від 22.01.2025 року комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореної у Генеральному штабі Збройних Сил України (ЄДРПОУ 22991050).
Суд зазначає, що Кадровий центр Збройних Сил України та Генеральний штаб Збройних Сил України є різними суб'єктами владних повноважень, кожен з яких може бути окремим відповідачем у справі.
Всупереч вимогам ч.7 ст.161 КАС України позивач не надав копію оскаржуваного рішення комісії Генерального штабу Збройних Сил України або клопотання про його витребування.
Позивач, прохаючи суд зобов'язати Кадровий центр Збройних Сил України вчинити певні дії, всупереч правилам частини 1 статті 5, пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України не вказав, які рішення, дії чи бездіяльність цього суб'єкта владних повноважень він оскаржує.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви: протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:
- позовну заяву із зазначенням належного відповідача за позовною вимогою про визнання протиправним та скасування рішення комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, оформленого протоколом №1 від 22.01.2025 року;
- сформулювати основну позовну вимогу до Кадрового центру Збройних Сил України,
- оскаржуваний протокол комісії Генерального штабу Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій №1 від 22.01.2025 року, або клопотання про його витребування.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ