про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
21 лютого 2025 року м.Київ №320/54991/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_2 з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , у якому просить суд:
- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди за період з лютого по липень2024 року у розмірі 100 000 грн та зобов'язати військову частину НОМЕР_1 виплатити додаткову винагороду.
Ухвалою суду від 28.11.2024 подану позовну заяву залишено без руху, позивачеві визначено строк та спосіб для усунення недоліків позовної заяви.
21.02.2025 від позивача надійшла заява про усунення недоліків, у якій він просить поновити строк звернення до суду. Вказана заява обґрунтована тим, що позивач проходить військову службу у 5 самохідній артилерійській батареї 2 дивізіону військової частини НОМЕР_1 Збройних Сил України ( ІНФОРМАЦІЯ_1 . Трасила). Разом з іншими військовослужбовцями батареї знаходився в зоні бойових дій, і як вони, перебуває під загрозою ворожого обстрілу артилерії та дронів. У своїй позовній заяві я оскаржую дії відповідача за період з 01 лютого по липень 2024 року. Без додаткової винагороди він отримав грошове забезпечення у середині березня 2024 року за лютий 2024 року. Упродовж декількох тижнів він намагався разом з іншими військовослужбовцями з'ясувати причини не виплати додаткової винагороди, однак керівництво військової частини нічого чіткого з цього приводу не могло пояснити, казали, що у держави скрутне фінансове становище і обов'язково її виплатять. В середині квітня 2024 року він разом з іншими військовослужбовцями підрозділу письмово звернулися до керівництва військової частини НОМЕР_1 щодо роз'яснення причин не виплати додаткової винагороди. Тому, позивач вважає, що 20 днів - це той розумний строк, навіть у мирний час, не перебуваючи в зоні бойових дій, упродовж якого він разом з іншими військовослужбовцями вживав адекватні та відповідні заходи щодо з'ясування причин не виплати додаткової винагороди. 27.05.2024 він разом з іншими військовослужбовцями ознайомилися з листом військової частини НОМЕР_1 від 11.05.2024, яке надійшло їм поштою, у якому останні роз'яснили причини не виплати додаткової винагороди. З часу (27.05.2024), коли він дізналася з листа військової частини НОМЕР_1 про причини невиплати додаткової винагороди та хто винний у цьому і до моменту коли він подала позовну заяву до суду (поштою) 08.08.2024 пройшло 2 місяці 11 днів, а для справ вказаної категорії встановлено 3 місячний строк звернення до суду.
Розглянувши заяву позивача про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзацом першим частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналіз зазначених норм показав, що пропущення строків звернення до адміністративного суду не може бути безумовною підставою для застосування наслідків пропущення цих строків, оскільки суд може визнати причину пропуску таких строків поважними і в такому випадку справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому КАС України.
В абзаці 7 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень статті 24 Конституції України (справа про рівність сторін судового процесу) від 12 квітня 2012 року № 9-рп/2012 вказано, що ніхто не може бути обмежений у праві на доступ до правосуддя, яке охоплює можливість особи ініціювати судовий розгляд та брати безпосередню участь у судовому процесі, або позбавлений такого права.
Статтею 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Беручи до уваги норми Конституції України, а також враховуючи практику Європейського Суду з прав людини, спрямовану на ефективний доступ особи до суду для захисту її порушеного права, з метою недопущення обмеження права позивача на судовий захист, суд вважає, що причини пропуску строку звернення позивача до адміністративного суду з даним позовом є поважними, а тому, пропущений процесуальний строк звернення до суду необхідно поновити.
Розглянувши подану позивачем заяву, суд дійшов висновку про наявність підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статей 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з цим позовом.
Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.