Ухвала від 21.02.2025 по справі 120/2119/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

21 лютого 2025 р. Справа № 120/2119/25

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Віятик Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Ознайомившись з вказаною позовною заявою та доданими до неї матеріалами, приходжу до висновку, що заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху з огляду на таке.

Частиною першою статті 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Водночас положення статей 160, 161 КАС України поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недодержання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Всупереч наведеним нормам у позовній заяві не вказано повної адреси фактичного проживання/реєстрації позивача (зазначено населений пункт без зазначення вулиці).

При цьому суд наголошує, що жодних винятків з правила щодо обов'язку позивача вказати у позовній заяві ці дані закон не містить.

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Пунктами 4, 5 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, 24.12.2024 позивач звернулася до Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області №025350008895 від 30.12.2024 їй відмовлено в перерахунку пенсії.

Відповідно до частини першої ст. 44 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Згідно з п.1.1 розділу І постанови Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2002 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», серед інших заяв, заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно з п. 4.2 Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Положенням п.4.10. Порядку №22-1 визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Таким чином, заява про призначення пенсії подається особою до територіального органу Пенсійного фонду України (органу, що призначає пенсію), після сканування якої та сканування копій доданих до неї документів (формування електронної пенсійної справи), за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію.

Отже, заява про призначення пенсії може бути розглянута як територіальним органом Пенсійного фонду, до якого заява була подана, так і іншим територіальним органом Пенсійного фонду, за принципом екстериторіальності, а вже після прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні пенсії, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Згідно з матеріалами позовної заяви, ОСОБА_2 зареєстрована за місцем проживання у Вінницькій області та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Звернулася до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії. Заява позивача про перерахунок пенсії опрацьована по принципу єдина черга та автоматизованим шляхом потрапила на відпрацювання до спеціалістів Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №025350008895 від 30.12.2024 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Таким чином, після прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії, електронна пенсійна справа позивача, відповідно до Порядку №22-1, передана до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи тобто до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Разом з тим, як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач, окрім іншого, просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії, зарахувати стаж, а також нарахувати та виплатити недоплачену суму пенсії.

Суд звертає увагу, що електронна пенсійна справа з усіма документами, необхідними для призначення (перерахунку) пенсії, після прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області передана до органу, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, тобто до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Таким чином, у разі прийняття судом рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії, останнє буде позбавлене можливості виконати рішення суду в цій частині, оскільки всі матеріали, які необхідні для перерахунку пенсії знаходяться у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, яке і наділене повноваженнями, відповідно до Порядку №22-1, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про необхідність позивачу уточнити суб'єктний склад учасників справи та/або зміст позовних вимог.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи невідповідність позову вимогам закону, позовну заяву належить залишити без руху з наданням позивачу строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви, про які зазначено в цій ухвалі.

Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без руху.

2. Запропонувати позивачу у 5- денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

3. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Віятик Наталія Володимирівна