Рішення від 21.02.2025 по справі 580/577/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2025 року справа № 580/577/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №11147-10300/О-03/8-2300/24 від 20.08.2024, щодо здійснення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ,), з 18.07.2024 року перерахунку та виплати пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме:

- у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вказано та підтверджено в довідці вихідний 02.03.2023 року №6/7/832 та грошовому атестаті № 6/7/831 від 02.03.2023 року, де зазначено, що він проходив військову службу та отримував грошове забезпечення в період з березня 2022 року по квітень 2022 року включно;

- у військовій частині НОМЕР_2 , що вказано та підтверджено в довідці №23/38/3070 від 10.07.2024 року, яка свідчить що він проходив військову службу з травня 2023 року по червень 2024 року «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також довідці з військової частини НОМЕР_2 №23/38/3071 від 10.07.2024 року, «про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами)», які окрім іншого свідчать, що він проходив військову службу з травня 2023 року по червень 2024 року у зазначеній вище військовій частині;

- у військовій частині НОМЕР_3 , що вказано та підтверджено в довідці з від 23.03.2024 року №345, «про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами)», а також довідці з військової частини НОМЕР_3 від 23.03.2024 року №346 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» які окрім іншого свідчить що він проходив військову службу та отримував грошове забезпечення з липня 2023 року по вересень 2023 року у вказаній військовій частині;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 , з 18.07.2024 року перерахунок та виплати пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення, а саме:

- у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вказано та підтверджено в довідці вихідний 02.03.2023 року № 6/7/832 та грошовому атестаті № 6/7/831 від 02.03.2023 року, де зазначено, що він проходив військову службу та отримував грошове забезпечення в період з березня 2022 року по квітень 2022 року включно;

- у військовій частині НОМЕР_2 , що вказано та підтверджено в довідці №23/38/3070 від 10.07.2024 року, яка свідчить що він проходив військову службу з травня 2023 року по червень 2024 року «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також довідці з військової частини НОМЕР_2 № 23/38/3071 від 10.07.2024 року, «про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами)», які окрім іншого свідчать, що він проходив військову службу з травня 2023 року по червень 2024 року у зазначеній вище військовій частині;

- у військовій частині НОМЕР_3 , що вказано та підтверджено в довідці з від 23.03.2024 року № 345, «про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат підвищень) та премій для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (зі змінами)», а також довідці з військової частини НОМЕР_3 від 23.03.2024 року №346 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» які окрім іншого свідчить що він проходив військову службу та отримував грошове забезпечення з липня 2023 року по вересень 2023 року у вказаній військовій частині.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач протиправно відмов у перерахунку пенсії позивача включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач позов не визнав, проти його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Позивачка звернувся 18.07.2024 із заявою до відповідача щодо перерахунку пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 20.08.2024 №11147-10300/О-03/8-2300/24 відмовило у перерахунку пенсії позивача включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частина 5 статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійною фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку), поновлення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, які регулюють пенсійні правовідносини, суд дійшов висновку, що передбачено два альтернативні варіанти рішень, які можуть бути прийняті органами Пенсійного фонду за результатами розгляду заяви про призначення (переведення, перерахунку) пенсії: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, в не залежності від того, яким способом подана заява заявником. Тобто, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, останній зобов'язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.

Однак, у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області всупереч вищенаведених норм законодавства не прийняло жодного рішення за результатами розгляду заяви позивача від 18.07.2024 про перерахунок пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення, тому суд не надає правову оцінку підставам, викладеним у його листі від 20.08.2024 №11147-10300/О-03/8-2300/24, оскільки такий документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень (індивідуальним актом) у розумінні пункту 19 частини першої статті 4, частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак не може бути предметом судового розгляду.

Тому суд зазначає, що у даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області не вчиняло дій щодо відмови позивачу у перерахуванні пенсії, натомість, відповідач допустив протиправну бездіяльність через не прийняття жодного з рішень, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у визначений законом строк, належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України у Черкаській області прийняти відповідне рішення за результатами розгляду заяви позивача від 18.07.2024 про перерахунок пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд висновує, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а вимоги такими, що належить до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 18.07.2024 про перерахунок пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2024 про перерахунок пенсії включаючи період проходження військової служби, з урахуванням вказаного в документах стажу військової служби, основних та додаткових видів грошового забезпечення та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Віталіна ГАЙДАШ