Справа № 560/17199/24
іменем України
21 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:
1. Визнати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, яке зазначене у протоколі засідання від 10.09.2024 р. № 121 незаконним та скасувати його.
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 пе реглянути своє рішення про відмову надання ОСОБА_1 від строчки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий пері од, яке зазначене у протоколі засідання від 10.09.2024 р. № 121.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.08.2024 року подав до комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач у заяву вказав, що його повнорідний брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відпо відно до витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії (Протокол № 2107 від 26 липня 2024 року), під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України, отримав захворювання, яке 08.05.2024 р. призвело до смерті. Вказане захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.
Однак, відповідачем було відмовлено у надання відстрочки. Причиною відмови вказано те, що брат не загинув під час дії воєнного стану.
Позивач вважає рішення відповідача протиправним та просить його скасувати.
Ухвалою від 22.11.2024 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
Цією ж ухвалою суд витребував в ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином засвідчені копії:
- заяви ОСОБА_1 від 27.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
- усіх документів, які були надані ОСОБА_1 до заяви від 27.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Зобов'язав відповідача витребувані докази надати суду протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 27.08.2024 року подав до комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач у заяві вказав, що його повнорідний брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відпо відно до витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії (Протокол № 2107 від 26 липня 2024 року), під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України, отримав захворювання, яке 08.05.2024 р. призвело до смерті. Вказане захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.
ОСОБА_2 брав без посередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України в період з 10.06.2023 р. по 25.06.2023 р з 28.06.2023 р. по 12.11.2023 р., з 14.12.2023 р. по 26.12.2023 р., що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 № 2055 від 15.05.2024 р.
10.09.2024 року протоколом № 121 комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
У повідомленні від 10.09.2024 причиною відмови у наданні відстрочки вказано те, що брат позивача не загинув під час дії воєнного стану.
Позивач вважає рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом від 10.09.2024 р. № 121 таким, що не відповідає вимогам діючого законодавства України, тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-ХІІ).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543-XII).
Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст.23 Закону №3543-XII.
Згідно з п.4 ч.3 ст.23 Закону №3543-XII, в редакції чинній на момент звернення до відповідача із заявою, передбачає, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Одночасно суд враховує, що з 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі Порядок №560), який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.
Відповідно до п.п.56, 57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:
- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);
- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (п.59 Порядку №560).
Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, на дату вирішення справи судом комісію при ІНФОРМАЦІЯ_1 наділено повноваженнями розглядати питання про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно Додатку 5 до Порядку №560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема для отримання відстрочки на підставі п.4 ч.3 ст.23 вказаного Закону, надаються документи, що підтверджують родинні зв'язки (у тому числі посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці або посвідчення члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, в якому проставляється відмітка про норму Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на підставі якої особі надано статус, або витяг із Єдиного державного реєстру ветеранів війни), рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин, документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.
На переконання суду вищенаведені норми Порядку №560 містять лише орієнтовний перелік документів, які повинен надати заявник для отримання відстрочки. Тому, відсутність одного з наведених документів не є підставою для відмови в наданні відстрочки.
Отже, надання військовозобов'язаним інших документів, які за законодавством України підтверджують право на відстрочку, є підставою для її надання.
З матеріалів справи суд встановив, що позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Позивач у заяві вказав, що його повнорідний брат, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відпо відно до витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії (Протокол № 2107 від 26 липня 2024 року), під час безпосередньої участі у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України, отримав захворювання, яке 08.05.2024 р. призвело до смерті. Вказане захворювання пов'язане із захистом Батьківщини.
ОСОБА_2 був рідним братом позивача, що підтверджується копіями свідоцтв про народження, які містяться в матеріалах справи. Цей факт не оспорюється відповідачем.
Суд встановив, що ОСОБА_2 брав без посередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України в період з 10.06.2023 р. по 25.06.2023 р з 28.06.2023 р. по 12.11.2023 р., з 14.12.2023 р. по 26.12.2023 р., що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_1 № 2055 від 15.05.2024 р.
Згідно з копією Витягу протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії (Протокол №2107 від 26 липня 2024 року) захворювання особи, звільненої з військової служби, солдата у відставці ОСОБА_2 , 1975 року народження, який приймав безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії проти України, що, підтверджено військово-обліковими документами: “Синхронне злоякісне захворювання правої нирки IV стадія II клінічна група T2N1M1 та злоякісне захворювання шлунку IV стадія II клінічна група TxNxMl ускладнене mts в легені, печінку, наднирники, кістки та лімфатичні вузли з хронічним больовим синдромом, ліковане консервативно (31.12.2023-05.01.2024 курс хіміо-гормоно-імунотерапії)..що підтверджено свідоцтвом про хворобу №605, виданим гарнізонною ВЛК військової частини НОМЕР_2 від 09.02.2024 року, при подальшому прогресуванні призвело до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 від: “Ендогенної інтоксикації. Mts легенїв, наднирника. Злоякісного новоутворення правої нирки та шлунку», що підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть №136, виданим 09.05.2024 року КНП «Багатопрофільна центральна районна лікарня» Слобідсько-Кульчієвецькрї сільської ради Хмельницької області та свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_3 , виданим 13.05.2024 року Слобідсько-Кульчієвецькою сільською радою.
Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини.
Проаналізувавши вищенаведене, суд зазначає, що відповідач трактує п.4 ч. 3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" таким чином, що близький родич особи, яка не підлягає призову на військову службу має саме загинути під час воєнного стану.
Отже, у цих спірних правовідносинах необхідно встановити, чи вважається смерть ОСОБА_2 внаслідок захворювання, пов'язаного зі захистом Батьківщини, загибеллю.
Суд зазначає, що Академічний тлумачний словник української мови визначає, що загибель - це втрата життя, смерть, звичайно передчасна (від нещасного випадку, в бою і т. ін.). Таке саме визначання слова "загибель" надає Словник української мови Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні.
Суд вважає, що загибеллю людини слід вважати будь яку передчасну смерть від неприродних причин. Смерть в бою від кульового поранення у життєво важливий орган чи смерть після бою внаслідок поранення чи захворювання однаково означає втрату людини і члена сім'ї.
Введення законодавцем відповідної підстави для звільнення від мобілізації суд трактує як розуміння необхідності забезпечення певної міри соціальної справедливості для сімей, які вже втратили близьких внаслідок війни, під час якої їх близькі захищали Батьківщину.
Матері сина, який внаслідок виконання обов'язку із захисту Батьківщини, втратив своє життя, законодавець надав право не втратити другого сина.
Інше прочитання закону було б несправедливим проявом правового пуризму і нівелювало б роль суду в суспільстві, яка полягає в справедливому та неупередженому захисті прав громадян.
Тому суд вказує, що позивач відноситься до кола осіб, на яких розповсюджується дія пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Інших недоліків чи зауважень до документів, поданих позивачем на розгляд комісії, відповідачем у повідомленні від 18.09.2024 № 13852 не наведено.
З огляду на наведені обставини, суд дійшов висновку про необґрунтовану відмову відповідача у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а відтак рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, оформлене протоколом від 10.09.2024 р. № 121, є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи те, що суд задовольняє основну позовну вимогу, похідна вимога також підлягає задоволенню.
Таким чином, беручи до уваги приписи статті 9 КАС України, ненадання витребуваних доказів відповідачем, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.08.2024 про надання від строчки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За встановлених обставин позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду, у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", оформлене протоколом від 10.09.2024 р № 121.
Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.08.2024 про надання від строчки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 4 частини 3 статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", з урахуванням висновків суду у цьому рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 )
Головуючий суддя В.К. Блонський