Рішення від 20.02.2025 по справі 560/1416/25

Копія

Справа № 560/1416/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 лютого 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Хмельницької районної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати бездіяльність протиправну щодо не належного розгляду заяви (повідомлення) від 21.01.2025, яка була адресована до Хмельницької районної державної адміністрації;

- зобов'язати Хмельницьку районну державну адміністрацію повторно розглянути заяву (повідомлення) від 21.01.2025 та прийняти рішення відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру»;

- стягнути у формі моральної шкоди 20,000 грн. з Хмельницької районної державної адміністрації.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач його заяву (повідомлення) від 21.01.2025 направив за належністю до Красилівської міської ради, що, на думку позивача, є протиправним.

Відповідно до ухвали від 31.01.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідачем подано до суду заяву, в якій відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що відповідно до статті 44 Закону України «Про адміністративну процедуру» заява ОСОБА_1 надіслана до Красилівської міської ради, як власника земельної ділянки кадастровий номер: 6822789100:03:007:0125, за адресою: АДРЕСА_1 . Внаслідок чого, звинувачення у протиправній бездіяльності є не обґрунтованим, тому що, відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» вимоги були виконані у строк.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

21.01.2025 позивач звернувся до Хмельницької районної державної адміністрації із заявою (повідомлення) від 21.01.2025, де просив прийняти заяву (повідомлення), як повідомлення про знахідку; надати копію рішення про початок адміністративного провадження щодо розгляду даної заяви (повідомлення); відповідь надати на електрону скриньку vladimer-nah@ukr.net.

Листом № Т-38/07-29/38 від 27.01.2025 Хмельницька районна державна адміністрація повідомила позивач про те, що відповідно до пункту 24 Перехідних Положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 27 травня 2021 року) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Відповідно до статті 44 Закону України «Про адміністративну процедуру» у разі якщо вирішення порушених у заяві питань не належить до компетенції адміністративного органу, що її отримав, заява невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше п'яти робочих днів, надсилається за належністю до іншого адміністративного органу для розгляду по суті, про що в той самий день письмово повідомляється заявник. У такому разі днем подання заяви вважається день отримання заяви компетентним адміністративним органом. Враховуючи вищевикладене. Звернення ОСОБА_1 від 21.01.2025 за належністю направлено до Красилівської міської ради.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України №2768-ІІІ від 25 жовтня 2001 року /далі - ЗК України/.

Відповідно до статті 5 Земельного Кодексу України одним із принципів земельного законодавства є невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.

Згідно статті 17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 24 Перехідних Положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 27 травня 2021 року) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад.

Судовим розглядом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою (повідомленням) від 21.01.2025, в якій просив прийняти заяву (повідомлення), як повідомлення про знахідку; надати копію рішення про початок адміністративного провадження щодо розгляду даної заяви (повідомлення); відповідь надати на електрону скриньку vladimer-nah@ukr.net.

Відповідач розглянувши заяву позивача встановив, що знахідка, відносно якої звернувся позивач, знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер: 6822789100:03:007:0125, за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, Красилівська ТГ, село Чепелівка, вул. Польова, а розпорядником даної земельної ділянки є Красилівська міська рада.

Відповідно до статті 44 Закону України «Про адміністративну процедуру» у разі якщо вирішення порушених у заяві питань не належить до компетенції адміністративного органу, що її отримав, заява невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше п'яти робочих днів, надсилається за належністю до іншого адміністративного органу для розгляду по суті, про що в той самий день письмово повідомляється заявник. У такому разі днем подання заяви вважається день отримання заяви компетентним адміністративним органом.

Внаслідок чого, відповідач у відповідності до положень ст. 44 Закону України «Про адміністративну процедуру» направив заяву позивача від 21.01.2025 за належністю до Красилівської міської ради, про що повідомлено позивача листом № Т-38/07-29/38 від 27.01.2025.

За змістом цієї відповіді позивачу роз'яснено, що відповідно до пункту 24 Перехідних Положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом (тобто з 27 травня 2021 року) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Відповідно до статті 44 Закону України «Про адміністративну процедуру» у разі якщо вирішення порушених у заяві питань не належить до компетенції адміністративного органу, що її отримав, заява невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше п'яти робочих днів, надсилається за належністю до іншого адміністративного органу для розгляду по суті, про що в той самий день письмово повідомляється заявник. У такому разі днем подання заяви вважається день отримання заяви компетентним адміністративним органом. Враховуючи вищевикладене звернення за належністю направлено до Красилівської міської ради.

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що відповідач не допустив протиправної бездіяльності щодо розгляду заяви позивача.

Як наслідок, немає підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву (повідомлення) від 21.01.2025 і прийняти рішення відповідно до Закону України «Про адміністративну процедуру» та стягнення моральної шкоди.

Отже, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до положень ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Хмельницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Судові витрати в порядку статті 139 КАС України розподілу між сторонами не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області (вул. Соборна, 46, с. Гвардійське, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31352 , код ЄДРПОУ - 21318806)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький