Справа № 560/1230/25
іменем України
21 лютого 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, забов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у зарахуванні мені, ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоду проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статгей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-1V;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.09.2024 року за вих. № 12909/03-16 у пенсійній справі № 220550002945 про відмову у зарахуванні мені, ОСОБА_1 , до страхового стажу згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2 періоду роботи з 08.10.1985 року по 29.03.1988 року на посаді плотника столяра 3 розряду робочий Деражнянського цукрового заводу Хмельницької області, що складає 2 роки 5 місяців 22 дні стажу;
- визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області від 28.10.2024 року у пенсійній справі № 220550002945 про відмову у зарахуванні мені, ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статтей 14, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати мені, ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації та призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV з дня звернення за пенсією - з 02 вересня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у зв'язку з досягненням пенсійного віку звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою та доданими до заяви документами про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.09.2024 року за вих. № 12909/03-16 у пенсійній справі № 220550002945 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу. Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області протиправними, 21.10.2024 року позивачем повторно було подано заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, як учасника бойових дій, з врахуванням до страхового стажу періоду проходження мною військової служби. Рішення головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області від 28.10.2024 року у пенсійній справі № 220550002945 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV та за віком згідно статті 115 Закону № 1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку, який в загальному становить 24 роки 1 місяць 10 днів, оскільки, виходячи з норм статті 115 Закону № 1058, пунктів 11, 12, 13 статті 7-Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як військовослужбовцю, може бути призначена пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років. Вказує, що головне управління Пенсійного фонду України у Полтавській області до страхового стажу, як учаснику бойових дій, періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації, зараховано в одинарному розмірі - 2 роки 4 місяці, а не в пільговому потрійному розмірі, як того вимагає підпункт 1 пункту 3 Порядку, обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Ваажаючи протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області позивач звернувся із позовом до суду.
Ухвалою суду від 28 січня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подало відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що нналіз наданих документів показує, що страховий стаж гр. ОСОБА_1 , становить 24 роки 01 місяців 10 днів, якого недостатньо для призначення пенсії. Для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 Закону 1058 відповідно до п. 3.1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону 1058 до страхового стажу включено періоди ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування ( 2008рр.,). Стаж для права становить 24 роки 10 місяців 03днів, якого недостатньо для призначення пенсії за віком. До страхового стажу зараховано всі періоди роботи згідно наданих документів. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, за принципом екстериторіальності, прийнято рішення №220550002945 від 28.10.2024 про відмоу гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в призначенні пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за віком згідно статті 115 Закону 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленого законодавством порядку також в призначенні пенсії за віком згідно частини 4 статті 115 Закону 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та у Волинській області правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий їм строк згідно ухвали не скористались, жодних документів до суду не подали. Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідачів не надходило.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 , є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_3 від 21.08.2023 року.
У зв'язку з досягненням пенсійного віку звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою та доданими до заяви документами про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.09.2024 року за вих. № 12909/03-16 у пенсійній справі № 220550002945 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV у зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу.
21.10.2024 року позивачем повторно було подано заяву щодо призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для прийняття рішення за результатами поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області №220550002945 від 28.10.2024 прийнято рішення про відмому ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в призначенні пенсії за віком, згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та за віком згідно статті 115 Закону 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленого законодавством порядку також в призначенні пенсії за віком згідно частини 4 статті 115 Закону № 1058, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
У відповідності до вказаного рішення страховий стаж позивача становить 24 роки 01 місяців 10 днів. За доданими документами до страхового стажу зараховано усі періоди трудової діяльності.
Крім того згідно з розрахунком стажу слідує, що проходження військової служби в особливий періоди з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року пенсійним органом зараховано без застосування кратності страхового стажу один місяць служби за три.
У матеріалах справи міститься довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 26.09.2024 року № 5784 виданою військовою частиною НОМЕР_1 .
Позивач не погодившись з оскаржуваними рішеннями суб'єктів владних повноважень, вважає їх протиправними та такими, що порушують його право на соціальний захист, а тому звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-VI періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-VI передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Стаття 4 Закону № 1058-VI зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-VI право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 108.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статтей 14, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що на час звернення із заявою позивач досягнув віку, який за умови наявності страхового стажу 25 років дає право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-VI.
Зі змісту рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.10.2024 року № 220550002945 вбачається, що пенсійним органом згідно поданих позивачем документів, обрахований страховий стаж для визначення права на пенсію становить 24 роки 01 місяців 10 днів.
Так, в розумінні статті першої Закону № 1058-IV під поняттям "пенсія" розуміється щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою статті 2 Закону № 2232-XII встановлено види військової служби, до яких, зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення № 530).
Так, пунктом 1.1. Положення № 530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення № 530 передбачено, що участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналогічне правозастосування наведених норм викладено Верховним Судом у постанові від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а.
Подібні правовідносини та норми права, які їх регулюють, були предметом розгляду у Верховному Суді у постановах від 05 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі №346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) Верховний Суд дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Як встановлено судом згідно з посвідченням № НОМЕР_3 від 21.08.2023 року, позивач є учасником бойових дій.
Відповідно до довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 26.09.2024 року № 5784 виданою військовою частиною НОМЕР_1 позивач дійсно в періоди з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 "брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" перебуваючи в Запорізькій, Херсонській, Донецькій областях.
Враховуючи наведене, суд висновує, що рішення пенсійного органу від 09.09.2024 № 220550002945, від 28.10.2024 року № 220550002945 щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є протиправним.
Тому, з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати пенсійний орган зарахувати до страхового стажу період участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024, з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Водночас, стосовно вимог про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.
Дискреція це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Згідно з позицією Верховного Суду, яка сформована, зокрема, у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 7 березня 2018 року у справі № 569/15527/16-а, від 20 березня 2018 року у справі № 461/2579/17, від 20 березня 2018 року у справі № 820/4554/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 569/16681/16-а, від 12 квітня 2018 року справі № 826/8803/15, від 21 червня 2018 року у справі №274/1717/17, від 14 серпня 2018 року у справі №820/5134/17, від 17 жовтня 2019 року у справі №826/521/16, від 30 березня 2021 року у справі №400/1825/20, від 14 вересня 2021 року у справі № 320/5007/20 та від 27 вересня 2021 року у справі № 380/8727/20, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними); відповідно до завдань адміністративного судочинства, визначених статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними статтею; завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади; принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно - дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право, тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності; перевірка доцільності переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі адміністративного судочинства; адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу.
Водночас повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку. Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Суд також враховує правову позицію, що міститься, зокрема у постановах Верховного Суду від 10 вересня 2020 року у справі № 806/965/17 та від 27 вересня 2021 року у справі № 380/8727/20, відповідно до якої у разі, якщо суб'єкт владних повноважень використав надане йому законом право на прийняття певного рішення за наслідками звернення особи, але останнє визнане судом протиправним з огляду на його невідповідність чинному законодавству, при цьому особою дотримано усіх визначених законом умов, то суд вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень прийняти певне рішення. Якщо ж таким суб'єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання особою усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб'єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов'язати суб'єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін, суд дійшов до висновку, що в даному випадку відповідачем під час прийняття рішення про призначення пенсії необхідно перевірити дотримання позивачем усіх інших визначених законом умов щодо призначення пенсії та прийняти рішення з урахуванням оцінки суду у даній справі.
Таким чином позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково, а саме шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.10.2024 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням висновків викладених у цьому судовому рішенні.
Водночас, суд звертає увагу, що позивач просить призначити йому пенсію за віком на на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV з дня звернення за пенсією - з 02 вересня 2024 року. Однак, як встановив суд, 02 вересня 2024 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а не призначенням пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV. Вперше звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відбулось 21.10.2024 року, а тому відсутні правові підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV з 02 вересня 2024 року.
Суд також не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоду проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року у військовій частині НОМЕР_1 згідно Указу Президента України від 24.02.202 року № 65/2022 у зв'язку з призовом на військову службу по мобілізації та відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статгей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-1V, оскільки рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах було прийнято Головним управління Пенсійного фонду України у Полтавській області, в той час, як Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області жодного рішення про відмову за результатами розгляду заяви позивача не приймало.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 09.09.2024 року № 220550002945 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 , до страхового стажу згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2 періоду роботи з 08.10.1985 року по 29.03.1988 року на посаді плотника столяра 3 розряду робочий Деражнянського цукрового заводу Хмельницької області, що складає 2 роки 5 місяців 22 дні стажу.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 28.10.2024 року № 220550002945 про відмову у зарахуванні ОСОБА_1 , до пільгового стажу в кратному обчисленні один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024 року та відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до статтей 14, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до страхового стажу період участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.09.2022 по 01.02.2023, з 14.02.2023 по 26.08.2023, з 08.09.2023 по 28.03.2024, з 11.04.2024 по 23.08.2024, з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 21.10.2024 року про призначення дострокової пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статтей 16, 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ та пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (майдан Київський майдан, 6, м. Луцьк, Луцький р-н, Волинська обл., 43027 , код ЄДРПОУ - 13358826) Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавський р-н, Полтавська обл., 36011 , код ЄДРПОУ - 13967927)
Головуючий суддя П.І. Салюк