Справа № 420/37536/24
21 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 04 грудня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73005, м. Херсон, вул. Крицак Валентини, 6), в якій представник позивача просив:
Визнати протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ в Херсонській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1236 від 18.11.2024 року направленої Управління Служби безпеки України в Херсонській області 18.11.2024 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 від 14.10.2024 року до ГУПФУ в Херсонській області для перерахунку з 01.02.2020 року.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1236 від 18.11.2024 року з 01.02.2020 року у розмірі 80% від розміру грошового забезпечення з урахуванням доплат та підвищень без обмеження пенсії максимальним розміром.
Визнати протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ в Херсонській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 від 18.11.2024 року з 01.02.2021 рік направленої Управління Служби безпеки України в Херсонській області 18.11.2024 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 від 14.10.2024 року до ГУ ПФУ в Херсонській області для перерахунку з 01.02.2021 року.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 від 18.11.2024 року з 01.02.2021 рік направленої Управління Служби безпеки України в Херсонській області 18.11.2024 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 від 14.10.2024 року у розмірі 80% від розміру грошового забезпечення з урахуванням доплат згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року та підвищень без обмеження пенсії максимальним розміром.
Визнати протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ в Херсонській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1238 від 18.11.2024 року з 01.02.2022 року направленої Управління Служби безпеки України в Херсонській області 18.11.2024 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 від 14.10.2024 року до ГУ ПФУ в Херсонській області для перерахунку з 01.02.2022 року.
Зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 згідно довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 від 18.11.2024 року з 01.02.2022 рік направленої Управління Служби безпеки України в Херсонській області 18.11.2024 року на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 від 14.10.2024 року у розмірі 80% від розміру грошового забезпечення з урахуванням доплат згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року та підвищень згідно Порядку «проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою КМУ №124 від 19.02.2019 року та Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року без обмеження пенсії максимальним розміром.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області судові витрати в сумі - 2906.88 грн та витрати на правову допомогу в сумі 7750 грн. на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Ухвалою від 09 грудня 2024 року позивачу позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на пенсійному обліку Головного управління ПФУ в Херсонській області.
Представник позивача зазначив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/24710/24 Управління СБУ в Херсонській області підготовило та направило відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, на 01.01.2021, на 01.01.2022 для перерахунку пенсії.
Однак відповідними листами відповідач відмовив у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки, посилаючись на відсутність правових підстав.
На думку представника позивача, зазначені дії Головного управління є протиправними, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії в силу приписів ст. 51 і ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Представник позивача зазначає, що відповідач безпідставно зазначає підставу для відсутності підстав для перерахунку посилаючись на пунктом 4 постанови Кабінету міністрів України від 12 травня 2023 року №481, оскільки вона не може застосовуватися до даних правовідносин оскільки її прийняття є пізніше ніж виникло право на перерахунок, та дана постанова не може вносити зміни до спеціальних законів, а тому в силу вимог ст.7 КАСУ не може застосовуватися при вирішенні спору.
На думку представника позивача, враховуючи, що розмір грошового забезпечення Позивача -(29188.79 грн.) до 29.01.2020 року є нижчим за новий розмір визначений у довідок про розмір грошового забезпечення -№71/22/1/248-1236 (35803.95 грн.) то у Позивача є підстави для перерахунку з 01.02.2020 року у новому розмірі.
Враховуючи, що розмір грошового забезпечення Позивача після перерахунку 01.02.2020 року довідок про розмір грошового забезпечення - №71/22/1/248-1236 (35803.95 грн.) є меншим за новий розмір станом на 01.01.2021 рік - довідок про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-складає 37533.82 грн, то у Позивача є підстави для перерахунку з 01.01.2021 року у новому розмірі.
Враховуючи, що розмір грошового забезпечення Позивача після перерахунку 01.01.2021 року довідок про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 складає 37533.82 грн є меншим за новий розмір станом на 01.01.2022 рік - довідок про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248- складає 45929.60 грн. то у Позивача є підстави для перерахунку з 01.01.2022 року у новому розмірі.
Крім того, враховуючи що на порталі ВЕБ ПФУ в електронному кабінеті позивача з боку відповідача застосовані обмеження розміру пенсії максимальним розміром при розмірі пенсії на 05.12.2024 рік -29188.79 грн. фактично сплачується -23610 грн. то дії щодо обмеження зазначеного розміру пенсії максимальним розміром є протиправними.
Так враховуючи предмет спору та основний розмір пенсії складає 80% від розміру грошового забезпечення (35803,95 грн х 80%)=28643,16 грн. станом на 01.02.2020 року має бути без обмеження максимальним розміром, а тому Відповідач при перерахунку пенсії та розрахунку суми боргу за минулий період має нарахувати суму заборгованості пенсії з урахуванням 80% від розміру грошового забезпечення без обмеження суми боргу максимальним розміром пенсії та максимальним відсотком.
Аналогічний розрахунок має бути станом на 01.01.2021 року (37533.82 грн.х80%)=30027,056 грн., тобто Відповідач при перерахунку пенсії та розрахунку суми боргу за минулий період має нарахувати суму заборгованості пенсії з урахуванням 80% від розміру грошового забезпечення без обмеження суми боргу максимальним розміром пенсії та максимальним відсотком.
Аналогічний розрахунок має бути станом на 01.01.2022 року (45929,60 грн х80%)=36743,68 грн.
Індексація базового ОСНП 2022 (36743,68 *0,140)= 5144,11 грн. Доплата згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року 2000 грн. (36743,68+5144,11+2000)=43887,80 грн. тобто Відповідач при перерахунку пенсії та розрахунку суми боргу за минулий період має нарахувати суму заборгованості пенсії з урахуванням 80% від розміру грошового забезпечення з урахуванням індексації за 2022 рік та доплати 2000 грн згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року без обмеження суми боргу максимальним розміром пенсії та максимальним відсотком.
Позивач вважає дії відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром протиправними, оскільки рішенням Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення ч.7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою було встановлено обмеження пенсії максимальним розміром.
Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення є неконституційними та з 20.12.2016 року втратили чинність.
Також представник позивача звертає увагу, що відповідно до ст. 64 Закону № 2262-ХІІ сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Через канцелярію суду 24.12.2024 року (вхід. № ЕС/77730/24) від Головного управління ПФУ в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2262 максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Разом з тим, представник відповідача зазначив, що позивач отримує 80% відповідних сум грошового забезпечення (що підтверджується відповідними розрахунками), за таких обставин заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Щодо вимоги виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, представник відповідача зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії введені в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668- VI.
За правилами статті 2 Закону № 3668-УІ, який набрав чинності 01.10.2011, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Оскільки Позивач просить здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.02.2020, 01.02.2021, 01.02.2022 тобто в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону № 3668-УІ, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
За таких обставин заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Щодо перерахунку пенсії з включенням щомісячної доплати в сумі 2000 грн. представник відповідача зазначив, на виконання рішення Херсонського окружного адміністративного суду по справі № 540/4253/21 від 08.10.2021, що набрало законної сили 09.11.2021, Головним управлінням у листопаді 2021 року було проведено перерахунок вашої пенсії з 01.01.2018 в межах покладених зобов'язань.
Оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 , був обчислений на виконання рішення суду, збільшився на суму, що перевищує 2000,00 грн, підстави для встановлення до розміру пенсії щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713, відсутні.
Додатково повідомлено, що щомісячна доплата відповідно до Постанови № 713 по пенсійній справі ОСОБА_1 нараховувалась з 01.07.2021 по 30.11.2021.
Таким чином, пенсія Позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів.
За таких обставин заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Щодо здійснення перерахунку на підставі нових довідок, представник відповідача зазначив, що право на перерахунок пенсії у позивача виникає у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення з прийняттям рішенням Кабінетом Міністрів України про перерахунок такої пенсії конкретно визначеній категорії пенсіонерів, що має наслідком застосування відповідної процедури, передбаченої, зокрема п. 3 Порядку № 45, згідно з якої на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення.
Втім, іншого рішення, окрім постанови № 103, КМУ не приймав, а тому, на думку відповідача, положення Порядку не були дотримані.
При цьому представник відповідача звертає увагу суду, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 "Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704" ( далі - Постанова № 481) внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Постанова № 481 набрала чинності 20.05.2023.
Щодо індексації пенсії Позивача, представник відповідача зазначає, що пенсія Позивачу нараховується із включенням індексацій з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».
Крім того, відповідно до статті 64 Закону № 2262, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Так, представник відповідача зазначає, що на реалізацію положень статті 64 Закону № 2262 (стосується зокрема осіб пенсія яких не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262) Уряд прийняв:
в 2022 році Постанову Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»;
в 2023 році Постанову Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Разом з тим, метою індексації грошових доходів населення (в тому числі пенсії) є підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Проведення індексації перерахованої пенсії є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05.10.2020 № 2017-Ш «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача вважає, що підстави для нарахування та виплати з 01.02.2022 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації за 2022 рік відсутні та суперечать вимогам статті 64 Закон № 2262.
Також представник відповідача посилається на висновки Верховного Суду, викладену у постанові від 16.12.2024 року по зразковій справі № 400/6254/24, вважаючи, що розглядаєма справа є типовою до цієї зразкової справи.
Відповідь на відзив до суду не надходила.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII), що підтверджено пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_2 .
Сторони не заперечують, що Управління СБУ в Херсонській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року у справі № 420/24710/24 листом від 18.11.2024 року направило до Головного управління ПФУ в Херсонській області довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1236 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 29.01.2020 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020 року; довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1237 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2021 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2021 року; довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1238 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2022 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.
Представник позивача звернувся до відповідача з заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок про розмір грошового забезпечення.
Проте ГУПФУ відповідними листами від 28.11.2024 року та від 02.12.2024 року повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій до Головного управління ПФУ в Херсонській області не надходило.
На вимогу суду відповідачем надано перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року, відповідно до якого основний розмір 80 % грошового забезпечення та підсумок пенсії з надбавками - 22972,62 грн, але до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 16380 грн.; перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2024 року, відповідно до якого вбачається, що основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення, з урахуванням індексації: індексації базового ОСНП 2022 (22972,62*0,140) -3216,17 грн, індексації ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації ОСНП 2024 - 1500 грн, підсумок пенсії з надбавками - 29188,79 грн, але до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії: 23610 грн.
Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова КМУ №704).
Постановою КМУ № 704 затверджено, зокрема тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Згідно з п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються.
Так, до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Також суд встановив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18, яка набрала законної сили 29.01.2020 року, визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з 29.01.2020 року дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 пункт 6 постанови КМ України № 103 втратив чинність та була відновлена дія п. 4 постанови КМ України № 704 у первинній редакції.
Водночас, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774), який набрав чинності 01.01.2017, визначено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Тому, п.4 постанови № 704 з 29.01.2020 року має застосовуватись у наступній редакції: «Розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.».
У зв'язку з відновленням попередньої редакції п. 4 постанови КМУ № 704 у уповноважених органів на видачу довідок про розмір грошового забезпечення виник обов'язок у наданні таких довідок, у свою чергу, у пенсіонерів виникло право на отримання таких довідок.
Так, Верховний Суд у постанові по справі № 440/6017/21 від 02 серпня 2022 року дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Матеріалами справи підтверджено, що Управління СБУ в Херсонській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 року у справі № 420/24710/24 листом від 18.11.2024 року направило до Головного управління ПФУ в Херсонській області довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1236 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 29.01.2020 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2020 року; довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1237 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2021 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2021 року; довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1238 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2022 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2022 року.
Представник позивача звернувся до відповідача з заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок про розмір грошового забезпечення.
Проте ГУПФУ відповідними листами від 28.11.2024 року та від 02.12.2024 року повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку, оскільки відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій до Головного управління ПФУ в Херсонській області не надходило.
Суд відхиляє наведені доводи відповідача, оскільки позивач має право на видачу довідки про розмір грошового забезпечення як за відповідними списками поданими пенсійним органом до уповноваженого органу так й за його заявою.
Матеріалами справи підтверджено, що довідка про розмір грошового забезпечення була виготовлена та направлена до Головного управління ПФУ в Херсонській області на виконання рішення суду на підставі відповідної заяви позивача.
Таким чином, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка видана за нормами, чинними на час її видання.
За результатами встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі поданої Управлінням СБУ в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки це суперечить положенням ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яким передбачено право пенсіонера на перерахунок пенсії на підставі поданих документів.
Враховуючи наведені приписи чинного законодавства та встановлені обставини, з метою ефективного захисту прав позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1236 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 29.01.2020 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, починаючи з 01.02.2020 року; довідки від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1237 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2021 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, починаючи з 01.02.2021 року; довідку від 18.11.2024 року № 71/22/1/248-1238 про розмір грошового забезпечення позивача встановленого за відповідною посадою (на день звільнення зі служби) станом на 01.01.2022 року згідно з постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704, починаючи з 01.02.2022 року, є правомірними та належать задоволенню.
Щодо вимог позивача у обчисленні основного розміру пенсії - 80 % грошового забезпечення, суд зазначає, що відповідно до перерахунків пенсії позивача з 01.01.2020 року та 01.05.2024 року основний розмір пенсії позивача становить 80 % грошового забезпечення, тому прохання позивача здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок у розмірі 80 % грошового забезпечення є правомірним.
Щодо позовних вимог в частині виплати пенсії без обмеження максимальним розміром суд зазначає таке.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Положення ст. 43 Закону №2262-ХІІ свого часу були доповнені згідно з пп. 4 п. 29 розд. II Закону України від 28.12.2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» новою частиною наступного змісту: «Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зазначене положення в цілому було визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008.
В подальшому, відповідно до п. 8 ч. 6 розд. ІІ Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VІ, частину п'яту ст. 43 Закону №2262-ХІІ було викладено у такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».
Згідно з ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII чинній з 01.01.2016 по 20.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43 вказаного Закону, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 1 січня 2017 року, у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».
Тобто, протягом 2017 року ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Цей висновок узгоджується з позицією, що викладена в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17 та від 12.03.2019 у справі №522/3049/17.
Також, суд зазначає, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» цього ж Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам встановлюється законодавством незалежно від дати призначення пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, за змістом норм ст. 2, п. 2 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI розміри призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій, зокрема, і належної позивачу пенсії, не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Надаючи оцінку діям відповідача, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 152 Конституції України, закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Згідно з ст. 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 2136-VIII від 13.07.2017 передбачено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відповідно до ст. 97 Закону України «Про Конституційний Суд України», суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання, а також зобов'язати відповідні державні органи забезпечити контроль за виконанням рішення, додержанням висновку.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення ч. 7 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, починаючи з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вважається такою, що відсутня в зазначеному Законі.
Проте, як зазначалось, залишається чинною норма ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI, яка дублює положення ч. 7 ст. 43 Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та робиться посилання на дію цієї статті, в тому числі на призначені пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІІ.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України «Про чинність Закону України «Про Рахункову палату», офіційного тлумачення положень ч. 2 ст. 150 Конституції України, а також ч. 2 ст. 70 Закону України «Про Конституційний Суд України» стосовно порядку виконання рішень Конституційного Суду України (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) від 14 грудня 2000 року (справа № 1-31/2000) визначено, що рішення КСУ мають пряму дію.
Таким чином, аналіз норм розділу ХІІ Конституції України («Конституційний Суд України») та Закону України від 13 липня 2017 року № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» дає підстави дійти висновку про те, що рішення Конституційного Суду України має пряму (перспективну) дію в часі і застосовується щодо тих правовідносин, які тривають або виникли після його ухвалення. Якщо правовідносини тривалі і виникли до ухвалення рішення КСУ, однак продовжують існувати після його ухвалення, то на них поширюється дія такого рішення КСУ.
Враховуючи наведене, з урахуванням того, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 ухвалено пізніше Закону №3668-VI, суд дійшов висновку, що рішення Конституційного Суду від 20.12.2016 № 7-рп/2016 має пряму дію в часі та має застосовуватися до спірних правовідносин, які виникли після його ухвалення.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року № 7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.
Відповідно до п. 2 резолютивної частини цього Рішення Конституційного Суду України приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами втратили чинність з 13 квітня 2023 року.
На вимогу суду відповідачем надано перерахунок пенсії з 01 січня 2020 року, відповідно до якого основний розмір 80 % грошового забезпечення та підсумок пенсії з надбавками - 22972,62 грн, але до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 16380 грн.;перерахунок пенсії позивача з 01 травня 2024 року, відповідно до якого вбачається, що основний розмір пенсії 80 % грошового забезпечення, з урахуванням індексації: індексації базового ОСНП 2022 (22972,62*0,140) -3216,17 грн, індексації ОСНП 2023 - 1500 грн, індексації ОСНП 2024 - 1500 грн, підсумок пенсії з надбавками - 29188,79 грн, але до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії: 23610 грн.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправні дії щодо обмеження позивачу розміру пенсії максимальним розміром з 01.01.2020 року.
З наведених підстав позовні вимоги позивача щодо виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01.02.2020 року, є правомірними та належать задоволенню.
Щодо позовних вимог - зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2021 рік з урахуванням доплат згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року, суд зазначає таке.
14 липня 2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Відповідно до п. 1 вказаної постанови установлено, що з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Разом з цим предмет спору у цій справі охоплює період з 01.02.2021 року, тобто коли ще не було передбачено доплату, що виключає необхідність у задоволенні позовних вимог у визначений позивачем спосіб.
Щодо позовних вимог - зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.02.2022 року з урахуванням доплат згідно Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року та підвищень згідно Порядку «проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою КМУ №124 від 19.02.2019 року та Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Тобто постановою КМУ № 118 від 16.02.2022 року була встановлена індексації з 01 березня 2022 року, у той час предметом спору є перерахунок пенсії, починаючи з 01.02.2022 року тобто до дати установлення індексації, що виключає правомірність задоволення позовних вимог у визначений позивачем спосіб.
Однак, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії відповідно до постанови КМУ № 713 від 14.07.2021 року, починаючи з 01.02.2022 року, оскільки як зазначено відповідачем у відзиві на позовну заяву, після виконання рішення суду по справі № 540/4253/21 від 08.10.2021 року у листопад 2021 року, позивачу була припинена виплата вказаної доплати.
Такі дії суд вважає протиправними, з таких підстав.
Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ у листопаді 2021 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 та наведений правовий висновок був повторений у постанові Верховного Суду від 02.03.2023 року у справі №600/870/22-а.
Таким чином, застосовуючи ці висновки Верховного Суду до обставин справи, суд доходить висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФ України у листопаді 2022 року на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.
Враховуючи викладені встановлені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги у цій частині є правомірними та позивач має право на нарахування та виплату щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ № 713, починаючи з 01.02.2022 року.
Щодо посилання представника відповідача на висновки, викладені у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24 від 16.12.2024 року, суд зазначає, що у зразковій справі спірні правовідносини щодо припинення нарахування та виплати доплати встановленої на підставі постанови КМУ № 713 виникли у зв'язку з перерахунком пенсії внаслідок підвищення грошового забезпечення, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Разом цим у розглядаємій справі відновлено право позивача на виплату щомісячної доплати після перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі № 540/4253/21 від 08.10.2021 року, який був проведений, починаючи з 01.01.2018 року.
Отже ці справи мають різні підстави виникнення спірних правовідносин, а тому висновки, викладені у постанові Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24 від 16.12.2024 року не належать застосуванню до спірних правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позов задоволено, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача.
Також у позовній заяві представник позивача просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області витрати на правову допомогу в сумі 7750 грн. на користь позивача.
Порядок розподілу судових витрат регулюється ст. 139 КАС України.
Згідно з ч.1,2 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 1 ч.3 ст.132 КАС України визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 134 КАС України встановлено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що між адвокатом Кияшко О.О. та ОСОБА_1 укладено договір про надання правової (правничої) допомоги № б/н від 22.03.2024 року, відповідно до умов якого адвокат надає замовнику правову допомогу: надання консультацій, представництво інтересів замовника у судових органах з усіма правами передбаченими КАС України щодо сторін у справі.
Відповідно до умов п. 3.1. договору, сторони досягли згоди, що Замовник сплачує Виконавцю аванс згідно окремим додатком.
Суду надано акт виконаних робіт сторонами від 03.12.2024 року, відповідно до якого сторонами погоджено, що Виконавцем надані наступні послуги:
Сторони підтверджують, що Виконавцем надано консультація щодо порушеного права не перерахування пенсії за оновленими довідками направленими уповноваженим державним органом (СБУ) до ГУ ПФУ в Херсонській області 18.11.2024 року, які виготовлені на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/24710/24 на належний рівень пенсії з урахуванням нового розміру пенсії з урахуванням індексації у 2020-2023 роках згідно Постанови КМУ №123 від 19.02.2019 року, Постанови КМУ №713 від 14.07.2021 року та правової позиції КСУ щодо застосування прямої норми Конституції та ст.7 КАСУ з урахуванням правових позицій ВС - 1 година 1500 грн.
Сторони підтверджують, що Виконавцем зроблений запит до відповідача в порядку вимог ч.2 ст.17 КАСУ, щодо поновлення порушеного права - 0.6 години -750 грн.
Підготовка пакету документів для подання заяви згідно Порядку ПФУ №3-1 від 30.01.2007 року про перерахунок пенсії до ГУ ПФУ в Херсонській області станом на 29.01.2020 рік, 01.01.2021 рік, 01.01.2022 рік -1 година -1500 грн.
Підготовка та написання позовної заяви, збір доказів, клопотання про витребування доказів та подання через електронний кабінет Електронного суду, сплата судового бору та повідомлення сторони по справі - 2 години, вартість 2000,00 грн. за 1 годину- усього 4000 грн.
Усього надано послуг на час підписання акту - 7750 грн.
Крім того, сторони погодили, що у разі необхідності за наявністю при здійснення захисту у суді першої інстанції додатково Замовник сплачує Виконавцю витрати пов'язані з поданням клопотань, написання відповіді на відзив -1500 грн за 1 годину роботи, або 500 грн. за 1 аркуш юридичного документу формату А4 шрифту 12, та 2000 грн. за 1 годину роботи або 750 грн. за 1 аркуш юридичного документу формату А4 шрифту 12 в суді апеляційної інстанції ( подання апеляційної скарги, відзиву або відповіді, заперечення, клопотання, додаткові пояснення) за наявністю, та 2500 грн. за 1 годину роботи або 750 грн. за 1 аркуш юридичного документу формату А4 шрифту 12 в суді касаційної інстанції за наявності.
Крім того, Замовник сплатив аванс за підготовку позовної заяви в розмірі 4000 грн.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначив, що з аналізу переліку наданих послуг позивачці адвокатом, вбачається невідповідність розміру гонорару з критеріям реальності адвокатських послуг, розумності їхнього розміру у розумінні приписів ч. 9 ст. 139 КАС України та не є співмірними зі складністю справи.
Оцінивши надані документи на підтвердження понесених витрат, суд зазначає таке.
Згідно з ч.9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Аналіз вищенаведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
При цьому суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Суд зазначає, що вирішуючи питання про визначення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, суд враховує складність справи, час витрачений адвокатом на виконання робіт, обсяг наданих послуг та ціну позову.
Також, суд звертає увагу, що відповідно до практики Європейського суду з прав людини, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 49 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Наталія Михайленко проти України», від 30 травня 2013 року, заява 49069/11).
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 07.11.2019 р. по справі №905/1795/18, суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Суд наголошує на тому, що при визначенні суми відшкодування суд повинен виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.
Разом з цим у рішенні (щодо справедливої сатисфакції) від 19 жовтня 2000 року у справі «Іатрідіс проти Греції» (Iatridis v. Greece, заява № 31107/96) ЄСПЛ вирішував питання обов'язковості для цього суду угоди, укладеної заявником зі своїм адвокатом стосовно плати за надані послуги.
ЄСПЛ указав, що йдеться про договір, відповідно до якого клієнт погоджується сплатити адвокату як гонорар відповідний відсоток суми, якщо така буде присуджена клієнту судом. Такі угоди, якщо вони є юридично дійсними, можуть підтверджувати, що у заявника дійсно виник обов'язок заплатити відповідну суму гонорару своєму адвокатові. Однак, угоди такого роду, зважаючи на зобов'язання, що виникли лише між адвокатом і клієнтом, не можуть зобов'язувати суд, який має оцінювати судові та інші витрати не лише через те, що вони дійсно понесені, але й ураховуючи також те, чи були вони розумними (§ 55).
Враховуючи правовий підхід Європейського суду з прав людини до розподілу судових витрат між сторонами, оцінюючи наведений у акті виконаних робіт перелік наданих послуг за критеріями співмірності та розумності наданих послуг, суд доходить висновку, що послуги з підготовки та подання заяв до Головного управління ПФУ в Херсонській області про перерахунок пенсії зводяться до робіт з підготовки позовної заяви, і охоплюються саме наданими послугами з підготовки позовної заяви.
У свою чергу послуги з підготовки позовної заяви є неминучими та реальними витратами на правову допомогу, які належать відшкодуванню за рахунок відповідача, але з урахуванням категорії даної справи, суд доходить висновку, що загальний розмір понесених витрат є завищений та належить зменшенню до 3000 грн.
Враховуючи викладені та встановлені судом обставини, оцінюючи надані позивачем докази, що підтверджують здійснення відповідних витрат за укладеним договором про надання правової допомоги, перелік наданих послуг та категорію цієї справи, зміст виконаної роботи, наявність клопотання представника відповідача про зменшення розміру витрат на правничу допомогу, суд доходить висновку, що фактичні витрати, які належать стягненню за рахунок відповідача складають 3000,00 грн, а тому заява представника позивача належить задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) щодо нездійснення з 01.02.2020 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1236 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 29.01.2020 року, з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1236 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 29.01.2020 року, з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020 року у основному розмірі 80% грошового забезпечення, з урахуванням доплат та підвищень, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням здійснених виплат.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) щодо нездійснення з 01.02.2021 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 01.01.2021 року з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1237 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 01.01.2021 року з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, у розмірі 80% грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням здійснених виплат.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) щодо нездійснення з 01.02.2022 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1238 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 01.01.2022 року з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) з 01.02.2022 року здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №71/22/1/248-1238 від 18.11.2024 року виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області станом на 01.01.2022 року з урахуванням зазначених у ній всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 80% від у грошового забезпечення, без обмеження пенсії максимальним розміром та з урахуванням здійснених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) щодо припинення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату з 01.02.2022 року щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) нарахувати та виплатити з 01.02.2022 року ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місце знаходження: 73036, м. Херсон, вул. Валентини Крицак, 6) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2906,88 грн (дві тисячі дев'ятсот шість гривень 88 копійок) та витрати на правничу допомогу в розмірі 3000 грн (три тисячі гривень 00 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко