Справа № 420/33543/23
21 лютого 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України по справі №420/33543/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/33543/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року у справі № 420/33543/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року та з 01 грудня 2023 року максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року та з 01 грудня 2023 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення нарахування та виплати з 01.12.2023 року ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.12.2023 року нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Встановлено судовий контроль за виконанням цього рішення суду, а саме - зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання цього рішення суду. Встановлено строк для подання звіту - один місяць, що обчислюється з дати набрання цим рішенням суду законної сили.
На виконання вказаного рішення Одеським окружним адміністративним судом 04.04.2024 року видано виконавчі листи.
11.02.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла заява про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України, в якій просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області під час виконання рішення суду по справі № 420/33543/23, які виразилися в умисному припиненні виконання рішення суду; зобов'язати відповідача вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/33543/23 та повернути( поновити) ОСОБА_1 виплату основного розміру пенсії з 01.01.2025 року, у визначеному розмірі - 41 609,44 грн.; встановити відповідачеві строк для надання відповіді про виконання окремої ухвали 30 календарних днів від її отримання.
В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 року по справі №420/33543/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 13.03.2024року та 09.09.2024року здійснено перерахунок і виплату пенсії з 01 лютого 2022 року та з 01 грудня 2023 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум та щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Основний розмір моєї пенсії 01.10.2024 року становив 41609,44 грн. Однак, 06.01.2025 року та 05.02.2025 року отримавши чергову виплату пенсії, основний розмір пенсії незаконно зменшено до 29 806,99 грн. Таким чином, відповідач припинив виконувати рішення суду та зробив незаконне відрахування з пенсії.
18.02.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшли додаткові пояснення, в яких позивач зазначає, що відповідач застосувавши до нього положення пункту 1 Постанови КМУ № 1 від 03.01.2025 року, порушив його право на належне пенсійне забезпечення та право власності на пенсію в розмірі призначеному до виплати відповідно до Закону №2226-ХІІ та судовим рішенням.
19.02.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли заперечення на заяву позивача, в яких, зокрема, зазначено, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2023 року по справі № 420/33543/23 та з урахуванням ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 29.08.2024 року по справі №420/33543/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській Документ сформований в системі «Електронний суд» 18.02.2025 2 області проведено перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року та з 01 грудня 2023 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум та з 01.12.2023 року перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 року становив 41609,44 грн. Сума доплати за період з 01.02.2022 року по 31.03.2024 року з урахуванням фактично виплачених сум складає 34719,56 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Інформація про виконання рішення суду від 18.09.2023 року по справі № 420/19717/23 Головним управлінням внесена до реєстру судових рішень. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.02.2022 року по 31.03.2024 року з урахуванням фактично виплачених сум складає 34719,56 грн. буде здійснена після виділення коштів з Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду.
Розглянувши дану заяву, суд доходить висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частини 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також КАС України) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов'язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України «Про судоустрій і статус суддів».
Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 1 статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заява про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду, серед іншого має містити інформацію про день пред'явлення виконавчого листа до виконання та інформацію про хід виконавчого провадження, у випадку, коли таке відкрито (частина 2 статті 383 КАС України).
Частиною третьою статті 383 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно частини 4 згаданої статті заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
У разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Суд зазначає, що застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України можливе лише у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду по справі № 420/33543/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 13.03.2024 та 09.09.2024 року здійснено перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року та з 01 грудня 2023 року без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум та щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Сума доплати за період з 01.02.2022 року по 31.03.2024 року згідно розрахунку на доплату від 13.03.2024 року з урахуванням фактично виплачених сум склала 9759,95 грн. Сума доплати за період з 01.02.2022 по 31.03.2024 згідно розрахунку на доплату від 09.09.2024 року з урахуванням фактично виплачених сум склала 24959,61 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Як вбачається з перерахунків пенсії позивача, здійснених на виконання рішення суду по справі № 420/33543/23, розмір пенсії позивача з 01.10.2024 року становив 41609,44 грн. та не обмежувався максимальним розміром.
Згідно заяви позивача та додаткових пояснень, підставою звернення до суду до суду з вимогою про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду по справі № 420/33543/23 (в порядку ст. 383 КАС України), стало те, що з 06.01.2025 року та з 05.02.2025 року основний розмір пенсії позивача зменшено до 29806,99 грн. на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Положеннями статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», згідно яких установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Для осіб, пенсії яким призначено (перераховано) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, та які мають право на пенсію відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і в яких розмір пенсії, обчисленої відповідно дочастини першої статті 27, абзацу другогочастини першої статті 28істатті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, коефіцієнти застосовуються до відповідних сум перевищення пенсії, призначеної (перерахованої) відповідно до актів законодавства, зазначених в абзаці першому цього пункту, понад суму пенсії, обчислену відповідно до частини першої статті 27, абзацу другого частини першої статті 28 і статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас пунктом 3 вищезазначеної постанови Кабінету Міністрів України установлено, що у період воєнного стану у 2025 році коефіцієнти, визначені пунктом 1 цієї постанови, не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
Проаналізувавши предмет позову у даній справі, суд встановив, що фактичною підставою для звернення до суду із даною заявою стала незгода позивача із діями відповідача при виконанні постанови Кабінету Міністрів України від 3 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», а не рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2024року у справі № 420/33543/23 у частині виплати позивачу пенсії без обмеження максимальним розміром.
Отже, у даному випадку наявні підстави стверджувати про виникнення між позивачем та відповідачем нового спору, що виключає можливість застосування спеціальних правових норм КАС України (статтей 382, 383КАС України), направлених на забезпечення належного виконання судового рішення.
У свою чергу, у справі № 420/33543/23 не вирішувалося питання щодо правомірності застосування Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1«Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України по справі №420/33543/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
За змістом частини 6 статті 383 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу..
Керуючись ст.ст. 241, 248, 249, 256, 383 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення суду в порядку ст. 383 КАС України по справі №420/33543/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Г.В. Лебедєва