Рішення від 20.02.2025 по справі 420/30352/24

Справа № 420/30352/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Грекової К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Нафта» про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Інтер-Нафта» про надання дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна ТОВ “Інтер-Нафта», що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою суду від 01.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою суду від 23.10.2024 ухвалено перейти до розгляду справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.12.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначав, що за відповідачем рахується податкова заборгованість у загальному розмірі 1 224697, 58грн. та, що Головне управління ДПС на підставі положень ст.95 Податкового кодексу направило відповідачу рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу №280/4-1532 від 27.02.2024. Поряд з цим, позивач вказав, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 року по справі №420/23990/21, вирішено стягнути з ТОВ «Інтер-Нафта» на користь держави суму податкового боргу у сумі 91 526 гривень 55 копійок та, що податковий орган звернувся до банків обслуговуючих ТОВ «Інтер-Нафта» щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, від яких було отримано відповіді про неможливість списання коштів. Також, як вказав контролюючий орган, позивач, скористався своїм правом та відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України прийняв рішення про опис майна у податкову заставу №96/11/15-32-13-05 від 13.11.2020 року та на підставі вищезазначеного рішення про опис майна у податкову заставу, був складений акт опису майна ТОВ «Інтер-Нафта» №30/15-32-13-02-35 від 31.10.2022 року. З урахуванням викладеного, позивач просить суд надати дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна ТОВ “Інтер-Нафта», що перебуває у податковій заставі.

03.12.2024 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшла заява - пояснення в якій позивач вказав, що станом на дату подачі позову, відповідно до довідки про суми податкового богу, що підлягає стягненню та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ПП ТОВ «Інтер-Нафта» перед бюджетом становить 1 224 697 грн. 58 коп., а саме: - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 13 940,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 8 925,86 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 37 632,60 гривень; - з податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 53 548,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 15 463,38 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 20 494,38 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 48 089,79 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 51 160,07 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 41 509,61 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 7 029,85 гривень; - З орендної плати з юридичних осіб у сумі 297 240,34 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 55 267,33 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 574 396,37 гривень. Разом з тим, сума податкового боргу, яка стала підставою звернення Головним управлінням ДПС в Одеській області до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі становить 1 224 697 грн. 58 коп.

11.12.2024 до суду від ТОВ “Інтер-Нафта» надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні позову. Так, як вказав відповідач, до матеріалів справи додано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 року по справі за №420/23990/21, згідно з яким постановлено стягнути з ТОВ «ІНТЕР-НАФТА» заборгованість у загальній сумі - 91526,55грн. дана сума заборгованості виникла за період до 2022 року, яка була сплачена повністю, а саме сплачено 13.12.2021 року заборгованість у розмірі - 12540,5грн., сплачено 25.05.2022 року заборгованість у розмірі - 13059,1грн., сплачено 16.11.2022 року заборгованість у розмірі - 17227,42грн., сплачено 29.12.2022 року заборгованість у розмірі - 14365грн., сплачено 22.05.2024 року заборгованість у розмірі - 1000грн, сплачено 13.06.2024 року заборгованість у розмірі - 62687,82грн., сплачено 13.06.2024 року заборгованість у розмірі - 30398,45грн., тому сума заборгованості, яка відображена та описана в позовній заяві та підтверджена даним рішенням Одеського окружного суду є недостовірною, а обставини надумані. Також, як вказав відповідач, було грубо порушено п.89.3ст.89 ПКУ майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих. Перш за все податковий керуючий самостійно визначив об'єкт нерухомості та включив до податкової застави. Крім того не було додану до матеріалів справи акт відмови від підпису керівника боржника, що є обов'язковим. Також вразі не допуску податкового керуючого до опису майна подається позовна заява до суду у відповідності до ст..89 ПКУ, контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках/електронних гаманцях платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу, такі дії не були вчинені. Натомість, як вказав відповідач, надається рішення суду про стягнення коштів, яке частково виконане, та платіжні інструкції по примусовому списанню (стягненню) коштів, які не мають жодного відношення до порядку накладення податкової застави та визначення до неї майна. Також до матеріалів справи не додано податкові вимоги, що є обов'язковою умовою, у відповідності до Податкового кодексу. Також грубо порушено п.89.2ст.89 ПКУ та п.6 розділу IІ Наказу Міністерства фінансів України від 16.06.2017року за № 586 у разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12 липня 2001 року за № 2658- III. Серед матеріалів справи не додано жодного документу щодо оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" від 12 липня 2001 року за № 2658-III. Тобто, як вказав відповідач, було застосовано податкову заставу та накладено її на сім об'єктів нерухомості, при цьому не дослідивши взагалі їх вартість, натомість самостійно і безпідставно визначивши їх сукупну вартість у 166463,25грн., ця вартість, є заниженою та не відповідає дійсності, вартість даних об'єктів є більшою, а такі дії грубо порушують норму діючого законодавства. Акт опису складено з грубими порушеннями п.89.2ст.89 ПКУ та п.6 розділу IІ Наказу Міністерства фінансів України від 16.06.2017року за № 586, тому є протизаконним та таким, що відсутній. З урахуванням викладеного,та наголосивши, що податкова застава не зареєстрована (не додано відповідних доказів), сума заборгованості у позовній заяві не відповідає дійсності та є необґрунтованою, під час накладення податкової застави не було дотримано процедуру щодо оцінки заставного майна, просить суд відмовити у задоволенні позову.

19.12.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно якої позивач вказав, що у відповідності до вимог наведеного вище п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, податковим органом було сформовано податкову вимогу про сплату боргу у розмірі 20 624,54 гривень станом на 01.06.2020р. №87435-53 від 02.06.2020 р., яка була надіслана рекомендованим поштовим відправленням на адресу позивача. Крім того, матеріалами справи підтверджено, що позивачу були надіслані рішення про опис майна у податкову заставу №96/11/15-32-13-05 від 13.11.2020 р. та лист про визначення майна для реєстрації податкової застави №21112/10/15-32-13-05-10 від 13.11.2020 р. В листі про визначення майна для реєстрації податкової застави №21112/10/15-32-13- 05-10 від 13.11.2020 відповідач зазначив про вчинення заходів для погашення податкового боргу, роз'яснені норми Податкового кодексу України, в тому числі про обов'язок забезпечити доступ податковому керуючому для здійснення опису майна у податкову заставу та наслідки невиконання такого обов'язку. Таким чином, як вказав позивач, очевидним є те, що відповідачу було відомо про існування заборгованості та він був повідомлений у встановленому законодавством порядку про вчинення податковим органом дій щодо стягнення податкового боргу. 31.10.2022 р. на підставі Рішення про опис майна у податкову заставу №96/11/15-32- 13-05 від 13.11.2020 р. податковим керуючим Головного управління ДПС в Одеській області проведено опис майна на підставі інформації НАІС ДДАЇ МВС України та Головним управлінням ДПС в Одеській області на адресу ТОВ «Інтер-Нафта» направлено поштою витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна та акт опису майна від 31.10.2022 №30/15-32-13-02-35, який вони самостійно отримали 01.12.2022. Щодо посилань на нібито процедурні порушення, здійснені контролюючим органом та недоліки складання оскаржуваного акту опису майна, позивач зазначив, що наявність останніх це виключно думка, яка не спростовує існування боргу та враховуючи належне повідомлення платника податку про заборгованість та вчинення дій щодо її погашення, такі доводи не можуть прийматися судом, як підстави для відмови позовних вимог.

Представник позивача підтримала позовні вимоги контролюючого органу та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог Головного управління ДПС в Одеській області та просив суд відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтер-Нафта» перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області за основним місцем обліку.

Відповідно до розрахунку податкового богу та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість ТОВ «Інтер-Нафта» перед бюджетом становить 1 224 697 грн. 58 коп., а саме: - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 13 940,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 8 925,86 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 37 632,60 гривень; - з податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 53 548,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 15 463,38 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 20 494,38 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 48 089,79 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 51 160,07 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 41 509,61 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 7 029,85 гривень; - З орендної плати з юридичних осіб у сумі 297 240,34 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 55 267,33 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 574 396,37 гривень.

У зв'язку з несплатою ТОВ «Інтер-Нафта» заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» від 02.06.2020 №87435-53 про сплату податкового боргу у розмірі 20624,54 грн(а.с.86-т.1)

Рішенням Головного управління ДПС в Одеській області про опис майна у податкову заставу №96/11/15-32-13-05 від 13.11.2020, відповідно до ст.89 Податкового кодексу України, вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності платника податку ТОВ «Інтер-Нафта» (а.с.85-86).

Заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області затверджено акт опису майна ТОВ «Інтер-Нафта» №30/15-32-13-02-35 від 31.10.2022 року(а.с.83-84 т.1).

Рішенням Головного управління ДПС в Одеській області №280/4-1532 від 27.02.2024 вирішено відповідно до п.95.6 ст.95 Податкового кодексу України здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків /електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачів платіжних послуг/емітентів електронних грошей (а.с.81-82).

Поряд з цим, Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до ТОВ«Інтер-Нафта» із листом від 20.08.2024, згідно якого контролюючий орган вказав, що на підставі рішення в.о. заступника начальника Головного управління ДПС в Одесьій області, відповідно до норм ст. 89 Кодексу 31.10.2022 було проведено опис нерухомого майна ТОВ "Інтер-Нафта". Сума податкового боргу станом на дату проведення опису складала 687849,40 гривень. Згідно з отриманою заявою ТОВ "Інтер-Нафта" від 29.05.2024 №29/05/1 Головним управлінням ДПС в Одеській області проведено звільнення з податкової застави окремих об'єктів нерухомого майна, що були описані. Враховуючи зазначене, у зв'язку зі суттєвим збільшенням сум податкового боргу просимо надати перелік ліквідного майна, яке перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) ТОВ "Інтер - Нафта", а також майна, попередньо переданого у тимчасове користування чи розпорядження іншим особам відповідно до норм цивільно-правових договорів, балансова (залишкова) вартість якого відповідає сумі податкового боргу, з метою складання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави. При цьому зазначити місце розташування визначеного майна. Якщо таке майно відсутнє або його балансова (залишкова) вартість менше розміру податкового боргу (з урахуванням балансової (залишкової) вартості вже описаного майна), надати відомості про: усі види дебіторської заборгованості, яка відображена на рахунках бухгалтерського обліку та в аналітичному обліку; кошти, розміщені на поточних, вкладних (депозитних) рахунках у банках та інших фінансових установах. У разі відсутності ліквідного майна, на яке поширюється право податкової застави, просимо письмово повідомити про це(а.с.88-90 т.1; 92 т.1).

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 ПК України).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт ПК України).

Відповідно до пунктів 87.1, 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України, яка регулює питання змісту податкової застави, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Отже, податковий борг може бути погашений як за рахунок грошових коштів так і за рахунок майна платника податків.

Згідно зі статтею 89 ПК України право податкової застави виникає у разі:

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

- несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

Згідно з підпунктом 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Пунктом 89.5 статті 89 ПК України передбачено, що у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Відповідно до пунктів 95.1, 95.2, 95.3, 95.10 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

З метою реалізації майна, яке перебуває у податковій заставі, проводиться експертна оцінка вартості такого майна для визначення початкової ціни його продажу. Така оцінка проводиться у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Відповідно до пункту 93.4 статті 93 Податкового кодексу України у разі продажу майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до статті 95 цього Кодексу таке майно звільняється з податкової застави (із внесенням змін до відповідних державних реєстрів) з дня отримання контролюючим органом підтвердження про надходження коштів до бюджету від такого продажу.

Абзацом 2 пункту 95.3 статті 95 цього ж Кодексу передбачено право контролюючого органу звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Податковим кодексом України визначено черговість вжиття контролюючим органом заходів щодо погашення податкового боргу, яка передбачає, що першочергово вживаються заходи для стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Тобто, звертаючись до суду з позовом про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі контролюючий орган має надати суду докази вчинення дій щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, які обслуговують даного платника.

Зі змісту статті 95 ПК України вбачається, що достатньою умовою для звернення контролюючого органу до суду, за якої можливе надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, - є відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів.

Судом, на підставі наявних доказів встановлено, що кошти на розрахункових рахунках ТОВ «Інтер-Нафта» для погашення податкового боргу відсутні, або не можуть бути стягнуті на користь кредиторів чи відповідно до виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Так, податковий орган звернувся до банків обслуговуючих ТОВ «Інтер-Нафта» щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, від яких було отримано відповіді про неможливість списання коштів: платіжна інструкція №1384-13-06 від 18.08.2023року; платіжна інструкція №584-13-06-27 від 13.03.2024 року; платіжна інструкція № 585-13-06-27 від 13.03.2024 року; платіжна інструкція №586-13-06-27 від 13.04.2024року; платіжна інструкція №587-13-06-27 від 13.04.2024 року; платіжна інструкція №588-13-06-27 від 13.04.2024 року; платіжна інструкція №589-13-06-27 від 13.04.2024 року; платіжна інструкція №590-13-06-27 від 13.04.2024 року; платіжна інструкція №592-13-06-27 від 13.03.2024року; платіжна інструкція №593-13-06-27 від 13.03.2024 року; платіжна інструкція №594-13-06-27 від 13.04.2024року; платіжна інструкція №595-13-06-27 від 13.04.2024 року; платіжна інструкція №730-13-06-27 від 17.04.2024року; платіжна інструкція №731-13-06-27 від 17.04.2024 року; платіжна інструкція №738-13-06-27 від 17.04.2024 року; платіжна інструкція №739-13-06-27 від 17.04.2024 року(а.с.107-122 т.1).

Таким чином, згідно з вимогами статті 95 Податкового кодексу України, в разі недостатності коштів на рахунках платника податків, контролюючий орган здійснює погашення податкового боргу шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває в податковій заставі.

При цьому, суд враховує, що контролюючий орган, заявивши вимоги про надання дозволу на погашення боргу, що є узгодженим, за рахунок майна, попередньо виконав свій обов'язок щодо стягнення такого боргу за рахунок грошових коштів платника податків (рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.02.2022 по справі №420/23990/21), що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки наявність відповідних передумов, які згідно статті 95 ПК України є підставою для прийняття судом такого рішення, у даному випадку доведена позивачем належними та допустимими доказами. Разом з тим, часткове погашення стягнутої судовим рішенням заборгованості, з урахуванням суми узгодженої заборгованості платника податку, що наявна у відповідача, не позбавляє права звернення контролюючого органу із цим позовом.

Суд враховує, що жодних доказів на спростування наявності у ТОВ «Інтер-Нафта» податкової заборгованості у розмірі 1 224 697 грн. 58 коп., а саме: - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 13 940,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 8 925,86 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 37 632,60 гривень; - з податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 53 548,00 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 15 463,38 гривень; - з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості у сумі 20 494,38 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 48 089,79 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 51 160,07 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 41 509,61 гривень; - з земельного податку з юридичних осіб у сумі 7 029,85 гривень; - З орендної плати з юридичних осіб у сумі 297 240,34 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 55 267,33 гривень; - з орендної плати з юридичних осіб у сумі 574 396,37 гривень, товариством до суду надано не було.

Щодо посилання відповідача на ненадання позивачем вимог про сплату судового збору та те, що сума заборгованості у позовній заяві не відповідає дійсності, суд зазначає, що вказане спростовується матеріалами справи та заявою позивача щодо уточнення суми податкового боргу від 03.12.2024.

Також, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що податкова застава не зареєстрована, оскільки вказані обставини не можуть бути самостійною підставою для відмови у задоволенні позовних вимог про надання дозволу на погашення суми узгодженого податкового боргу у розмірі 1 224 697, 58грн. за рахунок майна.

Під час прийняття рішення у справі, суд враховує, що контролюючий орган, заявивши вимоги про надання дозволу на погашення боргу, що є узгодженим, за рахунок майна, попередньо виконав свій обов'язок щодо стягнення такого боргу за рахунок грошових коштів платника податків, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки наявність відповідних передумов, які згідно статті 95 ПК України є підставою для прийняття судом такого рішення, у даному випадку доведена позивачем належними та допустимими доказами.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позовних вимог щодо надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі згідно актів опису майна.

За наведених підстав та вказаних правових норм, враховуючи дотримання позивачем законодавчо встановленого порядку реалізації свого права на звернення до суду з позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває в податковій заставі, суд вважає, що наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача шляхом надання дозволу на погашення суми податкового боргу 1 224 697, 58грн. за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Нафта», що перебуває у податковій заставі.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області - задовольнити.

Надати Головному управлінню ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 44069166, м.Одеса, вул. Семінарська 5) дозвіл на погашення суми податкового боргу 1 224 697, 58грн. за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтер-Нафта» (код ЄДРПОУ 32432596, Одеська обл., Білгород-Дністровський р-н., с.Зоря, вул. Троїцьке 284), що перебуває у податковій заставі.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 20.02.2025

Суддя К.О. Танцюра