Ухвала від 19.02.2025 по справі 420/891/23

Справа № 420/891/23

УХВАЛА

19 лютого 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 по справі №420/891/23 за нововиявленими обставинами, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №420/891/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати додаткової грошової винагороди - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2023 по справі №420/891/23 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 квітня 2023 року - без змін.

23.01.2025 від представника ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява в порядку статті 363 КАС України про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 по справі №420/891 за нововиявленими обставинами, в якій заявник просить суд скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2023 року у справі №420/891/23 та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог, а саме:

- визнати протиправну бездіяльність (дії) військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування таневиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 10.03.2002 по 24.05.2022 року та з 01.06.2022 року по 31.07.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100 000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 10.03.2002 по 24.05.2022 року та з 01.06.2022 року по 31.07.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Дата постановлення даної ухвали обумовлена перебуванням головуючої судді Токмілової Л.М. у відпустці.

Відповідно до частини 1 статті 364 КАС України заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення позовних заяв до суду першої інстанції.

Розглянувши зміст заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без руху, оскільки остання подана із порушенням вимог, встановлених КАС України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 363 КАС України, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами може бути подано з підстави, визначеної пунктом 1 частини другої статті 361 цього Кодексу, - учасниками справи протягом тридцяти днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про існування таких обставин.

Зі змісту заяви вбачається, що заявник просить переглянути рішення суду від 06.04.2023 по справі №420/891 за нововиявленими обставинами, посилаючись на довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України від 15.06.2023 №12/309, яку він отримав 13.11.2024.

При цьому, до суду ОСОБА_1 звернувся 23.01.2025, тобто з пропуском тридцятиденного строку на подання даної заяви.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Водночас для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.

Суд зазначає, що у випадку пропуску строку звернення до суду, підставами для його поновлення та розгляду справи є лише наявність поважних причин, тобто обставин, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.

Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Дотримання строків звернення до суду з позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту цих прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання цих строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.

Відповідно до пункту 4 частини 3 статті 364 КАС України, до заяви додаються у разі пропуску строку на подання заяви - клопотання про його поновлення.

При цьому, заявником до заяви не було додано клопотання про поновлення пропущеного строку на подання даної заяви із зазначенням підстав поважності пропуску цього строку та відповідних доказів, а обставини наведені представником заявника у заяві зводяться лише до здійснення заходів досудового врегулювання спору.

Відповідно до частини 3 статті 366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.

Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтованими обставинами та доказами на підтвердження вказаних обставин.

Керуючись статтями 169, 243, 248, 256, 294, 295, 297, 361, 363, 364, 366 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 по справі №420/891/23 за нововиявленими обставинами - залишити без руху.

Встановити заявнику для усунення недоліків заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.

Роз'яснити заявнику, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Токмілова Л.М.