Справа № 420/33177/24
19 лютого 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Караван Р.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 23.10.2024 засобами поштового зв'язку звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований канцелярією суду 25.10.2024), у якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.07.2024 року та від 08.10.2024 року (повторно) щодо оформлення (створення) та видачі військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;
зобов'язати керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.07.2024 року та 08.10.2024 року (повторно) щодо оформлення (створення) та видачу військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) на користь позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Позивач підставою позову зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин.
Ухвалою суду від 29.10.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до керівника/начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії залишено без руху та надано позивачу термін для усунення недоліків - 5 днів з дня отримання копії ухвали.
В ухвалі від 29.10.2024 судом визначено спосіб усунення виявлених недоліків, а саме шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з зазначенням поштового індексу адреси місця проживання (перебування) позивача, інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви, з долученням належним чином засвідчених копій електронних доказів та визначитись з належним відповідачем у справі, разом з копіями уточненої позовної заяви та додатків до неї для інших учасників справи, або докази надсилання її копії іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 КАС України.
01.11.2024 представником позивача, з метою усунення вказаних в ухвалі від 29.10.2024 недоліків позовної заяви, до Одеського окружного адміністративного суду було подано уточнену позовну заяву, з зазначенням поштового індексу адреси місця проживання (перебування) позивача, інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до позовної заяви, з долученням належним чином засвідчених копій електронних доказів разом з копіями уточненої позовної заяви та додатків до неї для інших учасників справи.
Ухвалою суду від 06.11.2024 позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви та надано позивачу термін для усунення недоліків - 5 днів з дня отримання копії ухвали.
В ухвалі 06.11.2024 судом визначено спосіб усунення виявлених недоліків, а саме шляхом подання до суду уточненої позовної заяви з уточненим складом учасників справи та зазначенням відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків представника позивача, разом з її копіями для інших учасників справи, або докази надсилання її копії іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 КАС України.
08.11.2024 представником позивача, з метою усунення вказаних в ухвалі від 06.11.2024 недоліків позовної заяви, до Одеського окружного адміністративного суду було подано уточнену позовну заяву з зазначенням відомостей про реєстраційний номер облікової картки платника податків представника позивача, а також уточненим складом учасником справи, а саме: відповідачем визначено начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Крім того, позивачем у вказаній вище уточненій позовній заяві уточнено позовні вимоги та викладено у наступній редакції:
визнати протиправною бездіяльність начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) з приводу не розгляду по суті заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.07.2024 року та від 08.10.2024 року (повторно) щодо оформлення (створення) та видачі військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;
зобов'язати начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) розглянути по суті заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.07.2024 року та 08.10.2024 року (повторно) щодо оформлення (створення) та видачу військово-облікового документу у паперовій формі на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 , тел. НОМЕР_2 ) на користь позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 відкрито провадження по вказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 КАС України.
Водночас, під час розгляду даної справи судом встановлено наявність підстав для залучення до участі у даній справі співвідповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до частин третьої - сьомої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
З огляду на викладене вище, заміна відповідача іншою особою здійснюється за згодою позивача, а в разі його незгоди, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
У відповідності до п. 7, 9 ч. 1 ст. 4 КАС України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154 (далі за текстом - Положенням № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 8 Положення № 154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно положень пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:
ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (абз. 5);
оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам (абз. 7);
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи (абз. 25).
Виходячи з системного аналізу вказаних норм Положення № 154, суд дійшов висновку, що розгляд звернень громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також прийом громадян покладено саме на територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, як відповідний орган військового управління.
Відповідно до частини 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Разом з цим, як визначено частиною п'ятою статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За таких обставин, зважаючи на те, що розгляд цієї справи відбувається без виклику учасників у порядку письмового провадження, з метою належного розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, вбачає необхідним залучити до участі у даній справі другого відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно з частиною шостою ст.48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Отже розгляд справи належить розпочати спочатку.
Керуючись статтями 2, 9, 48, 162, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Залучити ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до участі у справі, як другого відповідача у справі.
Розгляд адміністративної справи почати спочатку.
Встановити другому відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_6 строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали. Відзив на позовну заяву, який повинен відповідати статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Роман КАРАВАН