Рішення від 21.02.2025 по справі 300/7627/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2025 р. справа № 300/7627/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства економіки України, третя особа Державна служба України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування наказу від 05.08.2024 №19540 та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Круць В.М., звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства економіки України, третя особа Державна служба України з безпеки на транспорті, відповідно до змісту якого просить: визнати протиправним та скасувати наказ Міністерства економіки України №19540 від 05 серпня 2024 року «Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті» в частині анулювання відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 ; зобов'язати Міністерство економіки України поновити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації надану наказом Міністерства економіки України №2922 від 03 травня 2023 року «Про бронювання військовозобов'язаних за Державною службою України з безпеки на транспорті» на строк проведення мобілізації.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що працює в Державній службі України з безпеки на транспорті на посаді старшого державного інспектора Відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області. Наказом Міністерства економіки України №19540 від 05 серпня 2024 року «Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті» за поданням голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 18.07.2024 анульовано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації певним військовозобов'язаним Укртрансбезпеки, в тому числі позивачу. Вважає, наказ від 05.08.2024 №19540 протиправним, оскільки він прийнятий на підставі необґрунтованого подання від 18.07.2024. Стверджує, що у поданні третьої особи немає обґрунтування необхідності та доцільності анулювання відстрочки конкретно позивачу. До подання не додана погоджена з Мініфраструктури 23.04.2024 структура на яку посилається Укртансбезпека, не аргументовано та не обґрунтовано яким чином надання відстрочки позивачу порушує вимоги пункту 4 Порядку №76. Просить позов задовольнити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що до Мінекономіки звернувся голова Державної служби України з безпеки на транспорті листом від 18.07.2024 № 8713/4.1/14-24, з відповідним обґрунтуванням для анулювання відстрочки. Керівник Укртрансбезпеки у своєму листі зазначив фактично дві підстави для анулювання відстрочок, а саме: зміни в штатному розписі Укртрансбезпеки та приведення кількості заброньованих у відповідність до вимог абзацу восьмого пункту 4 Порядку №76. Вважає подання голови Державної служби України з безпеки на транспорті обґрунтованим і достатнім, оскільки керівник органу державної влади з однієї сторони обізнаний із структурою цього органу, що дає йому можливість визначати службовців, які важливі для органу державної влади та підлягають бронюванню, з іншої сторони - він уповноважений визначати працівників, бронювання яких підлягає анулюванню. За останньою наявною в Мінекономіки довідкою про кількість військовозобов'язаних, які працюють в Укртрансбезпеці станом на 03.04.2024 кількість заброньованих працівників Укртрансбезпеки перевищує 50% від кількості військовозобов'язаних працівників. Стверджує, що Порядком №76 не визначено додатків, які підтверджують обґрунтованість подання, не передбачено процедуру і порядок поновлення відстрочки. Мінекономіки надані дискреційні повноваження щодо оцінки достатності обґрунтування подання відповідних керівників, як підстави для анулювання наданої відстрочки. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.76).

Третя особа надала суду пояснення, в яких зазначає, що в 2024 році Укртрансбезпекою вживаються заходи стосовно введення нового штатного розпису в дію із подальшим процесом реорганізації. Вищезазначені заходи включають, у тому числі, зміну посад, функціональних та посадових обов'язків як окремих працівників/державних службовців, так і окремих структурних підрозділів у цілому, визначення числа працівників/державних службовців, які підлягають бронюванню. Включення військовозобов'язаних працівників до списків, які підлягають бронюванню, належить до компетенції керівників органів державної влади, з урахуванням положень пункту 3 Порядку № 76. Питання щодо формування списків для бронювання військовозобов'язаних працівників, а також анулювання відстрочки належить до компетенції Укртрансбезпеки. Стверджує, що подання Укртрансбезпеки від 18.07.2024 № 8713/4.1/14-24 містить, у тому числі, інформацію про те, що в штатному розписі Укртрансбезпеки відбуваються зміни. Крім того, жодним нормативно-правовим актом не передбачено затвердженої форми такого подання. Вважає, що оцінка обґрунтованості подання належить до компетенції Міністерства економіки України. Також зазначає, що станом на 05.03.2024 співвідношення кількості заброньованих військовозобов'язаних і тих, хто пропонуються до бронювання, до кількості військовозобов'язаних, становить: категорія «А», «Б» - 86,2%; категорія «В» та недержавні службовці - 47,9%. Наразі загальне співвідношення становить 67,05%, тобто, більше, ніж визначено положеннями статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та пунктом 4 Порядку № 76. Вважає, що у спірному випадку позовна заява не містить інформації про те, яке саме право позивача є порушеним. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.106).

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

03.05.2023 Міністерство економіки України прийняло наказ № 2922 «Про бронювання військовозобов'язаних за Державною службою України з безпеки на транспорті», яким заброньовано за Державною службою України з безпеки на транспорті на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних, які працюють у зазначеному органі, за списком, погодженим Генеральним штабом Збройних Сил України. До вказаного списку включено ОСОБА_1 (під номером 15) (а.с.19, 25).

Згідно довідки про кількість військовозобов'язаних, які працюють в Державній службі України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) станом на 05.03.2024 чисельність працюючих складає 714 осіб. Кількість військовозобов'язаних: категорія «А» та «Б» - 65, категорія «В» та недержавні службовці - 359, з них заброньовані категорія «А» та «Б» - 55, категорія «В» та недержавні службовці - 172. Пропонуються до бронювання категорія «А» та «Б» - 1. Співвідношення кількості заброньованих військовозобов'язаних і тих, які пропонуються до бронювання, до кількості військовозобов'язаних - категорія «А» та «Б» - 86,2 %, категорія «В» та недержавні службовці - 47,9 % (а.с.96).

Державна служба України з безпеки на транспорті листом від 18.07.2024 №8713/4.1/14-24 «Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації» звернулася до Міністерства економіки України, зазначивши, що об'єкт Укртрансбезпеки включено до секторального переліку об'єктів критичної інфраструктури Мінінфраструктури. Разом з тим Укртрансбезпекою на підставі погодженої з Мінінфраструктури 23 квітня 2024 року структури здійснюються заходи стосовно введення штатного розпису в дію із подальшим процесом реорганізації в межах чинного законодавства. Відповідно до підпункту 7 пункту 13 Порядку бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 року № 76 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 червня 2024 року № 650), з метою дотримання вимог абзацу восьмого пункту 4 цього Порядку Укртрансбезпека звертається з проханням анулювати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на строк проведення мобілізації військовозобов'язаним працівникам Укртрансбезпеки згідно зі списком, що додається (а.с.44).

Відповідно до підпункту 7 пункту 13 Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76, обґрунтувань, наданих Державною службою України з безпеки на транспорті листом від 18.07.2024 № 8713/4.1/14-24, Міністерство економіки України прийняло наказ від 05.08.2024 №19540 «Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті», яким анульовано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у зв'язку з обґрунтованим поданням Голови Державної служби України з безпеки на транспорті, надану, зокрема, військовозобов'язаному ОСОБА_1 (а.с.41).

Міністерство економіки України листом від 30.08.2024 №2704-20/64859-07 повідомило адвоката позивача про те, що до Мінекономіки надійшло подання Голови Державної служби України з безпеки на транспорті від 18.07.2024 № 8713/4.1/14-24 щодо анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті, у тому числі ОСОБА_1 , раніше заброньованому відповідно до наказу Мінекономіки від 03.05.2024 № 2922. Згідно з підпунктом 7 пункту 13 Порядку №76 прийнято рішення Міністерства економіки України - наказ від 05.08.2024 № 19540 “Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті», яким анульовано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті, в тому числі ОСОБА_1 (а.с.39).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд при вирішенні цієї справи керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в редакції, чинній на час спірних правовідносин.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до статті 2 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно-правові акти.

Статтею 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначена мета бронювання військовозобов'язаних. Так, бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Організація і порядок бронювання військовозобов'язаних врегульовані статтею 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за змістом якої бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах: державної служби категорії "А", голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів - усі військовозобов'язані; державної служби категорій "Б", "В", в органах місцевого самоврядування - не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних цих категорій у зазначених органах.

Порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» затверджений Порядок бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану і Критерії та Порядок за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (надалі також - Порядок №76).

За змістом пунктів 1 - 3 Порядку №76 цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, зокрема, в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування.

Бронювання військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, погодженими Міноборони (військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, Службі зовнішньої розвідки, розвідувальному органі Міноборони, - за списками, погодженими СБУ, Службою зовнішньої розвідки, розвідувальним органом Міноборони), в паперовій та/або електронній формі або в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 “Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану».

Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов'язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов'язаних працівників до списків, а також за відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.

У разі потреби звіряння відповідності військово-облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам та з обліковими документами відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони, в яких вони перебувають на військовому обліку, здійснюється в установленому законодавством порядку.

За змістом пункту 4 Порядку №76 органи державної влади, інші державні органи подають до Міноборони (СБУ, Служби зовнішньої розвідки, розвідувального органу Міноборони) для погодження списки за відповідними сферами управління, галузями національної економіки, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.

Список подається в електронній формі засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) відповідно до Порядку бронювання засобами Єдиного державного вебпорталу, або у паперовій та/або електронній формі за формою згідно з додатком 1 разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних за формою згідно з додатком 2. Достовірність інформації, внесеної до додатків 1 і 2, може уточнюватись органом, до якого їх подано, шляхом надсилання запиту про надання підтвердних документів.

Бронюванню підлягають всі військовозобов'язані, які займають посади: державної служби категорії “А»; штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення); державної служби категорії “Б», але на яких тимчасово покладено виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії “А».

Кількість військовозобов'язаних, які займають посади в органі державної влади, іншому державному органі і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних працівників у такому органі станом на 18 травня 2024 р., у разі збільшення чисельності військовозобов'язаних працівників у зазначеному органі - станом на дату подання списків, зокрема для органів, утворених після 18 травня 2024 року.

Відповідно до підпункту 7 пункту 13 Порядку №76 надана відстрочка підлягає анулюванню у разі обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації.

У випадках, зазначених у підпунктах 2-9 цього пункту, анулювання відстрочки здійснюється за рішенням Мінекономіки на підставі обґрунтованого подання органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації. Відповідно до зазначеного рішення органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у п'ятиденний строк з дня його прийняття вилучають у військовозобов'язаного витяг, виданий відповідно до пункту 12 цього Порядку, та надсилають його територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку (відповідному підрозділу Центрального управління та/або регіональному органу СБУ, відповідному підрозділу Служби зовнішньої розвідки, відповідному підрозділу розвідувального органу Міноборони), з відміткою у відомості видачі бланків спеціального військового обліку (додаток 4).

Надана військовозобов'язаному рішенням Мінекономіки відстрочка, строк дії якої не закінчився, вважається анульованою з дня прийняття Мінекономіки іншого рішення про бронювання такого військовозобов'язаного.

Як встановлено судом, позивач займає посаду старшого державного інспектора відділу державного нагляду (контролю) в Івано-Франківській області (а.с.99).

Зі змісту листа (подання) від 18.07.2024 №8713/4.1/14-24 слідує, що Державна служба України з безпеки на транспорті звернувшись до відповідача про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті, зокрема, й позивачу, обгрунтувала це тим, що нею здійснюються заходи стосовно введення штатного розпису в дію із подальшим процесом реорганізації та приведення кількості заброньованих у відповідність із приписами статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і пункту 4 Порядку №76.

Згідно із пунктами 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті» від 11.02.2015 №103 (надалі також - Положення №103) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури (далі - Міністр) і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті. Укртрансбезпека у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до підпункту 8, 25, 27 пункту 12 Положення №103 Голова Укртрансбезпеки затверджує за погодженням з Міністром структуру апарату Укртрансбезпеки, дає в межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання державними службовцями та працівниками апарату Укртрансбезпеки, її територіальних органів доручення та здійснює інші повноваження, визначені законом.

Згідно із пунктом 6 вказаного Положення №103 Укртрансбезпека з метою організації своєї діяльності, зокрема, здійснює добір персоналу в апарат Укртрансбезпеки, планування та організацію заходів з питань підвищення рівня професійної компетенції державних службовців і працівників апарату Укртрансбезпеки та її територіальних органів, виконує інші функції з питань кадрового забезпечення, передбачені законодавством.

Відповідно до п. 15 Положення граничну чисельність державних службовців та працівників Укртрансбезпеки затверджує Кабінет Міністрів України. Структуру апарату Укртрансбезпеки затверджує Голова Служби за погодженням з Міністром. Штатний розпис та кошторис апарату Укртрансбезпеки затверджує Голова Служби за погодженням з Мінфіном.

Отже, саме до повноважень голови Державної служби України з безпеки на транспорті належить затвердження структури та штатного розпису вказаного державного органу.

Зміна структури та штатного розпису Державної служби України з безпеки на транспорті можуть призвести до зміни чисельності державних службовців та працівників цього державного органу та, як наслідок, зумовлюють необхідність перегляду питання бронювання працівників.

Суд зауважує, що голова Державної служби України з безпеки на транспорті в силу покладених на нього завдань та з метою дотримання вимог статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і пункту 4 Порядку №76 уповноважений скласти список як військовозобов'язаних працівників, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, так, і в разі необхідності, список тих військовозобов'язаних працівників, відстрочку від призову на військову службу яких слід анулювати.

Доводи позивача про те, що третя особа не долучила до подання погоджену 23.04.2024 із Мінінфраструктури структуру Державної служби України з безпеки на транспорті та не обґрунтувала необхідність і доцільність анулювання відстрочки від призову саме позивачу, суд вважає помилковими з наведених вище підстав.

Затвердження структури та штатного розпису Державної служби України з безпеки на транспорті, складення списків працівників, відстрочка від призову на військову службу яких підлягає анулюванню, є дискреційними повноваженнями голови Укртрансбезпеки.

Варто вказати, що в силу приписів підпункту 7 пункту 13 Порядку №76 надана відстрочка підлягає анулюванню у разі обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації.

Типової форми такого подання чи переліку необхідних відомостей та додатків, які таке має містити Порядком №76 не передбачено.

За змістом статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах: державної служби категорії "А", голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів - усі військовозобов'язані; державної служби категорій "Б", "В", в органах місцевого самоврядування - не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних цих категорій у зазначених органах.

Відповідно до пункту 4 Порядку №76 бронюванню підлягають всі військовозобов'язані, які займають посади: державної служби категорії “А»; штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України; керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення); державної служби категорії “Б», але на яких тимчасово покладено виконання обов'язків за вакантною посадою державної служби категорії “А». Кількість військовозобов'язаних, які займають посади в органі державної влади, іншому державному органі і відповідно до закону підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних працівників у такому органі станом на 18 травня 2024 р., у разі збільшення чисельності військовозобов'язаних працівників у зазначеному органі - станом на дату подання списків, зокрема для органів, утворених після 18 травня 2024 року.

Так, третьої особою надано відповідачу довідку про кількість військовозобов'язаних, які працюють в Державній службі України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) станом на 05.03.2024, за змістом якої кількість військовозобов'язаних категорії «А» та «Б» становить 65, категорії «В» та недержавні службовці - 359, з них заброньовані категорія «А» та «Б» - 55, категорія «В» та недержавні службовці - 172. Пропонуються до бронювання категорія «А» та «Б» - 1. Співвідношення кількості заброньованих військовозобов'язаних і тих, які пропонуються до бронювання, до кількості військовозобов'язаних - категорія «А» та «Б» - 86,2 %, категорія «В» та недержавні службовці - 47,9 % (а.с.96).

Таким чином, третя особа звернувшись до відповідача із поданням від 18.07.2024 вчиняла дії спрямовані на приведення у відповідність кількості військовозобов'язаних Державної служби України з безпеки на транспорті, які підлягають бронюванню, вказаним вище приписам законодавства.

Відповідно до пункту 1, підпункту 249 пункту 4 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 459 (надалі також - Положення №459) Міністерство економіки України (Мінекономіки) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мінекономіки відповідно до покладених на нього завдань організовує бронювання на період мобілізації та на воєнний час військовозобов'язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування і на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення).

Відповідно до п.9 Положення №459 Мінекономіки в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, постанов Верховної Ради України та актів Президента України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує та контролює їх виконання. Накази Мінекономіки, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». Нормативно-правові акти Мінекономіки підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку. Накази Мінекономіки, видані в межах повноважень, передбачених законом, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

Як наслідок, наказ Міністерства економіки України №19540 від 05 серпня 2024 року «Про анулювання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним Державної служби України з безпеки на транспорті» у частині анулювання відстрочки військовозобов'язаному ОСОБА_1 є обґрунтованим, тому підстави для його скасування відсутні.

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог частини 2 статті 2 КАС України, тому позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким що не підлягає до задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Міністерства економіки України (код ЄДРПОУ 37508596, вул. М. Грушевського, 12/2, м.Київ, 01008),

третя особа - Державна служба України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845, вул.Фізкультури, 9, м. Київ, 02000).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.