Рішення від 20.02.2025 по справі 200/8388/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 року Справа№200/8388/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02 грудня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв'язку, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення позивача на інший вид пенсії (по втраті годувальника) з дати первісного звернення, тобто з 23 листопада 2023 року;

-зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії з дня первісного звернення, тобто з 23 листопада 2023 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що у зв'язку із смертю свого чоловіка звернулась до пенсійного органу із заявою від 23.11.2023 року щодо переходу з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, проте рішенням Пенсійного фонду їх було відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника у зв'язку з недоведенням факту родинних відносин, прізвище чоловіка в усіх документах зазначено « ОСОБА_2 », а прізвище позивача « ОСОБА_2 ».

Вказує, що рішенням Новоселицького районного суду Чернівецької області від 04.06.2024 встановлено факт перебування в зареєстрованому шлюбі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . 17 липня 2024 року позивачем було надано зазначене вище рішення суду до Пенсійного фонду та на підставі цього рішення її було переведено на пенсію по втраті годувальника з липня 2024 року, а не з дати первісного звернення із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Вважає протиправною бездіяльність Пенсійного органу щодо перерахунку пенсії не з дати первісного звернення та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2024 року відкрито провадження по адміністративній справі, відстрочено сплату судового збору до прийняття рішення по справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано копії та докази.

17 грудня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відзив на адміністративний позов за змістом якого просило відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції вказує, що 23.11.2023 ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була розглянута спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та рішенням від 18.12.2024 № 914270155470 їй було відмовлено у переході на інший вид пенсії.

17.07.2024 ОСОБА_1 повторно звернулася із заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була розглянута спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області було прийнято рішення про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.07.2024. Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало розгляд заяв позивача, не приймало рішення про відмову у переведенні позивача, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.

Щодо правових підстав не переведення позивача на інший вид пенсії (по втраті годувальника) з дати первісного звернення, тобто з 23 листопада 2023 року зазначає, що за результатами опрацювання заяви від 23.11.2023, винесено рішення про відмову від 18.12.2023 №914270155470. Для усунення недоліків вказаних у відмовному рішенні від 18.12.2023 № 914270155470, ОСОБА_1 звернулась до Новоселицького районного суду Чернівецькій області з заявою про встановлення факту перебування у зареєстрованому шлюбі. 17.07.2024 ОСОБА_1 звернулась з заявою про перерахунок №1633 «перехід на інший вид пенсії». До заяви про перерахунок надано рішення Новоселицького районного суду Чернівецької області від 04.06.2024 по справі №720/555/24, згідно рішення встановлено факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 із ОСОБА_3 . За результатом розгляду заяви про призначення пенсії за віком від 17.07.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області прийнято рішення від 25.07.2024 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.07.2024, оскільки ОСОБА_1 були усунуті недоліки лише 04.07.2024.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року визано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено позивачу пропущений строк. Продовжено розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (юридична адреса: м. Вінниця, вул.Зодчих, 22; код ЄДРПОУ 13322403).

18 лютого 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій област просило відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, яке мотивоване наступним.

23.11.2023 року ОСОБА_1 звернулася до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою №3803 про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка була відпрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області та рішенням від 18.12.2023 року за №914270155470 року позивачу відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з огляду на відсутність необхідного пакету документів.

Для усунення недоліків вказаних у відмовному рішенні від 18.12.2023 № 914270155470, ОСОБА_1 звернулась до Новоселицького районного суду Чернівецькій області з заявою про встановлення факту перебування у зареєстрованому шлюбі. Рішенням Новоселицького районного суду Чернівецькій області від 04.06.2024 по справі № 720/555/24 заяву ОСОБА_1 задоволено та встанолвено факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 із ОСОБА_3 , яким помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

17.07.2024 ОСОБА_1 повторно звернулася із заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про перерахунок пенсії Позивач надала рішення Новоселицького районного суду Чернівецької області від 04.06.2024 по справі №720/555/24, згідно якого встановлено факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 із ОСОБА_3 . Відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області розглянуло заяву від 17.07.2024 ОСОБА_1 про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняло рішення про переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до ст. 36 Закону №1058 з 17.07.2024, з дати звернення з заявою, оскільки ОСОБА_1 були усунуті недоліки лише 04.07.2024.

Оскільки, з дати права на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника 23.11.2023 (дата первинного звернення) станом на 17.07.2024 (дата повторного звернення) сплив трьохмісячний термін, то пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України що підвтерджується паспортом серії НОМЕР_1 від 22.11.2001 року.

23 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління ПФУ в Донецькій області (м. Покровськ) із заявою про перехід на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надала наступні документи: довідку про присвоєння індетифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку, диплом, свідоцтво про шлюб, свідоцвто про смерть, довідку про спільне проживання.

За принципом екстериторіальності заяву позивача від 23.11.2024 року розглянуто Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області.

Рішенням Головного управління ПФУ у Вінницькій області від 18.12.2023 року № 914270155470 ОСОБА_1 було відмовлено у переході з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника у зв'язку з відсутністю законних підстав, відповідно поданих заявником документів.

Також у рішенні вказано, що згідно документів пенсійної справи годувальника, свідоцтва про смерть, довідки про перебування на утриманні прізвище годувальника « ОСОБА_4 » не відповідає прізвищу заявниці, зазначеної в паспорті « ОСОБА_4 ».

Для усунення недоліків вказаних у відмовному рішенні від 18.12.2023 № 914270155470, ОСОБА_1 звернулась до Новоселицького районного суду Чернівецькій області з заявою про встановлення факту перебування у зареєстрованому шлюбі.

Рішенням Новоселицького районного суду Чернівецькій області від 04.06.2024 по справі № 720/555/24 заяву ОСОБА_1 задоволено та встановлено факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 із ОСОБА_3 , яким помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

17.07.2024 ОСОБА_1 повторно звернулася із заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додала до заяви рішення Новоселицького районного суду Чернівецькій області від 04.06.2024 по справі № 720/555/24, що не заперечується між сторонами.

На підставі заяви позивача від 17.07.2024 року ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, проте перерахунок пенсії здійснено не з дати первісного звернення (23.11.2023) а з 17.07.2024 року.

Не погодившись з бездіяльністю Пенсійного орагну, позивач звернулась до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров'я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов'язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 09.07.2002 №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону № 1058 передбачено, що призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 36 Закону №1058 пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони:

1) були на повному утриманні померлого годувальника;

2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі Порядок №22-1).

Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) особи, якій призначається пенсія (надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків), та померлого годувальника (надається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або документ, що посвідчує особу, зазначений у пункті 2.9 цього розділу, якій призначається пенсія;

3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів освіти за кордоном про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) документи про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) відомості про місце проживання;

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).

Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.

До заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника сім'ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов'язана з проходженням військової служби.

До заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника членам сім'ї особи, яка загинула (померла) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час безпосередньої участі в АТО/ООС або під час безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, додаються документи згідно з Порядком надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740 (при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» членам сім'ї осіб, зазначених в пунктах «е» та «є» статті 3 цього Закону).

До заяви про призначення пенсії членам сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону;

11) документи про стаж особи, якій призначається пенсія, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону).

Суд наголошує на тому, що вказаний перелік є вичерпним.

Згідно п. 2.11 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Відповідно до п. 2.16 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, а також рішення суду.

Згідно п. 2.26 Порядку №22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.

Непрацездатними членами сім'ї, зазначеними у частині другій статті 36 Закону, подаються документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера.

Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.

Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.

Відповідно абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно пункту 1.8. Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій, якщо інше не передбачено цим Порядком), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Судом у даній справі встанолвено, що 23.11.2023 року позивач звернулась до Головного управління ПФУ в Донецькій області (м. Покровськ) із заявою про перехід на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та надала наступні документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку, диплом, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про смерть, довідку про спільне проживання.

За принципом екстериторіальності заяву позивача від 23.11.2024 року розглянуто Головним управлінням ПФУ у Вінницькій області та рішенням від 18.12.2023 року № 914270155470 ОСОБА_1 було відмовлено у переході з пенсії за віком на пенсію в разі втрати годувальника у зв'язку з відсутністю законних підстав, відповідно поданих заявником документів. У рішенні вказано, що згідно документів пенсійної справи годувальника, свідоцтва про смерть, довідки про перебування на утриманні прізвище годувальника « ОСОБА_4 » не відповідає прізвищу заявниці, зазначеної в паспорті « ОСОБА_4 ».

Зазначене рішення Пенсійного фонду у судовому порядку позивачем оскаржено не було.

17.07.2024 ОСОБА_1 повторно звернулася із заявою про перерахунок «перехід на інший вид пенсії» відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та додала до заяви рішення Новоселицького районного суду Чернівецькій області від 04.06.2024 по справі № 720/555/24, що не заперечується між сторонами.

На підставі заяви позивача від 17.07.2024 року ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника з 17.07.2024 року, тобто з дати надання відповідної заяви.

Суд наголошує на тому, що днем звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (пункт 1.8 Порядку №22-1).

Враховуючи, що всі необхідні документи для переведення позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, останнім надано пенсійному органу лише 17.07.2024, то зазначена дата і є датою призначення позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

З огляду на викладене, суд вважає, що вирішення питання стосовно можливості призначення позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника саме з 23.11.2023 (тобто з дня первісного звернення із відповідною заяво.), перерахунку та виплати пенсії з вказаної дати не є можливим з причин, викладених судом вище.

Суд дійшов висновку, що відповідачем дотримано норми чинного законодавства України та призначено позивачу пенсію відповідно до приписів останнього.

Натомість, позивачем не доведено порушення його прав та інтересів відповідачем.

Крім того, позовні вимоги, щодо визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суд вважає необґрунтованими, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало розгляд заяв позивача, не приймало рішення про відмову у переведенні позивача, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.

З огляду на викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч. 1 ст. 9 КАС України).

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 грудня 2024 року відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття рішення по справі.

Згідно частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно із статтею 8 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, у розумінні приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI, зокрема, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.

Прийняття рішення щодо звільнення від сплати судового збору чи відстрочення його сплати на визначений строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, є правом суду.

Враховуючи вищенаведене, та беручи до уваги предмет спору, обставини встановлені під час розгляду справі, суд дійшов висновку про можливість використати законодавчо наданого права та звільнити позивача від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 193, 205, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за розгляд адміністративного позову у справі № 200/8388/24.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова