Рішення від 17.02.2025 по справі 160/26195/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2025 рокуСправа №160/26195/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до 1-Міністерства освіти і науки України, 2-Державного підприємства «Інфоресурс», третя особа: Дніпровський державний аграрно-економічний університет про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до 1-Міністерства освіти і науки України, 2-Державного підприємства «Інфоресурс», третя особа: Дніпровський державний аграрно-економічний університет, в якому просить:

визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» щодо формування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти з інформацією про порушення послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі - Дніпровському державному аграрно-економічному університеті відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту»;

зобов'язати Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство «Інфоресурс» внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформацію про дотримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі Дніпровському державному аграрно-економічному університеті відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту» із зазначенням у полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», «Так, не порушує».

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що відповідачі протиправно зазначили у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти недостовірну інформацію відносно позивача, а також відповідачі протиправно відмовили позивачу внести інформацію про дотримання ОСОБА_1 послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 року відкрито провадження у справі №160/26195/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

23.10.2024 через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву від Міністерства освіти і науки України.

Відповідач вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

У разі повторного вступу для здобуття освіти за тим самими освітнім ступенем, здобуття вищої освіти відбуватиметься в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти у відповідному полі буде зазначено «Ні, порушує».

Згідно з інформацією в Єдиній державній електронній базі з питань освіти ОСОБА_1 з 01.09.2016 року був зарахований на навчання до Харківського державного університету харчування та торгівлі для здобуття освітнього кваліфікаційного рівня за освітнім ступенем (рівнем) бакалавра на основі освітнього ступеня молодший спеціаліст і був відрахований з цього закладу освіти 11.10.2016 року.

З 08.08.2023 року повторно зарахований до Дніпровського державного аграрноекономічного університету для здобуття освітнього ступеня бакалавра, що свідчить, враховуючи викладене вище, про здобуття вищої освіти в непослідовному порядку.

Відповідач звертає увагу суду на те, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 (копія додається) встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Відтак, вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести до ЄДЕБО інформацію про дотримання позивачем послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі- то зазначена вимога не може бути задовільнена, оскільки, з огляду на вищевикладене та враховуючи, що здобувач дійсно навчався у Харківському державному університеті харчування та торгівлі, відсутні правові підстави для скасування відповідної історії навчання.

29.10.2024 надійшов відзив на позовну заяву від ДП «Інфоресурс».

Відповідач-2 відхиляючи доводи позовної заяви вказав наступне.

Власником Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України.

Відповідач-2 не здійснював розроблення технічного опису та не забезпечував доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 на виконання доручення Міністра освіти і науки України Оксена Лісового від 31.05.2024 №1/34-Д-24 та враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 №1/9806-24 лише здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта («17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках договору.

В ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Інформація стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», відображається тільки в сформованих закладами освіти довідках про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560, не відноситься до компетенції відповідачів. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції закладів освіти.

Від ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзиви відповідачів.

Позивач наголошує, що законодавство акцентує увагу на фактично здобутому рівні освіти, оскільки лише завершена освіта може свідчити про відповідний рівень професійних та академічних знань та навичок. Це прямо випливає з формулювання «раніше здобутий рівень освіти». Незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний навчальний курс і не підтвердила свої знання і вміння. Це положення закріплене в ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка чітко визначає, що відстрочка надається особам, які здобувають новий рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий. Тобто, Постанова №560 вимагає порівнювати поточний рівень освіти із рівнем, який особа вже завершила. Враховується тільки та освіта, яку здобувач освіти дійсно здобув.

Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної Державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «Інфоресурс» з огляду на п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620 мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" щодо позивача.

Від Дніпровського державного аграрно-економічного університету пояснень на позовну заяву не надійшло.

Третя особа про розгляд справи була повідомлена належним чином, шляхом доставлення 08.10.2024 до її електронного кабінету ухвали суду, що підтверджується довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду про доставку електронного листа.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 перейдено до розгляду справи №160/26195/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 09.01.2025 об 11:45 .

В підготовче засідання представники відповідачів і третьої особи, належним чином повідомлені про дату і час судового засідання, не з'явилися.

09.01.2025 судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 28.01.2025 об 11:30.

28.01.2025 від представника позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи копії диплому молодшого спеціаліста НОМЕР_2 ОСОБА_1 .

Представник також просив провести судове засідання без його участі і участі позивача.

28.01.2025 за відсутності учасників справи, належним чином повідомлених про дату і час судового засідання, судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.

В період з 10.02.2025 по 14.02.2025 суддя брала участь у підвищенні кваліфікації.

Справа розглянута в перший робочий день після відрядження.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, вислухавши позивача і його представника, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - позивач був зарахований 18.08.2023 до Дніпровського аграрно-економічного університету на денну форму навчання згідно наказу №2026 від 18.08.2023 року. Дата початку здобуття освіти 01.09.2023 року, дата завершення здобуття освіти - 30.06.2026 року, що підтверджується довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Як зазначено в позовній заяві, позивач відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для реалізації права на відстрочку від призову під час мобілізації, враховуючи навчання за денною формою здобуття освіти і здобуття рівня освіти бакалавра, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти молодшого спеціаліста, ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського аграрно-економічного університету із заявою про отримання довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

11.07.2024 року Дніпровським аграрно-економічним університетом, позивачу була видана довідка про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (надалі - ЄДЕБО) №152522 від 11.07.2024 з інформацією про порушення ним послідовності поточного здобуття освіти.

Листом №01-13/1801 від 27.06. 2024 ДП «Інфоресурс», як технічний адміністратор ЄДЕБО проінформувало позивача, що згідно ЄДЕБО ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 навчався у Харківському державному університеті харчування та торгівлі: 01.09.2016 - дата початку навчання за освітнім ступенем (рівнем) бакалавра на основі освітнього ступеня молодший спеціаліст, 11.10.2016 - відрахований із закладу освіти за порушення умов контракту відповідно до наказу №589-с від 11.10.2016 року .

На адвокатський запит представника позивача щодо порушення послідовності здобуття освіти ОСОБА_1 згідно виданої довідки Дніпровського державного аграрно-економічного університету, Міністерство освіти і науки України листом від 08.08.2024 повідомило, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 01.09.2016 був зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Харківського державного університету харчування та торгівлі, відрахований 11.10.2016. 18.08.2023 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Дніпровського державного аграрно-економічного університету. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Саме тому у довідці, сформованій на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує». Питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 травня 2021 року №431-р «Про утворення Державного біотехнологічного університету» Харківський державний університет харчування та торгівлі у зв'язку з реорганізацією був приєднаний до Державного біотехнологічного університету.

Листом від 11.09. 2024 Державний біотехнологічний університет щодо проходження навчання у Харківському державному університеті харчування та торгівлі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повідомив , що наказом №446-с від 11.08.2016 року позивач був зарахований на перший курс заочної форми навчання Навчально-наукового інституту харчових технологій та бізнесу і економіки для здобуття освітнього рівня бакалавр (зі скороченим терміном навчання) та наказом №589-с від 11.10.2016 року його було відраховано з університету за порушення умов договору. Копія вищевказаного договору на підготовку спеціаліста в архіві ДБТУ не збереглась у зв'язку із закінченням строків зберігання.

Відносно надання академічної довідки, яка є різновидом документу про вищу освіту, позивачу вказано, що з огляду на те, що ОСОБА_1 протягом навчального процесу навчання не було складено жодних навчальних дисциплін, академічна довідка не буде містити даних щодо опанованих та складених освітніх компонентів.

Щодо поновлення позивача на денну або дуальну форму здобуття освіти, крім деяких категорій осіб, наведених в пункті 1 наказу МОН України №910 від 24.06.2024 року «Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача вищої освіти у 2024 році» зазначено, що встановлено тимчасове призупинення до 01.01.2025 року поновлення здобувачів освіти, одночасно наказ не призупиняє поновлення здобувачів освіти на заочну форму навчання. Однак відповідно до вимог п.4 розділу 3 «Положення про порядок відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення осіб, які навчаються у закладах вищої освіти, та надання їм академічної відпустки» затвердженого наказом МОН України №134 від 07.02.2024 року (надалі - Положення) обсяг наявних академічних розходжень та не зарахованих освітніх компонентів на день поновлення не може перевищувати 20 кредитів ЄКТС. Відповідно до інформації, яка міститься в архівній справі ОСОБА_1 , протягом навчання з 01.09.2016 по 11.10.2016 року ним не було складено із позитивним результатом жодної форми контролю в межах освітніх компонентів першого року навчання зі скороченим терміном, обсяг яких відповідно до навчального плану становить 60 кредитів ЄКТС на навчальний рік. Відповідно до п.2 розділу 3 Положення, умовою поновлення здобувачів освіти на навчання є виконання вимог до вступників на відповідну освітню програму.

Позивач вважає протиправними дії відповідачів щодо формування йому довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти з інформацією про порушення послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі - Дніпровському державному аграрно-економічному університеті відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту», оскільки ним раніше не складено із позитивним результатом жодної форми контролю в межах освітніх компонентів першого року навчання та не отримано диплом бакалавра.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Частинами 1, 3 ст. 53 Конституції України закріплено, що кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону (ст. 65 Конституції України).

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, було введено воєнний стан, який в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України і діє і на даний час.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 р. №3543-XII (Закон №3543-ХІІ).

За визначенням у ст. 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачені підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону №3543-ХІІ передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях визначені і врегульовані Законом України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» (Закон № 2145-VIII).

Частинами 1-1 ст. 3 Закону № 2145-VIII встановлено, що кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

В Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров'я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видів, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.

Згідно п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону № 2145-VIII рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти (ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII) .

Згідно абз.2 ч.2 ст.17 Закону № 2145-VIII рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки ( частини 1-3 ст. 40 Закону № 2145-VIII).

Пунктом 5 ч. 1 ст. 1 Закону України від 01.07.2014 №1556-VII «Про вищу освіту» (Закон №1556-VII ) визначено, що вища освіта - сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.

Положенням ч.1 ст.5 Закону №1556-VII передбачено, що підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Відповідно до частин 2-4 ст.5 Закону №1556-VII початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Молодший бакалавр - це освітній або освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньої програми, обсяг якої становить 120 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти.

Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти.

За частинами 1-3, 4, 10 ст. 7 Закону №1556-VII документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 не завершив у Харківському державному університеті харчування та торгівлі навчання за освітньо-професійним ступенем бакалавра, не проходив відповідну атестацію та не отримував диплома бакалавра.

Наказом №589-с від 11.10.2016 Харківського державного університету харчування та торгівлі позивач був відрахований з числа студентів 1 курсу університету за порушення умов договору.

Таким чином, позивач не завершив навчання за освітньо-професійним рівнем бакалавра, його повторне зарахування на навчання за цим же освітньо-кваліфікаційним рівнем не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту».

Зарахування позивача до Дніпровського державного аграрно-економічного університету на денну форму навчання для здобуття ступеня освіти бакалавр на підставі наказу №2026 від 18.08.2023 не є повторним зарахуванням, оскільки він не буде формувати такі самі знання, уміння, навички та загальні компонентності, які він фактично не здобув у Харківському державному університеті харчування та торгівлі.

Щодо посилання відповідачів на лист Міністерства освіти і науки України № 1/9758-24 від 03.06.2024, суд зазначає наступне.

03.06.2024 Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» листа № 1/9758-24 від 03.06.2024, яким роз'яснило особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО). Вищевказаним листом керівників закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерство оборони України та Державне підприємство «Інфоресурс" поінформовано, що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.

У вказаному листі, зокрема, зазначено, що не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому, в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)». Наприклад: здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».

За змістом вищенаведених положень Закону України «Про освіту» та Закону України «Про вищу освіту» єдиним документом, який підтверджує здобутий особою рівень вищої освіти, є документ про вищу освіту.

За правовим висновком Верховного Суду у постанові від 18.07.2019 у справі №826/2426/16 листи - службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Таким чином, позивач, почав здобувати перший (бакалаврський) рівень освіти лише з 01.09.2023 року - дати початку здобуття освіти у Дніпровському аграрно-економічному університеті.

Інформація, зазначена у довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 11.07.2024 року №152522 про порушення послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» не відповідає дійсності, а тому є протиправною.

Статтею 74 Закону України «Про освіту» встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.

Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних", "Про авторське право і суміжні права" та "Про публічні електронні реєстри".

Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 № 620 (далі Положення №620), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 5 розділу І Положення №620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення №620. Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Щодо позовних вимог до ДП «Інфоресурс» суд виходить з наступного.

Як зазначено вище, власником електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки, а саме Міністерство освіти та науки України.

Відповідно до підп. 78 п. 4 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністерства України від 16.10.2014 року №630, Міністерство освіти і науки України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.

Враховуючи зазначене, внесення до ЄДЕБО та підтримання в ЄДЕБО в повному, актуальному та достовірному стані інформації про здобувачів освіти, які навчаються у закладах освіти, не відносяться до компетенції Відповідача 2. Вчинення зазначених дій відноситься до компетенції суб'єктів освітньої діяльності. Відповідач 2 не відноситься до суб'єктів освітньої діяльності, не провадить освітньої діяльності.

В ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Зазначена інформація відображається у довідках про здобувача освіти, що формуються закладами освіти на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Зазначені довідки містяться в ЄДЕБО.

Таким чином, формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції Відповідача 2.

Оскільки згідно до чинного законодавства відповідач- 2 не формує та не видає довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, то позовні вимоги до державного підприємства «Інфоресурс »не підягають задоволенню.

Відповідно до частин 1 , 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Позивачем при зверненні з позовом сплачено судовий збір у сумі 968,96 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №0.03912988434.1 від 29.09.2024.

Суд, керуючись положеннями ст. 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 484,48 грн.

На підставі викладеного, керуючись статями 139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 1- Міністерства освіти і науки України (пр. Берестейський, буд. 10, м.Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185), 2- Державного підприємства «Інфоресурс» (вул. Олександра Довженка, буд. 3, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37533381), третя особа: Дніпровський державний аграрно-економічний університет про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо формування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 довідки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти з інформацією про порушення послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі - Дніпровському державному аграрно-економічному університеті відповідно до частини 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (пр. Берестейський, буд. 10, м.Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформацію про дотримання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , послідовності здобуття рівня освіти у вищому навчальному закладі Дніпровському державному аграрно-економічному університеті відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» із зазначенням у полі довідки «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», «Так, не порушує».

В іншій частині позовних вимог -відмовити.

Стягнути з Міністерства освіти і науки України (пр. Берестейський, буд. 10, м.Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона