ун. № 758/15061/19
пр. № 1-кп/759/71/25
17 лютого 2025 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретарів
судового засідання: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження №42019101070000219 за обвинуваченням
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Стовпів Чуднівського району Житомирської області, розлученої, яка обіймає посаду головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України
сторони кримінального провадження: прокурори ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , обвинувачена ОСОБА_8 , захисники ОСОБА_14 , ОСОБА_15 ,
Відповідно до обвинувального акта, органом досудового розслідування ОСОБА_8 обвинувачується у одержанні службовою особою неправомірної вигоди, за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України та у одержанні службовою особою, неправомірної вигоди, за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчиненому повторно, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України за наступних обставин.
Згідно наказу начальника Центрального Міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області № 224-К від 26.12.2018 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, у зв'язку із чим остання постійно здійснює функції представника влади та обіймає постійно посаду в органі державної влади, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських функцій, тобто являється службовою особою.
Відповідно до Посадової інструкції головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, затвердженої начальником Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 07.11.2018 в функціональні обов'язки головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області, окрім іншого входить:
3.2. За дорученням керівництва розглядає кореспонденцію, звернення фізичних осіб щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, що надходять до районного відділу;
3.5. В межах повноважень, встановлених законодавством, здійснює функції з прийняття документів щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, його видачі, оформлення заяви-анкети та отримання біометричних даних, параметрів особи, забезпечує перевірку поданих документів, виявлення фактів їх недійсності, відповідності вимогам, установленим законодавством, дотримання строків та порядку прийому документів, достовірність та правильність внесених до заяви-анкети відомостей і сканованих документів, збереження отриманих від заявника документів та паспорта, здійснює прийом та опрацювання документів, щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, які надходять з центру надання адміністративних послуг Подільської районної у місті Києві державної адміністрації;
3.6. Прийняті документи перевіряє за усіма обліками, забезпечує проведення перевірки обставин, що перешкоджають видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у форма картки, здійснює зміну стану персональних даних;
3.7. За дорученням керівництва готує документи, необхідні для забезпечення прийняття рішень, про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки;
3.10. Несе персональну відповідальність за ведення картотеки виданих паспортів громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки;
3.13. Відповідає за отримання та збереження заяв-анкет, щодо оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон та паспортів громадян України у форма картки, що надходять з центру надання адміністративних послуг Подільської районної у місті Києві державної адміністрації;
3.14. Контролює дотримання передачі даних до ГОЦ та терміну виготовлення документів;
3.16. Контролює якість та правомірність надання платних послуг фізичним особам;
3.18. Здійснює інші правозастосовні повноваження на основі й на виконання законодавства України;
3.21. Несе персональну відповідальність за виконання покладених на неї обов'язків.
Відповідно до примітки 1 ст. 364 КК України та ст. 18 Кримінального кодексу України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно- розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Займаючи посаду головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області ОСОБА_8 наділена правом в межах своєї компетенції пред'являти вимоги, приймати рішення, обов'язкові для виконання фізичними особами, тобто виконувати функції представника влади і відповідно до положень примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 30.07.2019 приблизно о 12 год. 00 хв. ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи в приміщенні Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, а саме - за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, звернувся до головного спеціаліста сектору оформлення документів № 1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з приводу підготування необхідного пакету документів для оформлення та отримання паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм на ім'я ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_20 .
В цей час у головного спеціаліста сектору оформлення документів № 1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області ОСОБА_8 виник злочинний умисел направлений на одержання службовою особою, неправомірної вигоди, за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, в результаті чого, ОСОБА_8 , вирішивши умисно створити штучні умови для перешкоджання в отримані вищевказаних документів для виїзду за кордон, повідомила ОСОБА_16 , що наразі існують великі черги на отримання паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, а також завантаженість ДП «Поліграфічний комбінат «Україна», що унеможливлює оформити та виготовити вказані документи у встановлений законодавством строк (7 робочих днів), окрім того повідомила, що існує внутрішня електронна черга, яка розписана приблизно на місяць вперед.
В подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_8 повідомила ОСОБА_16 , що за грошову винагороду в сумі 400 доларів США, використавши своє службове становище, вона може допомогти вирішити питання щодо оформлення та отримання чотирьох паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм протягом 7 днів, тобто по 100 доларів США за кожен такий паспорт.
Після цього, ОСОБА_8 повідомила, що якщо ОСОБА_16 підходять висунуті нею умови, то вона зателефонує останньому приблизно 13.08.2019, а саме - коли буде здійснювати прийом документів та зазначить коли саме ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_20 необхідно буде з'явитись до Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області для початку оформлення документів для виїзду за кордон, а саме - проходження процедури фотографування та дактилоскопії.
В подальшому, 15.08.2019, о 16 год. 27 хв., ОСОБА_16 разом з ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_17 прибув до службового кабінету №1, що розташований в адміністративній будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, який використовує в якості службового кабінету головний спеціаліст СОД №1 Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області ОСОБА_8 . Так, під час спілкування ОСОБА_8 повідомила ОСОБА_16 , що розпочне процедуру оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон з ОСОБА_17 та запросила останню до службового кабінету №1 для здійснення перевірки документів. Після перевірки документів ОСОБА_17 , ОСОБА_8 повідомила, що потрібно отримати талон щодо запису в електронну чергу та здійснити онлайн-оплату послуг.
В подальшому, ОСОБА_8 здійснила перевірку документів ОСОБА_18 та ОСОБА_19 , а також повідомила, що останнім потрібно отримати талони щодо запису в електронну чергу та здійснити онлайн-оплату послуг.
Виконавши вказівки ОСОБА_8 , ОСОБА_16 віддав останній відповідні квитанції про здійснення ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та ОСОБА_19 онлайн- оплати послуг, а також талон щодо запису ОСОБА_17 в електронну чергу, між тим ОСОБА_18 та ОСОБА_19 талон щодо запису в електрону чергу не отримали, після чого ОСОБА_8 розпочала викликати до себе в кабінет по черзі ОСОБА_17 , а потім ОСОБА_19 та ОСОБА_18 , які не мали талонів щодо запису в електрону чергу, для проведення процедури фотографування та дактилоскопії.
Так, 15.08.2019, о 17 год. 50 хв., ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи в приміщенні службового кабінету №1 Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області, а саме за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливого мотиву, одержала від ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , грошові кошти у сумі 300 доларів США, що згідно офіційно курсу національної валюти (гривні) щодо іноземної валюти (долар США), встановленого Національним банком України на 15.08.2019, еквівалентно 7 574, 80 грн., в якості неправомірної вигоди за оформлення та видачу ОСОБА_18 , ОСОБА_19 та ОСОБА_17 паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, протягом 7 днів.
Крім того, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчинила й інші кримінальні правопорушення за наступних обставин.
Так, 23.08.2019, о 12 год. 01 хв., згідно попередніх домовленостей з ОСОБА_8 , ОСОБА_16 разом з ОСОБА_17 прибули до адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, з метою отримання ОСОБА_17 паспорту громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм. Так, під час спілкування ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , останній повідомив ОСОБА_8 , що оформлення документів для виїзду за кордон потребують ще інші особи, інформацію про яких останній надасть пізніше. На, що ОСОБА_8 , зазначила що умови оформлення та отримання паспортів громадян України для виїзду за кордон залишаються такими самими, згідно раніше узгоджених домовленостей.
В подальшому, 27.08.2019, о 10 год. 00 хв., згідно попередніх домовленостей з ОСОБА_8 , ОСОБА_16 прибув до адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, з метою отримання трьох талонів щодо запису в електронну чергу ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та ОСОБА_20 .
Так, отримавши три талони щодо запису в електронну чергу ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та ОСОБА_20 , у яких була зазначена дата, а саме 18.09.2019, ОСОБА_16 о 10 год. 03 хв. увійшов до приміщення службового кабінету №1, що розташований в адміністративній будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, де перебувала ОСОБА_8 та передав їх останній, крім того під час розмови ОСОБА_8 та ОСОБА_16 домовились про зустріч у вечірній час доби того ж дня.
Далі, 27.08.2019 о 16 год. 42 хв., згідно попередніх домовленостей з ОСОБА_8 , ОСОБА_16 разом з ОСОБА_20 , ОСОБА_22 та ОСОБА_21 прибули до адміністративній будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30.
В подальшому, ОСОБА_16 увійшов до приміщення службового кабінету №1, де у той час перебувала ОСОБА_8 , та під час спілкування остання повідомила ОСОБА_16 , що йому потрібно здійснити онлайн-оплату послуг по талонах, які він отримав зранку.
Виконавши вказівки ОСОБА_8 , ОСОБА_16 віддав останній відповідні квитанції про здійснення ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та ОСОБА_20 онлайн- оплати послуг, після чого ОСОБА_8 розпочала викликати до себе в кабінет по черзі ОСОБА_21 , ОСОБА_20 та ОСОБА_22 , для проведення процедури фотографування та дактилоскопії. Після цього, о 17 год. 21 хв. ОСОБА_8 вийшла з приміщення службового кабінету №1, підійшла до ОСОБА_16 та покликала останнього на подвір'я.
В подальшому, 27.08.2019, о 17 год. 22 хв. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на подвір'ї неподалік адміністративної будівлі Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області, а саме - за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, спрямованого на одержання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливого мотиву, повторно одержала від ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , грошові кошти у сумі 300 доларів США, що згідно офіційно курсу національної валюти (гривні) щодо іноземної валюти (долар США), встановленого Національним банком України на 27.08.2019, еквівалентно 7518, 87 грн., в якості неправомірної вигоди за оформлення та видачу ОСОБА_20 , ОСОБА_22 та ОСОБА_21 паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, протягом 7 днів.
Дії ОСОБА_8 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 368 КК України як умисні дії, які виразилися в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, а також за ч. 3 ст. 368 КК України як умисні дії, які виразилися в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи, будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища, вчиненому повторно.
В судовому засідання обвинувачена ОСОБА_23 визнала, що отримала від ОСОБА_16 15.08.2019 та 27.08.2019 грошові кошти у сумі 600 доларів США, з яких 300 доларів США витратила на ремонт автомобіля, а 300 доларів США в неї вилучили співробітники СБУ у ході обшуку з шухляди робочого столу.
Показала, що наприкінці липня 2019 року на її особистий мобільний телефон зателефонувала невідома на той час особа, яка представилася як ОСОБА_24 . Це був понеділок, вихідний день (робочий графік передбачав роботу з вівторка по суботу). Чоловік повідомив, що колись вона допомагала його доньці з певними послугами і запитав чи може він звернутися особисто, не в телефонному режимі. Вона погодилася, зазначивши, що він може приїхати наступного дня з 10 год. до 19 год. за адресою: м. Київ, Межигірська, 30.
Наступного дня чоловік прибув і попросив провести особисту розмову за межами кабінету, зокрема на вулиці. Вона погодилася. Під час бесіди ОСОБА_24 розповів, що займається наданням юридичних послуг і отримує за це кошти. Він пояснив, що його клієнти мають потребу в терміновому оформленні закордонних паспортів. Вона йому зазначала, що немає ніяких питань, що він може зареєструвати осіб в електронній черзі або ці особи можуть приїхати та зареєструватися особисто. ОСОБА_24 наполегливо просив, щоб вона особисто прийняла клієнтів, оформила їх документи та надала відповідну адміністративну послугу. У відповідь вона пояснила, що наразі не займається прийомом громадян, оскільки її обов'язки полягають в обробці та підготовці документів для ухвалення рішень керівництвом. ОСОБА_24 повідомив, що готовий зачекати, коли вона зможе здійснювати особистий прийом громадян. Вона зауважила, що це трапляється рідко - лише у випадках, коли відповідальна особа перебуває у відпустці або на лікарняному. Чоловік наголосив, що у нього є 6-7 клієнтів, які потребують цієї послуги.
Через деякий час ОСОБА_24 знову зателефонував і запитав, чи здійснює вона прийом громадян. Вона відповіла, що так, оскільки відповідальна особа перебуває у відпустці. ОСОБА_24 спитав, коли клієнти можуть приїхати, на що вона відповіла, що вони можуть приїхати в робочий час коли їм зручно.
Через декілька днів, десь о другій половині дня ОСОБА_24 приїхав із клієнтами. Клієнтам потрібно було зареєструватися в електронній черзі, однак в терміналі залишився лише один талон, тобто на одну особу. Друга особа була малолітньою дитиною, якій не вистачило талону. Вона порекомендувала їм зачекати, хтось із записаних осіб може не з'явитися у зазначений час і вони матимуть змогу взяти талон.
Вона пішла до кабінету та почала здійснювати прийом. В режимі черги була запрошена перша ОСОБА_17 . Вона, перевіряючи документи, була здивована як ОСОБА_17 хвилювалася. ОСОБА_17 зазначила, що хвилювання через те, що вона запізнюється на потяг. Вона закінчила перевірку документів. ОСОБА_24 приніс квитанцію про сплату адміністративних послуг. Далі вона продовжила здійснювати прийом інших осіб. Деякі особи не з'явились, тому на їх час було зареєстровано малолітню дитину, про яку згадувалося раніше. До кабінету було запрошено дитину та її батька - ОСОБА_18 . Перевіривши їх документи, зробивши всі певні процедури, вона їх відпустила. ОСОБА_24 також приніс проплачені квитанції за адміністративні послуги.
Після прийому до кабінету зайшов ОСОБА_24 , подякував за оперативність прийому і залишив грошові кошти в сумі 300 доларів США. Сума грошей її здивувала. На цьому вони розійшлися. Вона лише спитала чи потрібно повідомляти ОСОБА_24 або заявників про готовність документів, бо неодноразово наголошувалось про те, що паспорти потрібні терміново. ОСОБА_24 зазначив, що краще телефонувати йому. Орієнтовно через сім днів прийшли документи. Вона подзвонила ОСОБА_24 та повідомила, що документи вже готові та клієнти можуть приїжджати та забирати їх.
Через деякий час ОСОБА_24 з'явився із ОСОБА_17 , яка отримала свої документи. Після видачі документів ОСОБА_24 залишився з нею наодинці. Він спитав чи є якісь знижки. Вона здивувалася та зазначила, що немає ніяких знижок, бо це була його ініціатива та вдячність. Вона зазначила, що і не просила будь-яких подяк, зокрема і коштів. На початковому етапі зустрічі з ОСОБА_24 вона зазначала, що для отримання закордонних паспортів клієнти повинні особисто приїхати із документами та сплатити лише адміністративні послуги в терміналі. Ніяких зайвих грошей їй не потрібно.
Через деякий час ОСОБА_24 знову подзвонив їй і повідомив, що є ще клієнти, яким потрібно оформити закордонні паспорти, а також батьку, який вже приходив раніше - потрібно зробити закордонний паспорт своїй доньці. Вона погодилася та повідомила, що процедура одна й та ж - з талонами, квитанціями. В один з днів о другій половині дня прийшли клієнти. Вона провела прийом громадян. Після чого ОСОБА_24 попросив її вийти на вулицю поспілкуватися. На вулиці ОСОБА_24 передав їй вдячність у тій самій сумі як і раніше - 300 доларів США. Її знову здивувала сума, вона наголосила, що це його особиста ініціатива, що їй достатньо лише проплачених квитанцій в терміналі. Клієнти і без винагороди отримають свої закордонні паспорти. ОСОБА_24 наголосив, що це остання зустріч і вона його більше не побачить. Вона повернулася в кабінет, після чого зайшли співробітники СБУ. Ніяких сум винагороди з ОСОБА_16 не узгоджувала, нічого не вимагала від нього, ініціатива було зі сторони ОСОБА_16 у якості вдячності. Термінове виготовлення паспортів - 7 днів. Адміністративна послуга коштувала десь 1100 грн. В цю суму якраз і входило термінове виготовлення паспортів. Вплинути на процес, зокрема і на пришвидшення виготовлення паспорта вона не може, оскільки не впливає на вказаний процес. Проблем затримок із виготовленням закордонних біометричних паспортів ніяких не було.
В обґрунтування винуватості ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368 та ч. 3 ст. 368 КК України, сторона обвинувачення посилається на наступні докази, які були безпосередньо досліджені у судовому засіданні, а саме:
- показання у судовому засіданні свідка ОСОБА_16 , відповідно до яких він показав, що влітку 2019 року до нього звернулися клієнти з проханням про допомогу в отриманні біометричних закордонних паспортів. Він з'ясував, що біометричний закордонний паспорт можна отримати в будь-якій державні міграційній установі м. Києва. Друзі порекомендували йому звернутися до державної міграційної служби Подільського району міста Києва. Вони також зазначили, що в даній установі працює жінка на ім'я ОСОБА_25 , яка може допомогти вирішити будь-яке питання. Він отримав номер телефону даної жінки, зателефонував їй та хотів вирішити своє питання в телефонному режимі. Жінка сказала, що для вирішення даних питань потрібно зустрітися.
Він зустрівся з ОСОБА_8 , уточнив, які саме документи необхідні для оформлення закордонних паспортів і чи може він привести людей для консультації. ОСОБА_8 зазначила, що для оформлення паспортів необхідні відповідні документи, особиста присутність заявників, сплата державного мита та окремий платіж за прискорення процесу. Щодо додаткової оплати вона пояснила, що це пов'язано з важкими часами та затримками у виготовленні паспортів. За додаткову оплату вона зможе прискорити процес оформлення. ОСОБА_8 зазначила суму - 100 доларів США з однієї особи. Він погодився та домовився з ОСОБА_8 , що коли буде везти людей, то зателефонує їй. Після розмови з ОСОБА_8 він замислився над тим, що це корупція і пішов до СБУ та написав заяву. Спочатку він привів до ОСОБА_8 дві особи, які оформили необхідні документи, сплатили державне мито та надали квитанції. Пізніше прийшли інші люди і процедура повторилася. Всього з ОСОБА_8 він зустрічався 2 чи 3 рази. Грошові кошти ОСОБА_8 він передавав особисто під час двох зустрічей: один раз в її кабінеті, інший - на вулиці. ОСОБА_8 запропонувала вийти з приміщення міграційної установи, вони вийшли на вулицю, повернули праворуч, після чого жінка відкрила свій блокнот і він поклав туди гроші. Після останньої зустрічі ОСОБА_8 затримали. Гроші, які були передані ОСОБА_8 , він отримав у присутності понятих від СБУ. Також співробітники СБУ одягали на нього відповідні технічні засоби. З клієнтів, які до нього зверталися, він грошей не брав. Послуги щодо отримання біометричних закордонних паспортів були надані офіційно, всі клієнти отримали документи. Документи були отримані до того як була надана неправомірна вигода. В залі судового засідання впізнав жінку, до якої звертався за допомогою в оформленні документів, а саме - обвинувачену ОСОБА_8 ;
- показання у судовому засіданні свідка ОСОБА_17 , відповідно до яких вона показала, що влітку 2019 року вона, спілкуючись із своїм знайомим ОСОБА_16 , зазначила, що їй необхідно терміново оформити закордонний паспорт. На той час ОСОБА_16 надавав юридичні послуги, тому у відповідь повідомив, що може допомогти з цим. ОСОБА_16 зазначив, що стандартно паспорт виготовляється 21 день. Згодом ОСОБА_16 пояснив, куди потрібно з'явитися для отримання документів, а саме - на Поділ. З собою необхідно було взяти паспорт та ідентифікаційний код. Вона приїхала у зазначене місце під вечір. Разом із нею був присутній ОСОБА_16 . Зайшовши до кабінету, їй повідомили, що потрібно отримати талон електронної черги, після чого її покличуть. Вона отримала талон, дочекалася виклику та зайшла до кабінету, де знаходилася жінка на ім'я ОСОБА_25 . ОСОБА_8 сфотографувала її, взяла відбитки пальців та надала документи для підпису. Уся процедура була стандартною для оформлення закордонного паспорта. ОСОБА_8 спитала чи потрібно оформляти паспорт терміново. Вона відповіла, що ні. ОСОБА_8 також попросила залишити номер телефону для повідомлення, коли документи будуть готові. Жодної оплати під час процедури не було. Згодом їй зателефонували та повідомили, що паспорт готовий. Вона не пам'ятає хто саме телефонував: ОСОБА_8 чи ОСОБА_16 . Вона приїхала до міграційної установи, підписала документи та отримала у ОСОБА_8 свій паспорт. За оформлення паспорта вона жодних коштів не сплачувала, за щось у терміналі розраховувався ОСОБА_16 . Вона до терміналу не підходила та грошей ОСОБА_16 не передавала, окрім 20 грн, яких останньому не вистачало для розрахунку. Зазначити чи сплачував ОСОБА_16 кошти за термінове чи стандарте оформлення паспорту вона не може, бо нічого не бачила. Договір із ОСОБА_16 про надання допомоги не укладався, після отримання паспорту з ним особисто вона не зустрічалась. В залі судового засідання вона впізнала вищевказану жінку на ім'я ОСОБА_25 , якою є обвинувачена;
- показання у судовому засіданні свідка ОСОБА_18 , відповідно до яких він показав, що влітку орієнтовно у 2018-2019 році, спілкуючись із знайомим ОСОБА_16 , останній запропонував допомогти з оформленням закордонних паспортів у прискореному порядку для себе, дружини та дитини. ОСОБА_16 повідомив, що документи можна оформити через державну міграційну службу Подільського району. ОСОБА_16 назвав суму, яку необхідно сплатити і він передав йому кошти в обумовленому розмірі за оформлення документів. Точну суму грошей не пам'ятає. Спочатку були передані гроші, після чого - оформлення паспортів. Хто саме видавав паспорти, а також чи писав він якісь заяви на оформлення паспортів він не пам'ятає. Мету звернення до ОСОБА_16 він також зазначити не може. Пам'ятає лише, що приїжджав до міграційної служби один чи два рази. Забирав паспорти із дитиною та дружиною. Після оформлення документів він із ОСОБА_16 не спілкувався, договір з останнім про надання допомоги не укладався. Він не може впізнати у залі судового засідання вищевказану жінку на ім'я ОСОБА_25 ;
- заява ОСОБА_16 до ІНФОРМАЦІЯ_9 від 31.07.2019, яка зареєстрована 02.08.2019 про вимагання з нього грошових коштів співробітником Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 за отримання біометричних паспортів для його клієнтів (т.2 а.п.1-2);
- рапорт оперуповноваженого співробітника ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_26 від 02.08.2019 про те, що в ході перевірки заяви громадянина України ОСОБА_16 ним виявлено ознаки вчинення злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України (т.2 а.п.3-4);
- протокол огляду грошових коштів від 15.08.2019, відповідно до якого проведено огляд грошових купюр, необхідних для проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту із застосуванням заздалегідь ідентифікованих засобів (грошових коштів) для отримання фактичних даних про отримання неправомірної грошової винагороди співробітником ЦМУ ДМСУ в м. Києві та Київській області, а саме - купюри номіналом по 100 доларів США у кількості три штуки на загальну суму 300 доларів США із наступними серійними номерами: КВ90344793J, КВ90344792J, КВ90344723J, які належать ІНФОРМАЦІЯ_9. Вказані грошові кошти в присутності понятих передані ОСОБА_16 (т.2 а.п.22-24);
- протокол огляду та вручення грошових коштів від 27.08.2019, відповідно до якого проведено огляд грошових купюр, необхідних для проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту із застосуванням заздалегідь ідентифікованих засобів (грошових коштів) для отримання фактичних даних про отримання неправомірної грошової винагороди співробітником ЦМУ ДМСУ в м. Києві та Київській області, а саме - купюри номіналом по 100 доларів США у кількості три штуки на загальну суму 300 доларів США із наступними серійними номерами: КL52704323С, НЕ76877829С, КВ90344791J, які належать ІНФОРМАЦІЯ_9. Вказані грошові кошти в присутності понятих передані ОСОБА_16 (т.2 а.п.25-27);
- протокол обшуку від 27.08.2019, відповідно до якого проведено обшук у приміщенні кабінету №1, який використовує в якості службового кабінету ОСОБА_8 , що розташований в адміністративній будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30, в ході якого було виявлено та вилучено: мобільний телефон марки «SAMSUNG», в корпусі рожевого кольору, S/N: НОМЕР_1 , IMEI: НОМЕР_2 , в чохлі рожевого кольору з карткою оператора мобільного зв'язку ПрАТ «Київстар» з номером телефону НОМЕР_3 ; грошові кошти у сумі 300 доларів США, а саме: 3 (три) купюри номіналом по 100 доларів США з наступними серіями та номерами: KB90344791J, HE76877829C, KL52704323C; службове посвідчення головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області на ім'я ОСОБА_8 , виданого 03.05.2019, дійсного до 02.05.2024; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_8 на автомобіль марки «Сhevrolet», модель «Аveo», чорного кольору; посвідчення водія на ім'я ОСОБА_8 , № НОМЕР_5 , виданого 14.11.2018; лист паперу з рукописним текстом, зробленим олівцем, наступного змісту: « ОСОБА_20 , ОСОБА_22 , ОСОБА_21 » (т. 2 а.п. 30-34-А);
- протокол огляду від 28.08.2019, відповідно до якого оглянуто: мобільний телефон марки «SAMSUNG», в корпусі рожевого кольору, S/N: НОМЕР_1 , IMEI: НОМЕР_2 , в чохлі рожевого кольору з карткою оператора мобільного зв'язку ПрАТ «Київстар» з номером телефону НОМЕР_3 ; грошові кошти у сумі 300 доларів США, а саме: 3 (три) купюри номіналом по 100 доларів США з наступними серіями та номерами: KB90344791J, HE76877829C, KL52704323C; службове посвідчення головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області на ім'я ОСОБА_8 , виданого 03.05.2019, дійсного до 02.05.2024; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_8 на автомобіль марки «Сhevrolet», модель «Аveo», чорного кольору; посвідчення водія на ім'я ОСОБА_8 , № НОМЕР_5 , виданого 14.11.2018; лист паперу з рукописним текстом, зробленим олівцем, наступного змісту: « ОСОБА_20 , ОСОБА_22 , ОСОБА_21 » (т. 2 а.п. 118-120);
- протокол огляду від 28.08.2019, відповідно до якого оглянуто мобільний телефон марки «SAMSUNG», в корпусі рожевого кольору, S/N: НОМЕР_1 , IMEI: НОМЕР_2 , в чохлі рожевого кольору з карткою оператора мобільного зв'язку ПрАТ «Київстар» з номером телефону НОМЕР_3 . Здійснивши вхід у додаток «Контакти», оглядом виявлено контакт під назвою « ОСОБА_27 », абонентський номер НОМЕР_6 , а також дата та час з'єднань між вказаним контактом та власником телефону ОСОБА_8 . Встановлено, що абонентським номером НОМЕР_6 користується ОСОБА_16 . Здійснивши вхід у додаток «Телефон», а саме - у вкладку «нещодавні», оглядом виявлено наявність телефонного з'єднання (вихідний виклик) між абонентським номером НОМЕР_7 та власником телефону ОСОБА_8 , яке датоване 20 год.30 хв. 15.08.2019, тривалість з'єднання 11 хв. 25 сек. (т. 2 а.п. 121-128);
- протокол за результатами виконання постанови від 09.08.2019 № 57-1438т про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.08.2019, відповідно до якого 15.08.2019 о 16 год. 26 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30) за попередньою домовленістю відбулася зустріч між головним спеціалістом відділу ОСОБА_8 та ОСОБА_16 . Разом з ОСОБА_16 до відділу ДМС прибули особи, яких він представляє. О 16 год. 27 хв. ОСОБА_8 вийшла до ОСОБА_16 та запросила одну з осіб до кабінету, адже лишився один талон в електронній черзі та повідомляє, що з іншими якось розбереться. О 16 год. 30 хв. ОСОБА_8 знову вийшла для уточнення терміну отримання біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон та повідомила, що потрібно очікувати. Крім того, вона повідомила, що хоче побачити документи інших осіб для того, щоб зрозуміти чи зможе їх опрацювати. О 16 го. 32 хв. ОСОБА_8 забрала документи та повернулась на робоче місце. О 16 год. 34 хв. ОСОБА_16 підійшов до терміналу оплати, де йому повідомили, що наразі талонів в електронну чергу немає, але гроші на оплату можливо прийняти. Про це він повідомив о 17 год. 21 хв. ОСОБА_8 , остання відповіла, що потрібно чекати. О 17 год. 31 хв. ОСОБА_8 покликала осіб, яких представляє ОСОБА_16 , для оформлення біометричних паспортів громадянина України для виїзду за кордон. О 17 год. 49 хв. ОСОБА_16 без осіб, інтереси яких представляє, повертається до кабінету ОСОБА_8 . Остання повідомила ОСОБА_16 , що свою роботу вона виконала. ОСОБА_16 кладе 300 доларів США на робочий стіл ОСОБА_8 . Далі особи домовляються про порядок та термін отримання необхідних біометричних закордонних паспортів. ОСОБА_8 дякує ОСОБА_16 за отримані грошові кошти та повідомляє, що зателефонує коли паспорти будуть виготовлені (т. 3 а.п. 51-52, 57-58);
- протокол за результатами виконання постанови від 09.08.2019 № 57-1438т про проведення контролю за вчиненням злочину від 28.08.2019, відповідно до якого 27.08.2019 о 16 год. 42 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30) за попередньою домовленістю відбулася зустріч між головним спеціалістом відділу ОСОБА_8 та ОСОБА_16 . Разом з ОСОБА_16 до відділу ДМС прибули особи, яких він представляє. ОСОБА_16 зайшов до кабінету, де робоче місце ОСОБА_8 та повідомив, що прибув. ОСОБА_8 сказала йому здійснити оплату обов'язкових платежів, необхідних для отримання закордонного біометричного паспорту. О 16 год. 51 хв. ОСОБА_16 повідомляє, що провів обов'язкові платежі. ОСОБА_8 сказала, що зараз розпочне процедуру заповнення карток анкет та фотографування осіб. В подальшому відбулася підготовка документів та фотокарток для чотирьох осіб. О 17 год. 21 хв. ОСОБА_8 вийшла з кабінету та повідомила ОСОБА_16 , щоб вийшов з нею на вулицю. ОСОБА_8 та ОСОБА_16 відійшли від адмінбудівлі ДМС та зупинилися у подвір'ї сусідніх будинків. ОСОБА_16 передає ОСОБА_8 грошові кошти у розмірі 300 доларів США в якості неправомірної вигоди. ОСОБА_8 кладе грошові кошти у паперовий листок та повідомляє ОСОБА_16 , що необхідно дотримуватись певних вимог конспірації, бо у відділі задають вже багато питань стосовно нього. Особи прощаються, ОСОБА_8 затримується співробітниками СБУ у своєму кабінеті (т. 3 а.п. 53-54, 57-58);
- протокол про результати аудіо-, відео- контролю особи від 28.08.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено аудіо-, відео- контроль стосовно громадянки України ОСОБА_8 15.08.2019 в період часу з 16 год. 27 хв. по 17 год. 50 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30), куди прибув ОСОБА_16 . Відповідно до змісту інформації, отриманої в ході проведення заходу, відбулася розмова між ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , в якій останній повідомляє, що з ним прибуло три особи, зокрема і дитина, на яких необхідно оформити біометричний закордонний паспорт. ОСОБА_8 повідомляє, що залишився один талон, пропонує йти за нею, вона перегляне документи, якщо з ними все в порядку, то нехай беруть талончик. Домовляються про зустріч в п'ятницю з метою отримання вказаними особами паспортів та про те, що ОСОБА_8 набере ОСОБА_16 . Після чого ОСОБА_16 запитує ОСОБА_8 «Все потом. Да.» ОСОБА_8 відповідає: «Як хочете, мені всьоравно, я роботу свою зробила (нерозбірливо), щоб у нас потім ніяких питань не виникало». Далі ОСОБА_16 зазначає: «Ти закрой дверь на всякий случай, я тебя прошу, сейчас будет цирк. Веруня, триста баксов за троих (передача грошових коштів в розмірі 300 доларів США, ОСОБА_8 кладе кошти до верхнього ящика робочого столу). Після чого ОСОБА_8 повідомила, що набере ОСОБА_16 (т. 3 а.п. 55-58);
- протокол про результати аудіо-, відео- контролю особи від 28.08.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено аудіо-, відео- контроль стосовно громадянки України ОСОБА_8 23.08.2019 в період часу з 12 год. 02 хв. по 12 год. 06 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30), куди прибув ОСОБА_16 . Відповідно до змісту інформації, отриманої в ході проведення заходу, відбулася розмова між ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , в якій ОСОБА_8 просить ОСОБА_16 вийти, щоб поговорити поза межами приміщення ДМС та повідомляє, що «ви мелькаєте в районі», на що ОСОБА_16 сказав, що він в цьому районі другий раз і більше не збирається та 27.08.2029 приведе їй ще чотирьох клієнтів - двох дорослих осіб та двох їх дітей для оформлення біометричних закордонних паспортів. Також ОСОБА_16 зазначив, що батьки попросили знижку на дітей. ОСОБА_8 відповіла «Та ради Бога, це з ваших». Далі ОСОБА_16 зазначає: «Не-не-не, Вер есть договоренности». ОСОБА_8 відповідає: «Ви ж самі мені запропонували, я ж нічого не проти». Далі вони домовляються про те, що ОСОБА_16 приїде 27.08.2019 вранці для того, щоб взяти талони, а ввечері в цей же день приїде до ОСОБА_8 з особами, яким необхідно оформити біометричні закордонні паспорти. Далі знову йде розмова за фінанси, ОСОБА_16 зазначає, що все залишається без змін: «Та же сумма - сотка, остается без всяких проблем, без ничего». ОСОБА_8 відповідає «Хочте за дітей раді Бога, мені не суттєво… Ви ж самі називаєте … Я ж нічого не заставляла … Я ж тоже не крахобор» (т. 3 а.п. 59-63);
- протокол про результати аудіо-, відео- контролю особи від 28.08.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено аудіо-, відео- контроль стосовно громадянки України ОСОБА_8 27.08.2019 в період часу з 10 год. 02 хв. по 10 год. 03 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30), куди прибув ОСОБА_16 . Відповідно до змісту інформації, отриманої в ході проведення заходу, відбулася розмова між ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , в якій останній каже ОСОБА_8 , щоб вона оформляла документи і запитує чи необхідно одразу здійснити оплату чи ввечері, ОСОБА_8 відповідає, що потім (т. 3 а.п. 64-67);
- протокол про результати аудіо-, відео- контролю особи від 28.08.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено аудіо-, відео- контроль стосовно громадянки України ОСОБА_8 27.08.2019 в період часу з 16 год. 42 хв. по 17 год. 22 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30), куди прибув ОСОБА_16 . Відповідно до змісту інформації, отриманої в ході проведення заходу, відбулася розмова між ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , в якій останній каже ОСОБА_8 , що необхідно оформити документи на трьох осіб, всі вони прибули. ОСОБА_8 передивляється перелік документів і каже, щоб вони йшли зробили оплату і повернулися до неї. ОСОБА_16 здійснив оплату необхідних платежів та передав документи ОСОБА_8 . О 17 год. 25 хв. вони вдвох вийшли з кабінету та з адмінбудівлі ДМС, де ОСОБА_16 передав ОСОБА_8 грошові кошти, після чого ОСОБА_8 затримується співробітниками СБУ (т. 3 а.п. 68-70);
- протокол про результати зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем від 18.09.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем мобільного телефону, яким користується ОСОБА_8 . Розмова відбувається 15.08.2019 о 20 год. 30 хв. з невідомою особою жіночої статі, в якій ОСОБА_8 повідомляє, що в цей день до неї «поприходили свої ж спиногризи, дуже просилися», дали їй «три бумажки» - «людина оставила спасіба» (т. 3 а.п. 71-73, 78);
- протокол про результати зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем від 28.08.2019, відповідно до якого на підставі ухвали слідчого судді Київського апеляційного суду ОСОБА_28 від 08.08.2019 за № 01-45/824/17944/2019 проведено зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем мобільного телефону, яким користується ОСОБА_8 (т. 3 а.п. 74-78):
- 14.08.2019 о 16 год. 40 хв. до ОСОБА_8 телефонує « ОСОБА_24 » з мобільного номеру телефону НОМЕР_3 та домовляється з ОСОБА_8 , що 15.08.2019 приведе до неї 2-3 осіб для оформлення закордонних біометричних паспортів;
- 21.08.2019 о 18 год. 18 хв. на мобільний номер телефону НОМЕР_3 телефонує ОСОБА_8 та повідомляє, що «прийшли документи на цих трьох» та домовляються про день зустрічі на 27.08.2019;
- 22.08.2019 о 17 год. 03 хв. з мобільного номеру телефону НОМЕР_3 телефонує особа чоловічої статі та домовляється з ОСОБА_8 про зустріч 23.08.2019 на 12 год. 00 хв. для отримання ОСОБА_29 паспорта. Крім того, ця особа зазначає, «мне надо ищо с тобой так немножко пошептаться»;
- 27.08.2019 о 10 год. 19 хв. з мобільного номеру телефону НОМЕР_3 телефонує особа чоловічої статі та домовляється з ОСОБА_8 , що для оформлення паспортів до неї приїде три особи.
Розглянувши справу в межах пред'явленого обвинувачення відповідно до обвинувального акта, проаналізувавши всі наявні в матеріалах кримінального провадження докази, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Згідно із ст. 25 КПК України прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Крім того, саме на них відповідно до ч. 2 ст. 9 КПК України покладається обов'язок всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до вимог ст. 92 КПК України обов'язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, покладається на слідчого, прокурора.
Проаналізувавши в сукупності зібрані у справі докази та безпосередньо оцінивши їх, суд приходить до висновку, що вони не підтверджують вини ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368 та ч. 3 ст. 368 КК України, виходячи з наступного.
За диспозицією статті 368 КК України кримінальна відповідальність настає тоді, коли одержання неправомірної вигоди службовою особою відбувається в обмін на вчинення чи не вчинення нею в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади або службового становища. Тобто, при встановленні обставин вчинення даного кримінального правопорушення слід з'ясувати, яка саме дія була вчинена чи невчинена службовою особою в інтересах того, хто надав неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи і в чому конкретно це виразилось.
Відповідно до правової позиції, сформульованої у постанові Верховного Суду України у постанові від 21.01.2016 у справі № 5-124кс15, якщо винна особа з метою одержання хабара погрожує вчиненням або не вчиненням дій, які можуть завдати шкоди правам чи законним інтересам того, хто дає хабар, або створює такі умови, за яких особа не повинна була, але вимушена дати хабар із метою запобігання шкідливим наслідкам для своїх прав та законних інтересів, дії одержувача хабара слід розглядати як такі, що поєднані з вимаганням останнього. На відміну від цього, вимагання хабара виключається, якщо хабародавець зацікавлений у незаконній, неправомірній поведінці службової особи, прагне обійти закон, установлену процедуру вирішення того чи іншого питання, досягти задоволення своїх незаконних інтересів, одержати незаконні пільги, переваги тощо.
Так, у провину ОСОБА_8 ставиться одержання службовою особою від ОСОБА_16 неправомірної вигоди за оформлення службовою особою та видачу ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_20 , ОСОБА_22 та ОСОБА_21 паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм протягом 7 днів з використанням наданої їй влади чи службового становища шляхом умисного створення штучних умов для перешкоджання в отримані вищевказаних документів для виїзду за кордон, а саме - ОСОБА_8 повідомила ОСОБА_16 , що наразі існують великі черги на отримання паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, а також про завантаженість ДП «Поліграфічний комбінат «Україна», що унеможливлює оформити та виготовити вказані документи у встановлений законодавством строк (7 робочих днів), що існує внутрішня електронна черга, яка розписана приблизно на місяць вперед, а також повідомила, що за грошову винагороду в сумі 400 доларів США вона може допомогти вирішити питання щодо оформлення таких паспортів, тобто по 100 доларів США за кожен такий паспорт.
Суб'єктивна сторона злочину, передбаченого ст.368 КК України, характеризується прямим умислом та корисливим мотивом.
Об'єктивна сторона злочинів, які ставляться у провину ОСОБА_8 , полягає в отриманні нею, як службовою особою, з використанням наданої їй влади чи службового становища винагороди за прискорення видачі документів паспортів громадян України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм протягом 7 днів.
Згідно наказу начальника Центрального Міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області № 224-К від 26.12.2018 ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (т. 2 а.п. 91).
Відповідно до Посадової інструкції головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, затвердженої начальником Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області від 07.11.2018, з якою під розписку ознайомлена обвинувачена ОСОБА_8 , до функціональних обов'язків головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області, окрім іншого входить:
3.2. За дорученням керівництва розглядає кореспонденцію, звернення фізичних осіб щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, що надходять до районного відділу;
3.5. В межах повноважень, встановлених законодавством, здійснює функції з прийняття документів щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, його видачі, оформлення заяви-анкети та отримання біометричних даних, параметрів особи, забезпечує перевірку поданих документів, виявлення фактів їх недійсності, відповідності вимогам, установленим законодавством, дотримання строків та порядку прийому документів, достовірність та правильність внесених до заяви-анкети відомостей і сканованих документів, збереження отриманих від заявника документів та паспорта, здійснює прийом та опрацювання документів, щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки, які надходять з центру надання адміністративних послуг Подільської районної у місті Києві державної адміністрації;
3.6. Прийняті документи перевіряє за усіма обліками, забезпечує проведення перевірки обставин, що перешкоджають видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у форма картки, здійснює зміну стану персональних даних;
3.7. За дорученням керівництва готує документи, необхідні для забезпечення прийняття рішень, про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки;
3.10. Несе персональну відповідальність за ведення картотеки виданих паспортів громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у формі картки;
3.13. Відповідає за отримання та збереження заяв-анкет, щодо оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон та паспортів громадян України у форма картки, що надходять з центру надання адміністративних послуг Подільської районної у місті Києві державної адміністрації;
3.14. Контролює дотримання передачі даних до ГОЦ та терміну виготовлення документів;
3.16. Контролює якість та правомірність надання платних послуг фізичним особам;
3.18. Здійснює інші правозастосовні повноваження на основі й на виконання законодавства України;
3.21. Несе персональну відповідальність за виконання покладених на неї обов'язків (т. 2 а.п. 97-108).
Відповідно до показань свідків ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та показань самої обвинуваченої ОСОБА_8 , а також відповідно до письмових доказів, досліджених у судовому засіданні, у період часу з 15.08.2019 по 27.08.2019 ОСОБА_8 здійснювала процедуру оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон, а саме - ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_20 , ОСОБА_22 та ОСОБА_21 . Вказані громадяни України у супроводі ОСОБА_16 самостійно прибули до адміністративній будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області, за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 30 для здійснення процедурних питань з оформлення біометричних закордонних паспортів, самостійно отримали талони щодо запису в електронну чергу та самостійно здійснили онлайн-оплату послуг по талонах; після чого ОСОБА_8 викликала їх до себе в кабінет по черзі та провела процедуру їх фотографування та дактилоскопії.
Відповідно до листа Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області № 8010.13.2.-26038/80.3-20 від 01.07.2020 рішення щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 прийнято головним спеціалістом сектору оформлення документів № 1 Подільського РВ ОСОБА_8 , затверджено заступником начальника Подільського РВ ОСОБА_30 , рішення щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_22 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 прийнято завідувачем сектору оформлення документів № 2 Подільського РВ ОСОБА_31 , затверджено начальником Подільського РВ ОСОБА_32 . Матеріали підстав видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон на ім'я вищевказаних громадян зберігаються у Подільському РВ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області(т. 6 а.п. 125-127).
Питання документування паспортом громадянина України для виїзду за кордон регулюються Законом України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152.
Відповідно до п. 8 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152, паспорт для виїзду за кордон видається - не пізніше ніж через сім робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.
Відповідно до листа Державної міграційної служби України № 6-5443/1-20 від 17.07.2020 оформлення і видача паспортів громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_8 , виданого 19.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; серії НОМЕР_9 , виданого 30.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; серії НОМЕР_10 , виданого 19.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; серії НОМЕР_11 , виданого 30.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; серії НОМЕР_12 , виданого 30.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; серії НОМЕР_13 , виданого 19.08.2019 органом видачі 8031 на ім'я ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , здійснено відповідно до вимог діючого законодавства України. За даними системи електронного документообігу «Мегаполіс» у період з 01.07.2019 по 31.08.2019 скарги чи звернення від громадян або юридичних осіб щодо порушення черговості у електронній або «живій черзі» у Подільському РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області до ДМС України не надходили. За наявною у ДМС інформацією у період з 01.07.2019 по 31.08.2019 перебоїв у роботі Єдиного державного демографічного реєстру та Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державної міграційної служби України не було (т. 6 а.п. 120-121).
Згідно листа ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» від 01.07.2020 № 02/1868 у період з 01.07.2019 по 31.08.2019 на Поліграфкомбінаті «Україна» не було перебоїв у роботі, а тому замовлення Державної міграційної служби України щодо виготовлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон у цей період виконувалися вчасно. Поліграфкомбінат «Україна» не відвідувала ОСОБА_8 у період з 01.07.2019 по 31.08.2019. Набори персональних даних осіб, на ім'я яких оформляється паспорт громадянина України для виїзду за кордон, надходять до Державного центру персоналізації документів, який діє у складі Поліграфкомбінату «Україна», електронним захищеним каналом зв'язку від Головного обчислювального центру Державної міграційної служби України. В назві кожного архіву з наборами персональних даних міститься службова позначка «R» (нетерміновий) та «Т» (терміновий) (т. 6 а.п. 142).
Відповідно до листа Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області ДМС України № 81.8031.18-1295/81.8031.1-19 від 09.10.2019 до Подільського РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області 15.08.2019 з заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулись наступні громадяни: ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також ОСОБА_18 як законний представник особи, яка не досягла 16-річного віку, звернувся з заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . До заяв-анкет ОСОБА_18 (№ 15637865) та ОСОБА_19 ( НОМЕР_14 ) долучені оригінали квитанцій про сплату адміністративного збору для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в терміновому порядку на суму 1034 гривні кожна. Талони щодо запису в електронну чергу відсутні. До заяви-анкети ОСОБА_17 (№15637694) долучено оригінал квитанції про сплату адміністративного збору для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в терміновому порядку на суму 1034 гривні та талон на прізвище « ОСОБА_33 » в електронну чергу № 40 на 15.08.2019. Також до Подільського РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області 27.08.2019 з заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулись наступні громадяни: ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Також ОСОБА_18 як законний представник особи, яка не досягла 16-річного віку, звернувся з заявою про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . До заяв-анкет ОСОБА_20 (№ НОМЕР_16) та ОСОБА_22 ( НОМЕР_15 ) долучені оригінали квитанцій про сплату адміністративного збору для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в терміновому порядку на суму 1034 гривні кожна та талони щодо запису в електронну чергу на 27.08.2019 на прізвище « ОСОБА_20 » № 19 та « ОСОБА_22 » № 17, відповідно. До заяви-анкети ОСОБА_21 (НОМЕР_17) долучені оригінал квитанції про сплату адміністративного збору для виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон в терміновому порядку на суму 1034 гривні та талон на прізвище « ОСОБА_21 » в електронну чергу № 18 на 27.08.2019 (т. 3 а.п. 196-197, 104-109, 185).
Як вбачається з вищезазначеного листа, а також листа Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області ДМС України № 8101.13.2-42608/81.3-19 від 11.10.2019, в матеріалах документів про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон на ім'я ОСОБА_18 та ОСОБА_19 талони щодо запису в електронну чергу відсутні (т. 3 а.п. 104-109).
У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_8 повідомила, що клієнтам потрібно було зареєструватися в електронній черзі, однак в терміналі залишився лише один талон, тобто на одну особу. Вона порекомендувала їм зачекати, хтось із записаних осіб може не з'явитися у зазначений час і вони матимуть змогу взяти талон.
Дані обставини також підтверджуються протоколом за результатами виконання постанови від 09.08.2019 № 57-1438т про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.08.2019, відповідно до якого 15.08.2019 о 16 год. 26 хв. в приміщенні адміністративної будівлі Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (м. Київ, вул. Межигірська 30) за попередньою домовленістю відбулася зустріч між головним спеціалістом відділу ОСОБА_8 та ОСОБА_16 , з яким прибули: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 та ОСОБА_19 (т. 3 а. п. 51-52, 57-58).
Як вбачається з листа Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області ДМС України № 8031-1113/8031.1-20 від 15.07.2020, згідно обліків Єдиної інформаційно-аналітичної системи управління міграційними процесами Державної міграційної служби України 15.08.2019 на оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон до Подільського РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області не з'явились на прийом наступні особи, успішно зареєстровані до статичної та поточної черг на оформлення: ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 (т. 6 а.п. 135).
Водночас, положення Закону України «Про єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.2014 № 152, не містять норм щодо прийому документів з обов'язковим пред'явленням талонів при поданні документів для оформлення паспорту для виїзду за кордон.
Отже, ОСОБА_8 , будучи головним спеціалістом сектору оформлення документів № 1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області ДМС України, була наділена повноваженнями щодо прийняття рішень про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а саме - вчинення первинної ідентифікації особи, її дактилоскопіювання та складання анкети. Вказане рішення потребувало затвердження керівництвом Подільського РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області ДМС України. Повноваження щодо прийняття рішення про направлення документів до ДП «Поліграфкомбінат «Україна» для їх виготовлення та їх подальшої видачі заявникам до службових обов'язків ОСОБА_8 не входили.
Тобто, ОСОБА_8 , згідно посадової інструкції, не була наділена повноваженнями щодо будь-якого впливу на прискорення видачі документів, зокрема паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Більше того, жодного доказу, який би свідчив, що ОСОБА_8 якимось чином впливала на процес прискорення виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон стороною обвинувачення до суду не надано.
Більше того, як вбачається з листа заступника начальника ГВ БКОЗ ІНФОРМАЦІЯ_9 від 05.08.2019 № 51/7/2-5821 ОСОБА_41 , до можливої протиправної схеми прискорення видачі біометричних закордонних паспортів причетні: ОСОБА_8 , ОСОБА_42 та ОСОБА_43 . Згідно з оперативними та перевіреними даними, ОСОБА_42 та ОСОБА_44 готують супровідні документи, які скеровуються до ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» з метою прискорення друку та видачу документів (т. 2 а.п. 14).
Показання свідка ОСОБА_16 , який є заявником у даному кримінальному провадженні, про те, що ОСОБА_8 висунула йому умову щодо додаткової оплати її послуг за прискорення процесу оформлення паспортів громадян України для виїзду за кордон, яка пов'язана з важкими часами та затримками у виготовленні паспортів, а саме - 100 доларів США з однієї особи не підтверджено жодним доказом.
Таких доказів не містять і матеріали за результатами виконання постанови від 09.08.2019 № 57-1438т про проведення контролю за вчиненням злочину від 16.08.2019, матеріали про результати аудіо-, відео- контролю особи від 15.08.2019, 23.08.2019 та 27.08.2019, а також про результати зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем від 18.09.2019.
Так, відповідно до протоколу про результати аудіо-, відео- контролю особи від 28.08.2019, у ході розмови, яка відбулася між ОСОБА_8 та ОСОБА_16 23.08.2019 в період часу з 12 год. 02 хв. по 12 год. 06 хв., ОСОБА_16 зазначив, що 27.08.2029 приведе ОСОБА_8 ще чотирьох клієнтів - двох дорослих осіб та двох їх дітей для оформлення біометричних закордонних паспортів. Також ОСОБА_16 зазначив, що батьки попросили знижку на дітей. ОСОБА_8 відповіла «Та ради Бога, це з ваших». Далі ОСОБА_16 зазначає: «Не-не-не, Вер есть договоренности». ОСОБА_8 відповідає: «Ви ж самі мені запропонували, я ж нічого не проти». Далі вони домовляються про те, що ОСОБА_16 приїде 27.08.2019 вранці для того, щоб взяти талони, а ввечері в цей же день приїде до ОСОБА_8 з особами, яким необхідно оформити біометричні закордонні паспорти. Далі знову йде розмова за фінанси, ОСОБА_16 зазначає, що все залишається без змін: «Та же сумма - сотка, остается без всяких проблем, без ничего». ОСОБА_8 відповідає «Хочте за дітей раді Бога, мені не суттєво… Ви ж самі називаєте … Я ж нічого не заставляла … Я ж тоже не крахобор» (т. 3 а.п. 59-63).
Тобто, ні з цієї розмови, ні з інших розмов, які фіксувалися за допомогою проведених негласних слідчих (розшукових) дій, не вбачається, щоб ОСОБА_8 висувала ОСОБА_16 якусь умову (прохання, побажання) щодо додаткової оплати її послуг за прискорення процедури оформлення та видачі паспортів громадян України для виїзду за кордон, а також, щоб вона повідомляла, що існують затримки у виготовленні паспортів.
Також суду не надано доказів, що існували перебої з виготовленням у встановлені строки паспорта громадянина України для виїзду за кордон. З протоколів, які складені за результатами негласних слідчих (розшукових) дій також не вбачається, щоб ОСОБА_8 повідомляла про такі обставини ОСОБА_16 . Натомість, вказані доводи сторони обвинувачення спростовуються листом ДП «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» від 01.07.2020 № 02/1868.
Проаналізувавши докази, а саме - показання обвинуваченої та свідків, матеріали кримінального провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення не надано жодних належних і допустимих доказів на підтвердження наявності у ОСОБА_8 умислу і корисливого мотиву на вчинення інкримінованих їй злочинів, а також вона не була наділена повноваженнями щодо будь-якого впливу на прискорення видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та жодним чином не впливала на процес прискорення виготовлення паспортів.
Будь-якої незаконної, неправомірної поведінки ОСОБА_8 як службової особи, яка б вчиняла дії на користь третіх осіб з тим, щоб обійти закон, установлену процедуру з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з метою задоволення їх незаконних інтересів, одержання незаконних переваг у ході судового розгляду не встановлено.
Доводи сторони захисту про відсутність у матеріалах кримінального провадження документів про походження коштів, які використовувались при проведенні НСРД, є безпідставними з огляду на наступне.
Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що у матеріалах кримінального провадження має міститися інформація про походження грошових коштів, які використовувалися під час контролю за вчиненням злочину. Ці кошти можуть бути як отримані зі спеціальних фондів органів правопорядку, так і надані особисто заявниками.
У матеріалах провадження наявна постанова прокурора від 09.08.2019 про проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту відносно ОСОБА_8 та інших невстановлених осіб. У постанові вказано, що проведення цієї негласної слідчої (розшукової) дії доручити співробітникам ГВ БКОЗ ІНФОРМАЦІЯ_9 (т. 3 а. п. 19-21).
Зі змісту протоколу огляду грошових коштів від 15.08.2019 та протоколу огляду та вручення грошових коштів від 27.08.2019 убачається, що вони були отримані у ІНФОРМАЦІЯ_9. Вказані кошти були ідентифіковані та вручені свідку ОСОБА_16 (т. 2 а. п. 22-27). Вказані обставини також підтверджуються листом Головного управління ІНФОРМАЦІЯ_9 від 03.12.2019 № 51/17/К-1665/24 (т. 6 а.п. 105).
Той факт, що в матеріалах цієї справи відсутній «корінець платіжного доручення» від відповідної фінансової установи про видачу працівникам правоохоронних органів грошових коштів як видатків спеціального призначення та авансові звіти про використання коштів, не дає переконливих підстав до сумнівів щодо походження грошових коштів, використаних під час проведення контролю за вчиненням злочину.
Враховуючи викладене, суд вважає, що належне походження цих коштів підтверджується поза розумним сумнівом. В цьому аспекті суд слідує позиції, висловленій у постановах ККС ВС від 29.11.2021 (справа № 654/3229/18), від 16.02.2022 (справа № 613/1306/13-к), 11.01.2023 (справа № 607/11416/18).
Щодо доводів сторони захисту стосовно штучного внесення органом досудового розслідування відомостей до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, яке на момент вчинення відносилось до тяжких злочинів і передбачало можливість проведення НСРД за правилами ч. 2 ст. 246 КПК України.
Відповідно до постанови Верховного Суду від 16.11.2023 у справі №629/4665/15-к, якщо на момент проведення НСРД існували достатні підстави для обґрунтованого припущення щодо вчинення особою діяння, яке кваліфікується відповідно до закону про кримінальну відповідальність як тяжкий або особливо тяжкий злочин, а в ході проведення подальшого досудового розслідування кваліфікацію було змінено на таку, що передбачає відповідальність за нетяжкий злочин або проступок, то фактичні дані, отримані в результаті проведення НСРД, можуть бути доказами в цьому кримінальному провадженні.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 21.08.2024 (справа № 520/7684/17, провадження № 51-2594 км 24).
За матеріалами провадження 28.08.2019 ОСОБА_8 повідомлено про підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди з а вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища за правовою кваліфікацією ч. 3 ст. 368 КК України (т. 2 а. п. 110-115).
Надалі 22.10.2019 в цьому ж провадженні ОСОБА_8 було повідомлено про нову підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища повторно за правовою кваліфікацією ч. 1 ст. 368 та ч. 3 ст. 368 КК України (т. 3 а. п. 85-91).
Саме в рамках здійснення досудового розслідування указаного вище кримінального правопорушення з кваліфікацією за ч. 3 ст. 368 КК України (тяжкий злочин) і були проведені відповідні НСРД.
Щодо аргументів сторони захисту про провокацію вчинення злочину, то слід зазначити наступне.
ЄСПЛ неодноразово формулював у своїх рішеннях визначення провокації, розкривав її зміст та форми (справи «Раманаускас проти Литви», № 55146/14, 20 лютого 2018 року, «Баннікова проти Росії», № 18757/06, 04 листопада 2010 року, «Матановіч проти Хорватії», № 2742/12, 04 квітня 2017 року). Із правових позицій цього суду вбачається, що провокація вчинення злочину наявна, якщо:
- були активні дії правоохоронних органів;
- з їх боку мало місце спонукання особи до вчинення злочину (наприклад, прояв ініціативи у контактах з особою, повторні пропозиції, незважаючи на початкову відмову особи, наполегливі нагадування);
- злочин не був би скоєний без втручання правоохоронних органів.
Вплив правоохоронного органу на хід подій з використанням НСРД у вигляді контролю за вчиненням злочину, коли цей орган лише приєднується до протиправної діяльності, а не ініціює її, повинен розцінюватися не як провокація, а як таємна робота, що не містить ознак зловживань з огляду на обов'язок правоохоронних органів протидіяти злочинам.
Посилання сторони захисту на попередню судимість ОСОБА_16 та його можливу учать в інших кримінальних провадженнях, не вказують на наявність провокації злочину у цьому кримінальному провадженні.
Суд у даному випадку керується правовою позицією, сформульованою у постанові Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №725/1375/19, відповідно до якої наявність у заявника судимостей, а також його співпраця з органами розслідування в інших кримінальних провадженнях, самі по собі не свідчать про наявність провокації. НСРД, у тому числі, контроль за вчиненням злочину, можуть проводитися і штатними працівниками правоохоронного органу, тому багаторазова участь у таких операціях не може свідчити про наявність провокації.
Положеннями ст.17 КПК України та ст.62 Конституції України передбачено, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Обвинувачення не може грунтуватися на припущеннях. усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пункт 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень суди відійшли від упередженої думки, що підсудний вчинив злочинне діяння, так як обов'язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь підсудного (Рішення ЄСПЛ у справі «Барбера, Мессегуе і Джабардо проти Іспанії»).
Відповідно до ч. 3 ст. 373 КПК України обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення.
Отже, суд, виходячи із загальних засад кримінального судочинства, а саме: верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, створивши необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, дослідивши та оцінивши докази, надані стороною обвинувачення та стороною захисту в їх сукупності, вважає, що винуватість ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України, не підтверджується доказами, дослідженими під час судового розгляду, а сукупність наданих стороною обвинувачення доказів поза розумним сумнівом не доводить її винуватість і не може бути визнана достатньою для ухвалення щодо неї обвинувального вироку. У зв'язку з чим, ОСОБА_8 необхідно визнати невинуватою у пред'явленому обвинуваченні за ч. 1 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України та виправдати на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України, оскільки не доведено, що в діянні ОСОБА_8 є склад даних кримінальних правопорушень.
Питання про речові докази необхідно вирішити у відповідності до ст. 100 КПК України. Процесуальні витрати у даному кримінальному провадженні відсутні.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 7, 9, 17, 84, 85, 86, 91, 92, 94, 95, 98, 337, 368-371, 373-376, ч. 15 ст. 615 КПК України, ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», суд, -
ОСОБА_8 визнати невинуватою у пред'явленому обвинуваченні за ч. 1 ст. 368, ч. 3 ст. 368 КК України та виправдати, оскільки не доведено, що в діянні ОСОБА_8 є склад даних кримінальних правопорушень.
Речові докази:
- мобільний телефон марки «SAMSUNG», в корпусі рожевого кольору, S/N: НОМЕР_1 , IMEI: НОМЕР_2 , в чохлі рожевого кольору з карткою оператора мобільного зв'язку ПрАТ «Київстар» з номером телефону НОМЕР_3 ; службове посвідчення головного спеціаліста сектору оформлення документів №1 Подільського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області на ім'я ОСОБА_8 , виданого 03.05.2019, дійсного до 02.05.2024; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_4 на ім'я ОСОБА_8 на автомобіль марки «Сhevrolet», модель «Аveo», чорного кольору; посвідчення водія на ім'я ОСОБА_8 , № НОМЕР_5 , виданого 14.11.2018, які згідно постанови прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_45 від 28.08.2019 про визнання та приєднання речових доказів, передано на зберігання до камери схову речових доказів Подільського УП ГУ НП у м. Києві - передати за належністю володільцю ОСОБА_8
- грошові кошти у сумі 300 доларів США, а саме: 3 (три) купюри номіналом по 100 доларів США з наступними серіями та номерами: KB90344791J, HE76877829C, KL52704323C, які згідно постанови прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_45 від 28.08.2019 про визнання та приєднання речових доказів, передано на зберігання до камери схову речових доказів Подільського УП ГУ НП у м. Києві - передати за належністю законному володільцеві;
- лист паперу з рукописним текстом, зробленим олівцем, наступного змісту: « ОСОБА_20 , ОСОБА_22 , ОСОБА_21 », який згідно постанови прокурора Київської місцевої прокуратури № 7 ОСОБА_45 від 28.08.2019 про визнання та приєднання речових доказів, передано на зберігання до камери схову речових доказів Подільського УП ГУ НП у м. Києві - знищити.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляції через Святошинський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Вирок, якщо інше не передбачено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Обвинуваченому та прокурору копія вироку вручається негайно після його проголошення. Учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні, копія судового рішення надсилається не пізніше наступного дня після ухвалення.
Суддя: ОСОБА_1