Справа № 755/2467/25
12.02.2025 Дніпровський районний суд м. Києва (далі - Суд) у складі слідчого судді ОСОБА_1 перевіривши виконання вимог ст. 237 Кримінального процесуального кодексу (КПК) України за клопотанням дізнавача Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення огляду у межахкримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15 січня 2025 року за № 12025105040000043, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 Кримінального кодексу (далі КК) України, установив:
12 лютого 2025 року до слідчого судді цього місцевого суду, у порядку ст. 237 КПК України, надійшло вказане клопотання дізнавача про надання дозволу на огляд у межахкримінального провадження внесеного до ЄРДР 15 січня 2025 року за № 12025105040000043.
Надалі, дізнавач ОСОБА_3 подала заяву про залишення клопотання без розгляду, з огляду на що слідчий суддя дослідивши матеріали судового провадження, приходить до наступного.
Однією з форм вираження принципу демократичної організації держави у кримінальному судочинстві є диспозитивність, як загальна засада кримінального провадження, котра, відповідно до положень ст. 26 КПК, полягає в тому, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.
Позаяк, діюче кримінальне процесуальне законодавство України,зокрема ст. 36, 40 КПК України, передбачають, що прокурор, слідчий здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється.Зазначена правова норма гарантує незалежність посадової особи органу державного обвинувачення у виборі у визначених законом межах способу здійснення своїх повноважень, в тому числі у прийнятті тих чи інших рішень, що є запорукою їх неупередженості й ефективності.Процесуальна самостійність прокурора, слідчого і їх свобода нарівні з протилежною стороною у відстоюванні тієї чи іншої правової позиції є чинниками справедливого балансу прав та законних інтересів усіх учасників процесу, а також інших осіб, держави й суспільства.
При цьому, ч. 1 ст. 40-1 КПК дізнавач при здійсненні дізнання наділяється повноваженнями слідчого.
Завданням слідчого судді, відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, є здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Способи такого контролю обмежені визначеною кримінальним процесуальним законом процедурою, яка передбачає, в тому числі, чіткий розподіл повноважень і недопустимість заміщення слідчим суддею, як і судом, функцій органів державного обвинувачення та досудового розслідування (див. постанову ВП ВС від 04 квітня 2019 року у провадженні № 11-945сап18).
Тобто, системний аналіз положень КПК України свідчить, що подання того чи іншого клопотання у конкретному кримінальному провадженні є правом особи, а не обов'язком через, що реалізується нею на власний розсуд.
Таким чином, право подачі заяви про залишення такого клопотання без розгляду також являється таким правом, оскільки полягає у вільній реалізації свого права у спосіб передбачений КПК України, чим власне і гарантується незалежність посадової особи органу державного обвинувачення у виборі у визначених законом межах способу здійснення своїх повноважень, в тому числі у прийнятті тих чи інших рішень, що є запорукою їх неупередженості й ефективності.
З положень ч. 6 ст. 9 КПК слідує, що у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені п. 19 ч. 1 ст. 7 КПК.
За таких обставин, слідчий суддя вважає за необхідне, беручи до уваги положення ст. 7, 9 КПК України, клопотаннязалишити без розгляду.
З цих підстав та керуючись ст. 237, 369-372, 376 КПК України, Суд постановив:
клопотання дізнавача Дніпровського УП ГУ НП в м. Києві ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення огляду у межахкримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15 січня 2025 року за № 12025105040000043, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 356 КК України, залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1