Справа № 355/1901/24
Провадження № 1-кс/355/66/25
19 лютого 2025 року слідчий суддя Баришівського районного суду Київської області ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Броварського РУП ГУНП в Київській області ст.лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Баришівського відділу Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів які містять охоронювану таємницю та їх вилучення за матеріалами кримінального провадження № 42024112130000123 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
Слідчим відділенням Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження за № 42024112130000123 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.09.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що моніторингом даних електронної системи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » встановлено, що у 2023 році замовником - КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено закупівлю ДК 021:2015:45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація частини кладовища за адресою: АДРЕСА_1 , за ІНФОРМАЦІЯ_3 , за наслідками якої укладено договір про закупівлю робіт № 247 від 09.11.2023 із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » із ціною по договору на суму 4 773 999,60 грн.
Предметом договору підрядник повинен був виконати роботи, а саме: «Капітальний ремонт частини території кладовища за адресою АДРЕСА_1 . Коригування. (ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 45453000-7 Капітальний ремонт і реконструкція).
Разом з тим, ІНФОРМАЦІЯ_5 проведено моніторинг процедури закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатом якого складено висновок від 29.05.2024.
За результатами висновку ІНФОРМАЦІЯ_6 встановлено, що відповідно до пункту 18 частини першої статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII (далі - Закон - № 922-VIII) установлено, що переможець процедури закупівлі учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.
Виходячи з вищевикладеного, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », як учасник торгів не надали скан-копію паспорту та/або сертифікату щодо матеріалів необхідних для виконання робіт, а саме на «геотекстиль» (геосітка), чим не виконано вимоги підпункту 4.3. пункту 4 Додатку 3 «Технічне завдання» до 1 За нормою пункту 3 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 (далі - Особливостей № 1178) замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, роби і послуг відповідно до Закону, проводять закупили з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом № 922-VIII.
Відповідно до підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівель тендерної документації.
Однак, на порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 замовник не відхилив тендерну пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, а уклав з ним договір на суму 4773999,60 гривень.
Моніторингом встановлено, що у пункті 4.1 розділу 4 Проєкту договору (додаток № 3 до ТД) та договору від 19.11.2023 247, укладеного за результатами проведення процедури закупівлі зазначено: «Підрядник гарантує якість та можливість експлуатації об'єкта відповідно до умов проектної документації га тендерної пропозиції на протязі гарантійного строку, що становить 5 років».
Відповідно до статті 875 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі ЦКУ) за договором будівельного підряду, підрядник зобов'язується збудувати здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.
Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта.
Водночас, відповідно до норм частини першої статті 884 ЦКУ підрядник гарантує досягнення об'єктом будівництва визначених у проектно-кошторисній документації показників і можливість експлуатації об'єкта відповідно до договору протягом гарантійного строку, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Гарантійний строк становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором або законом.
Також, згідно з пунктом 103 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (які відповідно до Цивільного кодексу України визначають порядок укладення та виконання договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкцій, реставрації та капітального ремонту об'єкта будівництва; далі - Постанова КМУ № 668), гарантійний строк експлуатації об'єкта будівництва становить десять років від дня його прийняття замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором підряду або законом.
Таким чином, моніторингом встановлено, що в укладеному договорі від 19.11.2023 № 247 (пункт 4.1) встановлено, що підрядник гарантує якість та можливість експлуатації об'єкта відповідно до умов проектної документації та тендерної пропозиції на протязі гарантійного строку, що становить 5 (п'ять) років, що є меншим за мінімально встановлений чинним законодавством, чим порушено норми статті 884 ЦКУ та пункту 103 Постанови КМУ № 668.
Також, відповідно до підпункту 10 пункту 1 статті 10 Закону № 922-VIII Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: договір про закупівлю та всі додатки до нього протягом трьох робочих днів з дня його укладення.
Моніторингом встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі було укладено договір від 19.11.202.3 247 в якому згідно підпункту 18.1 пункту 18 зазначено, що додатками до цього договору є: «Додаток № 1 Договірна ціна з локальним кошторисом «Додаток № 2 Календарний графік виконання робіт.
Поряд з тим, Замовником не оприлюднено разом із договором від 19.11.2023 № 247 Додаток № 1 у повній мірі, зокрема, локальний кошторис до договору, укладеного за результатами процедури закупівлі з Переможцем торгів, чим порушено підпункт 10 пункт 1 статті 10 Закону № 922-VIII.
Також, шляхом моніторингу електронного інтернет ресурсу Spending встановлено, що замовником згідно актів виконаних робіт здійснено проплати, а саме: 21.12.2023 на суму 1 441 808,40 грн., 27.12.2023 на суму 1 873 833,6 грн., 28.05.2024 на суму 153 612 грн., 28.05.2024 на суму 822 640 грн., що підтверджуються платіжними документами.
Разом з цим, у зв'язку з виявленими порушеннями ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме того, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », як учасник торгів не надав скан-копію паспорту та/або сертифікату щодо матеріалів необхідних для виконання робіт, а саме на «геотекстиль» (геосітка) може свідчити про неможливість виконати роботи в повному обсязі.
Також, факт того, що підрядник гарантує якість та можливість експлуатації об'єкта відповідно до умов проектної документації та тендерної пропозиції на протязі гарантійного строку, що становить 5 (п'ять) років, що є меншим за мінімально встановлений чинним законодавством може свідчити про здійснення неякісних робіт підрядником або з неякісних матеріалів.
Той факт, що Замовником не оприлюднено разом із договором від 19.11.2023 № 247 Додаток № 1 локального кошторису до договору, укладеного за результатами процедури закупівлі з Переможцем торгівможе свідчити про те, про зацікавленість того, щоб підрядником роботи виконались не в повній мірі та не належним чином з метою привласнення бюджетних коштів.
З огляду на те, що незважаючи на порушення вимог чинного законодавства при проведенні закупівлі замовником - КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » повністю проігноровано, та в подальшому укладено договір № 247, що також в свою чергу може свідчити про можливий спільний злочинний умисел спрямований на привласнення бюджетних коштів з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Таким чином, є підстави вважати, що в діях посадових осіб КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, тобто привласнення або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені в умовах воєнного стану.
10.12.2024, слідчим призначено будівельно-технічну експертизу проведення якої доручено експертам ІНФОРМАЦІЯ_7 .
14.01.2025, до слідчого відділення відділу поліції № 1 Броварського РУП ГУНП в Київській області, надійшло клопотання судового експерта в якому експерт просить з метою подальшого проведення вказаної експертизи, надати додаткові матеріали (копії або оригінали), а саме:
- підтверджуючу документацію щодо використання будівельних машин та механізмів за переліком відомостей ресурсів до актів форми КБ-2в (балансової довідки, свідоцтва про реєстрацію машини, договорів оренди машин та механізмів з актами виконаних робіт до них тощо), якщо їх було використано при проведенні робіт відповідно до Договору №247 від 19.11.2023 (за наявності);
- товарних чеків, видаткових накладних, актів закупівлі, ТТН, квитанцій, фіскальних чеків, тощо за переліком відомостей ресурсів до актів форми КБ-2в, до Договору №247 від 19.11.2023;
- інформаційних блоків даних (ІБД) на електронному носії (бажано флеш-пам'ять) з розширенням ___.bds, ___.bdd, ___.bsdu, ___.bcdu для імплементації ІБД до кошторисного програмного комплексу (ІБД сформувати окремо для кошторису в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів за формою КБ-2в).
Виходячи з вищезазначеного є достатні підстави вважати, що за місцем знаходження КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою: АДРЕСА_2 , можуть зберігатись документи які необхідно дати судовому експерту ІНФОРМАЦІЯ_7 , з метою подальшого проведення будівельно-технічної експертизи, для встановлення всіх обставин вчинення правопорушення.
Також за місцем знаходження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яке розташовано за адресою: АДРЕСА_3 , можуть зберігатись документи які необхідно дати судовому експерту ІНФОРМАЦІЯ_7 , з метою подальшого проведення будівельно-технічної експертизи, для встановлення всіх обставин вчинення правопорушення.
В судове засідання, ініціатор поданого клопотання на його розгляд не з'явився, подавши заяву про розгляд клопотання у його відсутність.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Розглянувши подане клопотання та дослідивши додані до нього докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити виїмку).
Згідно із ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать відомості, які мають персональні дані осіб.
Згідно із ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи та самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що отримання тимчасового доступу до вищевказаних документів має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а також те, що вилучені відомості можуть бути використані як докази, суд вважає, що клопотання підлягає до задоволення.
Керуючись вимогами ст.ст. 159, 162-165 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл групі слідчих які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні, а саме: слідчому СВ Броварського РУП ГУНП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ Броварського РУП ГУНП в Київській області капітану поліції ОСОБА_5 , начальнику СВ ВП №1 Броварського РУП ГУНП в Київській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , та прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні, а саме: прокурорам Баришівського відділу Броварської окружної прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , начальнику Баришівського відділу Броварської окружної прокуратури ОСОБА_10 , тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та можливість їх вилучення у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 і вилучити копії або оригінали наступних документів:
- підтверджуючу документацію щодо використання будівельних машин та механізмів за переліком відомостей ресурсів до актів форми КБ-2в (балансової довідки, свідоцтва про реєстрацію машини, договорів оренди машин та механізмів з актами виконаних робіт до них тощо), якщо їх було використано при проведенні робіт відповідно до Договору №247 від 19.11.2023 (за наявності);
- товарних чеків, видаткових накладних, актів закупівлі, ТТН, квитанцій, фіскальних чеків, тощо за переліком відомостей ресурсів до актів форми КБ-2в, до Договору №247 від 19.11.2023;
- інформаційних блоків даних (ІБД) на електронному носії (бажано флеш-пам'ять) з розширенням ___.bds, ___.bdd, ___.bsdu, ___.bcdu для імплементації ІБД до кошторисного програмного комплексу (ІБД сформувати окремо для кошторису в складі локального кошторису, окремо для договірної ціни, окремо для актів за формою КБ-2в).
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Баришівського районного суду ОСОБА_1