Рішення від 20.02.2025 по справі 195/259/25

Справа № 195/259/25

Провадження № 2-о/195/43/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.02.2025 року с-ще Томаківка

Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Колодіної Л.В.,

при секретарі судового засідання - Левкович І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Томаківка Дніпропетровської області в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті, а саме: встановити факт смерті громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Тимошівка, Михайлівського району Запорізької області, Україна і була йому рідною тіткою. Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Тимошівка Михайлівського району Запорізької області померла його рідна тітка - громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Факт смерті його тітки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 підтверджується свідоцтвом про смерть від 01.06.2023 року.

Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне йому для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та у подальшому оформленню спадкових справ. Так як відповідно до заповіту від 05.03.2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №09, посвідченого секретарем виконавчого комітету Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , заповіла йому земельну ділянку, площею 7,1367 га, відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №847843 від 05.11.2009 року та грошові заощадження з зарахованими відсотками та компенсаційними виплатами на особових рахунках.

Під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів не ґрунтується на положенні законодавства (лист Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.04.2021 року №985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану).

Він звернувся до суду для встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України громадянки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , так як встановлення факту смерті даної особи впливає на його спадкові права, оскільки він є спадкоємцем вищевказаної особи за заповітом від 05.03.2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №09, посвідченим секретарем виконавчого комітету Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області.

Ухвалою суду від 17 лютого 2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Заявник в судове засідання не з'явився, однак надав письмову заяву у якій просить суд розглянути справу за його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, поважну причину не явки суду не повідомив, про розгляд справи був повідомлений належним чином, шляхом надсилання повідомлення на електронну пошту.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи за наявними у справі доказами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази по справі, надавши їм оцінку в сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд вправі встановити факт смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом вони породжують юридичні наслідки.

Судом встановлено наступні обставини.

Так, заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с-щі Томаківка Томаківського району Дніпропетровської області Україна, що підтверджується паспортом громадянина України, серія НОМЕР_1 виданого Томаківським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 07 липня 2000 року.

До матеріалів справи додано копію паспорта громадянина України серія НОМЕР_2 виданого на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Преображенка Томаківського району Дніпропетровської області, Михайлівським РВ УМВС України в Запорізькій області у березні 1998 року. Зареєстроване місце проживання, згідно даного документа громадянки ОСОБА_2 є за адресою: Запорізька область, Михайлівський район, с. Тимошівка.

Крім того, до матеріалів справи додано копію заповіту від 05 березня 2018 року, зареєстрованого в реєстрі за №09, посвідченого секретарем виконавчого комітету Бурчацької сільської ради Михайлівського району Запорізької області, згідно якого громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована та проживає в с. Тимошівка Михайлівського району Запорізької області, зробила розпорядження на випадок своєї смерті на належне їй майно на користь громадянина ОСОБА_1 , який народився в с. Преображенка Томаківського району Дніпропетровської області.

Крім того, до матеріалів справи додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла в с.Тимошівка, Михайлівського району, Запорізької області, ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть № 170239910003105178009, виданого Сімферопольський районний відділ ЗАГС №3 Департаменту ЗАГС Міністерства юстиції Республіки Крим 01 червня 2023 року, яке суд не приймає за доказ, оскільки воно видане окупаційною владою.

На теперішній час заявник позбавлений можливості отримати свідоцтво про смерть, адже державна реєстрація смерті, відповідно до діючого законодавства, проводиться на підставі лікарського свідоцтва про смерть (або дубліката), за формою, затвердженою наказом МОЗ України, на якому має бути кутовий штамп та кругла печатка лікарської установи, а документи, видані медичними закладами, які розташовані на тимчасово неконтрольованій території, вказують на відсутність підпорядкування медичного закладу у відповідності до відомчої підпорядкованості, що ставить під сумнів легітимність оформлення лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров'я, органами, установами, організаціями, місцем розташування яких є населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Згідно з п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті його рідної тітки та подальшого оформлення права на спадщину.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні запроваджено воєнний стан, який в послдуючому продовжено і триває до цього часу.

Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року, (із змінами відповідно Наказу 164 від 31 травня 2023 року) “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», розділу ІІ. Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, Михайлівська селищна територіальна громада Василівського району Запорізької області відноситься до територій, які тимчасово окуповані Російською Федерацію з 28 лютого 2022 року - є тимчасово окупованою територією України.

Згідно зі статті 122 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи й установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією України й законами України, а також на те, що відповідно до ст. 26 цього Закону скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

Судом встановлено про неможливість отримання на території Михайлівської селищної територіальної громади Василівського району Запорізької області необхідних документів для реєстрації факту смерті особи, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Необхідно зазначити, що у зв'язку децентралізацією в Україні відповідно до Закону України від 16.04.2020 № 562-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» на території колишнього Михайлівського району Запорізької області утворено Михайлівську селищну територіальну громаду, яка увійшла до складу Василівського району Запорізької області.

Таким чином, факт смерті громадянки ОСОБА_2 необхідно встановлювати в с. Тимошівка Михайлівської селищної територіальної громади Василівського району Запорізької області.

Здійснити державну реєстрацію смерті та отримати відповідне свідоцтво заявник в даному випадку може лише на підставі відповідного судового рішення про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою, як передбачено ст.17 Закону України Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Крім того, документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Таку правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 22 жовтня 2018 року у справі № 235/2357/17, з посиланням на судову практику Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини.

До вказаних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У 1971 році Міжнародний суд Організації Об'єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів». Колегія суддів звернула увагу на позицію Європейського суду з прав людини, який розвиває цей принцип у своїй практиці, наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia). «Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

На підставі викладеного, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту смерті, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що дасть можливість отримати заявнику свідоцтво про смерть його матері, видане державним органом України.

Відповідно до ст. 317, 430 ЦПК України суд вважає за можливе допустити рішення до негайного виконання.

Керуючись ст. ст. 11, 15, 31, 61, 234, 235, 256-258, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, ст.ст. 3, 4, 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану», суд

ПОСТАНОВИВ:

заяву громадянина ОСОБА_1 , заінтересована особа: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Тимошівка Михайлівської селищної територіальної громади Василівського району Запорізької області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

В порядку п.4. ч.5 ст.265 ЦПК України зазначаються наступні дані сторін та інших учасників справи:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Томаківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), код ЄДРПОУ 21910427, зареєстрований за місцем знаходження по вул. Лесі Українки, буд. 10, с-ще Томаківка Нікопольського району Дніпропетровської області.

Суддя: Л. В. Колодіна