Ухвала від 21.02.2025 по справі 206/755/25

Справа № 206/755/25

Провадження № 1-кс/206/227/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.2025 слідчий суддя Самарського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпро в режимі відеоконференції клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Сватівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню під № 12024130000001638, відомості про яке внесені до ЄРДР від 29.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Самарського районного суду м. Дніпропетровська надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Сватівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню під № 12024130000001638, відомості про яке внесені до ЄРДР від 29.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Клопотання обґрунтовано тим, що відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р (із змінами, внесеними згідно з Розпорядженням КМ № 117-р від 02.02.2022) «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» встановлено, що місто Луганськ Луганської області перебуває у вказаному переліку без зазначення дати.

Проте, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» встановлено, що вся територія Луганського району перебуває під повною окупацією з 07.04.2014 (UA44060000000048093).

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за № 389-VIII органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України «Про правовий режим воєнного стану».

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 за № 389-VIII військові адміністрації населених пунктів утворюють в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

24.02.2022 російською федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено та затверджено відповідними Законами. Таким чином, в період із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року по теперішній час, на всій території України діє правовий режим воєнного стану.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказом №143 від 23 травня 2024 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України) викладено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Згідно зазначеного переліку вся територія Луганського району (у т.ч. м. Луганськ) перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) російською федерацією з 07.04.2014.

Розпорядженням «Совета Министров Луганской Народной Республики от 23 апреля 2015 года № 02-05/88/15» (мовою оригіналу) на базі Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля розташованого за адресою: Луганська область, м. Луганськ, квартал Молодіжний, 20а розпочав свою діяльність так званий «Восточноукраинский национальный университет имени Владимира Даля (мовою оригіналу).

Розпорядженням «Совета Министров Луганской Народной Республики от 22 августа 2016 года № 904-р» (мовою оригіналу) «Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования Луганской Народной Республики «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» переименовано в Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования Луганской Народной Республики «Луганский национальный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

Розпорядженням «Совета Министров Луганской Народной Республики от 21 июля 2016 года № 825-р/20» (мовою оригіналу) «Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования Луганской Народной Республики «Луганский национальный университет имени Владимира Даля» переименован в Государственное образовательное учреждение высшего образования Луганской Народной Республики «ЛУГАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ ВЛАДИМИРА ДАЛЯ»» (мовою оригіналу).

Згідно з розпорядженням «Правительства российской федерации» (мовою оригіналу) від 29 березня 2023 року № 750-р «Государственное образовательное учреждение высшего образования Луганской Народной Республики «ЛУГАНСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ ВЛАДИМИРА ДАЛЯ»» (мовою оригіналу) передано у підпорядкування «Министерства науки и высшего образования российской федерации» (мовою оригіналу).

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно у квітні 2023 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, перебуваючи на території м. Луганськ Луганської області, маючи умисел на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти та реалізуючи його, вступив в злочинну змову з представниками окупаційної влади російської федерації та так званої «луганської народної республіки», та отримавши від них пропозицію на зайняття посади «ректора т.зв. «Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования “Луганского государственного университета имени Владимира Даля» розташованого за адресою: Луганська область, м. Луганськ, квартал Молодіжний, 20а, в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно погодився на вказану пропозицію.

Згідно з положеннями ст.2 Закону України «Про освіту» законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України, Законах України, інших актах законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку. Засадами державної політики у сфері освіти та принципами освітньої діяльності є: верховенство права; нерозривний зв'язок із світовою та національною історією, культурою, національними традиціями; гуманізм; демократизм; єдність навчання, виховання та розвитку; виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій; формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення; формування поваги до прав і свобод людини, нетерпимості до приниження її честі та гідності, фізичного або психологічного насильства, а також до дискримінації за будь-якими ознаками; формування громадянської культури та культури демократії (ст. 6 Закону).

Відповідно до вимог частини 1 статті 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Частиною 2 статті 7 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови.

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.

Статтею 9 Закону України «Про вищу освіту» визначено, що стандарт вищої освіти - це сукупність вимог до змісту та результатів освітньої діяльності вищих навчальних закладів і наукових установ за кожним рівнем вищої освіти в межах кожної спеціальності. Стандарти вищої освіти розробляються для кожного рівня вищої освіти в межах кожної спеціальності відповідно до Національної рамки кваліфікацій і використовуються для визначення та оцінювання якості змісту та результатів освітньої діяльності вищих навчальних закладів (наукових установ)

Державним стандартом вищої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 07 серпня 1998 року № 1247 передбачено, що державні стандарти вищої освіти застосовуються з метою забезпечення якості вищої освіти і потреб народного господарства, науки та культури у фахівцях, а також розроблення, впровадження та удосконалення нормативної і навчально-методичної бази, що регламентує підготовку фахівців з вищою освітою. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.

Також, Державним стандартом вищої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 07 серпня 1998 року № 1247, визначено, що державні стандарти вищої освіти є обов'язковими для виконання усіма суб'єктами в системі вищої освіти. Державні стандарти вищої освіти встановлюють вимоги до змісту, обсягу і рівня освітньої та фахової підготовки. Вони є основою оцінки освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня громадян незалежно від форм одержання вищої освіти. Відповідність освітніх послуг державним стандартам вищої освіти визначає якість освітньої та наукової діяльності вищих навчальних закладів.

Так, продовжуючи реалізацію злочинного умислу, ОСОБА_6 , використовуючи отримані повноваження «ректора «Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования “Луганского государственного университета имени Владимира Даля» (мовою оригіналу) спланував, підготував та організував освітній процес, у навчальному закладі, у відповідності до вимог законодавства про освіту країни-агресора, а саме федерального закону «об образовании в российской федерации от 29.12.2012 № 273-ФЗ», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами вищої України, який повністю суперечить меті вищої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення російської федерації та так званої «луганської народної республіки», її історичної ролі, викривлення свідомості та ставлення учнів до історичних подій, що відбулися, та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України.

Реалізуючи свій злочинний умисел ОСОБА_6 на території м. Луганськ Луганської області за адресою: Луганська область, м. Луганськ, квартал Молодіжний, 20а, на матеріальній базі Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, для здійснення освітньої діяльності за стандартами та законодавством російської федерації і так званої «луганської народної республіки», 07.04.2023 перереєстрував вищевказаний освітній заклад на «федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования “Луганский государственный университет имени Владимира Даля» (мовою оригіналу).

30 березня 2023 року наказом «Министерства науки и высшего образования Российской Федерации от 30 марта 2023 года № 347» (мовою оригіналу) затверджено «Устав Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» (мовою оригіналу), який розроблений у відповідності з Законодавством про освіту в російській федерації.

Частина 2 статті 2 «Федерального закона от 29.12.2012 № 273-ФЗ (ред. от 08.08.2024) «Об образовании в Российской Федерации…»» (мовою оригіналу) (далі закон) встановлює поняття «федерального государственного образовательного стандарта», а саме - «сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та/або до професії, спеціальності і напряму підготовки, затверджених в залежності від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з розробки та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з розробки та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти».

Відповідно до ч.1 ст. 4 вищезазначеного закону, відносини у сфері освіти регулюється конституцією російської федерації, цим законом, а також іншими федеральними законами, нормативно-правовими актами суб'єктів російської федерації, що регулюють відносини у сфері освіти.

Згідно ч.4 ст. 4, норми, що регулюють відносини у сфері освіти і містяться в інших федеральних законах та інших нормативно правових актах рф, законах та інших правових актах суб'єктів рф, правових актах місцевого самоврядування, повинні відповідати цьому федеральному закону. У випадку невідповідності норм, що регулюють відносини у сфері освіти і містяться в інших федеральних законах та інших нормативно правових актах рф, законах та інших правових актах суб'єктів рф, правових актах місцевого самоврядування застосовуються норми цього федерального закону.

Відповідно до ч. 7 ст. 4 закону дія законодавства розповсюджується на усі організації, які здійснюють освітню діяльність на території рф.

Положеннями статті 11 даного закону встановлено, що «федеральные государственные образовательные стандарты» містять в собі вимоги щодо структури, умов реалізації та результатів засвоєння «основних» освітніх програм.

Положеннями статті 11 цього закону встановлено, що «до основних освітніх програм відносяться основні загальноосвітні програми - освітні програми дошкільної освіти, освітні програми початкової загальної освіти, освітні програми основної загальної освіти, освітні програми середньої загальної освіти та вищої освіти. Організації, що здійснюють освітню діяльність по маючим державну акредитацію освітнім програмам початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти та вищої розробляють освітні програми у відповідності до «федеральных государственных образовательных стандартов» і відповідних федеральних основних загальноосвітніх програм».

Згідно ст. 26 закону управління освітньою організацією здійснюється у відповідності з законодавством рф, з урахуванням особливостей, встановлених цим законом.

Єдино осібним виконавчим органом освітньої організації являється керівник освітньої організації (ректор, директор, завідувач, начальник чи інший керівник), який здійснює поточне керівництво діяльністю освітньої організації.

Задля реалізації злочинного умислу щодо впровадження стандартів освіти держави-агресора, в учбовому закладі наказом ОСОБА_6 від 13.09.2023 № 1 затверджена «Программа развития Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля на 2023-2025 годы»» (мовою оригіналу), який розроблений у відповідності з Законодавством про освіту в російській федерації, Статутом та Положеннями «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования Луганского государственного университета имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

12 квітня 2024 року ОСОБА_6 затверджено «Отчет о самообследовании Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля за 2023 год» (мовою оригіналу), який розроблений у відповідності з Законодавством про освіту в російській федерації, Статутом та Положеннями «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования Луганского государственного университета имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

Крім того, ОСОБА_6 від 26 квітня 2024 № 9 затверджено «Ежегодный отчет о результатах реализации в федеральном государственном бюджетном образовательном учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» программы развития за 2023 год.» (мовою оригіналу), який розроблений у відповідності з Законодавством про освіту в російській федерації, Статутом та Положеннями «Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования Луганского государственного университета имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

30 серпня 2024 року ОСОБА_6 затверджено «Коллективный договор федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля между работодателем и трудовым коллективом на период с 01 сентября 2024 года до 31 августа 2027 года» (мовою оригіналу), який розроблений у відповідності з Законодавством про освіту в російській федерації, Статутом та Положеннями «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования Луганского государственного университета имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

23.01.2023 року ОСОБА_6 в особі «ректора федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу) прийняв участь у розробці проектів «…приказов, направленные на скорейшее включение ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей в образовательное пространство россии», де особисто виразив свою схильність до повного впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования Луганского государственного университета имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу).

Так, ОСОБА_6 висловлюється на підтримку дій окупаційної влади та вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вищевказаному закладі, здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним; відповідає за організацію навчального процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами та законодавством рф і так званої «лнр», у відповідності з якими складаються навчальні плани, викладання навчальних дисциплін та оцінювання знань усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України (не викладаються базові (обов'язкові) навчальні дисципліни, та, водночас, викладаються ті, що не передбачені державними стандартами освіти України), за навчальними підручниками, отриманими від представників окупаційної адміністрації держави-агресора; вчиняє дії спрямовані на загальне застосування російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 9, 34 Закону України «Про вищу освіту», а також на території і в приміщеннях Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, де почало функціонувати «федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования “Луганского государственного университета имени Владимира Даля» (мовою оригіналу), розміщено символіку рф.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганськ Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 133, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 14 (7939) від 17.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 21.01.2025, 22.01.2025 та 23.01.2025 для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту як підозрюваного та проведення інших процесуальних дій.

У жодний із призначений час та день ОСОБА_6 у визначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до слідчого або прокурора не повідомив.

Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.

Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням з прокурором, 24.01.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру 24.01.2025 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 19 (7944) від 24.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження).

Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № 19 (7944) від 24.01.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_6 на 27.01.2025, 28.01.2025 та 29.01.2025 для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту як підозрюваного та проведення інших процесуальних дій.

У жодний із призначений час та день ОСОБА_6 у визначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття до слідчого або прокурора не повідомив.

Таким чином, 24.01.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 набув статус підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку із переховуванням від органів досудового розслідування, 29.01.2025 постановою слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Луганській області на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням міста Луганськ Луганської області та проведенням бойових дій, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_6 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, до Самарського районного суду м. Дніпропетровська подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_6

11.02.2025 Самарським районним судом м. Дніпропетровська задоволено клопотання слідчого про обрання ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. (справа № 206/755/25 від 11.02.2025).

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 03.09.2024, який зазначив, що з 1992 року по теперішній час працює в Східноукраїнському національному університеті ім. Даля. З 2014 року займає посаду першого проректора Східноукраїнського національного університету ім. Даля. На теперішній час, у зв?язку з евакуацією СНУ ім. Даля з окупованої території Луганської області, з 24.02.2022 виїхав у місто Київ, де на теперішній час з серпня 2022 року, за адресою: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 17 почав здійснювати діяльність Східноукраїнський національний університет ім. Даля. З відкритих джерел всесвітньої мережі Інтернет, йому стало відомо що після 2014 року колишні його колеги окупаційної владою призначені на певні посади, а саме: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишився на окупованій частині Луганської області де продовжував працювати в так званому Луганському державному університеті ім. Даля у м. Луганськ, який належав та підпорядковувався адміністрації т.зв. луганської народної республіки. Крім того, при перегляді публікацій за наданими посиланнями останній впізнав ОСОБА_6 , який займає посаду ректора «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу) т.зв. лнр;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 03.09.2024, який зазначив, що з 1998 року по теперішній час працює в Східноукраїнському національному університеті ім. Даля. З 2020 року займає посаду проректора з науково-педагогічної роботи, економіки та розвитку Східноукраїнського національного університету ім. Даля. На теперішній час, у зв?язку з евакуацією СНУ ім. Даля з окупованої території Луганської області, з 24.02.2022 виїхав у місто Київ, де на теперішній час з серпня 2022 року, за адресою: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 17 почав здійснювати діяльність Східноукраїнський національний університет ім. Даля. З відкритих джерел всесвітньої мережі Інтернет, йому стало відомо що після 2014 року колишні його колеги окупаційної владою призначені на певні посади, а саме: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 залишився на окупованій частині Луганської області де продовжував працювати в так званому Луганському державному університеті ім. Даля у м. Луганськ, який належав та підпорядковувався адміністрації т.зв луганської народної республіки. Крім того, при перегляді публікацій за наданими посиланнями останній впізнав ОСОБА_6 , який займає посаду ректора «федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени ОСОБА_9 »» (мовою оригіналу) т.зв. лнр.;

- протоколом огляду від 25.11.2024, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 під час якого зафіксовану сайт під назвою «ФГБОУ ВО «ЛГУ им. В. Даля»» (мовою оригіналу). Інформація свідчить про зайняття посади ректора навчального закладу ОСОБА_6 . Крім того, при подальшому перегляді вказаної сторінки виявлено публікацію під назвою: «Сотрудничество с союзом кинематографистов российской федерации» (мовою оригіналу) де на фотозображенні присутній ОСОБА_6 на фоні прапорів т.зв. «лнр» та «рф». В ході детального перегляду вмісту сайту під назвою «ФГБОУ ВО «ЛГУ им. В. Даля»» (мовою оригіналу) встановлено ряд публікацій за участі ОСОБА_6 , які оглянуті в ході проведення слідчої дії.

- протоколом огляду від 25.11.2024, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 та встановлено ряд нормативно-правових актів (у форматі PDF), затверджених ректором ОСОБА_6 у вигляді підпису та відповідного відтиску печатки навчального закладу, а саме:

- Отчет о самообследовании федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» за 2023 год (мовою оригіналу). У вказаному документі встановлено, що «… Университет развивается на основе тесной интеграции с учреждениями высшего образования российской федерации…» (мовою оригіналу);

- Устав федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» от 30 марта 2023 года (мовою оригіналу). У вказаному документі встановлено, що діяльність навчального закладу «… В соответствии с распоряжением Правительства Российской Федерации от 29 марта 2023 г. № 750-р Государственное образовательное учреждение высшего образования Луганской Народной Республики «ЛГУ имени В. Даля» передан в ведение Министерства науки и высшего образования российской федерации…» (мовою оригіналу);

- Программа развития федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» на 2023-2025 годы, утверждённая заместителем Министерства науки и высшего образования Российской Федерации ОСОБА_10 . Афанасьева 20 ноября 2023 года. (мовою оригіналу);

- Ежегодный отчет о результатах реализации в Федеральном государственном бюджетном образовательном учреждении высшего образования «Лугански й государственный университет имени Владимира Даля» программы развития за 2023 год. (мовою оригіналу);

- Режим обучения в 2024/2025 учебном году «ФГБОУ ВО «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» (мовою оригіналу);

- Приказ № 472 от 19 июля 2024 года «О внесении изменений в устав федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу);

- Коллективный договор федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» между работодателем и трудовым коллективом в период с 01 сентября 2024 года до 31 августа 2027 года (мовою оригіналу).

- протоколом огляду від 27.12.2024, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням:https://iroipk.idknet.com/news/informatsionnoepismo/nauchnoprakticheskaya-konferencziya-ko-dnyu-rossijskoj-nauki-rossiya-vchera-segodnya-zavtra/, під час якого зафіксовано публікацію під назвою (мовою оригіналу) «ГОУ ДПО «Институт развития образования и повышения квалификации». Інформація свідчить про участь ОСОБА_6 у «Научно-практической конференции ко Дню российской науки «россия вчера, сегодня, завтра»» (мовою оригіналу), що вказує на факт співпраці останнього з представниками країни-агресора з метою впровадження стандартів освіти;

- протоколом огляду від 27.12.2024, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/000120 2303300 054?I ndex=1, під час якого зафіксовано публікацію під назвою (мовою оригіналу) «Официальное опубликование правовых актов», де виявлено документ PDF-формату під назвою: «Распоряжение Правительства Российской Федерации от 29.03.2023 № 750-р» (мовою оригіналу). Відповідно до вказаного нормативно-правового акту встановлено перелік організацій, які прийнято у федеральну власність РФ, а саме у підпорядкування «Министерство науки и высшего образования РФ» (мовою оригіналу). Серед вказаного переліку встановлено, що «Государственное образовательное учреждение высшего образования Луганской народной республики «Луганский государственный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу) передано у федеральну власність держави-агресора;

- протоколом огляду від 13.01.2025, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: https://egrul.nalog.ru/index.html, на офіційному сайті «федеральная налоговая служба». Інформація свідчить про реєстрацію закладів освіти, які розташовані на території Луганської області, зокрема м. Луганськ, а саме: «федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля»», государственная регистрация 07.04.2023, адрес юридического лица: 291034, ЛУГАНСКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА, Г. ЛУГАНСК, КВ-Л МОЛОДЕЖНЫЙ, Д. 20А, ректор ОСОБА_11 (мовою оригіналу).

- протоколом огляду від 13.01.2025, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 /, на офіційному сайті «Министерство науки и высшего образования Российской Федерации» (мовою оригіналу). В ході проведення огляду встановлено публікацію під назвою: «Новые инициативы Минобрнауки России позволят ускорить интеграцию новых территорий в российское образовательное пространство» (мовою оригіналу). Інформація свідчить про порядок включення навчальних закладів «т.зв. ДНР, ЛНР, Запорожской и Херсонской областей до «Министерства науки и высшего образования российской федерации» (мовою оригіналу)». Крім того, в ході огляду вказаної публікації встановлено, що безпосередню участь у створенні проєктів, щодо реалізації вказаної програми приймав ректор «Луганского государственного университета имени ОСОБА_12 (мовою оригіналу), що свідчить про впровадження стандартів освіти держави-агресора на тимчасово окупованій території Луганської області.

- протоколом огляду від 20.01.2025, здійснено огляд інформації виявленої на відеохостингу YouTube за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 » (мовою оригіналу). В ході проведення огляду відеозапису встановлено, що ОСОБА_6 - ректор «Луганского государственного университета имени В. Даля» (мовою оригіналу) виступає з привітальним словом до студентів навчального закладу та колег з російської федерації з днем Російської науки.

- протоколом огляду від 20.01.2025, здійснено огляд інформації виявленої за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5 під час якого зафіксовано публікацію під назвою: «Круглый стол, посвященный движению в будущее» (мовою оригіналу). Інформація свідчить про участь ОСОБА_6 як «члена комиссии ОП РФ по развитию высшего образования и науки Общественной палаты РФ, ректора Луганского государственного университета имени ОСОБА_9 » (мовою оригіналу) у конференції, пов'язаної із стандартизації вищевказаного навчального закладу до вимог «Министерства образования и науки Российской Федерации» (мовою оригіналу).

- додатковим протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 05.02.2025, який зазначив, що з відкритих джерел Всесвітньої мережі Інтернет йому відомо, що після повномасштабного військового вторгнення рф на території України, а саме після 2022 року ОСОБА_6 почав займати посаду ректора «Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования “Луганский государственный университет имени ОСОБА_9 »» (мовою оригіналу);

- проколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_7 від 05.02.2025, за результатами проведення якого свідок впізнав особу чоловіка, а саме ОСОБА_6 , якого особисто знає, оскільки неодноразово спілкувався з останнім у ході проведення навчального процесу СНУ ім. В. Даля у 2014 році. Крім того, особа, яка впізнана за фотознімками, а саме ОСОБА_6 займає посаду ректора «федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования “Луганский государственный университет имени Владимира Даля»» (мовою оригіналу);

- додатковим протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 05.02.2025, який зазначив, що з відкритих джерел Всесвітньої мережі Інтернет йому відомо, що після повномасштабного військового вторгнення рф на території України а саме після 2022 року ОСОБА_6 почав займати посаду ректора «Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» (мовою оригіналу);

- проколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 від 05.02.2025, за результатами проведення якого свідок впізнав особу чоловіка, а саме ОСОБА_6 , якого особисто знає, оскільки неодноразово спілкувався з останнім у ході проведення навчального процесу СНУ ім В. Даля у 2014 році. Крім того, особа, яка впізнана за фотознімками, а саме ОСОБА_6 займає посаду ректора «Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования «Луганский государственный университет имени Владимира Даля» (мовою оригіналу);

- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 06.02.2025 та вилученого CD-R диску марки «Verbatim» 700 mb, 52 х на якому міститься копія облікової картки особи на ім'я ОСОБА_6 .

Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні громадянином України дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно зі Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції Інтерпол, організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру, у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Таким чином, офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_6 в міжнародний розшук не надається можливим через суперечність правилам Інтерполу.

У відповідності з п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України вищевказані докази підтверджують, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України.

Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_6 від слідства та суду свідчить те, що він на виклики до слідчого для проведення слідчих дій, вручення підозри не з'явився, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Враховуючи те, що підозрюваний ОСОБА_6 належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що на опублікованих відеозаписах та фотозображеннях, зафіксованих протоколами оглядів від 25.11.2024, 27.12.2024, 13.01.2025, 20.01.2025, ОСОБА_6 перебуває на території міста Луганськ Луганської області, з урахуванням наведеного необхідно вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена території відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1) частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2) частина території України в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Як зазначалось раніше, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Відповідно до вищевказаного переліку вся територія Луганського району з 07.04.2014 (UA44060000000048093), перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування, так званої «лнр».

Таким чином, факт тимчасової окупації території міста Луганськ Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1(ч.1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України:

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини 6 разів);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 12024130000001638 від 29.08.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, слід зазначити, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.

На територію Луганської області розповсюджується юрисдикція Головного управління Національної поліції в Луганській області, яке функціонує на території Луганської області та було розташоване за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, 1.

У зв'язку з різким ускладненням оперативної обстановки на території Луганської області в період 2022 року, пов'язаної з широкомасштабною збройною агресією російської федерації, виникненням загрози військового оточення працівників поліції області, з метою захисту життя і здоров'я працівників поліції та членів їх сімей підрозділи ГУНП в Луганській області евакуйовані в безпечний район - до м. Дніпра.

Відповідно до листа начальника ГУНП в Луганській області № 833/111/18/01-2023 від 17.04.2023, у зв'язку із проведенням активних бойових дій на території області Головне управління тимчасово передислоковано до м. Дніпра, а в свою чергу органи досудового розслідування ГУНП в Луганській області з 18.04.2023 дислокуються та виконують свої функції, відповідно вимог діючого законодавства України, за адресою: вул. Гайова (Рощинська), буд. 78, м. Дніпро. Тому вказане клопотання подається до Самарського районного суду м. Дніпропетровська, тобто в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Враховуючи викладене, просить клопотання задовольнити та постановити ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024130000001638 від 29.08.2024 стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити. Разом з тим зазначив, що ОСОБА_6 був повідомлений належним чином в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковано повідомлення про підозру останнього, а також виклики його для проведення допиту та інших процесуальних дій. У зв'язку з чим процесуальні вимоги чинного законодавства були виконані належним чином та особа вважається належним чином повідомлена. Окрім того, зазначив, що якщо захиснику необхідно зв'язатися з його підзахисним він може скористатися засобами Інтернет ресурсів та може знайти сайт відповідного університету, де займає посаду останній на якому наявні засоби зв'язку, оскільки органу досудового розслідування заборонено мати будь-які контакти з окупаційною владою та іншими особами які підтримують вказану владу.

Захисник-адвокат ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання, оскільки вважав, що ОСОБА_6 не повідомлений належним чином про вказане кримінальне провадження відкрите відносно останнього, а матеріали справи не містять належного підтвердження цього, а відтак вважав, що порушується право останнього на захист. Також вказав, що в нього відсутня можливість зв'язатися з підозрюваним та він самостійно повідомляти його щодо наявності в нього підозри не повинен.

Дослідивши клопотання та подані до нього матеріали, вислухавши доводи та пояснення прокурора та захисника, слідчий суддя вважає, що клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до положень ч.ч. 1, 2, 3 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду. Якщо у кримінальному провадженні повідомлено про підозру декільком особам, слідчий, прокурор вправі звернутися до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування лише стосовно тих підозрюваних, щодо яких наявні передбачені частиною другою цієї статті підстави, а стосовно інших підозрюваних подальше досудове розслідування у цьому самому кримінальному провадженні здійснюватиметься згідно із загальними правилами, передбаченими цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 297-2 КПК України, з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором. У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; 4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук; 5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності; 6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Дослідивши подане слідчим клопотання та долучені до нього матеріали досудового розслідування, слідчий суддя вважає, що таке клопотання повністю відповідає вимогам ч.1 ст. 297-2 КПК України.

Зазначені у клопотанні обставини, повністю підтверджуються копіями доказів долучених до нього, а саме: витягом з ЄРДР від 29.08.2024; рапотом від 29.08.2024; протоколами допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ; протоколами огляду від 25.11.2024, 27.12.2024, 13.01.2025, 20.01.2025; додатковим протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 05.02.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_7 від 05.02.2025; додатковим протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 05.02.2025; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_8 від 05.02.2025; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 06.02.2025 та вилученим CD-R диску марки «Verbatim» 700 mb, 52 х на якому міститься копія облікової картки особи на ім'я ОСОБА_6 , протоколом огляду від 27.12.2024, протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 06.02.2025 та вилученого CD-R диску марки «Verbatim» 700 mb, 52 х на якому міститься копія облікової картки особи на ім'я ОСОБА_6 .

Відповідно ст. 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника. Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов'язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника. Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу. Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

В силу ст. 297-4 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування. Копія ухвали надсилається прокурору, слідчому та захиснику.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України. Підозру обґрунтовано зібраними доказами.

Крім того, зібрані докази підтверджують, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування внаслідок чого підозрюваний був оголошений у розшук.

Органом досудового розслідування проведені слідчі дії, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин кримінального правопорушення, тому враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню під № 12024130000001638, відомості про яке внесені до ЄРДР від 29.08.2024.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 9, 22, 93, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, ч.2 ст. 376 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Луганській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 , погоджене прокурором Сватівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування по кримінальному провадженню під № 12024130000001638, відомості про яке внесені до ЄРДР від 29.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України - задовольнити повністю.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12024130000001638, відомості про яке внесені до ЄРДР від 29.08.2024 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Ровеньки Луганської області, громадянина України, одруженого, зареєстрованого та мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 31.07.1997 Ровеньківським МВ УМВС України в Луганській області, раніше судимого Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області за ч. 1 ст. 111-2 КК України, який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 111-1 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1