Ухвала від 20.02.2025 по справі 201/2169/25

Справа № 201/2169/25

Провадження 1-кс/201/846/2025

УХВАЛА

Іменем України

20 лютого 2025 року

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора Старобільської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024132580000055 від 19.03.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 42024132580000055 від 19.03.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за фактом вчинення колабораційної діяльності ОСОБА_5 , а саме в участі в організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діючи умисно, протиправно, приблизно наприкінці 2023 року погодилась взяти участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Луганської області, а саме організувати роботу «дільничної виборчої комісії № 421 муніципального утворення Старобільський муніципальний округ Луганської народної республіки», розташованої за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, кв. Європейський (кв. Ватутіна), буд. 68, яка діяла у складі окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до так званого «закону Луганської народної республіки» № 424-ІІІ від 19.01.2023 року «Про систему виборчих комісій, комісій з референдуму Луганської народної республіки» «на території Луганської народної республіки формуються наступні виборчі комісії: виборча комісія Луганської народної республіки; окружні виборчі комісії; територіальні (районні, міські та інші) виборчі комісії; дільничні комісії.». Відповідно до статті 4 зазначеного закону - «комісії забезпечують реалізацію та захист виборчих прав та права на участь в референдумі громадян Російської Федерації, здійснюють підготовку і проведення виборів і референдумів на території Луганської народної республіки». Статтею 19 так званого «закону Луганської народної республіки» передбачено, що «дільничні комісії формуються для забезпечення процесу голосування виборців, учасників референдуму і підрахунку голосів виборців, учасників референдуму на виборчих дільницях, дільницях референдуму в порядку, передбаченому федеральним законодавством. Дільничні комісії формуються територіальними комісіями.

До функцій дільничної комісії зокрема, належить «інформування населення про адресу і номер телефону дільничної комісії, часу її роботи, а також про день, час та місце голосування; уточнення списку виборців, ознайомлення виборців з цим списком, складання списку виборців; забезпечення підготовки приміщення для голосування та іншого обладнання; організовує на виборчій дільниці голосування в день голосування, а також дострокове голосування у випадках, передбачених законодавством; проводить підрахунок голосів, встановлює результати голосування на виборчій дільниці, складає протокол про результати голосування і передає його до комісії вищого рівня».

Так, приблизно в березні 2024 року, більш точний час з об'єктивних причин встановити не виявилось можливим, громадянка України, ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер вчинюваних дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, маючи умисел на участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, а саме на території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області, зі своїх особистих мотивів погодилася на призначення її на посаду «члена дільничної виборчої комісії № 421 муніципального утворення Старобільський муніципальний округ Луганської народної республіки», розташованої за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, кв. Європейський (кв. Ватутіна), буд. 68, для проведення у приміщенні Старобільського районного центра зайнятості так званих «виборів президента Російської Федерації», та зайняла вказану посаду знаходячись на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Луганської області.

Протягом березня 2024 року ОСОБА_5 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, перебуваючи на виборчій дільниці у приміщенні Старобільського районного центра зайнятості, розташованого за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, кв. Європейський (кв. Ватутіна), буд. 68, та у складі мобільної виборчої комісії, виконуючи відведену їй роль «члена дільничної виборчої комісії № 421 муніципального утворення Старобільський муніципальний округ Луганської народної республіки», спільно з іншими особами (стосовно яких проводиться досудове розслідування в інших кримінальних провадженнях), шляхом складання списків виборців, ідентифікації осіб, що прийшли на виборчу дільницю, надання вказівок з організаційних питань іншим членам комісії, видачі бюлетенів для голосування, підрахунку бюлетенів, складання протоколу голосування тощо, взяла участь в організації та забезпеченні проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Луганської області.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в участі в організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

22 серпня 2024 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме в участі в організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Старобільськ Старобільського району Луганської області, що підтверджується:

- протоколом огляду публікації на сторінці Інтернет (Берклійський Протокол) від 20.06.2024 року, в ході якого оглянуто публікацію у месенджері «Телеграм» в групі під назвою (далі мовою оригіналу - російською) «Администрация Старобельского муниципального округа» від 16.03.2024 року та встановлено, що ОСОБА_5 приймає участь в заходах з організації та проведення незаконних виборів на тимчасово окупованій території;

- показаннями свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , які окрім іншого, впізнали на публікації ОСОБА_5 , тим самим підтверджено, що вона перебуває на тимчасово окупованій території Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області;

- інформацією Державної прикордонної служби України від 19.08.2024 року.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням Старобільської міської територіальної громади Старобільського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 15 серпня 2024 року в газеті «Урядовий кур'єр» тиражу № 165 (7825), яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_5 до Старобільської окружної прокуратури Луганської області на 19.08.2024, 20.08.2024 року та 21.08.2024 року для складання та вручення їй письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваної, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.

Однак, на вказані дати та час ОСОБА_5 до Старобільської окружної прокуратури Луганської області не прибула, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття не надала.

У зв'язку з цим 22.08.2024 року у газеті «Урядовий кур'єр» тиражу № 170 (7830) та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано письмове повідомлення про підозру ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме в участі в організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території.

Разом з повідомленням ОСОБА_5 про підозру їй в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр» тиражу № 170 (7830) та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора, опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_5 до Старобільської окружної прокуратури Луганської області на 26.08.2024 року, 27.08.2024 року та 29.08.2024 року для вручення їй письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваної, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.

Однак, на вказані дати та час ОСОБА_5 до Старобільської окружної прокуратури Луганської області знову не прибула, будь-які документи, які підтверджують поважність причин неприбуття не надала.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором 22.08.2024 року з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 22.08.2024 року та в газеті «Урядовий кур'єр» № 170 (7830) від 22.08.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, 22.08.2024 року у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набула статусу підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

02.09.2024 року у зв'язку з тим, що підозрювана ОСОБА_5 переховуються від слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклик прокурора, в порядку ст. 281 КПК України, її оголошено в розшук.

20.09.2024 року ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області розпочато розшук громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

22.10.2024 року ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська підозрюваній ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави. На підставі ч. 6 ст. 193 КПК України розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження.

Відтак ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в участі організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення заявленого слідчим клопотання.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваної, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколами допитів свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ;

- протоколами огляду публікації на сторінці Інтернет за участю свідків ОСОБА_6 від 13.06.2024 року, ОСОБА_7 від 17.06.2024 року, ОСОБА_8 від 18.06.2024 року;

- протоколом огляду публікації на сторінці Інтернет (Берклійський Протокол) від 20.06.2024 року, іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності.

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в участі організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваної, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Враховуючи те, що підозрювана належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваної підтверджуються опублікованими повістками про виклик в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрювана належним чином викликалася для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'являвся у призначений час та не повідомив про причини неприбуття.

Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, є підстави вважати, що підозрювана переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15 квітня 2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно з ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, до яких також віднесено Старобільський район Луганської області.

Згідно зазначеного Переліку Старобільська міська територіальна громада Старобільського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України з 28.02.2022 року.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється в участі організації та проведенні громадянином України незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7,139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42024132580000055, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.03.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1