№ 207/493/25
№ 2-а/207/9/25
17 лютого 2025 року м. Кам'янське .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Скиби С.А. , при секретареві Куцевол Л.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам'янське справу № 207/493/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення ,
У січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу , оскільки постановою серія АВ № 00002733 головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Теслюк Є.В. від 13 листопада 2024 року на нього накладено адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України у вигляді штрафу у сумі 17000 гривень за те , що відповідальна особа 12 листопада 2024 року допустила рух транспортного засобу XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,731% (2,53 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 13,842% (2,63 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах . Зазначеною постановою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень . Про існування постанови від 13 листопада 2024 року він дізнався лише 28 січня 2025 року після накладення арешту на банківські рахунки та отримання постанови у приміщенні Заводського ВДВС м. Кам'янське 28 січня 2025 року . Вважає , що строк на оскарження постанови пропущено з поважних причин , оскільки йому не було відомо про існування постанови серії № 00002733 від 13 листопада 2024 року про накладення штрафу у розмірі 17000 гривень , а стало відомо лише після арешту рахунків 28 січня 2025 року . Також вважає , що постанова серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року є незаконною та підлягає скасуванню , оскільки згідно інформації зазначеної у постанові серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року , перевищення загальної маси транспортного засобу склало 9,731% (2,53 тони) , при дозволеній максимальній масі 26 тон , однак у зазначеній постанові не зазначено до якого виду транспортного засобу було використано максимальне значення маси . Підпунктом б п. 22.5 Правил дорожнього руху України передбачені максимальні значення маси для наступних видів транспортних засобів : вантажні автомобілі , комбіновані транспортні засоби , автопоїзди . Максимальне значення маси 26 тон було визначено лише для одного типу транспортного засобу , а саме до трьохвісного вантажного автомобілю , якщо ведуча вісь обладнана здвоєними колесами та максимальне навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонн . Згідно ч. 10 п. 1.10 ПДР України : «вантажний автомобіль - автомобіль , який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів» . Транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , не є вантажним автомобілем , оскільки він за своєю конструкцією та обладнанням не призначений для перевезення вантажів , це спеціальний автокран . Вважає , що автокран не відноситься до типу вантажних автомобілів , а відноситься до типу транспортних засобів спеціального призначення . Таким чином положення пп. б п. 22.5 не можуть бути застосовані до транспортного засобу XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 . Згідно інформації зазначеної у постанові серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року , перевищення навантаження на здвоєні осі транспортного засобу склало 13,842% (2,63 тони) , однак зовсім не зрозуміло яким чином це перевищення було пораховано тим паче , що транспортний засіб знаходився у русі . Ні в оскаржуваній постанові , ні у сервісі перевірки за кодом доступу не зазначено швидкість транспортного засобу , ширину , висоту , довжину , виміряні з урахуванням похибки габарити параметри транспортного засобу . Не зазначена похибка пристрою , яка була застосована при розрахунку перевищення маси транспортного засобу . Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 , автокран XCMG QY25K-5 - більше 20Т-С , 2008 року випуску , повна маса автокрану 31490 кг. Навантаження на осі шасі крану в транспортному положенні : загальна 31 т. ; на передню ось (6,4) т. ; на задні осі (24,6) т. . Згідно сертифікату відповідності серії ДЗ № 882238 - кран стріловий самохідний гідравлічний на спеціальному шасі модель QY25K-5 відповідає вимогам ГОСТ 22827-85 , НПАОП 0.00-1.01-07 . Транспортний засіб автокран XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , був зареєстрований в книзі реєстрації під № 72433 Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Дніпропетровській області 26 листопада 2012 року . Вказаний транспортний засіб проходить відповідні періодичні технічні огляди , що підтверджується інформацією з технічного паспорту . Тому вважає , що у постанові серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року вбачається відсутність належних і допустимих доказів , інших доказів правопорушення , крім самої постанови , які є достатньо вагомими , чіткими та узгодженими немає . Оскаржувана постанова не містить повного розкриття об'єктивної сторони правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КпАП України , що унеможливлює її віднесення до порушень з перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами , а тому в його діях відсутній склад вказаного адміністративного правопорушення .
Представник позивача Буденкова Н.В. у судове засідання не явилася , письмово просила розглядати справу без її участі та без участі позивача , заявлений позов підтримала повністю .
Представник відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті не явилася . У наданому відзиві на адміністративний позов заявлені вимоги не визнала і зазначила , що згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксованого в автоматичному режимі , стосовно особи , яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 13 листопада 2024 року серії АВ № 00002733 встановлено , що 12 листопада 2024 року о 16.37 години , за адресою М-30 , км 949+608 (М-04 , км 186+337) , Дніпропетровська область , зафіксовано транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу з перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,731% (2.53 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 13,842% (2.63 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах , відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 КпАП України . За вказане правопорушення ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень 00 копійок . Вищевказане правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 20 , WAGA-WIM35 , зав. № 7 , сертифікат відповідності 1627 , 04/4445 чинний до 22 листопада 2024 року . Зі змісту постанови серії АВ № 00002733 вбачається , що в ній наявні відомості про найменування органу та посадової особи , який виніс постанову , дату розгляду справи , відомості про особу , стосовно якої розглядається справа , опис обставин , установлених під час розгляду справи , зазначення нормативного акта , що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення , прийняте у справі рішення , транспортний засіб , який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка , модель , номерний знак) , технічний засіб , яким здійснено фото або відеозапис , розмір штрафу та порядок його сплати , правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження , відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу , адресу веб-сайту в мережі Інтернет , на якому особа може ознайомитися із зображенням транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення , ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності , а також дату та час фіксації здійснення вимірювання . Позивач ОСОБА_1 у свою чергу , помилково зазначає , що постанова повинна містити інформацію про швидкість , ширину , висоту , довжину , вимірювання габаритних параметрів з урахуванням похибки , так як ст. 283 КпАП України та п. 17 Порядку № 1174 не передбачають імперативної вимоги зазначення цих даних у постанові . Дані щодо вимірювань габаритних параметрів з урахуванням похибки зазначається у випадку встановлення перевищення габаритних параметрів транспортного засобу зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху , в той час в даній справі спірним є питання перевищення вагових параметрів . Постановою АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,731% (2,53 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 13,842% (2,63 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах . Окрім того , зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу : кількість вісей - 3 шт. ; спарені колеса - 2 вісь ; 3 вісь ; відстань між вісями 1-2 : 4130 мм , 2-3 : 1340 мм, навантаження на вісь 1 - 5950 кг , 2 - 12900 кг , 3 - 12850 кг , загальна маса - 31700 кг . Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу : загальна маса - 28530 кг , навантаження на здвоєні вісі - 21630 кг (відстань між осями 2 і 3 - 1370 мм) . Крім того, заводські технічні параметри транспортного засобу марки ХСМG QY25K-5 , становлять : загальна маса транспортного засобу - 31000 ; навантаження на вісь - 1-6400 , 2 та 3 - 24600 . Крім цього , у відповідності до паспорту на кран наданого ОСОБА_1 загальна маса транспортного засобу без навантаження складає 31000 кг , навантаження на передню вісь - 6400 кг , задню вісь - 24600 кг . Таким чином , вагові параметри транспортного засобу марки ХСМG QY25K-5 , враховуючі його заводські технічні параметри , самі по собі перевищують вагові обмеження передбачені ст. 22.5 Правил дорожнього руху , оскільки : для вантажного трьохвісного автомобіля передбачене максимальне значення фактичної маси 26 тон , у той час , як автомобіль марки ХСМG QY25K-5 має загальну масу 31тону ; максимальне навантаження на здвоєні осі , якщо відстань між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах передбачене 19 тон , у той час , як автомобіль марки ХСМG QY25K-5 має максимальне навантаження на здвоєні осі 24,6 тон . Також , з урахуванням 10% похибки загальної маси транспортного засобу та 16 % похибки навантаження на здвоєну вісь відповідачем зафіксовано параметри транспортного засобу ХСМG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , менші ніж заводські параметри , оскільки похибка пристрою застосовується виключно в інтересах та на користь суб'єкта адміністративного правопорушення . Оскільки , вагові параметри транспортного засобу марки XCMG QY25K-5, державний номерний знак НОМЕР_1 , перевищують параметри зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , участь такого транспортного засобу у дорожньому русі допускається лише за наявності дозволу на участь у дорожньому русі . Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами , вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл) , виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції , або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів . Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України . Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі , залізничних переїздів , мостового господарства , служб міського електротранспорту , електромереж , електрифікації , електрозв'язку , в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів . Оскільки ОСОБА_1 такого дозволу , як підстави для звільнення від відповідальності , передбаченої ч. 2 ст.132-1 КпАП України , надано не було , а вагові параметри транспортного засобу перевищували зазначення , встановлені п. 22.5 ПДР , то вважають правомірним притягнення позивача до адміністративної відповідальності . Стосовно доводів ОСОБА_1 , що вимоги п. 22.5 ПДР не поширюються на транспортний засіб ХСМG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , зазначають наступне . Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху , рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі , коли їх параметри не перевищують , зокрема , але не виключно фактичної маси для трьохвісного вантажного автомобіля 26 тон , навантаження на здвоєні осі , якщо відстань між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах , за умови , що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тони - 19 тон . Рух транспортних засобів та їх составів у разі , коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи , визначені цим пунктом , здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами , вулицями та залізничними переїздами , затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами , вулицями та залізничними переїздами» . Оскільки транспортний засіб ХСМG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , не підпадає під дане виключення , в такому разі , положення п. 22.5 Правил дорожнього руху стосовно габаритно-вагових обмежень транспортного засобу поширюється на нього . Крім цього , пп. б п. 22.5 Правил дорожнього руху встановлено допустимі параметри фактичної маси вантажного трьохвісного автомобіля 26 тон . Оскільки транспортний засіб ХСМG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , призначений для перевезення вантажів , таким чином він підпадає під визначення вантажного трьохвісного автомобіля . Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1174 . Вважає , що постанова , яка оскаржується ОСОБА_1 за своїм змістом повністю відповідає вимогам нормативно-правових актів та містить необхідну інформацію , згідно якої уповноваженою посадовою особою Укртрансбезпеки було встановлено подію , склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто Гладких О.А. до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України . Дії відповідача під час її формування є законними та такими , що відповідають вимогам статті 19 Конституції України . Просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі .
Суд , вивчивши матеріали справи , вважає що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити з наступних підстав .
Постановою головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Теслюк Євгенією Володимирівною від 13 листопада 2024 року на позивача ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 132-1 КпАП України у вигляді штрафу у сумі 17000 гривень за те , що 12 листопада 2024 року о 16.37 годині , за адресою М-30 , км 949+608 (М-04 , км 186+337) , Дніпропетровська область , зафіксовано транспортний засіб XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 . Відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР України : перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,731% (2,53 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 13,842% (2,63 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах ( а.с. 38 ) .
Згідно ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону , правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху , створювати безпечні умови для дорожнього руху , не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам , установам , організаціям і громадянам , виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух .
Зазначене узгоджується п. 1.3. Правил дорожнього руху , затверджених Кабінетом Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 , за яким учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил .
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів , рух транспортних засобів та їх составів у разі , коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 метрів , за висотою від поверхні дороги - 4 метри (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 метрів) , за довжиною - 22 метри (для маршрутних транспортних засобів - 25 метрів) , фактичну масу понад 38 тон (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 тон ; для контейнеровозів - понад 44 тони , на встановлених для них маршрутах - до 46 тон) , навантаження на одиночну вісь - 11 тон (для автобусів, тролейбусів - 11,5 тон) , здвоєні осі - 16 тон , строєні - 22 тони (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 тон , здвоєні осі - 18 тон , строєні - 24 тони) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 метри .
Згідно ч. 2 ст. 132-1 КпАП України перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами , вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі : п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно ; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 % , але не більше 20 % ; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % , але не більше 30 % ; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 % .
Статтею 14-3 КпАП України встановлено , що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті , передбачені частиною другою статті 122-2 , частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу , зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових , габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису , що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах) , несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи , за якою зареєстровано транспортний засіб , а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу , а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб , фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи , за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа , яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи .
У разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами території України і такий транспортний засіб відповідно до законодавства не підлягає державній реєстрації в Україні , до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті , зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису , у тому числі в автоматичному режимі , притягається особа , яка ввезла такий транспортний засіб на територію України .
Відповідальна особа , зазначена у частині першій цієї статті , або особа , яка ввезла транспортний засіб на територію України , звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки , відеозапису , у тому числі в автоматичному режимі , у випадках , передбачених статтею 279-7 цього Кодексу .
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2019 року № 1174 (далі - Порядок № 1174) .
У силу вимог до п. п. 2 , 16 Порядку № 1174 посадові особи Укртрансбезпеки , уповноважені розглядати справи про правопорушення , зафіксовані в автоматичному режимі , під час їх розгляду використовують інформаційні файли , тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб ; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КпАП України ; наявність/відсутність документа , який підтверджує внесення плати за проїзд , або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом .
У свою чергу , згідно п. 8 Порядку № 1174 вимоги до технічних засобів автоматичних пунктів визначаються Технічним регламентом засобів вимірювальної техніки , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163 .
Згідно п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 163 «Про затвердження Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки» засоби вимірювальної техніки можуть бути надані на ринку та/або введені в експлуатацію в разі , коли вони відповідають вимогам цього Технічного регламенту .
Згідно п. 2 Порядку № 1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи .
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах , які облаштовані відповідно до вимог , визначених у додатку (п.7 Порядку № 1174) .
Згідно п. 12 Порядку № 1174 автоматичний пункт може забезпечувати : вимірювання навантажень , що припадають на кожну вісь транспортного засобу ; вимірювання загальної маси транспортного засобу ; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій ; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу ; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу ; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу , причепу , напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу) ; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу ; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу , на якій відображені його контури та кількість осей) ; первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування ; автентифікацію автоматичного пункту , контроль цілісності , авторства , доступності , а також неспростовності дій щодо інформації , що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи .
Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 , Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади , діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті . До основних завдань Укртрансбезпеки віднесено , зокрема здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному , міському електричному , залізничному транспорті .
Положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів , а також порядок здійснення такого контролю . Як наслідок , відповідач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та може накладати адміністративні стягнення . Вказане узгоджується з правовою позицією , викладеною у постанові Великої Палати від 12 лютого 2020 року у справі № 917/210/19 .
Згідно п. 1 ст. 247 КпАП України обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення . Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів .
Статтею 251 КпАП України передбачено , що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані , на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення , винність даної особи в його вчиненні та інші обставини , що мають значення для правильного вирішення справи . Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення , поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності , потерпілих , свідків , висновком експерта , речовими доказами , показаннями технічних приладів та технічних засобів , що мають функції фото- і кінозйомки , відеозапису .
Постановою серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу . Встановлено перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,731% (2.53 тон) , при дозволеній максимальній фактичній масі 26 тон , навантаження на здвоєні осі транспортного засобу на 13,842% (2,63 тон) , при дозволеному максимальному навантаженні на здвоєні осі 19 тон та відстані між осями від 1,3 метрів до 1,8 метрів при спарених колесах . Зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу : кількість вісей - 3 шт. ; спарені колеса - 2 вісь ; 3 вісь ; відстань між вісями 1-2 : 4130 мм , 2-3 : 1340 мм, навантаження на вісь 1 - 5950 кг , 2 - 12900 кг , 3 - 12850 кг , загальна маса - 31700 кг . Зазначено виміряні з урахуванням похибки вагові параметри транспортного засобу : загальна маса - 28530 кг , навантаження на здвоєні вісі - 21630 кг (відстань між осями 2 і 3 - 1370 мм) .
Згідно постанови серії АВ № 00002733 від 13 листопада 2024 року факт порушення зафіксоване за допомогою технічного засобу WIM 20 , WAGA-WIM35 , зав. № 7 , яким здійснювалась фіксація правопорушення в автоматичному режимі , є справним та придатним до експлуатації , що підтверджується свідоцтвами про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 04/4445 від 22 листопада 2023 року , яке чинне до 22 листопада 2024 року ; № 1627 від 22 листопада 2023 року , яке чинне до 22 листопада 2024 року , які надані відповідачем .
WIM-комплекси відносяться до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , що прямо вказано у п. 52 Додатку 1 до Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки , затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 .
Згідно з інформацією , яка міститься в наданих документах фіксація адміністративного правопорушення проведена вимірювальним обладнанням , яке відповідає вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки .
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» - позитивні результати періодичної , позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки , строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування , чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях .
Вагові параметри транспортного засобу марки XCMG QY25K-5 , державний номерний знак НОМЕР_1 , перевищуть параметри зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху , участь такого транспортного засобу у дорожньому русі допускається лише за наявності дозволу на участь у дорожньому русі .
Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів , вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні , та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України .
Факт перевищення позивачем нормативних параметрів транспортного засобу , визначеного п. 22.5 ПДР України доведено належними , допустимими та достовірними доказами .
Таким чином , суд вважає , що уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки належним чином виявлено та зафіксовано факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення , передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КпАП України та розглянуто справу про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті . Відповідачем прийнято правомірне рішення у межах санкції ч. 2 ст. 132-1 КпАП України , тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог і необхідно залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін , а позовну заяву без задоволення .
Враховуючи вищевикладене суд вважає , що відсутні підстави для задоволення позову .
Керуючись ст. 132-1 ч. 2 КпАП України , ст. 268 , 269 , 271 , 286 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови головного спеціаліста відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Теслюк Євгенії Володимирівни від 13 листопада 2024 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст. 132-1 ч. 2 КпАП України відмовити .
Рішення може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення .
Суддя С.А. Скиба