Постанова від 19.02.2025 по справі 200/4272/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2025 року

м. Київ

справа №200/4272/24

адміністративне провадження № К/990/44934/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Берназюка Я.О., суддів Чиркіна С.М. та Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження у касаційній інстанції адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою ОСОБА_1

на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року (прийняту у складі колегії: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.),

УСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

1. У липні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач, скаржник, ОСОБА_1 ) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління, відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення йому перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку основного розміру його пенсії з 01 січня 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 (далі - постанова КМУ №704), із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168 Вих-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ) та постанови КМУ №704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України;

- зобов'язати Управління провести перерахунок пенсії з 01 січня 2022 року та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 січня 2022 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ №704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168 Вих-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови КМУ №704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

2. Позовні вимоги мотивовано тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року у справі №200/801/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2023 року з 15 березня 2021 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до п. «а» частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ. 07 листопада 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив провести йому з 01 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови КМУ №704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України. Листом Управління від 16 січня 2024 року №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні його заяви було відмовлено. У зв'язку із чим позивач вважає свої права порушеними.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року позов задоволено.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що орган, з якого позивач був звільнений, реорганізовано, а посаду скорочено та замість неї створено посаду керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з підвищенням розміру складових заробітної плати (грошового забезпечення), отже, на момент виплати пенсії відбулася зміна розміру грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія позивача, що є підставою для її перерахунку відповідно до частини шістнадцятої статті 43 Закону №2262-ХІІ.

5. Суд першої інстанції також зауважив, що під час призначення позивачу пенсії відповідачем без жодних зауважень було прийнято додані до подання ІНФОРМАЦІЯ_1 та застосовано для розрахунку розміру пенсії позивача грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил.

6. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року скасовано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року і ухвалено нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову.

7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції вказав, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню абзац 9 пункту 3 та абзац 6 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45). Оскільки позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

8. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права, ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду, в якій просить скасувати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року та залишити в силі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року.

9. На обґрунтування касаційної скарги скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення статей 43, 63 Закону №2262-XII, абзацу 9 пункту 3, абзацу 6 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку із чим дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії за Законом №2262-ХІІ (як військовослужбовцю) у зв'язку зі збільшенням посадового окладу прокурора.

10. Позивач також зазначає, що оскільки він проходив війську службу і був звільнений з неї, саме з посади військового прокурора Донецького гарнізону військової прокуратури об'єднаних сила, а відтак цей державний орган, тобто його правонаступник - Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону, повинен видавати довідки для перерахунку розміру його пенсії відповідно до Порядку №45.

11. Крім того, у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення за прирівняною посадою, скаржник також вбачає наявність підстав для перерахунку пенсії, яка йому призначена за Законом №2262-XII, на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168 ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови КМУ №704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

12. У касаційній скарзі також позивач наводить висновок Верховного Суду, викладений у рішенні від 17 грудня 2019 року у зразковій справі №160/8324/19, у якому зазначено, що з 05 березня 2019 року, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою КМУ №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

13. У висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 19 лютого 2024 року у справі №300/3496/22, зазначено, що позивач має право на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідній категорії працівників на підставі довідки, у якій вказаний розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою - старший слідчий слідчого відділу військової прокуратури Західного регіону України відповідною (аналогічною) посаді прокурор Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону відповідно до рішення Конституційного Суду від 26 березня 2020 року №6-р/2020 та статті 81 Закону №1697-VІІ

14. Крім того, позивач вважає, що у висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 06 червня 2023 року у справі №580/2450/21, за аналогічних правовідносин Суд зобов'язав Управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії особі на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи

15. Касаційна скарга надійшла до суду 22 листопада 2024 року.

16. Ухвалою Верховного Суду від 09 грудня 2024 року відкрито касаційне провадження у справі № 200/4272/24, витребувано адміністративну справу та запропоновано учасникам справи надати відзив на касаційну скаргу.

17. Ухвалою Верховного Суду від 18 лютого 2025 року справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами без повідомлення та виклику учасників справи колегією у складі трьох суддів з 19 лютого 2025 року.

18. При розгляді цієї справи в касаційному порядку іншими учасниками справи клопотань заявлено не було.

Позиція інших учасників справи

19. 17 грудня 2024 року від Управління надійшов відзив на касаційну скаргу, де відповідач зазначив, що відповідно до пункту 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

20. Так, на дату звільнення з військової служби позивач отримував грошове забезпечення, яке складалося з: окладу за посадою, займаною в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, до якої він був відряджений; окладу за військовим званням майор; надбавки за роботу з таємними документами; надбавки за вислугу років.

21. Водночас, оскільки позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків. Довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №14-167вих-23, яка була видана 05 вересня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, містять в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, до якої позивач був відряджений, а не оклад, встановлений за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого він був відряджений.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

22. Судами попередніх інстанцій на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІ.

23. Пунктом 16 наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 02 вересня 2014 року №512 ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на відповідні посади.

24. Наказом Військового прокурора Південного регіону України від 03 вересня 2014 року №146к позивач призначений на посаду старшого прокурора військової прокуратури Херсонського гарнізону Південного регіону України з 03 вересня 2014 року.

25. Пунктом 18 наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 01 березня 2021 року №71 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас на підставі підпункту «г» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).

26. Наказом Генерального прокурора від 11 березня 2021 року №138к з 14 березня 2021 року позивач звільнений з посади військового прокурора Донецького гарнізону.

27. Згідно наказу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил від 12 березня 2021 року №132 ОСОБА_1 з 14 березня 2021 року виключений зі списків особового складу військової прокуратури об'єднаних сил, усіх видів забезпечення та направлено на зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

28. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2023 року в справі №200/801/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2023 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12 жовтня 2022 року №3119612353 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ. Зобов'язано Управління повторно розглянути подання про призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, направлене 27 вересня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_3 за №6208, та призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 15 березня 2021 року пенсію за вислугою років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» від 17 липня 1992 року №393 (далі - постанова КМУ № 393), з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 29 років 06 місяців 29 днів.

29. Також у вказаній справі судом було встановлено, що листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27 вересня 2022 року №09/01/983 позивача було повідомлено, що на підставі поданих документів для призначення пенсії було оформлено подання від 27 вересня 2022 року №6208 про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону №2262-ХІІ та направлено до Управління листом від 27 вересня 2022 року за вих. №09/01/982 для прийняття рішення про призначення пенсії. Зазначено, що на момент звільнення (14 березня 2021 року) позивач має календарну вислугу років: 18 років 07 місяців 13 днів.

30. Відповідно до протоколу за пенсійною справою 0501021127 від 31 серпня 2023 року, позивачу з 15 березня 2021 року призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-ХІІ (у графі "посада" зазначено - "Військовий прокурор Донецького гарнізону").

31. Згідно з пунктом 21 Прикінцевих і перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури", з дня набрання чинності цим Законом військові прокуратури, прокурори та слідчі військових прокуратур припиняють виконувати свої повноваження у порядку та строки, визначені Генеральним прокурором.

32. Відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора №66 від 5 лютого 2020 року юридичну особу Військову прокуратуру об'єднаних сил (до складу якої входила Військова прокуратура Донецького гарнізону) перейменовано у Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (на правах обласних прокуратур) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи.

33. Наказом Генерального Прокурора України № 130 від 17 травня 2023 року з метою забезпечення належної організації роботи спеціалізованих прокуратур у сфері оборони щодо виконання визначених функцій, розмежування їхніх повноважень із самостійними структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора, обласними та окружними прокуратурами, Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону (на правах обласної) наказано забезпечувати виконання повноважень, визначених Законом України "Про прокуратуру", іншими законодавчими актами, наказами Генерального прокурора, з урахуванням положень цього наказу на території - Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської та Харківської областей, а також у військово-морській зоні "Азовська", що включає внутрішні води України в Азовському морі та Керченській протоці."

34. Таким чином, фактично, посаду військового прокурора Донецького гарнізону було скорочено (що стало підставою звільнення позивача з посади) та станом на момент виникнення спірних правовідносин створено посаду керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.

35. ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на адресу Управління листом від 03 жовтня 2023 року №09/01/2915 було надано лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 05 квітня 2018 року №248/3/6/947 та довідку Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови КМУ №704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України, для здійснення перерахунку з 01 січня 2022 року основного розміру його пенсії.

36. 07 листопада 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив провести йому, з 01 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови КМУ № 704 станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

37. Відповідач листом від 16 січня 2024 року №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні заяви позивача відмовив. Вказану відмову, серед іншого, мотивовано тим, що на теперішній час, Урядом не прийнято жодних рішень щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії осіб. Крім цього, зазначено про те, що для отримання рішення позивачу необхідно особисто звернутись із заявою встановленого зразку про перерахунок пенсії та документами до органу Пенсійного фонду України (сервісний центр) за фактичним місцем проживання.

Позиція Верховного Суду

38. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначені статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

39. Згідно з положенням частини четвертої статті 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

40. Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

41. Крім того, стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме - бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

42. Зазначеним вимогам процесуального закону постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року відповідає, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими з огляду на таке.

43. У статті 1, частині першій статті 2 Конституції України встановлено, що Україна проголошена суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, суверенітет якої поширюється на всю її територію.

44. Відповідно до частини другої статті 3 Основного Закону України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

45. В Україні визнається і діє принцип верховенства права; Конституція України має найвищу юридичну силу; зокрема, закони приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй; норми Конституції України є нормами прямої дії; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Основного Закону України).

46. Також, відповідно до Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності й недоторканності покладаються на Збройні Сили України; держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (частини перша, друга, п'ята статті 17); захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України (частина перша статті 65).

47. Громадяни мають право на соціальний захист у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, установлених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

48. У справі, що розглядається, судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІ.

49. 12 вересня 2023 року Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону видала позивачу довідку №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - постанова КМУ № 704) станом на 01 січня 2022 року за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

50. 07 листопада 2023 року позивач звернувся до відповідача з заявою, у якій просив провести йому з 01 січня 2022 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до Довідки №14-168ВИХ-23.

51. Однак відповідач листом від 16 січня 2024 року №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні заяви позивача відмовив. Вказану відмову мотивовано тим, що на теперішній час постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ не приймалось. Інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено.

52. Аналізуючи обґрунтованість зазначеної Управлінням підстави для відмови у перерахунку призначеної за Законом № 2262-ХІІ пенсії ОСОБА_1 , колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

53. Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

54. Частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

55. Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

56. Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

57. Так, частинами першою, другою статті 63 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

58. Крім того, за змістом частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

59. Позиція Верховного Суду щодо застосування статті 63 Закону № 2262-ХІІ, викладена, зокрема у постановах від 07 вересня 2018 року у справі № 806/1472/16, від 01 червня 2022 року у справі № 814/659/18, від 24 січня 2024 року у справі № 200/613/23, від 28 березня 2024 року у справі № 160/3235/23, від 04 квітня 2024 року у справі № 380/859/23.

60. Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011- XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

61. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

62. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

63. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

64. Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

65. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 20 квітня 2023 року у справі № 600/6282/21-а, від 12 червня 2024 року у справах № 120/4595/23, № 380/9974/23 та № 380/9798/23 та від 26 липня 2023 року у справі № 380/16010/21.

66. 30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову КМУ № 704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

67. Постановою КМУ № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

68. Пунктом 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

69. Пунктом 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

70. 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

71. Такі положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на момент набрання ними чинності відповідали пункту 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік».

72. Водночас, з 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» такі положення увійшли в суперечність із цим актом, який має вищу юридичну силу.

73. Враховуючи зазначене, Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21 вказав:

з 01 січня 2020 року положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2021 рік» № 1082-IX від 15 грудня 2020 року у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

74. Отже, вказані висновки Верховного Суду зводяться до того, що починаючи із 2020 року підлягають застосуванню положення пункту 4 Постанови КМУ № 704, в частині, що не суперечить нормативно-правовим актам, які мають вищу юридичну силу, а саме законам України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет на 2023 рік» із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

75. На підставі вищезазначеного Суд доходить висновку, що зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, є підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі оновленої довідки про розміри грошового забезпечення.

76. Аналогічний підхід висловлений Верховним Судом у низці постанов, зокрема від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22, від 05 квітня 2023 року у справі № 340/3604/22, від 15 грудня 2023 року у справі № 380/17639/22, від 28 березня 2024 року у справі № 160/3235/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 340/608/23, від 02 квітня 2024 року у справі № 300/6337/21, від 04 квітня 2024 року у справі № 160/16602/21, від 09 травня 2024 року у справі № 340/4085/23, від 12 вересня 2024 року у справі № 260/9408/23 та від 17 жовтня 2024 року у справі №160/11051/22.

77. Алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій визначені Порядком № 45.

78. Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

79. Згідно із пунктом 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

80. Своєю чергою, пунктом 3 Порядку № 45 унормовано, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

81. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45.

82. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано або шляхом інформування територіального органу Пенсійного фонду України: органами влади (у спосіб, визначений пунктами 1- 3 Порядку № 45) або шляхом безпосереднього звернення пенсіонера з відповідною заявою та доданими до неї документами.

83. Водночас Суд зазначає, що централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади є основним способом реалізації права на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який має бути здійснено автоматично, без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії.

84. Проте коли в централізованому порядку таку довідку не буде подано до органів, що здійснюють перерахунок пенсії, а пенсіонерові в її видачі відповідним державним органом буде відмовлено, останній не матиме змоги реалізувати своє право на перерахунок, визначене статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки до моменту отримання належної довідки від пенсіонера чи належного державного органу в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

85. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 26 липня 2023 року у справі № 380/16010/21, від 17 жовтня 2023 року у справі №380/657/22, від 14 листопада 2023 року у справі №380/2246/22, від 28 листопада 2023 року у справі №160/12994/22, від 17 січня 2024 року у справі №420/437/21 та від 04 квітня 2024 року у справі № 380/859/23.

86. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №3-1).

87. Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

88. Згідно із пунктом 24 цього Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

89. Отже, у зв'язку зі збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій проводиться пенсійним органом: автоматично після отримання шляхом реалізації централізованого механізму повідомлень від органів влади про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (такий перерахунок може бути здійснено без додаткового звернення пенсіонера та подання ним довідки) або за заявою пенсіонера, яка подається ним самостійно разом із відповідною довідкою про розмір грошового забезпечення.

90. Аналогічний підхід застосований Верховним Судом, зокрема, у постанові від 24 січня 2024 року у справі № 640/17597/20.

91. Ухвалюючи оскаржуване судове рішення суд апеляційної інстанції, враховуючи положення абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 наголосив, що оскільки позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків, з огляду на це вказав на відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу за Законом № 2262-ХІІ (як військовослужбовцю) у зв'язку зі збільшенням посадового окладу прокурора, який не відноситься до категорії військовослужбовців.

92. Звертаючись до Суду з касаційною скаргою, ОСОБА_1 , зокрема, наголошує, що він проходив військову службу, був звільнений з посади військового прокурора Донецького гарнізону військової прокуратури об'єднаних сила, а відтак саме Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону повинна видавати довідки для перерахунку розміру його пенсії відповідно до Порядку №45.

93. У відзиві на касаційну скаргу Управління, аналогічно до висновків суду апеляційної інстанції, наголошує, що довідка №14-168 ВИХ-23, подана ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії не відповідає вимогам Порядку № 45, зокрема його абзацу 9 пункту 3, тому позивач не має права на перерахунок призначеної йому за Законом № 2262-ХІІ пенсії.

94. Враховуючи зазначене, колегія суддів наголошує, що питанням, яке підлягає вирішенню касаційним судом у цій справі, є оцінка наявності або відсутності у позивача права на перерахунок його пенсії, призначеної на умовах Закону №2262-XII, з урахуванням відомостей, зазначених у Довідці №14-168 ВИХ-23.

95. Так, судами попередніх інстанцій встановлено та не заперечується учасниками справи, що пунктом 16 абзацу 1 наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 02 вересня 2014 року №512 ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за контрактом та відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на відповідні посади. 07 листопада 2023 року позивач звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії на підставі Довідки №14-168 ВИХ-23.

96. Як було зазначено вище, процедура перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, встановлена Порядком № 45.

97. Згідно положень абзацу 9 пункту 3 Порядку № 45 (чинними на момент звернення позивача за перерахунком пенсії - 07 листопада 2023 року) особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

98. У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

99. Аналогічні положення зазначені також у абзаці 6 пункту 5 Порядку № 45: «Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.»

100. Таким чином, аналіз положень абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 дозволяє дійти висновку, що для осіб, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, та були звільнені безпосередньо з посад у цих органах, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той орган, який своїм наказом відрядив таку особу для виконання службових обов'язків. При цьому розмір грошового забезпечення у такому разі встановлюється за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого вони були відряджені.

101. Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 13 грудня 2023 року у справі № 320/5213/19, від 22 листопада 2024 року у справі №380/9113/23 та від 22 січня 2025 року у справі № 380/17603/23.

102. Згідно пункту 2.1 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937 (далі Інструкція), розробленої відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (із змінами), робота із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України здійснюється, зокрема, районними (міськими, районними у містах, об'єднаними районними, об'єднаними міськими) ТЦКСП (територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки) (далі - районні ТЦКСП); обласними ТЦКСП.

103. Згідно з п. 2.6 Інструкції на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема:

- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;

- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами) та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний ТЦКСП складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;

- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (зі змінами);складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з Порядком № 45 (зі змінами);

104. Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, Суд вважає, що оскільки позивач, згідно наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 02 вересня 2014 року №512, був відряджений в розпорядження Генерального прокурора України із залишенням на військовій службі, то саме довідка обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, як органу, який уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, буде вважатися належною підставою для перерахунку призначеної позивачу пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

105. Ураховуючи зазначене, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для перерахунку та виплати позивачеві пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12 вересня 2023 року № 14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), виданої ОСОБА_1 згідно із Законом № 1697-VІІ і постановою КМУ № 704, станом на 01 січня 2022 року за посадою керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України, а тому погоджується з твердженням суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

106. Щодо доводів скаржника про невідповідність висновків суду апеляційної інстанції правовій позиції Верховного Суду, сформованій у рішенні від 17 грудня 2019 року в зразковій справі №160/8324/19, колегія зазначає про те, що висновки Верховного Суду у вказаній зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо відмови у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови КМУ №704.

107. Крім того Суд також не бере до уваги посилання скаржника на висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 06 червня 2023 року у справі №580/2450/21 та від 19 лютого 2024 року у справі №300/3496/22, оскільки у цих справах Судом не здійснювався аналіз положень абзацу 9 пункту 3 та абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45. Крім того, Суд наголошує, що правовий статус позивача у справі, рішення у якій оскаржується та позивачів у справах № 300/3496/22 та №580/2450/21 не є тотожними з огляду на те, що у справах № 300/3496/22 та №580/2450/21 позивачі не відряджалися для виконання службових обов'язків до інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

108. Таким чином, доводи касаційної скарги стосовно неправильного застосування судом апеляційної інстанції положень Порядку № 45 та неврахування висновків Верховного Суду, викладених у рішенні від 17 грудня 2019 року в зразковій справі №160/8324/19 та у постановах від 06 червня 2023 року у справі №580/2450/21, від 19 лютого 2024 року у справі №300/3496/22, не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду зазначеного судового рішення.

109. Згідно з імперативними вимогами статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги; на підставі встановлених фактичних обставин справи лише перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального та дотримання норм процесуального права.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

110. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

111. Враховуючи вищенаведене, Верховний Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення і погоджується з висновками суду апеляційної інстанції у справі.

112. Рішення суду апеляційної інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір відповідно до норм матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в оскаржуваному судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім основним аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Висновки щодо розподілу судових витрат

113. Оскільки колегія суддів залишає без змін рішення суду апеляційної інстанції, то відповідно до статті 139 КАС України судові витрати не підлягають новому розподілу.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, Cуд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

Суддя-доповідач Я.О. Берназюк

Судді: С.М. Чиркін

В.М. Шарапа