Постанова від 20.02.2025 по справі 500/3705/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 500/3705/24 пров. № А/857/23825/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Судової-Хомюк Н.М.,

суддів: Онишкевича Т.В., Сеника Р.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року у справі № 500/3705/24 за адміністративним позовом Чайківської Юлії Мирославівни в інтересах Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради в особі державного реєстратора Чупруна Руслана Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

суддя в 1-й інстанції - Чепенюк О.В. ,

час ухвалення рішення - не зазначено,

місце ухвалення рішення - м.Тернопіль ,

дата складання повного тексту рішення - 13 серпня 2024 року,

ВСТАНОВИВ:

Чайківська Юлія Мирославівна в інтересах Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» звернулася до суду першої інстанції з позовом до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (далі Управління, відповідач) в особі державного реєстратора Чупруна Руслана Івановича, у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Тернопільської міської ради Чупруна Руслана Івановича від 05.06.2024 про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» за кодом 528668898.

Позов обґрунтований тим, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 у справі № 500/8010/23 (яке набрало законної сили 23.02.2024) визнано протиправною і скасовано відмову Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, що викладена у листі від 04.12.2023 № 26496/2023, у наданні адміністративної послуги, а саме: дозволу на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» та зобов'язано Виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути заяву від 06.11.2023 про створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» та прийняти рішення відповідно до статті 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення» від 11.07.2001 № 2625-ІІІ (далі Закон № 2625-ІІІ).

На виконання цього судового рішення Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради прийняті рішення від 28.02.2024 № 349, від 29.05.2024 № 900, якими надано дозвіл мешканцям будинку за адресою: бульвар Пантелеймона Куліша, 4, на створення Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» та визначено територію його діяльності в межах будинку №4 на бульварі Пантелеймона Куліша у місті Тернопіль (рішення від 28.02.2024 № 349); а іншим (від 29.05.2024 № 900) - вирішено: зареєструвати Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», керівнику органу самоорганізації населення зареєструвати «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» як юридичну особу у державного реєстратора згідно з вимогами чинного законодавства.

У подальшому, державний реєстратор Тернопільської міської ради відмовив у проведенні державної реєстрації Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», що стало підставою для звернення до суду позивачем з вказаними позовними вимогами.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.08.2024 року Позов Чайківської Юлії Мирославівни в інтересах Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» (бульвар Пантелеймона Куліша, 4, місто Тернопіль, 46010) до Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради в особі державного реєстратора Чупруна Руслана Івановича (бульвар Тараса Шевченка, 3, місто Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 34334305), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Виконавчий комітет Тернопільської міської ради (вулиця Листопадова, 5, місто Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04058344) про визнання протиправним та скасування рішення задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення державного реєстратора Тернопільської міської ради Чупруна Руслана Івановича від 05.06.2024 про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» (код 528668898483), в частині мотивації підстав для відмови у державній реєстрації юридичної особи, які викладені у пункті 1 та абзацах другому-шостому пункту 2 рішення.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 коп.).

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга. Доводи апеляційної скарги апелянт обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норми матеріального права, що привело до порушення в свою чергу норми процесуального права. Зазначає, що відповідно до частини другої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.03.2003 № 755-IV (далі Закон № 755-IV) державний реєстратор, серед іншого, перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації.

Рішення про відмову у державній реєстрації створення юридичної особи Органу самоорганізації населення було прийнято на підставі таких положень статті 28 Закону № 755-IV:

1) пункт 1 частини першої статті 28 Закону - документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Апелянт зазначає про те, що суд першої інстанції не дослідив зміст та обсяг повноважень Чайківської Ю.М. відповідно до поданих протоколів, оскільки виходячи з абзацу другого частини 8 пункту 1 статті 1 Закону 755-IV - заявником є особа, уповноважена рішенням про створення юридичної особи, громадського формування що не має статусу юридичної особи. У поданих ОСОБА_1 протоколах загальних зборів жителів багатоквартирного будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 від 17.09.2023 та від 12-28.04.2024 відсутні повноваження на подання документів щодо державної реєстрації юридичної особи до відповідного органу або державного реєстратора, які здійснюють державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, оскільки на думку апелянта, вся ініціативна група у визначеній кількості представляє інтереси жителів багатоквартирного будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 у м.Тернополі.

2) пункт 6 частини першої статті 28 Закону - документи суперечать вимогам Конституції та законів України.

У поданих протоколах загальних зборів зазначено загальну кількість жителів 305, проте не встановлено, яка саме кількість жителів має право голосу на виборах цього органу в розумінні статті 10 Закону № 2625-ІІІ. В поданих документах відсутня інформація про перебування будинку за адресою: АДРЕСА_1 в державному, громадському житловому фонді або фонді житлово-будівельних кооперативів. Відповідно до відповіді №353/07-2 від 01.07.2024, отриманої від Товариства з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації», в цьому багатоквартирному будинку №4 оформлено право приватної власності на 156 квартир, та відповіді №11/28.1 від 03.07.2024 начальника управління державної реєстрації Тернопільської міської ради - згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 117 квартир перебувають у приватній власності, а отже відносяться до приватного житлового фонду. У приватному житловому фонді не передбачено створення будинкового комітету згідно положень статті 7 Закону № 2625-ІІІ. Ще відповідач вказує на недоліки у номері паспорта члена ініціативної групи ОСОБА_2 , суперечності в абзаці другому пункту 5.8 Положення про Орган самоорганізації населення, подання такого положення з порушенням порядку оформлення (не прошите, підписане керівником Чайківської Ю.М. без відповідного уповноваження на його підписання). Відповідач вказує, що документи, подані для державної реєстрації створення юридичної особи, містять орфографічні помилки.

З наведених підстав, апелянт просить задовольнити апеляційну скаргу, відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог.

Позивач надав відповідь на відзив, у якій заперечує проти мотивації відповідача та наводить ті ж пояснення, що й позовній заяві з посиланням на обставини, встановлені рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 у справі № 500/8010/23, та судову практику, а також інші міркування з приводу заперечень відповідача. Вважає, що недопущено таких порушень, які перешкоджали б державній реєстрації Органу самоорганізації населення. Просить позов задовольнити.

Позивач подав до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу. Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 у справі № 500/8010/23, яке набрало законної сили 23.02.2024, визнано протиправною і скасовано відмову Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради, що викладена у листі від 04.12.2023 № 26496/2023, у наданні адміністративної послуги, а саме: дозволу на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4»; зобов'язано Виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути заяву від 06.11.2023 про створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» та прийняти рішення відповідно до статті 9 Закону України «Про органи самоорганізації населення».

Враховуючи це судове рішення та керуючись Законом України «Про органи самоорганізації населення», рішенням міської ради від 14.04.2005 №4/14/121 «Про затвердження Типового положення про орган самоорганізації населення - будинковий комітет та передачу повноважень виконавчому комітету міської ради», розглянувши заяву ініціативної групи мешканців будинку за адресою: бульвар Пантелеймона Куліша, 4, про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення, Виконавчий комітет Тернопільської міської ради прийняв рішення від 28.02.2024 № 349 «Про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4».

Відповідно до цього рішення Виконавчий комітет Тернопільської міської ради вирішив надати дозвіл мешканцям будинку за адресою: бульвар Пантелеймона Куліша, 4, на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» та визначив територію його діяльності в межах будинку №4 на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 у місті Тернопіль. Основними напрямками діяльності органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» є: представляти інтереси мешканців у Тернопільській міській рада та її виконавчих органах, місцевих органах виконавчої влади, у відносинах з юридичними особами; вдосконалювати організацію проживання та здійснення господарювання на території органу самоорганізації населення; надавати допомогу у задоволенні побутових, культурних, соціальних та інших потреб мешканців шляхом сприяння в наданні їм відповідних послуг; створювати умови для участі мешканців у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції та законів України; забезпечувати здійснення контролю за дотриманням благоустрою та проводити заходи з благоустрою на території діяльності органу самоорганізації населення відповідно до законодавства.

Також у рішенні зазначено надати будинковому комітету повноваження, визначені частиною першою статті 14 Закону України «Про органи самоорганізації населення», у межах території його діяльності. Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» набуває власних повноважень з дня його легалізації в порядку, встановленому статтею 13 Закону України «Про органи самоорганізації населення».

Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 29.05.2024 № 390 «Про реєстрацію органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», керуючись законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про органи самоорганізації населення», згідно з рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 28.02.2024 №349 «Про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», розглянувши заяву Чайківської Юлії Мирославівни, уповноваженої для проведення реєстрації органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», визначено: зареєструвати орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4»; керівнику органу самоорганізації населення зареєструвати «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» як юридичну особу у державного реєстратора згідно з вимогами чинного законодавства.

04.06.2024 Чайківська Ю.М. звернулася до відповідача з заявою щодо державної реєстрації юридичної особи Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», до якої долучила:

протокол №1 від 17.09.2023 зборів жителів за місцем проживання по ініціюванню створення Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4»,

протокол загальних зборів жителів багатоквартирного житлового будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 від 12-28.04.2024,

положення про Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», затверджене рішенням загальних зборів жителів багатоквартирного житлового будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4, від 28.04.2024,

рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради 28.02.2024 № 349, від 29.05.2024 № 900.

05.06.2024 державним реєстратором Чупрун Р.І. прийнято рішення (код: 528668898483) про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд першої інстанції прийшов до наступних висновків. Перевіряючи чи дотримано порядок державної реєстрації у спірному випадку та чи правомірно відповідачем відмовлено у державній реєстрації юридичної особи, суд першої інстанції прийшов до висновків, що при створенні юридичної особи і поданні документів для державної реєстрації уповноважена засновником особа може бути заявником у розумінні Закону № 755-IV, а тому суд першої інстанції вважав, що документи для державної реєстрації створення Органу самоорганізації населення подані ОСОБА_1 як уповноваженою особою з відповідними доказами, що такі обставини підтверджують.

Стосовно мотивації позивача, що така кількість жителів може змінюватися, то суд це враховує, проте вважає, що участь у загальних зборах мають брати лише ті мешканці будинку, які відповідають вимогам частини першої статті 10 Закону № 2625-ІІІ, а саме: які на законних підставах проживають на відповідній території, досягли на день проведення зборів вісімнадцяти років, не визнані судом недієздатними.

Відповідно до змісту протоколів у загальних зборах брали участь 158, 159-161 жителів відповідно та приймали участь у голосуванні. Підстав вважати, що в голосуванні брали участь мешканці, які не досягли вісімнадцяти років, з огляду на законодавчу норму (частину першу статті 10 Закону № 2625-ІІІ), у суду немає.

При цьому відсутність інформації в цілому по будинку, а саме: про кількість осіб, які на законних підставах проживають на відповідній території, досягли на день проведення зборів вісімнадцяти років, не визнані судом недієздатними, не робить такі протоколи валідними, а тому підстав вважати, що такі протоколи суперечать Закону № 2625-ІІІ у суду немає.

Оскільки суд першої інстанції встановив часткову невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, то відповідно до пункту 10-3 частини першої статті 28 Закону № 755-IV це є підставою для відмови у державній реєстрації, з подальшим направленням документів для здійснення процедури державної реєстрації юридичної особи.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Правовий статус, порядок організації та діяльності органів самоорганізації населення визначає Закон № 2625-ІІІ.

Відповідно до статті 2 цього Закону органи самоорганізації населення - представницькі органи, що створюються жителями, які на законних підставах проживають на території села, селища, міста або їх частин, для вирішення завдань, передбачених цим Законом.

Орган самоорганізації населення є однією з форм участі членів територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах у вирішенні окремих питань місцевого значення. Органами самоорганізації населення є будинкові, вуличні, квартальні комітети, комітети мікрорайонів, комітети районів у містах, сільські, селищні комітети (стаття 3 Закону № 2625-ІІІ).

Стаття 7 цього Закону визначає територію, в межах якої діє орган самоорганізації населення, зокрема, частина третя визначає, що територія, у межах якої діє орган самоорганізації населення, визначається рішенням ради, що дала дозвіл на створення будинкового комітету - в межах будинку (кількох будинків) в державному і громадському житловому фонді та фонді житлово-будівельних кооперативів.

Відповідно до статей 8-9 Закону № 2625-ІІІ після подання ініціативною групою до сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради заяви про створення органу самоорганізації населення, протоколу зборів (конференції) жителів за місцем проживання про ініціювання створення органу самоорганізації населення із зазначенням основних напрямів діяльності створюваного органу самоорганізації населення, а також списку учасників зборів (конференції) жителів за місцем проживання із зазначенням прізвища, імені, по батькові, року народження, серії і номера паспорта громадянина України або паспортних документів іноземця та домашньої адреси кожного учасника зборів (конференції) жителів надається, дозвіл на створення органу самоорганізації населення.

Щодо порядку обрання органу самоорганізації населення, то такий відповідно до статті 10 Закону № 2625-ІІІ обирається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання на основі загального, рівного виборчого права шляхом таємного голосування жителів, які на законних підставах проживають на відповідній території. Право голосу на виборах мають жителі, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу жителі, яких визнано судом недієздатними. Загальний склад органу самоорганізації населення визначається зборами (конференцією) жителів за місцем проживання. . Орган самоорганізації населення обирається у складі керівника, заступника (заступників) керівника, секретаря, інших членів. Обраними до складу органу самоорганізації населення вважаються особи, які одержали більше половини голосів учасників зборів (конференції) жителів за місцем проживання.

Збори (конференція) жителів на підставі рішення сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради про створення органів самоорганізації населення відповідно до Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, актів та рішень відповідних органів місцевого самоврядування затверджують Положення про орган самоорганізації населення (далі - Положення) (частина перша статті 12 Закону № 2625-ІІІ).

Відповідно до статті 13 Закону № 2625-ІІІ легалізація органу самоорганізації населення є обов'язковою і здійснюється шляхом його реєстрації або повідомлення про заснування. У разі реєстрації орган самоорганізації населення набуває статусу юридичної особи.

Реєстрація органу самоорганізації населення здійснюється виконавчим комітетом відповідної ради (далі - реєструючий орган).

Для реєстрації органу самоорганізації населення уповноважені зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представники подають до реєструючого органу заяву.

До заяви про реєстрацію органу самоорганізації населення додаються:

1) копія рішення відповідної ради про надання дозволу на створення органу самоорганізації населення;

2) протокол зборів (конференції) жителів за місцем проживання з рішеннями про обрання членів органу самоорганізації населення та його персональний склад, про затвердження Положення, про обрання уповноважених представників для проведення реєстрації органу самоорганізації населення;

3) Положення, затверджене зборами (конференцією) жителів за місцем проживання, - у двох примірниках;

4) персональний склад членів органу самоорганізації населення із зазначенням прізвищ, імені та по батькові, року народження, місця проживання.

Заява про реєстрацію органу самоорганізації населення розглядається реєструючим органом у місячний термін з дня подання всіх необхідних документів відповідно до вимог цього Закону.

Реєструючий орган може проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих на реєстрацію документах.

За результатами розгляду заяви приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації.

Підставою для відмови у реєстрації є обрання органу самоорганізації населення з порушенням вимог Конституції України, цього Закону, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативно-правових актів.

Про результати розгляду заяви реєструючий орган у 10-денний термін з дня прийняття рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації повідомляє уповноважених зборами (конференцією) жителів за місцем проживання їх представників.

Рішення про відмову у реєстрації органу самоорганізації населення може бути оскаржено у встановленому законом порядку до суду.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон № 755-IV.

У статті 1 Закону № 755-IV надано визначення термінів, що вживаються у ньому, розкрито і зміст терміну «заявник» - це:

засновник (засновники) або уповноважена ними особа - у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

особа, уповноважена рішенням про створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, - у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;

керівник державного органу, органу місцевого самоврядування або уповноважена ним особа - у разі подання документів для державної реєстрації створення державного органу, органу місцевого самоврядування;

голова комісії з припинення або уповноважена ним особа - у разі подання документів для державної реєстрації припинення юридичної особи;

уповноважений представник юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, - у разі подання документів для проведення інших реєстраційних дій щодо юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи.

Частинами першою-другою статті 14 Закону № 755-IV передбачено, що документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі).

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що засвідчує повноваження представника, може бути:

1) документ, що підтверджує повноваження законного представника особи;

2) нотаріально посвідчена довіреність (крім проведення реєстраційних дій щодо державного органу, органу місцевого самоврядування);

3) довіреність, видана відповідно до законодавства іноземної держави;

4) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про призначення (обрання) керівника (у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку з призначенням (обранням) керівника, за умови подання відповідної заяви особисто таким керівником). Цей пункт застосовується також до громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи;

5) довіреність, видана за підписом керівника політичної партії, керівника її структурного утворення чи іншої особи, уповноваженої діяти від імені політичної партії, її структурного утворення та засвідчена печаткою політичної партії, її структурного утворення (у разі проведення реєстраційних дій щодо політичної партії, структурного утворення політичної партії).

Стаття 15 Закону № 755-IV встановлює вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації. Так, документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати визначеним вимогам, серед яких такі:

6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами), якщо інше не передбачено законом. Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи (крім акціонерних товариств, громадських формувань та об'єднань співвласників багатоквартирного будинку) щодо зміни керівника юридичної особи у випадках, коли для прийняття такого рішення достатньо голосів не більше 10 осіб, підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами, які голосували за таке рішення та кількості голосів яких достатньо для прийняття рішення, якщо інше не передбачено статутом юридичної особи. Справжність підписів на рішенні уповноваженого органу управління юридичної особи нотаріально засвідчується з обов'язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, а також інших випадків, передбачених законом.

Дія абзацу другого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію змін до відомостей про державний орган, орган місцевого самоврядування, громадське об'єднання чи благодійну організацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, а також на державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що вносяться на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування.

Справжність підписів на рішенні, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про громадське об'єднання чи благодійну організацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, нотаріально засвідчується лише у разі наявності такої вимоги в установчих документах відповідного громадського об'єднання чи благодійної організації;

9) установчий документ юридичної особи (крім державного органу, органу місцевого самоврядування, юридичної особи, яка створена та діє на підставі модельного статуту) викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі юридичної особи, викладеному у письмовій формі (крім юридичної особи, створеної на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування) нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

Дія абзацу першого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію створення юридичної особи (крім створення в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), на державну реєстрацію, що проводиться на підставі установчого документа юридичної особи, створеного на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаного з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, а також на державну реєстрацію громадського об'єднання, благодійної та релігійної організацій, професійних спілок, їх об'єднань, організацій профспілок, передбачених статутами профспілок та їх об'єднань.

Справжність підписів на установчому документі громадського об'єднання чи благодійної організації нотаріально засвідчується лише у разі наявності такої вимоги в установчих документах відповідного громадського об'єднання чи благодійної організації.

Стаття 15 Закону № 755-IV містить й інші вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації.

Стаття 28 Закону № 755-IV вказує на підстави для відмови у державній реєстрації, серед яких:

1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;

5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;

10-3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом.

До державного реєстратора звернулася з заявою ОСОБА_1 , яка одночасно подала протокол загальних зборів жителів багатоквартирного житлового будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 від 12-28.04.2024, на яких вирішувалося питання обрання керівника органу самоорганізації - обрано Чайківську Ю.М., також затверджено Положення про Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», та обрано уповноважену особу для проведення реєстрації Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» - керівника Чайківську Ю.М. Одночасно згідно з цим протоколом прийнято рішення надати Чайківській Ю.М. право підписати цей протокол, Положення про орган самоорганізації населення.

05.06.2024 державним реєстратором Чупрун Р.І. прийнято рішення (код: 528668898483) про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4».

До державного реєстратора звернулася з заявою ОСОБА_1 , яка одночасно подала протокол загальних зборів жителів багатоквартирного житлового будинку на бульварі Пантелеймона Куліша, 4 від 12-28.04.2024, на яких вирішувалося питання обрання керівника органу самоорганізації - обрано Чайківську Ю.М., також затверджено Положення про Орган самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4», та обрано уповноважену особу для проведення реєстрації Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» - керівника Чайківську Ю.М. Одночасно згідно з цим протоколом прийнято рішення надати ОСОБА_1 право підписати цей протокол, Положення про орган самоорганізації населення.

При створенні юридичної особи і поданні документів для державної реєстрації уповноважена засновником особа може бути заявником у розумінні Закону № 755-IV, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що документи для державної реєстрації створення Органу самоорганізації населення подані ОСОБА_1 як уповноваженою особою з відповідними доказами, що такі обставини підтверджують.

Відтак, відповідач необґрунтовано вказує, як на підставу для відмови у державній реєстрації пункт перший частини першої статті 28 Закону № 755-IV (документи подано особою, яка не має на це повноважень).

Стосовно твердження апелянта про те, що в обох поданих протоколах від 17.09.2023 та від 12-28.04.2024 не дотримано частини першої статті 10 Закону № 2625-ІІІ, оскільки зазначено загальну кількість жителів 305, проте не встановлено, яка саме кількість жителів має право голосу на виборах цього органу.

Так у протоколі № 1 від 17.09.2023 вказано загальна кількість жителів, які на законних підставах проживають на території органу самоорганізації населення, 305 жителів. У протоколі від 12-28.04.2024 вказано загальна кількість мешканців будинку 302 жителів.

У протоколах від 17.09.2023 та від 12-28.04.2024 зазначено загальну кількість жителів будинку, участь у загальних зборах мають брати лише ті мешканці будинку, які відповідають вимогам частини першої статті 10 Закону № 2625-ІІІ, а саме: які на законних підставах проживають на відповідній території, досягли на день проведення зборів вісімнадцяти років, не визнані судом недієздатними.

Відповідно до змісту протоколів у загальних зборах брали участь 158, 159-161 жителів відповідно та приймали участь у голосуванні. Підстав вважати, що в голосуванні брали участь мешканці, які не досягли вісімнадцяти років, з огляду на законодавчу норму (частину першу статті 10 Закону № 2625-ІІІ), у суду немає.

При цьому відсутність інформації в цілому по будинку, а саме: про кількість осіб, які на законних підставах проживають на відповідній території, досягли на день проведення зборів вісімнадцяти років, не визнані судом недієздатними, не робить такі протоколи валідними, а тому підстав вважати, що такі протоколи суперечать Закону № 2625-ІІІ у колегії суддів немає.

Засідання Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» скликаються його керівником або особою, яка виконує його обов'язки, за необхідності, але не менше ніж один раз на квартал і є правочинними за участі в них більше половини загального складу Органу самоорганізації населення (абзац перший).

Перше організаційне засідання Органу самоорганізації населення проводиться у тижневий термін після обрання і вважається правомочним, якщо у роботі бере участь щонайменше дві третини членів Органу самоорганізації населення (абзац другий).

Усі питання на засіданнях Органу самоорганізації населення «Будинковий комітет, бульвар Пантелеймона Куліша, 4» вирішуються відкрито, більшістю голосів від загального складу Органу самоорганізації населення. Рішення з розглянутих питань вносяться до протоколу засідання (абзац третій).

При цьому відповідно до частини четвертої статті 19 Закону № 2625-ІІІ засідання органу самоорганізації населення є правомочним, якщо в ньому бере участь більше половини його загального складу.

Матеріалами справи не підтверджується наявність порушень у вигляді невідповідності абзацу другого пункту 5.8 Положення вимогам частини четвертої статті 19 Закону № 2625-ІІІ, мотивація апелянта є необґрунтованою.

Стосовно відсутності інформації про перебування будинку за адресою: місто Тернопіль, бульвар Пантелеймона Куліша 4 в державному або громадському житловому фонді або фонді житлово-будівельних кооперативів, колегія суддів вважає, що для державної реєстрації юридичної особи органу самоорганізації населення така інформація значення немає.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.

Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України та ст.17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського Суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерела права.

Так, у рішенні від 10 лютого 2010 у справі «Серявін та інші проти України» ЄСПЛ наголосив на тому, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 09 грудня 1994). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland) від 27 вересня 2001).

Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване рішення ухвалене відповідно до норм матеріального та процесуального права, а висновки суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванні всіх обставин, що мають значення для справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325,328, 329 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління державної реєстрації Тернопільської міської ради залишити без задоволення.

Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року у справі № 500/3705/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. М. Судова-Хомюк

судді Т. В. Онишкевич

Р. П. Сеник