20 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 260/4959/24 пров. № А/857/26768/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкар Т.І.,
суддів Іщук Л.П., Обрізко І.М.,
розглянувши в письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року (головуючий суддя Маєцька Н.Д.), ухвалене за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в м. Ужгород у справі № 260/4959/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
05.08.2024 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - Управління), в якому просив: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Закарпатській області про відмову у перерахунку пенсії за оновленою довідкою, наданою ГУНП в Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року у справі № 260/7887/23; зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії за оновленою довідкою, наданою ГУНП в Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року у справі № 260/7887/23 починаючи з вересня 2022 року, тобто дати нарахування пенсії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року позов задоволено.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки перерахунок пенсії позивача був проведений без включення до його грошового забезпечення за період з 13.04.2021 року по 11.01.2022 року щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», саме з вини Головного управління Національної поліції у Закарпатській області, як органу, уповноваженого видавати такі довідки, то позивач на підставі ч. 3 ст. 51 №2262-ХІІ має право на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням зазначених видів грошового забезпечення з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Суд першої інстанції зазначив, що з метою ефективного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень вважає за доцільне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років згідно довідки Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 03.07.2024 року, виданої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року в адміністративній справі № 260/7887/23, починаючи з моменту призначення пенсії за вислугу років, з урахуванням раніше проведених виплат.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції Управління подало апеляційну скаргу, просить скасувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року та в позові відмовити. Апеляційну скаргу мотивовано тим, що сума заробітної плати за період вимушеного прогулу не включається до грошового забезпечення з якого нараховується пенсія. Скаржник вказує, що перерахунок пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення проводиться у відповідності до частини четвертої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Скаржник зазначає, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду не містить зобов'язання для Головного управління здійснити перерахунок пенсії позивача, відтак підстав для здійснення такого перерахунку на сьогоднішній день немає.
Враховуючи положення статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо можливості розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, на підставі наявних у ній доказів.
Згідно з ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Суд апеляційної інстанції, переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які посилаються учасники справи, приходить до переконання, що рішення суду першої інстанції в оскаржуваній частині вимогам статті 242 КАС України відповідає.
З матеріалів справи судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року у справі № 260/7887/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: 1) Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Закарпатській області щодо не видачі ОСОБА_1 довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.09.2020 року по 31.08.2022 року, із включенням суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 з 13.04.2021 року по 11.01.2022 року; 2) Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Закарпатській області видати на ім'я ОСОБА_1 довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.09.2020 року по 31.08.2022 року, з обов'язковим включенням до неї суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 з 13.04.2021 року по 11.01.2022 року; 3) В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2024 року рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року залишено без змін.
Головне управління Національної поліції в Закарпатській області, на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/7887/23 сформувало та подало до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом від 22 липня 2024 року № 0700-0307-5/46103 повідомило, що оскільки рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року № 260/7887/23 не містить зобов'язання для Головного управління здійснити такий перерахунок, то підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача не має.
Вважаючи таку відмову Управління протиправною, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції враховує такі підстави.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (далі- Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Як це правильно встановив суд першої інстанції, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року у справі № 260/7887/22 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Закарпатській області щодо не видачі ОСОБА_1 довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.09.2020 року по 31.08.2022 року, із включенням суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 з 13.04.2021 року по 11.01.2022 року та зобов'язано Головне управління Національної поліції в Закарпатській області видати на ім'я ОСОБА_1 довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за період з 01.09.2020 року по 31.08.2022 року, з обов'язковим включенням до неї суми грошового забезпечення за час вимушеного прогулу ОСОБА_1 з 13.04.2021 року по 11.01.2022 року.
На виконання вищевказаного рішення Головним управління Національної поліції в Закарпатській області видано довідку від 03 липня 2024 року про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та скеровану таку довідку Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
Таким чином, враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, а довідка від 03.07.2024 року, видана Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року у справі №260/7887/23, яке набрало законної сили, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі такої довідки.
Так, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Водночас, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
У цій справі прохання позивача провести перерахунок його пенсії зумовлене отриманням довідки про розмір грошового забезпечення на виконання судового рішення.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідки Головного управління Національної поліції в Закарпатській області від 03 липня 2024 року, виданої на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2023 року в адміністративній справі № 260/7887/23, починаючи з моменту призначення пенсії за вислугу років, з урахуванням раніше проведених виплат, а відтак суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв не у спосіб визначений законами та Конституцією України, відмовляючи у перерахунку пенсії позивача.
Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи вказане, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, враховуючи висловлено позицію Верховного Суду у такій категорії справ, суд апеляційної інстанції вважає правильними висновки суду першої інстанції, щодо протиправної відмови позивачу у перерахунку його пенсії на підставі ч. 3 ст. 51 №2262-ХІІ з дати виникнення права на нього без обмеження строком, що є підставою позовні вимоги задовольнити, а доводи апеляційної скарги відхилити.
Частиною 2 статті 6 КАС України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини» передбачено застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 316 КАС України прецедентну практику ЄСПЛ, суд апеляційної інстанції приходить переконання, що судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні викладено підстави задоволення позовних вимог, на основі об'єктивної оцінки наданих сторонами доказів повно встановлено фактичні обставини справи, правильно застосовано норми матеріального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування, оскільки не впливають на законність судового рішення.
Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2024 року у справі №260/4959/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т. І. Шинкар
судді Л. П. Іщук
І. М. Обрізко