19 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 340/4865/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року (суддя Хилько Л.І.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАФТ ТРАНС» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області та ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 13.06.2024 № 11226017/40553497.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 06.10.2023 № 2 на загальну суму 596 501,11 грн, в тому числі ПДВ - 73 254,52 грн, складену товариством з обмеженою відповідальністю «КРАФТ ТРАНС» (код ЄДРПОУ - 40553497), датою подання на реєстрацію.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 13.06.2024 № 11226019/40553497.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07.10.2023 № 3 на загальну суму 1 491 359,49 грн, в тому числі ПДВ - 183 149,41 грн, складену товариством з обмеженою відповідальністю «КРАФТ ТРАНС» (код ЄДРПОУ - 40553497), датою подання на реєстрацію.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 13.06.2024 № 11226018/40553497.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 07.10.2023 № 4 на загальну суму 300 284,61 грн, в тому числі ПДВ - 36 877,06 грн, складену товариством з обмеженою відповідальністю «КРАФТ ТРАНС» (код ЄДРПОУ - 40553497), датою подання на реєстрацію.
Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області подана апеляційна скарга, просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 по адміністративній справі №340/4865/24 та ухвалити нове судове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом не було враховано що позивачем не було надано до контролюючого органу необхідних документів, щодо відсутності трудових ресурсів, необхідних для здійснення фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання. Відсутнє документальне підтвердження зберігання продукції.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Як було встановлено судом першої інстанції, позивач (постачальник) мав господарські правовідносини з ТОВ «ГРАН ТЕРРА» (покупець) щодо поставки насіння соняшнику врожаю 2023 року відповідно до контракту № 208/2023 від 02.10.2023 та додаткової угоди № 2 від 07.10.2023 (а.с.25-28).
06.10.2023 покупцю відвантажено 45,32 т насіння соняшнику, а 07.10.2023 - 115,680 т та 23,120 т, що підтверджується видатковими накладними № 208/1 від 06.10.2023, № 208/2 та № 208/3 від 07.10.2023 (а.с.29-31, 35).
Покупцем здійснено оплату за товар, що підтверджується платіжними інструкціями №№ 3569, 3567, 3568 від 12.10.2023 (а.с.32-34).
Поставлений товар придбаний позивачем у контрагента ПСП «Чечеліївське» на підставі контракту № 3/2023 від 03.10.2023 (а.с.36-59).
Для транспортування товару позивачем укладено відповідні договори з автоперевізниками: ФОП ОСОБА_1 (а.с.60-67), ФОП ОСОБА_2 (а.с.68-78) та ФОП ОСОБА_3 (а.с.79-86).
У зв'язку з поставкою до ТОВ «ГРАН ТЕРРА» товару позивачем складено і подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) наступні податкові накладні:
- № 2 від 06.10.2023 на загальну суму 596501,11 грн, в т.ч. ПДВ 73254,52 грн. Згідно до квитанції реєстраційний № 9294473110 від 03.11.2023 реєстрацію податкової накладної було зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D» = .3941 %, «Р2 = 0 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.87-88);
- № 3 від 07.10.2023 на загальну суму 1491359,49 грн, в т.ч. ПДВ 183149,41 грн. Згідно до квитанції реєстраційний № 9294391378 від 03.11.2023 реєстрацію податкової накладної було зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D» = .3941 %, «Р» = 0 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.89-90);
- № 4 від 07.10.2023 на загальну суму 300284,61 грн, в т.ч. ПДВ 36877,06 грн. Згідно до квитанції реєстраційний № 9294476811 від 03.11.2023 реєстрацію податкової накладної було зупинено, оскільки ПН складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D» = .3941 %, «Р» = 0 та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.91-92).
Позивачем було подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення від 11.03.2024 №4 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та додано додатки (а.с.93-95).
За результатами розгляду поданих документів Комісія вирішила відмовити позивачу в реєстрації податкових накладних, а тому прийняла рішення, які є предметом оскарження у справі (а.с.148-150).
При цьому, як вказано у рішеннях, підставою відмови у реєстрації податкових накладних стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» також вказано: «Згідно відомостей з інформаційно-аналітичних систем ДПС України встановлено відсутність основних засобів та недостатню кількість трудових ресурсів для здійснення фінансово-господарської діяльності. Крім того, платника включено до переліку ризикових платників згідно постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165».
За результатами адміністративного оскарження рішення залишені без змін (а.с.157-159).
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив що, відповідачами правомірність оскаржених рішень не було доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Згідно до абз.1 п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до абз.5 п. 201.10 ст. 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абз.10 п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Згідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми та пп.56.23.2 п.56.23 ст.56 Податкового кодексу України Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11.12.2019 № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка набрала чинності 01.02.2020.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно до п. 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно п. 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку № 1165 передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Як було встановлено судом, позивачем складено та подано на реєстрацію до ЄРПН податкові накладні: № 2 від 06.10.2023 (на загальну суму 596501,11 грн, в т.ч. ПДВ 73254,52 грн); № 3 від 07.10.2023 (на загальну суму 1491359,49 грн, в т.ч. ПДВ 183149,41 грн); № 4 від 07.10.2023 (на загальну суму 300284,61 грн, в т.ч. ПДВ 36877,06 грн).
Відповідно до квитанцій реєстрації податкових накладних було зупинено, оскільки такі складені та подані платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено: показник «D», «Р» та запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.87-92).
Суд першої інстанції вірно врахував, що надіслані позивачеві квитанції містять пропозицію щодо надання пояснень та копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, однак без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку відповідних документів, необхідних та достатніх для прийняття такого рішення. Формальне зазначення у квитанції такої пропозиції є лише дублюванням норми пп.3 п.11 Порядку № 1165.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Відповідно до п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Суд першої інстанції вірно взяв до уваги, що рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Судом було встановлено, що позивачем було подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення від 11.03.2024 №4 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено та додано додатки (а.с.93-95).
Підставою відмови у реєстрації податкових накладних стало надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» також вказано: «Згідно відомостей з інформаційно-аналітичних систем ДПС України встановлено відсутність основних засобів та недостатню кількість трудових ресурсів для здійснення фінансово-господарської діяльності. Крім того, платника включено до переліку ризикових платників згідно постанови КМУ від 11.12.2019 № 1165» (а.с.148-150).
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.
Вірними є висновки суду першої інстанції, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає вимогам та принципам управлінської діяльності, закріпленим у ч. 2 ст. 2 КАС України, позаяк прийняте суб'єктом владних повноважень необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для його прийняття. При прийнятті оскаржуваного у справі рішення контролюючий орган виявив надмірний формалізм, відступивши від оцінки самої суті господарської операції, у зв'язку із чим, таке рішення підлягає скасуванню.
Колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну датою її фактичного отримання.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КРАФТ ТРАНС» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області та ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш