19 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/4194/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),
суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року (суддя Стрельникова Н.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року позов задоволено.
Суд вирішив визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Запорізькій області №74-рл від 02.05.2024р в частині анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №08300314202300031, терміном дії з 01 березня 2023 року до 01 березня 2028 року яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ».
Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію щодо анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №08300314202300031, терміном дії з 01 березня 2023 року до 01 березня 2028 року яка видана Товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ».
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22.08.2024 по справі № 280/4194/24 в частині задоволення адміністративного позову та ухвалити нове рішення, яким відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» у задоволенні позову повністю.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права - статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Зазначено, що суд не врахував, що уповноважений орган повідомив Головне управління ДПС у Запорізькій області, що копія акту введення в експлуатацію, надана позивачем разом із заявою на отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А, не погоджувалась таким органом.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.
Як було встановлено судом першої інстанції, ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» є юридичною особою приватного права, що було створено 13.03.2020. Одним із профільних видів діяльності підприємства є - Роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30). Господарську діяльність з роздрібної торгівлі пальним здійснює на автозаправних комплексах м. Запоріжжя. Забезпечує працевлаштуванням 12 найманих працівників, та відповідно підтримує економіку країни, сплачуючи податки до бюджетів усіх рівнів. ТОВ «ВБА» господарську діяльність здійснює на загальній системі оподаткування, зареєстроване платником податку на додану вартість та платником акцизного податку.
Згідно ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР ТОВ «ВБА» для провадження даного виду діяльності згідно розпорядження керівника ГУ ДПС у Запорізькій області від 01.03.2023 №42 отримало ліцензію №08300314202300031 на право роздрібної торгівлі пальним, а саме - м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А, строк дії - з 01.03.2023 по 01.03.2028.
ДПС України листом від 28.03.2024 №8901/7/99-00-09-01-02-07 передано до ГУ ДПС у Запорізькій області (вх. №1142/8) звернення Громадської організації «Азов 20-18» щодо недостовірності документів ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» (код за ЄДРПОУ 43565243), на підставі яких отримана ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним №08300314202300031 термін дії з 01.03.2023 до 01.03.2028 на адресу: м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А, Автозаправний комплекс.
З метою перевірки інформації Головним управлінням ДПС у Запорізькій області направлені запити до уповноважених органів та отримані відповіді.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області листом від 09.04.2024 №4508/5/08-01-09-04-03 до Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради (далі ЗМР) надано запит стосовно укладених договорів оренди землі та документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Департамент архітектури та містобудування ЗМР листом від 17.04.2024 №07-07/1329 (вх. 18.04.2024 №4348/5) повідомив про перенаправлення листа до архівного управління ЗМР за належністю. Архівне управління ЗМР листом від 18.04.2024 №03-52/76 (вх. 30.04.2024 №4841/5) повідомлено про відсутність інформації щодо прийняття в експлуатацію об'єкту «Автозаправний комплекс» за адресою м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А.
Головним управлінням ДПС у Запорізькій області листом від 09.04.2024 №4510/5/08- 01-09-04-03 до Архівного управління ЗМР надано запит стосовно укладених договорів оренди землі та документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Архівне управління ЗМР листом від 23.04.2024 №03-52/78 (вх. 30.04.2024 №4836/5) повідомлено про відсутність інформації щодо прийняття в експлуатацію об'єкту «Автозаправний комплекс» за адресою м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А.
Керівником Головного управління ДПС у Запорізькій області прийняте розпорядження 02.05.2024 № 74-рл про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №08300314202300031 термін дії з 01.03.2023 до 01.03.2028, отриманої ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» на адресу: м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, буд. 26-А.
Позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив що, відповідачем правомірність оскарженого розпорядження не доведено.
Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до преамбули Закону № 481/95-ВР він визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Згідно статті 1 Закону № 481/95-ВР у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку;
місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;
Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі - Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
За приписами частини першої статті 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля, зокрема, пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.
Ліцензія видається за поданою нарочно, поштою або в електронному вигляді заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (крім ліцензії на оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі пальним, роздрібну торгівлю пальним, зберігання пального з метою подальшої його реалізації іншим споживачам).
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.
Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.
Таким чином, для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб'єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону № 481/95-ВР. У цьому переліку, крім іншого, визначено акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.
Підстави для анулювання ліцензії, визначені у частині п'ятдесят другій статті 15 Закону № 481/95-ВР, згідно із якою ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі:
заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво);
несплати чергового платежу за ліцензію;
встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів);
встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;
рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;
порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;
отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;
встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії;
встановлення факту здійснення роздрібної торгівлі через реєстратори розрахункових операцій (книги обліку розрахункових операцій), не зазначені в ліцензії;
встановлення факту відсутності суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) за місцезнаходженням та/або за місцезнаходженням провадження діяльності, які зазначені у виданій ліцензії;
порушення термінів звернення до органу ліцензування щодо зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії;
відмови, без законодавчих підстав, від доступу представника контролюючого органу до проведення перевірки відповідно до вимог статей 80, 81 Податкового кодексу України, на підставі акта, складеного посадовими (службовими) особами податкового органу, який засвідчує факт відмови.
Вказаний перелік підстав для анулювання ліцензії на оптову/роздрібну торгівлю є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку (частина п'ятдесят третя статті 15 Закону № 481/95-ВР).
Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, спірному розпорядженні від 02 травня 2024 року № 74-рл про анулювання ліцензій ГУ ДПС у Запорізькій області як на підставу прийняття рішення про анулювання ліцензії ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» посилається на отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами (а.с.15 том 1).
При цьому не зазначено, яких саме документів.
З доданої відповідачем до відзиву копії заяви ТОВ «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ'щодо отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (а.с. 40 том 1) вбачається, що позивачем до вказаної заяви було додано лише один документ - платіжне доручення №6 від 23.02.2023 (графа 13 Заяви - «Пакет документів, визначений Законом №481, додається:»).
Суд першої інстанції вірно врахував, що питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає дослідженню самим же відповідачем на стадії розгляду заяви особи про надання такої ліцензії.
У випадку анулювання ліцензії відповідач має керуватись положеннями частини сорок сьомої статті 15 Закону № 481/95-ВР, якою передбачено вичерпний перелік підстав для таких дій податкового органу. Зокрема, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Зміст цієї норми свідчить про те, що вона містить конкретні умови щодо її застосування, зокрема, наявність інформації від уповноважених органів щодо непогодження/не видання документів - копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії. Тобто інформація органу має стосуватись конкретно визначених документів та такі документи мають подаватись особою при отриманні ліцензії.
Те саме стосується й підстави для анулювання ліцензії у разі встановлення факту подання недостовірних даних у документах, оскільки такі документи мають бути саме подані особою для отримання ліцензії.
Отже, відповідальність суб'єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб'єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.
Видавши позивачу зазначену вище ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми для її отримання, ГУ ДПС у Запорізькій області у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії.
Вказана правова позиція сформована Верховним Судом у постанові від 01 листопада 2022 року у справі № 560/377/20 та в подальшому підтримана у постановах від 04 травня 2023 року у справі № 380/12161/21, від 10 вересня 2024 року у справі № 580/9426/21 та ін.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕРУМ БЛЕК АУРУМ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Постанова у повному обсязі складена 19 лютого 2025 року.
Головуючий - суддя А.А. Щербак
суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш