Справа № 559/11/25
Провадження № 2-а/559/11/2025
19 лютого 2025 року м. Дубно
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області в складі головуючої судді Жуковської О.Ю., з участю секретаря судового засідання Окренець Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Шевчук Віктор Миколайович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення -
І. Стислий виклад позицій сторін.
1.1 Адвокат Шевчук В.М. звернувся у суд в інтересах ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №1/453 від 23.12.2024. В обґрунтування позову вказує, що 23.12.2024 відповідачем було винесено постанову, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП та застосовано стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 грн. В мотивувальній частині постанови зазначено, що позивач 20.10.2024 о 11:00 год. не з'явився за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці для уточнення даних, яку було надіслано засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 10.10.2024. Вважає, що дана постанова винесена незаконно, без дослідження суб'єктивної сторони правопорушення та за відсутності доказів вчинення позивачем вказаного правопорушення. Відповідачем не доведено, що позивач був завчасно повідомлений за три доби до дати розгляду справи відносно нього. Оскаржувана постанова була винесена в день складання протоколу, що позбавило позивача надати пояснення та користуватися правовою допомогою. Також відсутні докази, що позивач отримав у встановленому законом порядку повістку і не з'явився до ТЦК у визначений у ній термін. Зазначає, що 11.03.2024 ОСОБА_1 провів уточнення своїх персональних даних та отримав посвідчення військовозобов'язаного. Під час уточнення даних позивач надав відповідачу Акт обстеження матеріально-побутових умов від 27.02.2024, у якому зазначено, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 . Така адреса була відома відповідачу, проте повістка надсилалася на іншу адресу, за якою станом на 10.10.2024 ніхто не проживає. Крім ого, відповідачем не наведено норми закону, якою передбачено обов'язок військвозобов'язаного уточнити свої персональні дані в термін з 18.05.2024 по 16.07.2024. Натомість відповідно до ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» обов'язок уточнити свої дані був покалдений на військвозобов'язаних в період з 24.02.2024 по 24.05.2024. Вказує, що відповідальність за вчинення правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП настає лише в особливий період. Указом Президента України в Українні введено воєнний стан, таким чином притягувати позивача до відповідальності за ч. 3 т. 210 КУпАП відповідач не може. Тому просить постанову скасувати, а провадження у справі закрити та стягнути з відповідача судові витрати у справі.
1.2. Відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_1 подано відзив на позовну заяву, згідно якого вважають, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та необґрунтованими. У відзиві вказують, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 04.10.2005 по даний час. 10.10.2024 ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку було надіслано повістку про виклик начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних, повістку було надіслано на адресу АДРЕСА_2 , яка була повернута 19.10.2024 у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою. У визначений час ОСОБА_1 не з'явився та у триденний строк від визначеної у повістці дати не повідомив про причини неявки шляхом безпосереднього звернення та у будь-який інший спосіб. Також, позивач особисто не з'явився у строк, що не перевищує сім календарних днів, тобто до 27.10.2024. Відповідно до ст.. 259 КУпАП, 03.12.2024 було направлено електронне звернення до Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області щодо доставлення ОСОБА_1 23.12.2024 представниками Дубенського РВП ГУНП позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складання протоколу. Згідно відомостей АІКС «Оберіг» позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 . Так як позивачем протягом 60 днів не було оновлено персональні дані та не зазначено фактичної адреси проживання, то повістка була надіслана на адресу зареєстрованого місця проживання. У зв'язку із порушенням вимог Закону, відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення від 23.12.2024 по факту неявки за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 без поважних причин. Копію протоколу позивачу було вручено під особистий підпис 23.12.2024, одночасно роз'яснено права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, запропоновано також надати пояснення та підтверджуючі документи поважної причини неявки, однак жодного підтвердження останнім надано не було. Також ОСОБА_1 було проінформовано про час та місце, коли відбудеться розгляд вказаного протоколу про адміністративне правопорушення. У визначений термін та час начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянуто протокол та винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП та постановлено накласти штраф у розмірі 17000 грн. в присутності позивача. Постанова також була отримана позивачем особисто під підпис. Тому, просять у позові відмовити у повному обсязі та вказати ОСОБА_1 суворо дотримуватися вимог чинного законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, військовий обов'язок та військову службу.
1.3 Представник позивача адвокат Шевчук В.М. надав відповідь на відзив, згідно якого вказує, згідно відзиву, відповідач зазначає, що адреса реєстрації позивача АДРЕСА_2 взята з відомостей АІКС «Оберіг». Однак дана обставина не відповідає дійсності, так як у постанові зазначено, що ОСОБА_1 не було уточнено свої дані, не зазначено адресу реєстрації. 11.03.2024 позивач провів уточнення облікових даних та отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Під час уточнення даних позивач надав відповідачу Акт обстеження матеріально-побутових умов від 27.02.2024, у якому зазначено, що ОСОБА_1 фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 . Також зазначає, що викликає сумніви справжність документа, який підтверджує факт повернення повістки, оскільки у ньому відсутнє прізвище листоноші. Крім того, зазначає, що обов'язок уточнення адреси проживання а інших персональних даних покладено на позивача в період з 24.02.2022 по 25.04.2022, а не з 18.05.2024 по 16.07.2024, як інкриміновано у постанові. Крім того, не визначеною є позиція відповідача щодо дати, коли позивачу необхідно було прибути до ТЦК: 20.10.2024, 23.10.2024 чи до 27.10.2024, при цьому згідно закону громадянин зобов'язаний з'явитися до ТЦК у зазначений у повістці строк та час. 23.12.2024 відносно позивача було винесено постанову, однак ніякого протоколу у цей день не складалося, а підписи та пояснення у протоколі зроблені не позивачем. Тому просить постанову скасувати, провадження закрити.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 03.01.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків. 08.01.2025 ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Ухвалою суду від 04.02.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про призначення почеркознавчої експертизи та про виклик та допит свідків.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 11.03.2024 ОСОБА_1 взято на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 та видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 (а.с.9).
10.10.2024 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 було виписано повістку на ім'я ОСОБА_1 , згідно якої йому необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_1 20.10.2024 о 11:00 год. Вказану повістку було направлено засобами поштового зв'язку з рекомендованим повідомленням за адресою АДРЕСА_3 (а.с.33, 34).
19.10.2024 лист з повісткою було повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 без вручення. Згідно довідки про причину повернення, зазначено: «Повертається у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою» (а.с.33 зворот).
Згідно Акту обстеження сімейно-побутових умов від 27.02.2024, ОСОБА_1 проживає без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 з батьком, за яким здійснює постійний догляд. На підтвердження факту проживання за вказаною адресою без реєстрації позивачем надано також довідку Варковицької сільської ради від 30.12.2024 (а.с.10,11).
Згідно відомостей АІКС «Оберіг» позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 . Відомостей щодо проживання за будь-якою іншою адресою даний витяг не місить (а.с.37).
Факт реєстрації ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 підтверджується також інформацією, наданою Відділом обліку а моніторингу інформації реєстрації місця проживання УДМС України в Рівненській області. За адресою АДРЕСА_1 громадянин ОСОБА_1 не значиться (а.с.63,64).
Відповідно ст. 259 КУпАП, 03.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_1 до Дубенського РВ ГУНП в Рівненської області було направлено електронне звернення щодо доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , який порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановленні правила військового обліку, для складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.35).
Зі змісту відзиву на позовну заяву слідує, що ОСОБА_1 доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 23.12.2024.
23.12.2024 начальником групи бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 складено відносно ОСОБА_1 Протокол №453 з мотивацією, що 20.10.2024 о 11:00 год. не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_1 за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці для уточнення даних, яку було надіслано засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 10.10.2024. Згідно відомостей АІКС «Оберіг» ОСОБА_1 не було уточнено свої персональні дані та не зазначено адресу реєстрації та проживання у строки, визначені чинним законодавством. Згідно відомостей АІКС «Оберіг» зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 . Повістку 10.10.2024 було надіслано за адресою АДРЕСА_2 . Проте, повістку було повернуто 19.10.2024 у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою. Правопорушення виявлено 03.12.2024. Своїми неправомірними діями порушив абз. 3 ч. 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підпункт 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Додатку №2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 року№1487 та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП. У протоколі повідомлено ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення: в цей же день 23.12.2024 о 17:20 год. Вказаний протокол було отримано ОСОБА_1 особисто, про що свідчить його підпис у відповідній графі (а.с.7-8).
Постановою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 №1/453 від 23.12.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП. В мотивувальній частині постанови зазначено, що « ОСОБА_1 20.10.2024 о 11:00 год. не з'явився за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці для уточнення даних, яку було надіслано 10.10.2024 засобами поштового зв'язку «Укрпошта» 10.10.2024. Згідно відомостей АІКС «Оберіг» ОСОБА_1 не було уточнено свої персональні та облікові дані, не зазначено адресу реєстрації у визначений термін з 18.05.2024 по 16.07.2024 у визначений законом строк. Адреса проживання АДРЕСА_2 . Поштову повістку 10.10.2024 було надіслано за адресою АДРЕСА_2 , проте повістку було повернуто 19.10.2024 у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою. Правопорушення виявлено 03.12.2024. Враховуючи, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст.210 КУпАП. З 17.03.2014 року в Україні діє особливий період, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 «Про часткову мобілізацію», з 24.02.2022 року в Україні оголошено загальну мобілізацію, після оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2024 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» тому особливий період діє по даний час. Постановлено застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень» (а.с.6).
IV. Норми права, які застосував суд.
Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно до ч.1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За приписами ст. 77 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Статтею 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Таким чином, висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а саме правопорушення (у випадку його вчинення), повинне бути належним чином зафіксоване.
Відповідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.287 КУпАП України постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено.
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, що також передбачено ч.1 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Пунктом 3 ч.10 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
Постановою від 16 травня 2024 р. № 560 Уряд затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, згідно якого належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є: у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки (ч. 41 Постанови).
Пунктом 34 Постанови передбачено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним пiд час уточнення облікових даних.
У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживания повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи дiб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб вiд дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення. Згідно пункту 41, вищезазначеної Постанови, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку е: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами вiд поштового оператора; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки пiд час уточнення своїх облікових даних; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відповідно до абзацу 11 ч.3 ст .22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
18 травня 2024 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ від 11.04.2024. Цим Законом положення ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в новій редакції, згідно якої, зокрема встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Абзацом 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Згідно із ч.7 ст.1 вказаного Закону №2232-ХІІ, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У відповідності до положень ст. 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
V. Мотивована оцінка і висновки суду.
Суд зазначає, що висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, а також відповідати принципу законності.
В цій же справі судом встановлено, що позивача притягнуто до відповідальності, оскільки він не з'явився за викликом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 по повістці для уточнення даних, яку було надіслано останньому за адресою реєстрації. Однак, така повернулася без вручення з відміткою «адресат за вказаною адресою відсутній». Дані обставини повністю підтверджуються наданими до суду доказами. Зокрема, судом встановлено, що згідно інформації з АІКС «Оберіг», ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 . Факт реєстрації позивача за даною адресою також підтверджується інформацією з УДМС України у Рівненській області. Жодних відомостей щодо будь-якого іншого місця проживання позивача АІКС «Оберіг» не містить. Відтак, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 правомірно було надіслано ОСОБА_1 повістку за наявною у базі даних адресою реєстрації останнього.
Суд не приймає до уваги твердження сторони позивача, що ОСОБА_1 11.03.2024 оновив свої облікові дані та надав представникам ІНФОРМАЦІЯ_1 Акт умов проживання, з якого слідує, що позивач фактично проживає за адресою, відмінною від місця реєстрації, а саме: АДРЕСА_1 , і саме на цю адресу відповідач був зобов'язаний надіслати повістку з огляду на наступне. Дійсно, 11.03.2024 ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 та видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Даний факт не оспорюється і стороною відповідача. При цьому, жодних відомостей про те, що позивач якимось чином повідомив ІНФОРМАЦІЯ_1 про фактичну адресу свого проживання матеріали справи не містять. Крім того, як встановлено судом, ОСОБА_1 не було уточнено свої персональні та облікові дані, не зазначено адресу реєстрації у визначений термін з 18.05.2024 по 16.07.2024, відтак повістка була надіслана на його адресу задекларована місця проживання - АДРЕСА_2 , що відповідає вимогам Постанови КМУ «Про затвердження порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
Також суд звертає увагу на те, що фактичне місце проживання та місце реєстрації ОСОБА_1 знаходиться у одному населеному пункті та на одній вулиці з різницею у кілька будинків, і позивач мав змогу та повинен був цікавитися надходженням поштової кореспонденції на адресу власної реєстрації, а саме: АДРЕСА_2 . На переконання суду, така пасивна поведінка залежала виключно від волевиявлення та заінтересованості позивача.
Щодо тверджень представника позивача, що ОСОБА_1 взагалі не мав обов'язку оновлювати свої персональні дані у період з 18.05.2024 по 16.07.2024, суд зазначає, що хоч дані факти не є предметом спору по суті, оскільки особу притягнуто до відповідальності не за те, що він дані не уточнив, а за неявку за повісткою, однак суд вказав у розділі IV відповідні норми законодавства, які зобов'язували громадян України оновити свої дані у вказаний період.
Також, суд відхиляє твердження позивача, що відповідачем 23.12.2024 не було складено протоколу про адміністративне правопорушення, а підпис та пояснення, які у ньому містяться виконанні не ОСОБА_1 , оскільки такі спростовано відповідачем. Зокрема, і позивачем і ІНФОРМАЦІЯ_1 з відзивом надано копію Протоколу №143 від 31.12.2024, у якому міститься підпис позивача ОСОБА_1 у графі про його отримання та власноруч написані пояснення.
Щодо дії в Україні особливого періоду, суд зазначає наступне. Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (абзац тринадцятий частини першої статті 1 Закону України «Про оборону України». 17 березня 2014 року, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», в Україні розпочав діяти особливий період є. Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань оголошено загальну мобілізацію та території України, тому особливий період діє по даний час і кваліфікація дії ОСОБА_1 за ч.3 ст. 210 КУпАП є правильною.
Зважаючи на те, що судом не встановлено належних доказів, які б спростовали факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності доведено, зміст оскаржуваної постанови відображає склад адміністративного правопорушення, а вимоги до змісту постанови, визначені чинним законодавством, дотримано, суд вважає, що постанова у справі про адміністративне правопорушення є правомірною та підстави для її скасування відсутні.
В підсумку, позов не підлягає задоволенню внаслідок безпідставності.
Оскільки позовні вимоги не підлягають задоволенню, тому підстав для розподілу судових витрат, понесених позивачем у зв'язку з розглядом справи, немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Конституцією України, суд, -
У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Шевчук Віктор Миколайович, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його підписання. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса проживання АДРЕСА_1 , адреса реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Представник позивача: адвокат Шевчук Віктор Миколайович, адреса, АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , електронна адреса ІНФОРМАЦІЯ_7
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .
Суддя О.Ю. Жуковська