Постанова від 20.02.2025 по справі 520/22286/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 р. Справа № 520/22286/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.,

Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 (ухвалене суддею Котеньовим О.Г.) по справі № 520/22286/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, в якому просила: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023 року, зі включенням в неї, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 року належних показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби у належних відсоткових та числових значеннях - премію у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою; зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 року в яку, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 року показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, які є належними у числовому та відсотковому значеннях, включити: премію у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, які полягають у невнесенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 № 652 від 02.10.2023, яка видана на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 520/15605/23, відомостей про середні розміри надбавки за особливості проходження служби, та премії, станом на 01.01.2023; зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій, зокрема, вказати у середніх розмірах щомісячну премію, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захист, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2013 № 623, для перерахунку пенсії позивача; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції позивачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просила: змінити мотивувальну частину рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024, шляхом виключення з тексту рішення наступних абзаців:

« …Натомість зазначене рішення є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій. До того ж, у постанові від 13.05.2020 у справі № 592/5164/16-а Велика Палата. Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців.

Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII. З урахуванням наведеного, Верховний Суд прийшов до висновку про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням окремого доручення Міністра оборони України від 01.02.2023 №2683/з, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.03.2023 основного розміру його пенсії, оскільки судами не встановлено, що станом на 01.02.2023 за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку…»

«...З огляду на правові позиції Верховного Суду, суд відмічає про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.02.2023 з урахуванням наказу ДСНС України від 13.01.20233 № 35 надбавка за особливості проходження служби не менше 50%, та наказу ДСНС України від 13.01.2023 в редакції 03.02.2023 № 102 розмір премії 290%. Разом із тим суд зазначає, що постанова КМУ № 704 не містить імперативної вказівки на обов'язковий відсоток виплати надбавки за особливості проходження служби у 50 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії 290% від посадового окладу…»;

змінити резолютивну частину рішення Харківського окружного адміністративного суду Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 по справі № 520/22286/24 з того формулювання, котре наведено судом першої інстанції, на те формулювання, котре наведено позивачем у прохальній частині позову в розрізі: збереження таких складових ГЗ як посадовий оклад: 10310 грн., оклад за званням : 2250 грн., надбавка за вислугу років (40%): 5024 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 8792 грн., надбавка за таємність (10%): 1031 грн., доплата за науковий ступінь (5%): 515,50 грн., надбавка за кваліфікацію (7%): 721,70 грн., котрі вказані у довідці № 652 від 02.10.2023, з якими позивач згоден, зазначення належного відсотку премії, який буде з'ясовано Другим апеляційним адміністративним судом за результатами розгляду цієї апеляційної скарги, враховуючи, що дійсній відсотковий розмір премії, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою судом першої інстанції не досліджувався.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянтка посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 07.01.2025 витребувано у Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області копію витягу з наказу про встановлення розміру премії за січень 2023 року, яку виплачено за посадою начальника УЕФ (головний бухгалтер) ГУ ДСНС України в Харківській області, звідки позивачка звільнилася на пенсію, або посадою, прирівняною до цієї посади.

На виконання вимог вищезазначеної ухвали суду, відповідачем, зокрема, надано довідку ГУ ДСНС у Харківській області від 15.01.2025 № 47/640 та витяг із наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 № 74

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Суд, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Харківського кружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі № 520/15605/23 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня кожного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про фактично виплачені в ці місяці розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії від визначених окладів, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.

На виконання вищевказаного рішення суду Головним управління ДСНС України в Харківській області підготовлена на та направлено 02.10.2023 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 652 від 02.10.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 в якій зазначено наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 10310 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2250 грн.; надбавка за вислугу років 40% - 5024 грн.; надбавка за особливості проходження служби 50%- 8792 грн., надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації -10%-1031 грн., доплата за науковий ступінь 5% - 515,50 грн., надбавка за кваліфікацію 7% - 721,70 грн., премія 95% - 9794,50 грн. Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 38438,70 грн.

Позивачка, вважаючи, що в зазначеній довідці № 652 від 02.10.2023, визначенні розміру премії, суперечить положенням Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, довідці ДСНС від 13.01.2024 № 35, Порядку № 45 позивачка звернулася до суду з цим позовом.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно не зазначив у довідці № 652 від 02.10.2023 про розмір грошового забезпечення позивачки станом на 01.01.2023 відомостей про середні розміри надбавки за особливості проходження служби, та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки вона звільнилася на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених Документ сформований в системі “Електронний суд» 21.03.2024 3 законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Військова служба є особливим видом публічної служби, тому її проходження передбачає особливе регулювання праці військовослужбовців, а саме межі реалізації ними своїх трудових прав у зв'язку з специфікою їх правового статусу, відносини щодо звільнення та проходження військової служби врегульовані як загальним законодавством України про працю, так і спеціальним законодавством. При цьому, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо спеціальними нормами не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.

Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (в подальшому - Закон № 2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон № 2262-ХІІ визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей відповідно до Конституції України, та встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно із ч. ч. 1-3 ст. 9 Закону № 2262-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від № 704 30.08.2017 р. (в подальшому - Постанова № 704) затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 2 Постанови № 704 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. п. 5, 6 Постанови № 704, надано право керівникам державних органів (Міністру оборони України) у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (в подальшому - Інструкція № 623), пунктом 1 якою визначено, що ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу. Інструкцію № 623 розроблено, зокрема відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. (пункт 2 Інструкції № 623)

Відповідно до п. 3 Інструкції № 623, грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623 визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу протиправного, на думку позивачки, зазначення ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області у виданій позивачці станом на 01.01.2023 довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії щомісячної премії у розмірі 95%, оскільки премія має бути зазначена відповідно до наказу ДСНС України від 13.01.2023 № 35.

Таким чином, спірним питанням у даній справі є розмір премії, який необхідно зазначати у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, з 05.03.2019 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.

Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналіз вищевикладених норм законодавства вказує, що такі щомісячні виплати як премія мають бути зазначені у відповідній довідці про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у справі № 380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024.

Відповідно до п.п. 2 п. 5 Постанови № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623 визначено, що преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Таким чином, згідно із Постанови № 704 та Інструкції № 263, розмір щомісячної премії не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

Судовим розглядом встановлено, що на виконання вимог вищезазначеної ухвали суду, відповідачем надано довідку від 15.01.2025 № 47/640, відповідно до якої, посада, начальника управління економіки і фінансів (головного бухгалтера) ГУ ДСНС у Харківській області, станом на 01.01.2023 прирівнюється до посади начальника управління у складі у складі апарату ГУ ДСНС України у харківській області, за якою визначено 36 розряд.

Відповідно до витягу із наказу Головного управління ДСНС України у Харківській області від 13.02.2023 № 74, відповідно до п. 1 розділу ХVI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженої наказом МВС України від 20.07.2018 № 623, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 13.01.2023 № 936/32388, пункту 1.1. наказу ДСНС України від 13.01.23 № НС-34 "Про окремі питання оплати праці керівників та їх заступників органів управління та підрозділів цивільного захисту, установ та організацій системи ДСНС у 2023 році" із змінами та пункту 1.2 наказу ДСНС України від 13.01.2023 № НС-35 "Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році" зі змінами, встановлено щомісячну премію у відсотках посадового окладу, за січень 2023 року: по апарату головного управління начальнику управління, у розмірі 289 %, підстава рапорт першого заступника начальника Головного управління Сергія Чабаня.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції, про відмову у задоволенні позовних вимог в частинні зазначення у відповідній довідці розмір щомісячної премії у розмірі 289 % .

Судовим розглядом встановлено, що на виконання рішення Харківського кружного адміністративного суду від 13.09.2023 по справі №520/15605/23, ГУ ДСНС у Харківській області надано довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 652 від 02.10.2023, відповідно до якої, зокрема, розміру премія - 95%.

Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, відповідачем протиправно зазначено у довідці № 652 від 02.10.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 занижені відомості про розмір премії, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача є обгрунтованими, належним способом захисту прав позивачки є зобов'язання відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, зокрема, із зазначенням відомостей премії - 289 %.

Доводи апеляційної скарги, що резолютивну частині оскаржуваного рішення Харківського кружного адміністративного суду від 12.11.2025 необхідно змінити, зазначивши, зокрема, посадовий оклад: 10310 грн., оклад за званням : 2250 грн., надбавка за вислугу років (40%): 5024 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) 8792 грн., надбавка за таємність (10%): 1031 грн., доплата за науковий ступінь (5%): 515,50 грн., надбавка за кваліфікацію (7%): 721,70 грн., котрі вказані у довідці № 652 від 02.10.2023, суд апеляційної інстанції вважає помилковими, оскільки такі вимоги відсутні в позові, а відповідно до ч. 5 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.

Щодо вимоги апелянтки про постановлення окремої ухвали і направлення її Міністру внутрішніх справ та Голові ДСНС України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності посадових осіб ДСНС України та ГУ ДСНС України в Харківській області, оскільки при розгляді цієї справи були виявлені очевидні, умисні та системні порушення закону (а саме ст. 43 Закону № 2262-XI) з боку ДСНС України та ГУ ДСНС України в Харківській області, суд апеляційної інстанції зазначає, що недостовірна, на думку позивачки, інформація щодо розміру премії, яка зазначена в виданій відповідачем довідці не є беззаперечною підставою для постановлення окремої ухвали. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України, постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.

Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає необхідним апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 скасувати, ухвалити постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити, а саме: визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023, зі включенням в неї, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 належних показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби у належних відсоткових та числових значеннях - премію у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою та зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 в якій, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, які є належними у числовому та відсотковому значеннях, зазначити відомості щодо відсоткового розміру щомісячної премії 289%, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою.

Керуючись ст. 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд.

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 по справі № 520/22286/24 - скасувати.

Ухвалити постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2023, зі включенням в неї, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 належних показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби у належних відсоткових та числових значеннях - премію у відсоткових середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.01.2023 в якій, окрім зазначених у довідці № 652 від 02.10.2023 показників грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, які є належними у числовому та відсотковому значеннях, зазначити відомості щодо відсоткового розміру щомісячної премії 289%, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 за відповідною посадою.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.В. Присяжнюк

Судді О.А. Спаскін Л.В. Любчич