Постанова від 20.02.2025 по справі 200/5931/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2025 року справа №200/5931/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року (повне судове рішення складено 11 листопада 2024 року) у справі № 200/5931/24 (суддя в І інстанції Бабіч С.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідно до якої просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.05.2024 № ФС-75116, виданої станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та положень Постанови № 704;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.05.2024 № ФС-75116, виданої станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704, без обмеження максимальним розміром, а також здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 по день проведення перерахунку.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 10.06.2024 відповідачем листом № 15428-12754/Є-02/8-0500/24 було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) № ФС-75116 від 01.05.2024 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Із зазначеною відмовою відповідача позивач не погоджується та вважає, що він має право на перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 № ФС-75116 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, до складу якого включені додаткові види грошового забезпечення.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.05.2024 № ФС-75116/09/01/1301, виданої станом на 05.03.2019, згідно з вимогами статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.05.2024 року № ФС-75116/09/01/1301, виданої станом на 05.03.2019, згідно з вимогами статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови КМУ № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Вказане спростовує висновки суду І інстанції щодо наявності підстав для перерахунку та виплати пенсії та ставить під сумнів, що судом в повній мірі були досліджені матеріали справи, що в свою чергу призвело до не вірних висновків та порушення прав Головного управління, як відповідача.

Нормами статті 8 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 18.03.1990 позивачу була призначена пенсія за вислугу років на підставі норм Закону № 2262-ХІІ, що підтверджується матеріалами пенсійної справи ФС-75116 (Міноборони).

01.05.2024 за наслідками розгляду заяви представника позивача ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано нову довідку № ФС-75116/09/01/1301 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії.

Слід зауважити, що у позовній заяві позивачем вказується номер довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 - "№ ФС-75116".

Разом із цим, надані суду документи, зокрема, довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024, свідчать про те, що вірним номером вказаної довідки є - "№ ФС-75116/09/01/1301".

Доказів існування інших довідок про розмір грошового забезпечення позивача, які би були видані ІНФОРМАЦІЯ_2 01.05.2024, сторонами суду не надано.

Наведені обставини враховуються судом під час ухвалення даного рішення.

Згідно із зазначеною довідкою відповідно до Постанови № 704, з урахуванням правових висновків, наведених Верховним Судом у постанові від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, станом на 05.03.2019 розмір грошового забезпечення позивача за посадою "старшина гідроакустичної команди великого підводного човна" становив:

- посадовий оклад - 3350,00 грн;

- оклад за військове звання (мічман) - 950,00 грн;

- надбавка за вислугу років (50%) - 2150,00 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4192,50 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 335,00 грн;

- премія (91%) - 3048,50 грн;

- усього - 14 026,00 грн.

Листом від 01.05.2024 № 09/01/1300 довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 01.05.2024 № ФС-75116/09/01/1301 було надіслано ІНФОРМАЦІЯ_2 на адресу відповідача.

Про вказані обставини представника позивача було повідомлено листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 № 09/01/1303, до якого була додана копія спірної довідки.

В подальшому позивач, через уповноваженого представника, звернувся до відповідача із заявою від 13.05.2024 року про перерахунок і виплату пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ФС-75116/09/01/1301 від 01.05.2024, до якої, зокрема, додав її копію.

Листом від 24.05.2024 № 0500-0309-5/53073 відповідач повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з чим довідка від 01.05.2024 № ФС-75116/09/01/1301 була залишена без розгляду.

Надалі, листом від 10.06.2024 № 15428-12754/Є-02/8-0500/24, який був наданий на заяву представника позивача від 13.05.2024, відповідач повідомив його про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі спірної довідки.

У листі відповідач, зокрема, послався на те, що на теперішній час повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходило.

Таким чином, відповідач фактично відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Вирішуючи спірні правовідносини, слід зазначити наступне.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено лише відповідачем. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволені позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Згідно з положеннями частини 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

За частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, як зазначив Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, під обчисленням необхідно розуміти процес отримання результату за допомогою відповідних дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання щодо перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови, порядок перерахунку пенсій та розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» від 13.02.2008 № 45.

За пунктом 1 цього Порядку (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою № 103 були внесені зміни до Порядку № 45.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1 і 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Згідно з частиною 2 статті 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до вказаних змін, у зв'язку з чим позивач набув право на перерахунок пенсії із врахуванням грошового забезпечення, складовими якого, зокрема, є: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Як видно зі змісту пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, саме на орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який був затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

За пунктом 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Положеннями пункту 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Так само, як установлено пунктом 24 Порядку № 3-1, органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, які спрямовані на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічні правові висновки містяться, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а та інших.

У той же час, до моменту отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням у такій довідці відповідних складових грошового забезпечення пенсіонера та їх розміру у пенсійного органу не виникає обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії, однак цей обов'язок виникає у пенсійного органу після одержання довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, у разі включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення або збільшення розміру існуючих.

При цьому слід звернути увагу на те, що у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, якою були залишені без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій у даній справі, суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії), оскільки саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ, а також статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Вказані у довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 № ФС-75116/09/01/1301 надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень і премія у розумінні норм статті 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ є складовими грошового забезпечення.

Разом із цим, як видно з наданих до справи протоколів за пенсійною справою позивача ФС-75116 (Міноборони), вказані складові (надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія) не враховані під час проведення попереднього перерахунку пенсії позивача.

Як вже було вказано у даному рішенні, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (тобто з 05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії), виходячи з розміру складових, розрахованих відповідно до Постанови КМУ № 704, статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслано на адресу відповідача оновлену довідку від 01.05.2024 року за № ФС-75116/09/01/1301 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії.

Також копію зазначеної довідки було надано відповідачу представником позивача під час звернення із заявою від 13.05.2024 року щодо перерахунку і виплати пенсії позивачу.

Суд зазначає, що з моменту одержання довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 року № ФС-75116/09/01/1301 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, відповідач, одержавши оновлену довідку ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 року № ФС-75116/09/01/1301, мав здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.04.2019 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд зауважує, що відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей провадиться як за документами, що є у пенсійній справі, так і за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. При цьому, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення його пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Враховуючи зміст наведеної норми Закону № 2262-ХІІ, судом не приймаються до уваги викладені у відзиві доводи відповідача стосовно відсутності у переліку заяв та документів, які визначені Порядком № 3-1 (що є підзаконним актом), заяви про перерахунок пенсії, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того, суд зазначає, що у спірних правовідносинах перерахунок пенсії позивача є пов'язаним із введенням (а фактично - відновленням) нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавок, доплат, підвищень) та премій, який згідно з положеннями частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на цей перерахунок без обмеження строком у разі, якщо даний перерахунок не проведений з вини, зокрема, органів Пенсійного фонду України.

Як вже було вказано вище, відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року після одержання оновленої довідки № ФС-75116/09/01/1301 від 01.05.2024 року, яка видана ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не здійснив такого перерахунку.

У подальшому відповідач також відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі спірної довідки у відповідь на заяву представника позивача від 13.05.2024 року.

Приймаючи до уваги наведене, судом відхиляються наведені у відзиві на позов доводи відповідача, із посиланням на частину 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, стосовно обмеження виплати різниці в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, оскільки в даному випадку застосуванню підлягають положення частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, які не містять жодних обмежень щодо строків або періодів перерахунку чи виплати пенсії.

З урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача стосовно відмови у перерахунку та виплаті позивачу пенсії на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ФС-75116/09/01/1301 від 01.05.2024 року про розмір грошового забезпечення є протиправними.

У позовній заяві позивач просить суд, серед іншого, зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплачувати пенсію на підставі спірної довідки без обмеження максимальним розміром, а також здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку.

За частиною 1 статті 2 КАС України судовому захисту підлягають ті права чи інтереси особи, які є порушеними, а не ті, що можливо (ймовірно) будуть порушені у майбутньому.

Резолютивна частина рішення не може містити будь-яких приписів, які прогнозують можливі порушення з боку відповідача у майбутньому та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 року у зразковій справі № 560/2120/20.

Матеріали цієї справи не містять доказів на підтвердження того, що станом на момент прийняття даного судового рішення відповідачем було обмежено граничний розмір пенсії позивача. При цьому позивач не звертався до відповідача з вимогами стосовно нарахування та виплати пенсії без обмеження її граничного розміру, а відповідач не відмовляв позивачу в задоволенні таких вимог.

На сьогодні відповідач ще не проводив перерахунок позивачу пенсії з урахуванням оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ФС-75116/09/01/1301 від 01.05.2024 року і не здійснював обчислення розміру пенсії позивача за наслідками такого перерахунку.

Такий перерахунок може бути проведений, а обчислення розміру пенсії - здійснене у майбутньому, на виконання цього рішення суду (після набрання ним законної сили).

Відтак, на даний момент відсутні обґрунтовані підстави вважати, що після проведення перерахунку пенсії на виконання цього рішення суду відповідачем буде обмежено граничний розмір належних позивачеві пенсійних виплат.

З огляду на викладене, приймаючи до уваги положення статті 2 КАС України, позовні вимоги, які стосуються перерахунку і виплати пенсії позивачу без обмеження максимальним розміром, є передчасними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Приймаючи до уваги наведені вище обставини щодо помилково вказаного позивачем у позовній заяві номеру виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки від 01.05.2024, а також враховуючи, що "максимально нарахований розмір" (як позивач зазначає у позові) пенсії позивача буде визначений лише після проведення перерахунку на виконання цього рішення суду, після набрання ним законної сили, місцевий суд дійшов правильного висновку про часткове задоволення позову шляхом:

- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 року № ФС-75116/09/01/1301, виданої станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та положень Постанови № 704;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.04.2019 перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.05.2024 № ФС-75116/09/01/1301, виданої станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, а також положень Постанови № 704, з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, місцевий суд дійшов правильного висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі № 200/5931/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 20 лютого 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук