Постанова від 19.02.2025 по справі 360/306/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2025 року справа №360/306/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Блохіна А.А., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року у справі № 360/306/24 (головуючий І інстанції Н.М. Басова) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач, ГУПФУ), в якій просив: визнати протиправними дії та бездіяльність відповідача стосовно не виплати пенсії позивача з 07.02.2016 на його особистий банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк»; зобов'язати відповідача здійснювати виплату пенсії позивача, в тому числі суму недоотриманої пенсії, на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ “Ощадбанк» з 07.02.2016 та виплатити всі неотримані пенсійні кошти позивача з урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 року позов задоволено частково, а саме суд:

Визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо непоновлення виплати пенсії ОСОБА_1 за заявою від 26 червня 2023 року на новий банківський рахунок.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 січня 2021 року із урахуванням масових перерахунків та з компенсацією втрати частини доходів, а також із виплатою заборгованості, що утворилась за період з 07.02.2016 по 31.12.2020, на визначений ОСОБА_1 у заяві від 26 червня 2023 року банківський рахунок.

Стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Відповідач, не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування скарги зазначено, що на виконання постанови Печерського районного суду міста Києва від 27.01.2016 у справі № 757/44095/15-а Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області розпорядженням від 21.11.2016 № 169143 позивачу призначило пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 07.02.2016.

Згідно заяви позивача про призначення пенсії від 08.08.2014, останній мав намір отримувати належні йому пенсійні виплати через відділення поштового зв'язку Луганськ-57 Поштампу-центру поштового зв'язку № 1 м. Луганськ ЛД УДППЗ «Укрпошта».

Однак, м. Луганськ внесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а акціонерним товариством «Укрпошта» не здійснюються пересилання поштових відправлень а також доставка та виплата пенсій. За таких обставин виплата пенсії не проводилась.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі № 360/1673/20, що набрало законної сили 27.10.2020, зобов'язано поновити нарахування та виплату пенсії за віком на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», з 07.02.2016, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07.02.2016 , реквізити якого не відповідають стандартам IBAN.

Відповідно до постанови Національного Банку України від 28.12.2018 № 162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні» з 05.08.2019 по 31.10.2019 номери банківських рахунків переводили на стандарт IBAN, тобто номера рахунків клієнтів банків в Україні мають містити 29 символів. Остаточний перехід усіх рахунків клієнтів на стандарт IBAN відбувся 13.01.2020 - з цієї дати клієнти можуть проводити розрахунки виключно з використанням рахунків у форматі IBAN.

Відповідно до п. 3 Постанови № 162 банки України зобов'язані з 05.08.2019 до 31.10.2019 самостійно здійснювати зміну (не за ініціативою клієнта) діючих рахунків клієнтів банків відповідно до вимог стандарту ІВАN із збереженням довжини номера рахунку аналітичного обліку - не більше 14 символів.

Відповідно до п. 4 Постанови № 162 банки України зобов'язані з 05.08.2019 до 31.10.2019 подати до органів Пенсійного фонду України перелік рахунків за стандартом ІВАN.

У зв'язку з надходженням від АТ «Державний ощадний банк України» до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області інформації про зміну (не за ініціативою клієнта) діючого рахунку клієнту банку - позивача (відповідно до вимог стандарту ІВАN) в електронній пенсійні справі змінено виплатні реквізити банківського рахунку з № НОМЕР_2 на НОМЕР_3 .

На виконання Рішення від 01.06.2020 у справі № 360/1673/20 у листопаді 2020 року на відомість грудня 2020 року ОСОБА_1 поновлено нарахування пенсії в межах виплати пенсії за один місяць (грудень 2020 року) та нараховано заборгованість за період з 07.02.2016 по 30.11.2020.

З 01.12.2020 пенсія ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась на банківський рахунок НОМЕР_3 в АТ «Державний ощадний банк України», змінений не за ініціативою клієнта у відповідності до вимог стандарту ІВАN.

Скаржник зазначає, що відповідно до пункту 17 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (в редакції постанови, що діяла на дату виконання рішення у справі № 360/1673/20), якщо суми пенсії та грошової допомоги отримуються з використанням платіжної картки, строк дії якої перевищує один рік, і протягом року за такою платіжною карткою не проводились видаткові операції особисто одержувачем, а банком особисто не поводилася фізична ідентифікація особи, уповноважений банк повідомляє про це відповідному органу Пенсійного фонду або органу соціального захисту населення. У такому разі орган Пенсійного фонду України або орган соціального захисту населення забезпечує проведення ідентифікації та верифікації особи на підставі пред'явленого (в обов'язковому порядку) одержувачем особисто паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та визначеного законодавством документа, в якому зазначено відомості про місце її проживання.

Пунктом 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, визначено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.

Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку.

Заяви приймаються за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання.

За нормою, закріпленою у пункті 19 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, суми пенсій та грошової допомоги не зараховуються на поточні рахунки у разі, коли протягом року не відбулася ідентифікація та верифікація одержувача з обов'язковим пред'явленням ним паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу і підтверджує її вік, та документа, визначеного законодавством, для з'ясування місця її проживання.

Отже, вимога щодо фізичної ідентифікації (верифікації) передбачена чинним законодавством у визначених випадках.

На виконання приписів пункту 17 Порядку № 1596, у грудні 2020 року уповноважений банк - АТ «Державний ощадний банк України» у зв'язку з неотриманням позивачем пенсії протягом року повернув Старобільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганській області нараховані на рахунок НОМЕР_3 кошти.

Частиною четвертої статті 49 Закону № 1058 визначено, що виплата пенсії припиняється у разі не отримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд.

На підставі зазначеного позивачеві припинено виплату пенсії з 01.01.2021.

Також скаржник зазначає, що з 27.03.2022 відповідно до пункту 10 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (доповнено абзацом згідно з Постановою КМУ від 25.03.2022 № 363), заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

З 12.08.2023 відповідно до абзацу першого пункту 17 Порядку № 1596 органи Пенсійного фонду України можуть забезпечити проведення ідентифікації та верифікації особи за допомогою відеоконференцзв'язку із дотриманням законодавства у сфері електронних довірчих послуг.

Законодавством України з пенсійних питань не передбачено подання будь-яких заяв до органів Пенсійного фонду України представниками пенсіонерів, окрім як законними представниками за малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено.

07.09.2023 за вхід. № 6033/М-1200-24 відповідачем зареєстровано заяву ОСОБА_2 ВЕБ-12001-Ф-С-23-208297 від 06.09.2023. До заяви додано скановані чорно-білі копії (в форматі PDF) таких документів: засвідчення підпису, апостиль, довіреність, заява позивача про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок від 26.06.2023 та сканований оригінал посвідчення адвоката України, виданого на ім'я ОСОБА_2 . Ані паспорту, ані довідки про присвоєння РНОКПП, ані інших, передбачених законодавством України з пенсійних питань, в тому числі і Порядком № 22-1, документів до звернення від 06.09.2023 представником позивача додано не було.

Від позивача надійшов відзив на скаргу в якому просив залишити її без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 311 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 КАС України, встановив наступне.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №360/1673/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.10.2020, задоволено частково позовні вимоги Меламеда В.Б. в інтересах ОСОБА_1 до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме судом:

Визнано протиправною бездіяльність Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком з 07 лютого 2016 року.

Зобов'язано Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 на визначений ним банківський рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в філії Луганського обласного управління АТ “Ощадбанк», з 07 лютого 2016 року, з виплатою заборгованості, яка утворилася з 07 лютого 2016 року.

У задоволенні решти вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області на користь Державного бюджету України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп.).

Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати ОСОБА_1 пенсії за один місяць.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 у справі №360/1673/20 набрало законної сили 27 жовтня 2020 року.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2023 у справі №360/1673/20 за заявою адвоката Меламеда В.Б., що діє в інтересах ОСОБА_1 , замінено відповідача у справі № 360/1673/20 Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Позивачу поновлено нарахування та виплату пенсії за віком з 07 лютого 2016 року, однак у грудні 2020 року уповноважений банк - АТ “Державний ощадний банк України» у зв'язку з неотриманням ОСОБА_1 пенсії протягом року повернув Старобільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганській області нараховані на рахунок НОМЕР_3 кошти.

Старобільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганській області припинило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2021.

Вказані обставини підтверджуються наданими відповідачем доказами.

26.06.2023 позивач звернувся до Пенсійного фонду з заявою, в якій просив належні суми пенсії перераховувати на його особистий банківській рахунок у АТ “Ощадбанк» № НОМЕР_1 .

06.09.2023 на портал ПФУ від адвоката позивача надійшла заява до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій просив перераховувати пенсію на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , реквізити якого вказано в апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена з електронним підписом представника позивача.

На вищевказану заяву відповідачем надано відповідь від 27.09.2023 №5878-6033/М-02/8-1200/23, в якій зазначено, що заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису. Для зміни виплатних реквізитів ОСОБА_1 необхідно звернутися до органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою у способи, передбачені пунктом 10 Порядку 1596.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема,:1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; 6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки; 12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики.

Частиною 2 статті 19 Конституції України, встановлений обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-VI).

Частиною 3 статті 4 Закону №1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерел формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Отже, нормативно-правовим актом, яким визначено підстави припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення), є Закон №1058-IV. Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом № 1058-IV, можуть застосовуватися виключно за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Відповідно до частини 2 статті 45 зазначеного Закону пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

За приписами статті 47 Закону № 1058-VI, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Право на отримання пенсії є конституційною гарантією. Суми пенсії є власністю позивача, оскільки з його заробітної плати протягом трудової діяльності здійснювалися утримання (страхові внески) з метою подальшої їх виплати у вигляді пенсії при досягненні особою пенсійного віку та набуття страхового трудового стажу.

Стаття 46 Закону № 1058-VI регулює правовідносини, що виникають під час виплати пенсії за минулий час: нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрат.

Виключно цим Законом № 1058-IV визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування (стаття 5 Закону № 1058-IV).

Підстави припинення та поновлення виплати пенсії врегульовано статтею 49 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини 1 зазначеної статті виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Аналіз вищенаведеної норми свідчить, що виплата пенсії припиняється лише на підставі відповідного рішення територіальних органів Пенсійного фонду або суду.

При цьому, перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів пенсійного фонду України, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії лише у випадках, прямо передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 49 вказаного Закону поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Як свідчить аналіз положень Закону № 1058-VI припинення виплати пенсії можливо лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених статтею 49 цього Закону.

Разом з тим, матеріали справи не містять рішення пенсійного органу про припинення виплати пенсії позивачу з підстав передбачених Законом № 1058-VI.

Відповідач право позивача на отримання пенсії не заперечував.

Суд зазначає, що положеннями статей 9 та 47 Закону № 1058-VI встановлено, зокрема, що пенсія за віком призначається та виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Слід зазначити, що закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акту. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.

Суд зазначає, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом № 1058-VI.

Жодних змін до Закону № 1058-VI з приводу особливостей виплати пенсіонерам, заборгованості по пенсії Верховною Радою не приймалось.

Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсійної виплати, суд вважає таким, що не ґрунтується на вимогах Закону.

Суд звертає увагу, що Конституційний Суд України у Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 вказав на те, що невиконання державою своїх соціальних зобов'язань щодо окремих осіб ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави (підпункт 3.2).

У преамбулі до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Суд враховує, що Верховною Радою України не приймались зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з приводу особливостей виплати заборгованості пенсіонерам.

Щодо припинення відповідачем виплати пенсії відповідно до частини четвертої статті 49 Закону № 1058, а саме не отримання пенсіонером нарахованих сум пенсії протягом 6 місяців, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до постанови Національного Банку України від 28.12.2018 № 162 «Про запровадження міжнародного номера банківського рахунку (IBAN) в Україні» з 05.08.2019 по 31.10.2019 номери банківських рахунків переводили на стандарт IBAN, тобто номера рахунків клієнтів банків в Україні мають містити 29 символів. Остаточний перехід усіх рахунків клієнтів на стандарт IBAN відбувся 13.01.2020 - з цієї дати клієнти можуть проводити розрахунки виключно з використанням рахунків у форматі IBAN.

Відповідно до п. 3 Постанови № 162 банки України зобов'язані з 05.08.2019 до 31.10.2019 самостійно здійснювати зміну (не за ініціативою клієнта) діючих рахунків клієнтів банків відповідно до вимог стандарту ІВАN із збереженням довжини номера рахунку аналітичного обліку - не більше 14 символів.

Відповідно до п. 4 Постанови № 162 банки України зобов'язані з 05.08.2019 до 31.10.2019 подати до органів Пенсійного фонду України перелік рахунків за стандартом ІВАN.

З пояснень відповідача вбачається, що судовим рішенням від 01.06.2020 у справі № 360/1673/20 зобов'язано здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 на банківський рахунок № НОМЕР_2 , реквізити якого не відповідають стандартам IBAN.

У зв'язку з надходженням від АТ «Державний ощадний банк України» до Старобільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганській області інформації про зміну (не за ініціативою клієнта) діючого рахунку клієнту банку - позивача (відповідно до вимог стандарту ІВАN) в електронній пенсійні справі змінено виплатні реквізити банківського рахунку з № НОМЕР_2 на НОМЕР_3 .

З 01.12.2020 пенсія позивача нараховувалась та виплачувалась на банківський рахунок НОМЕР_3 в АТ «Державний ощадний банк України», змінений не за ініціативою клієнта у відповідності до вимог стандарту ІВАN.

Проте, колегія суддів зазначає, що згідно пункту 4 Порядку №1596 виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувачів в населених пунктах у межах України, в яких функціонують вибрані одержувачами уповноважені банки, їх відокремлені підрозділи (філії, відділення, представництва тощо) (далі - установи уповноважених банків).

Пенсія, грошова допомога в разі виїзду одержувача на постійне місце проживання за кордон виплачуються органами Пенсійного фонду, органами соціального захисту населення шляхом зарахування на поточний рахунок одержувача в уповноваженому банку.

За приписами пункту 5 Порядку №1596 уповноважені банки проводять операції з відкриття поточних рахунків, зарахування сум пенсій та грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на поточні рахунки і їх виплати відповідно до зобов'язань, визначених додатком до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1231, та укладених договорів, передбачених пунктом 3 цього Порядку.

Згідно пунктом 6 Порядку №1596 одержувачі самостійно вибирають уповноважений банк для відкриття поточного рахунка.

Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1596 поточні рахунки одержувачам відкриваються уповноваженими банками згідно з вимогами, встановленими нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків у національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем укладається договір банківського рахунка. Положеннями договору не можуть погіршуватися умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Згідно пункту 10 Порядку №1596 заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку. Заява приймається за умови пред'явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує її вік, і визначеного законодавством документа, необхідного для з'ясування місця її проживання, та реєструється в установленому порядку.

Таким чином, підставою для виплати пенсії через поточні рахунки в банках є заява про виплату пенсії (бланк якої є Додатком №1 до Порядку №1596), яка може бути подана пенсійному органу, відповідно до п.10 Порядку №1596, двома шляхами, а саме: особисто пенсіонером до органу Пенсійного фонду; від установи уповноваженого банку.

06.09.2023 адвокат позивача згідно довіреності від 26.06.2023, через веб-портал Пенсійного фонду України звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою, в якій просив перераховувати пенсію на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 № НОМЕР_1 , реквізити якого вказано в його апостильованій особистій заяві про поновлення виплати пенсії на поточний банківський рахунок, яка прикладена з електронним підписом представника позивача.

Вищезазначене свідчить що позивачем дотримано вимоги законодавства щодо звернення з відповідною заявою та повідомлення поточного банківського рахунку.

Щодо посилання відповідача на необхідність звернення позивача стосовно поновлення виплати пенсії особисто, суд зазначає наступне.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, що зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058.

За п.1.1 Порядку 22-1, заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

При цьому, згідно п. 1.3 Порядку, заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

За п.4.1, 4.3 Порядку, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Стаття 59 Конституції України передбачає, що кожен має право на правову допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Отже, чинні норми законодавства містять положення, що дозволяють звернення пенсіонера з заявою про поновлення, перерахунок виплати пенсій тощо, не особисто, а через представника.

Суд зазначає, що під особистим зверненням пенсіонера, слід розуміти особисте підписання пенсіонером заяви про виплату пенсії, а не фізичне переміщення цієї особистої заяви пенсіонера до приймальні відповідача. Суд зазначає, що у такому разі зазначені тлумачення норм права звужують право позивача на пенсію у порівнянні з нормами, викладеними у спеціальному Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що має вищу юридичну силу.

Отже, передбачено можливість подачі заяви як особисто особою, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу ПФУ особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 20.02.2018 у справі № 757/12134/14-а.

Отже, у даному випадку волевиявлення позивача щодо виплати пенсії на відкритий ним поточний рахунок в уповноваженому банку оформлено письмово, подано через представника, що не суперечить жодній нормі діючого законодавства.

На підставі викладеного, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем протиправно непоновлена виплата пенсії позивачу на новий банківський рахунок за його заявою від 26.06.2023.

Суд зазначає, що закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акту. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.

Суд зазначає, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом № 1058-VI.

Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсійної виплати, суд вважає таким, що не ґрунтується на вимогах Закону.

Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.

Враховуючи викладене, відповідач припиняючи виплату пенсії діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права пенсіонера.

Також, суд зазначає, що не належне виконання відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, свої обов'язків не може створювати для позивача негативні наслідки у тому числі право на володіння власним майном.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 травня 2024 р. у справі № 360/306/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати підписання та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 19 лютого 2025 року.

Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв

Судді А.А. Блохін

І.В. Геращенко