20 лютого 2025 року справа № 580/8729/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу до Сагунівської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся заступник керівника Черкаської окружної прокуратури (18015, м. Черкаси, вул. Б.Хмельницького, 60) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Центрального округу (36039, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6) з позовною заявою до Сагунівської сільської ради (19644, Черкаська область, Черкаський район, с. Сагунівка, вул. Лесі Українки, 77/4), в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Сагунівської сільської ради Черкаського району, яка полягає у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ за координатами 49.288880,32.383785 площею 310 кв. м, висотою 1 м та 49.290242,32.382813 площею 560 кв. м, висотою 1 м., на земельній ділянці, розташованій в адміністративних межах Сагунівської сільської ради;
-зобов'язати Сагунівську сільську раду вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ за координатами 49.288880,32.383785 площею 310 кв. м, висотою 1 м та 49.290242,32.382813 площею 560 кв. м, висотою 1 м, на земельній ділянці, розташованій в адміністративних межах Сагунівської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на земельній ділянці, розташованій в адміністративних межах Сагунівської сільської ради за орієнтовними географічними координатами: 49.288880,32.383785 площею 310 кв. м, висотою 1 м та 49.290242,32.382813 площею 560 кв. м, висотою 1 м виявлено хаотичне несанкціоноване звалище відходів. Вказано, що Державною екологічною інспекцією Центрального округу неодноразово виносилися приписи Сагунівській сільській раді з вимогою забезпечити ліквідацію несанкціонованого сміттєзвалища та дотримання вимог законодавства на підпорядкованій території, однак ефективні заходи щодо вивозу сміття та ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища органами місцевого самоврядування так і не вжито.
Державною екологічною інспекцією Центрального округу позовні вимоги підтримано повністю.
Відповідач подав до суду відзив, у якому просив відмовити в задоволення адміністративного позову, оскільки земельні ділянки, на яких утворилось стихійне сміттєзвалище не перебувають у розпорядженні Сагунівської сільської ради, а знаходяться у користуванні ДП «Чигиринське лісове господарство» (Чорнявське лісництво).
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією Центрального округу 03.02.2021, 26.07.2021 здійснено заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства на території Сагунівської сільської ради Черкаського району, про що складено зокрема акт від 26.07.2021 №3/2/2021/ПЗ.
За результатами проведених заходів державного нагляду (контролю) виявлено факт розміщення стихійних сміттєзвалищ у несанкціонованому місці, а саме засмічення 2 земельних ділянок побутовими відходами (площами 15,5 х 20 кв. м, висотою 1 м та 70 х 8 кв. м, висотою 1 м) в адміністративних межах Сагунівської сільської ради, в кінці вулиці Медова за координатами 49.288880,32.383735 та 49.290242,32.382813.
Хоча, згідно вимог внесених приписів №03.2-11/04/2021 від 05.02.2021 та №48/03/2-11/2021 від 27.07.2021, Сагунівська сільська рада повинна була вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища на підпорядкованій території.
Також 27.07.2021 голові Сагунівської сільської ради, старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_1 скеровано вимогу №48/03/2-11/2021 про винесення рішення щодо ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих сміттєзвалищ на підпорядкованій території (в адмінмежах Сагунівської сільської ради Черкаського району, за координатами 49.288880,32.383785 та 49.290242,32.382813).
При чому, згідно повідомлення Державної екологічної інспекції Центрального округу №03.2-18/5219 від 01.10.2021 вимоги припису №48/03/2-11/2021 від 27.07.2021 Сагунівською сільською радою не виконані, а стихійне сміттєзвалище сільською радою не ліквідовано.
Вважаючи, що протиправною бездіяльність відповідача щодо не вжиття заходів щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно ст. 4 Закону України «Про охорону земель», правове регулювання у сфері охорони земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, які приймаються відповідно до них.
Частиною 1 ст. 50 Конституції України визначено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно до вимог ст. ст. 91, 167 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані додержуватися вимог законодавства по охорону довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Згідно ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням, забезпечувати захист земель від забруднення та засмічення.
Стеттею 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів; здійснення заходів щодо запобігання псування, забруднення, виснаження природних ресурсів, негативного впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини.
Відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані додержувати правил транспортування, зберігання і застосування засобів захисту рослин, стимуляторів їх росту, мінеральних добрив, нафти і нафтопродуктів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів, з тим щоб не допустити забруднення ними або їх складовими навколишнього природного середовища і продуктів харчування.
Згідно положень ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України, контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно вимог ст. 12 Закону України «Про відходи», виявлення та облік безхазяйних відходів, а також вжиття заходів, спрямованих на визначення їх власника, здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: а) виконання вимог законодавства про відходи; б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів; в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням; д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами; е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції; з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів; і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини; ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України; й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю; м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи. Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами.(ст. 21 Закону України «Про відходи»).
Отже, ліквідація несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів на території села належить до компетенції Сагунівської сільської ради, незважаючи на викладене, відповідач жодних дій з ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ не вчинив.
Як установлено судом та не заперечує відповідачем станом на момент розгляду цієї справи несанкціоноване сміттєзвалище не ліквідоване, ба більше заходи щодо ліквідації несанкціонованого сміттєзвалища у матеріалах справи відсутні.
Посилання відповідача, що земельні ділянки, на яких утворилось стихійне сміттєзвалище не перебувають у розпорядженні Сагунівської сільської ради, а знаходяться у користуванні ДП «Чигиринське лісове господарство» (Чорнявське лісництво) не знайшли свого підтвердження матеріалами справи.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до приписів ст. 139 КАС України не розподіляються.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Сагунівської сільської ради у невжитті заходів щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ за координатами 49.288880,32.383785 площею 310 кв. м, висотою 1 м та 49.290242,32.382813 площею 560 кв. м, висотою 1 м., на земельній ділянці, розташованій в адміністративних межах Сагунівської сільської ради.
Зобов'язати Сагунівську сільську раду вжити заходів щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ за координатами 49.288880,32.383785 площею 310 кв. м, висотою 1 м та 49.290242,32.382813 площею 560 кв. м, висотою 1 м, на земельній ділянці, розташованій в адміністративних межах Сагунівської сільської ради.
Копію рішення направити сторонам по справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР