18 лютого 2025 року справа № 580/8450/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Каліновської А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Шапошник Я.О.,
представника відповідача - Бондар К.А. (у порядку самопредставництва),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична-особа підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 25.10.2023 №0100412407 в частині нарахованого штрафу у розмірі 56096,02 (п'ятдесят шість тисяч дев'яносто шість) грн 02 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафу у розмірі 56096,02 грн є протиправним та підлягає скасуванню, так як на момент прийняття спірного податкового повідомлення-рішення діяли значно менші розміри відсоткової ставки штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної, передбачені пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, які були внесені до розділу ХХ Податкового кодексу України згідно із Законом №2876-ІХ від 12.01.2023 (вступили в силу 08.02.2023).
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 02.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Ухвалою суду від 08.11.2024 судом постановлено перейти із спрощеного позовного провадження до розгляду справи №580/8450/24 за правилами загального позовного провадження з викликом (повідомленням учасників справи.
Позивач у судове засідання з розгляду справи по суті не прибула, 16.12.2024 подала заяву про розгляд справи без її участі.
Представник відповідачів в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що при проведенні камеральної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних встановлено, що позивачем своєчасно не зареєстровані 22 податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Також відповідачем вказано, що застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації їх в ЄРПН в розмірах, передбачених положеннями п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПКУ можливо лише до податкових накладних/розрахунків коригування, які складені з 16 січня 2023 року, тому відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та скасуванню не підлягає.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем (РНОКПП НОМЕР_1 ) та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Черкаській області як платник податків і зборів.
Головним управлінням ДПС у Черкаській області проведено камеральну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному державному реєстрі податкових накладних. Результати перевірки оформлені актом від 05.10.2024 №10069/23-00-24-07-21/3079319523.
Вищезазначеною перевіркою встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині своєчасно не зареєстрованих 22 податкових накладних з податку на додану вартість у Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі висновків акта перевірки від 05.10.2024 №10069/23-00-24-07-21/3079319523 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 25.10.2023 №0100412407, яким до позивача застосовано штраф у загальній сумі 84488,49 грн.
Вважаючи спірне рішення в частині застосування по позивача штрафу у розмірі 56096,02 грн протиправним, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема: визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, у редакції станом на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Із аналізу викладених приписів ПК України можна дійти висновку, що продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
За своєю правовою природою норма, викладена в абзаці 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України, є нормою зобов'язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов'язання у вигляді обов'язку реєстрації податкової накладної.
Статтею 120-1ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.
Так, згідно із пунктом 1201.1 статті 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами а - г цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Згідно зі ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписами ПК України вина платника не передбачена як обов'язковий елемент складу податкового правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, що підтверджується змістом ст.109 цього кодексу.
Так, актом від 25.10.2023 №0100412407 встановлено порушення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині своєчасно не зареєстрованих 22 податкових накладних з податку на додану вартість у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зауважує, що в межах даної справи позивачем не заперечується факт несвоєчасної реєстрації вищезазначених 22 податкових накладних та нею не наведено об'єктивні причини, що зумовили допущення такого пропуску, а також суду не надано доказів вчинення платником податку будь-яких дій з метою належного виконання податкового обов'язку щодо своєчасності реєстрації таких документів.
Отже, підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позивач порушив терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за що встановлено притягнення до фінансової відповідальності відповідно до вимог податкового законодавства.
Надаючи оцінку застосованих відповідачем розмірів штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, суд зазначає наступне.
Так, за встановлені порушення контролюючим органом відповідно до податкового повідомлення-рішення від 25.10.2023 №0100412407 на ФОП ОСОБА_1 накладено штраф у відсоткових розмірах відповідно до положень пункту п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, що підтверджується розрахунком фінансових (штрафних) санкцій до оскаржуваного ППР.
Суд зазначає, що Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» ПК України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023, зокрема підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90 такого змісту:
«89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів»;
69.18. Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
Квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації щодо податкових накладних/розрахунків коригування, поданих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, надсилається платнику податку не пізніше наступного операційного дня.
Якщо протягом наступного операційного дня після операційного дня, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається не пізніше наступного операційного дня».
Отже, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення в місяці та зменшено відсоткові розміри ставок штрафної (фінансової) санкції за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зазначає, що ні вимогами Закону, якими вносилися зміни до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, ні самим ПК України не було визначено, що норми ПК України (п.89 п.2 р.ХХ) мають застосовуватися лише до податкових накладних, які виписані платниками після набрання чинності такими нормами. Більше того, з урахуванням того, що пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено строки саме реєстрації (а не виписування) податкових накладних.
У той же час, пунктом 56.21. ст. 56 ПК України передбачено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Відтак, станом на 08.02.2023 для позивача, які і будь-якого іншого платника податків, яким вже виписані (але ще станом на 08.02.2023 правомірно, виходячи із вимог ПК України в редакції до 08.02.2023 не зареєстровані (п.201.10 ст.201 ПК України)) податкові накладні виникає обов'язок в частині строку реєстрації таких податкових накладних виходячи із вимог такого нормативного акту, який набрав чинності 08.02.2023, тобто положень пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, яким збільшено строки реєстрації виписаних податкових накладних.
Поряд з цим суд зауважує, що на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення 05.06.2023 вже набули чинності зміни внесені Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктами 89 та 90, які зокрема пом'якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.
Необхідно зазначити, що згідно із пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Таким чином, суд зауважує, що на день прийняття контролюючим органом оскарженого в цій справі податкового повідомлення-рішення від 25.10.2023 №0100412407 щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації 19 податкових накладних, підлягали застосуванню штрафні санкції саме у розмірах визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України в останній редакції, яка набрала чинності 08.02.2023 року.
Судом встановлено, що відповідачем сума штрафних (фінансових) санкцій за порушення позивачем граничного терміну реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно з положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у той час, виходячи із приписів п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ «Перехідні положення» ПК України, відповідач при визначені розміру штрафу стосовно 19 податкових накладних (рядки 1-19) повинен був керуватися саме нормами Закону № 2876-ІХ.
Як наслідок, відповідачем протиправно застосовано штрафні санкції у їх відсотковому значенні згідно з положеннями пункту 1201.1 статті 120 ПК України замість їх розмірів визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України стосовно наступних 19 податкових накладних, наведених у додатку №1 до Акту з порядковими номерами 1-19, а саме:
- №3518 від 12.06.2022 з обсягом ПДВ - 32806,86 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 33 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 30% замість 10%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 9842,06 грн замість 3280,69 грн;
- №38 від 27.05.2022 з обсягом ПДВ - 51744,02 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 4 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 5174,40 грн замість 1034,88 грн;
- №37 від 26.05.2022 з обсягом ПДВ - 60452,28 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 4 дні та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 6045,23 грн замість 1209,06 грн;
- №105 від 26.05.2022 з обсягом ПДВ - 3271,03 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 11 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 327,10 грн замість 65,43 грн;
- №38 від 15.07.2022 з обсягом ПДВ - 11586,64 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 1158,66 грн замість 231,73 грн;
- №33 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 593,14 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 59,31 грн замість 11,86 грн;
- №31 від 14.07.2022 з обсягом ПДВ - 4100,88 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 410,09 грн замість 82,02 грн;
- №27 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 7426,43 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 742,64 грн замість 148,53 грн;
- №36 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 112,82 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 11,28 грн замість 2,26 грн;
- №26 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 7913,72 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 791,37 грн замість 158,27 грн;
- №37 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 176,05 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 17,61 грн замість 3,52 грн;
- №39 від 15.07.2022 з обсягом ПДВ - 18064,03 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 1806,40 грн замість 361,28 грн;
- №35 від 14.07.2022 з обсягом ПДВ - 4216,82 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 421,68 грн замість 84,34 грн;
- №34 від 14.07.2022 з обсягом ПДВ - 18298,88 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 1829,88 грн замість 365,98 грн;
- №32 від 12.07.2022 з обсягом ПДВ - 188,75 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 1 день та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 18,88 грн замість 3,78 грн;
- №100 від 15.09.2022 з обсягом ПДВ - 37,09 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 14 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 10 замість 2%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 3,71 грн замість 0,74 грн;
- №22 від 20.05.2022 з обсягом ПДВ - 58357,69 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 98 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40 замість 15%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 23343,08 грн замість 8753,65 грн;
- №29 від 24.05.2022 з обсягом ПДВ - 79228,15 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 98 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40 замість 15%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 31691,26 грн замість 11884,22 грн;
- №73 від 31.12.2022 з обсягом ПДВ - 252 грн, стосовно якої встановлено порушення граничного терміну її реєстрації у кількості 149 днів та застосовано штрафну санкцію у розмірі 40 замість 15%, тобто протиправно застосовано штрафну санкцію у розмірі 100,8 грн замість 37,80 грн.
Відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 25.10.2023 №0100412407 в частині застосування до позивача штрафу у розмірі 56096,02 грн.
Необхідно додатково зазначити, що одним із ключових положень юридичної визначеності є «якість закону», яка охоплює собою такі характеристики відповідного акта законодавства, як, зокрема, чіткість, точність, недвозначність, зрозумілість, узгодженість, доступність, виконуваність, передбачуваність та послідовність. Ці характеристики стосуються як положень будь-якого акта (норм права, які в ньому містяться), так і взаємозв'язку такого акта з іншими актами законодавства такої ж юридичної сили.
Будь-які обмеження, які накладаються, мають ґрунтуватися на положеннях законодавства. Воно має бути сформульоване з достатньою чіткістю, щоб надати особі можливість визначити, чи буде її поведінка суперечити закону та якими можуть бути вірогідні наслідки порушень. Передбачення у національному законодавстві чітких визначень є істотною умовою для того, щоб закон залишався нескладним для розуміння та застосування, а також для запобігання спробам регулювати діяльність, яка не підлягає регулюванню (рішення ЄСПЛ у справі «Вєренцов проти України» від 11 квітня 2013 року).
Оскільки діючим законодавством не врегульований механізм фіксації дати отримання покупцем розрахунків коригування, то застосування податковим органом інших норм щодо реєстрації ПН/РК є протиправним.
Крім того, положеннями п. 56.21 ст. 56 ПК України визначено, що у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
У постанові Верховного Суду від 10.02.2021 у справі № 380/671/20 вказано, що сама юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 ПК України дає підстави стверджувати, що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду.
Вищенаведеною нормою охоплюються не лише очікування платника почуватися захищеним, а й відповідний таким очікуванням обов'язок вибору визначеного варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган.
Таким чином, оскільки вищенаведені положення ПК України дають підстави стверджувати про існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків, а тому слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 25.10.2023 №0100412407 в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 штрафних санкцій у сумі 56096 (п'ятдесят шість тисяч дев'яносто шість) грн 02 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 235, код ЄДРПОУ 44131663) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Рішення суду складено у повному обсязі та підписано 20.02.2025.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА