20 лютого 2025 року Справа № 320/5656/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Л.В.Трофімової, суддів - В.А.Гайдаш, В.І.Орленко за участі секретаря судового засідання - В.С.Олійник розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №320/5656/20 за позовом ОСОБА_1 (реєстрація: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00031101), Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича [представник Вельченко М.В. згідно з довіреністю від 07.03.2024 №36663/9.1.3/22-24, випискою з ЄДР] про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.
06.07.2020 вх.5841/20 позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-10827672 та порушенням ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- визнати протиправною бездіяльність Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ-10827672 та порушенням ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не вжиття відповідних заходів реагування за обставинами та фактами, викладеним у зверненні ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ-10827672 та порушенням ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- визнати протиправною бездіяльність Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича щодо не вжиття відповідних заходів реагування за обставинами та фактами, викладеними у зверненні ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-10827672 та порушенням ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не надання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді Управління з питань роботи із зверненнями громадян Секретаріату Кабінету Міністрів України згідно вимог ст. 15 Закону України «Про звернення громадян»;
- визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не надання відповіді на звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ -10827672 за підписом Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича та порушенням ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
- зобов'язати Прем'єр-міністра України Шмигаля Дениса Анатолійовича повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
13.08.2020 вх.№320/5656/20 адміністративний позов зареєстрований в Окружному адміністративному суду м. Києва.
На виконання п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ, Окружний адміністративний суд міста Києва скерував за належністю матеріали справи № 320/5656/20 до Київського окружного адміністративного суду (лист 11.12.2023 №03-19/36871/23 на 50 арк).
На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акта приймання-передачі судових справ, не розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 07.01.2025, згідно супровідного листа Київського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 №01-19/93/25 до Черкаського окружного адміністративного суду передано 244 судові справи (у тому числі адміністративну справу №320/5656/20 - вх. №856/25 від 08.01.2025). Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.01.2024 адміністративна справа №320/5656/20 (22.01.2025 вх.№3081/25) передана судді Л.В.Трофімовій, у зв'язку з чим прийнята справа до провадження.
24.01.2025 суд залишив позовну заяву без руху для усунення недоліків, 29.01.2025 продовжив строк для усунення недоліків.
30.01.2025 вх.№4610/25 позивач надав заяву про усунення недоліків, проте суб'єктний склад адміністративного позову залишив у попередній редакції, не визначив співвідповідачем Секретаріат КМУ і не клопотав про заміну неналежного відповідача.
03.02.2025 прийнята позовна заяву до розгляду та відкрите провадження у справі, в установленому порядку визначений склад колегії суддів Черкаського окружного адміністративного суду за головуванням судді Л.В.Трофімової, суддів - В.А.Гайдаш, В.І.Орленко.
Під час вирішення завдань ст.180 КАС України у підготовчому судове засіданні 20.02.2025 вирішені питання про залучення співвідповідача та третьої особи.
Відповідно до положень ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт під час здійснення ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).
Позовні вимоги сформовані щодо протиправної бездіяльності Кабінету Міністрів України у зв'язку з неналежним розглядом звернення ОСОБА_1 , проте позивач не вказав до яких повноважень саме Кабінету Міністрів України чи Прем'єр-міністра належать питання розгляду звернень громадян.
Якщо вирішення питання, порушеного у зверненні, не належить до повноважень Прем'єр-міністра, Першого віце-прем'єр-міністра, віце-прем'єр-міністрів, Державного секретаря Кабінету Міністрів, міністра, який не очолює міністерство, Секретаріат Кабінету Міністрів надсилає звернення протягом п'яти днів за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється авторові (ч. 4 § 158 Регламенту КМУ).
Великою Палатою Верховного Суду у справі №640/7310/19 (ЄДРСР 94394125) зазначено: особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв'язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб'єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб'єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать.
Звернення (у додатку до позовної заяви - реєстраційний № ФИ-10827672) скероване до Секретаріату КМУ, який не визначений співвідповідачем у справі. Відповідно до пп. 33 п. 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України до повноважень Секретаріату Кабінету Міністрів України належить організація та здійснення в установленому порядку розгляду звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України. Згідно з параграфом 158 глави 3 розділу 14 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №950 звернення громадян, адресовані Кабінетові Міністрів, Прем'єр-міністрові, Першому віце-прем'єр-міністрові, розглядаються відповідно до Закону України «Про звернення громадян» та у порядку, встановленому Регламентом. Секретаріат Кабінету Міністрів опрацьовує звернення громадян та готує пропозиції для розгляду Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром для прийняття рішення щодо порушеного питання.
Верховний суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 17.09.2020 у справі №742/2298/17 зазначив, що позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Заміна відповідача може відбутися за клопотанням не лише позивача, а й будь-якої іншої особи, яка бере участь у справі, у тому числі, й за клопотанням самого відповідача, або навіть за ініціативою суду.
Визначення відповідача, предмета та підстав спору є правом позивача, натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову є обов'язком суду, що виконується під час розгляду справи. Належним є відповідач, який є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
У позовній заяві не зазначені обставини щодо компетенції Прем'єр-міністра та КМУ у спірних правовідносинах, позивач обґрунтованого клопотання про заміну неналежного відповідача належним відповідачем до суду не надав, тому колегія суддів доходить висновку про задоволення клопотання представника відповідачів щодо залучення співвідповідачем Секретаріату Кабінету Міністрів (вул.Грушевського 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00031101).
Верховний Суд у постанові №822/2852/17 наголосив, що кожен громадянин України, який вважає, що його права чи законні інтереси порушені суб'єктами управлінської діяльності, має право звернутися зі скаргою на такі дії до спеціально уповноваженого органу державної влади. У разі якщо питання, порушені в одержаному зверненні органом державної влади, не входять до його повноважень, останній у встановлений законом строк повинен переслати скаргу за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. Однак норми Закону №393/96-ВР не поширюються на скарги та заяви, порядок розгляду яких встановлений спеціальними законами. За правилами статей 303 - 309 КПК України розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування, здійснюється слідчим-суддею, а отже керівництво Генеральної прокуратури не наділене законом правом на розгляд скарг на дії працівників прокуратури, що вчинені у рамках досудового розслідування (ЄДРСР 85934006).
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 січня 2023 року у справі №826/10888/18 висновує: саме по собі порушення процедури прийняття акту не повинно породжувати правових наслідків для його правомірності, крім випадків, прямо передбачених законом. Виходячи з міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акту необхідно розуміти не як вимоги до самого акту, а як вимоги до суб'єктів владних повноважень, уповноважених на його прийняття.
Матеріали адміністративного позову не містять відомостей про хід, процедури опрацювання звернення ОСОБА_1 інших, окрім скерування (пересилання) за належністю отриманого звернення від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр (реєстраційний № ФИ-10827672). Офіс Генерального прокурора та/або інший правоохоронний орган не визначений учасником цієї справи.
Верховний Суд 29.01.2024 у справі №560/5937/22 наголосив: в адміністративному судочинстві для залучення до справи осіб, чиїх прав та обов'язків може стосуватися судове рішення, та з метою офіційного та повного з'ясування всіх обставин у справі, діє інститут третьої особи. Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені під час вирішення спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи. Участь третьої особи сприяє всебічному розгляду справи, зібранню більшої кількості доказів, правильному вирішенню справи, запобігає ситуації, коли у справах з одних правовідносин ухвалюються протилежні за змістом рішення.
За правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постановах від 24.06.2008 у справі № 2/164-35/246 та від 30.03.2016 у справі № 814/3015/14, судове рішення є таким, що прийняте про права та обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині рішення містяться висновки суду про права та обов'язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов'язки таких осіб. У такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що витікають із сформульованого в п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд під час визначення його прав і обов'язків.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Згідно з ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Правове становище третіх осіб у процесі посідають особи, які мають юридичний інтерес до справи, але інтерес, що не є рівноцінним інтересам сторін (позивача чи відповідача).
Верховний Суд 29.01.2024 у справі №560/5937/22 наголосив: в адміністративному судочинстві для залучення до справи осіб, чиїх прав та обов'язків може стосуватися судове рішення, та з метою офіційного та повного з'ясування всіх обставин у справі, діє інститут третьої особи. Інститут третьої особи спрямований на створення умов для захисту прав, свобод та інтересів такої особи, які можуть бути порушені під час вирішення спору між позивачем і відповідачем за відсутності третьої особи.
Можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, інтереси та обов'язки, тому сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує об'єктивний розгляд адміністративної справи, тому колегія суддів доходить висновку щодо доцільності залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Офіс Генерального прокурора (вул. Різницька 13/15, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 00034051).
Відповідно до частини 6 статті 181 КАС України у разі відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви підготовче засідання продовжується зі стадії, на якій засідання було відкладене або у ньому була оголошена перерва. Відповідно до частини 8 статті 223 КАС України про відкладення розгляду справи або перерву у судовому засіданні, місце, дату і час нового судового засідання або продовження судового засідання суд повідомляє під розписку учасників справи, які були присутніми у судовому засіданні. Учасники справи, які не прибули або яких суд вперше залучає до участі в судовому процесі, повідомляються про судове засідання ухвалами.
З 20.02.2024 юридичні особи зобов'язані зареєструвати електронний кабінет в ЄСІТС. Процесуальні документи в електронній формі відповідно до ч. 8 ст. 44 КАС України мають подаватися учасниками справи до суду з використанням ЄСІТС в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу ДСА України від 17.10.2023 № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Відповідно до ч. 1-2 ст. 195 КАС України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов'язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Керуючись ст. 2, 34, 44, 48, 49, 180, 181, 241-243, 248, 256, 294 КАС України, суд
Здійснити розгляд адміністративної справи в змішаній (паперовій та електронній) формі за правилами загального позовного провадження.
Клопотання представника відповідачів задовольнити - залучити до участі у справі №320/5656/20 співвідповідачем - Секретаріат Кабінету Міністрів України (вул. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008, код ЄДРПОУ 00031101).
Запропонувати Секретаріату Кабінету Міністрів України до часу призначеного судового засідання, у разі не визнання адміністративного позову, направити до суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), що підтверджують фактичні обставини; позивачу - копію відзиву з додатками.
Залучити до участі у справі №320/5656/20 третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Офіс Генерального прокурора (вул. Різницька 13/15, м. Київ, 01011, код ЄДРПОУ 00034051).
Запропонувати Офісу Генерального прокурора надати протягом п'ятнадцяти календарних днів з дня отримання/оприлюднення ухвали пояснення щодо обставин участі у спірних правовідносинах у зв'язку із отриманням звернення ОСОБА_1 (особи з інвалідністю війни) від 23.06.2020, яке подане через Урядовий контактний центр реєстраційний №ФИ-10827672.
Відкласти підготовче судове засідання в адміністративній справі №320/5656/20, призначити судове засідання на 18.03.2025 об 11 годині 00 хвилин, що буде проводитись у складі колегії суддів: головуючого Л.В.Трофімової, суддів В.А.Гайдаш, В.І.Орленко у приміщенні Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка 117 із повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі. Учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд (частина 2 статті 131 Кодексу адміністративного судочинства України).
Роз'яснити учасникам про можливість користуватись електронним кабінетом у підсистемі Електронний суд ЄСІТС з урахуванням оголошення на офіційному сайті Черкаського окружного адміністративного суду: http://adm.ck.court.gov.ua/sud2370/pres-centr/news/. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.
Повідомити учасників справи, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи (ч. 9 ст. 79 КАС України). Роз'яснити учасникам, що відповідно до ст. 44, 47 КАС України учасники справи мають рівні процесуальні права та обов'язки; сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Роз'яснити учасникам про можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції (ст.195 КАС України). Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 256 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Суддя Лариса ТРОФІМОВА